Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

üni 1 yazılım öğrencisi çözüm arıyor

rossweisse

Öne çıkan mesajlar

3 dakika önce, Deathblade dedi ki:

ben trigonometriyi yılda bir kere kullanıyorum.

"yazılımda sadece trigonometri kullanacaksın" diye bir şey demedim.

dedim ki (üstte de alıntıladım), bulmaca çözmekten keyif alıyorsan, trigonometri gibi lise matematik derslerinden keyif aldıysan, o zaman yazılım mühendisliği bölümü tam senlik yer.

bunu evirip çevirip "bone yazılımda bulmaca çözülüyor dedi" gibi sığ bir bakışa çevirip, bilinçli bir şekilde yanlış anlamayı nasıl beceriyorsunuz anlamıyorum ki.

sonra "troll dolu ortalık" diyince bozuluyor insanlar. bozulsun, durum bu.

aman neyse daha uğraşamıycam, yav he he diyip geçiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

8 dakika önce, Laraken dedi ki:

ne yazdığının farkında ol bi yahu

ne yazdığımın farkında ol bi yahu

yazdığım şey çok açık, çok net. "üniversitede yazılım okurken keyif almak için, lisedeki matematik derslerinden keyif alman gerekiyor." 

8 dakika önce, Laraken dedi ki:

mesela özellikle discrete math falan deseydin kimse bişi demezdi, trigonometri ney lan?

Laraken, üniversite öncesinden bahsediyorum Laraken. lisede discrete math mı öğretiyorlar Laraken. 

bilinçli olarak yapıyorsunuz. "Bone'a dalıyorlar, dur ucundan ben de tutayım eğlence olsun" diye geliyorsunuz. bir kere de benim yazdığımı okusanız cidden anlayacaksınız da, havaya konuşuyorum tabii. yazdıklarımı anlamayıp bana hakaret etmeye çabalamaca...

7 saat önce, Bone dedi ki:

yazılım konusunda doğru bir seçim yaptım mı yapmadım mı diye düşünüyorsan o sana bağlı bir şey biraz. eğer bulmaca çözmekten keyif alıyorsan, matematik ( özellikle trigometri) konuları senin ilgini çekiyorsa, yeni bir şeyler yaratmak istiyorsan, yazılım tam senlik bir yer. yok eğer başka heveslerin varsa, o ayrı.

4 saat önce, Bone dedi ki:

Yazılım Mühendisliği diyor senko, "butona bas, rulet dönsün app'ı yapıcam" demiyor. Matematik kafası ve matematiksel düşünce gerekiyor. Discrete Mathematics, Calculus, Linear Algebra öğretilen bir bölümde "Trigonometri ile ne alakası var" denir mi hiç?

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, Bone dedi ki:

Laraken, üniversite öncesinden bahsediyorum Laraken. lisede discrete math mı öğretiyorlar Laraken. 

birincisi lise yazmış mısın yazında bir daha oku bakalım.

ikincisi lisede olasılık, kümeler, kombinasyon falan gösteriliyor, bilgin olsun diye yazayım.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, Laraken dedi ki:

abi cümleden "özellikle trigonometri"yi çıkarırsan bir sorun kalmıyor. niye sana dalayım yahu ben? yanlış yazmışım dedin ama yanlışını kabul ederken bile laf sokuyorsun hala insanlara.

abi cidden soruyorum, yazdıklarımı anlamak bu kadar mı zor?

hayır cidden soruyorum bak. inat olsun diye yapmıyorsanız çok merak ediyorum.

1- Lise'deki derslerden bahsediyorum. Lise'deki Matematik dersleri Trigonometri ve Analitik Geometri öğretmiyorlar mı? hah tamam ben de ondan bahsediyorum.
2- Diyorum ki Lise'de aldığın matematik derslerinden zevk aldıysan, Yazılım Mühendisliği'nde de rahat rahat yaparsın, çünkü matematik ağırlıklı bir alan.
3- "Yanlış yazmışım" demedim. "Eksik yazmışım" dedim. inanmıyorsan dön bir bak bir önceki sayfaya.
4- "Eksik yazmışım" çünkü sadece Trigonometri değil, Analitik Geometri ve Trigonometri yazmak istemişim, bunu da özellikle belirttim.
5- Yazılım Mühendisliğinde Calculus, Discrete Mathematics, Linear Algebra dersleri verilir deim.

bu 5 kısımda yanlışım neymiş onu söyle bakalım.

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Laraken dedi ki:

birincisi lise yazmış mısın yazında bir daha oku bakalım.

çocuk Üniversite 1. sınıf Yazılım Mühendisliği öğrencisi.

ben "kafan bulmacalara ve matematiğe yatkınsa, üniversite'de sorun yaşamazsın, keyif alırsın" amacıyla bir yazı yazmışım.

buradan sadece trigonometriyi çıkaran sensin. bir daha oku bakalım.

Sosyal ağlarda paylaş

tüm entryleri tek tek okudum çok güzel aydınlatıcı entryler ?

trigonometri konusunda pek iyi değilimdir bu arada dbsndms. (matematiği cok seven biri değilim tarih ve felsefeyi falan yeğlerim ama bilgisayar bilimini seviyorum)

mesela hazırlıkta bi etkinliğe katılmıştım Oracle'ın. orada konferans sonunda anlattıkları konularla ilgili sordukları soruları bilen 5 kisiye mentorluk vericeklerdi, 0 bilgi gittim sözel kısımları anlattıkları icin 5 kişiden biri olmustum sjdjdkd ama işte coding bölümünde zorlanıyorum ?

hepinizin açıklamaları, yazıları için çok teşekkür ederim, dönüp dönüp okuyacağım, çok sağolun.

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Bone dedi ki:

aman neyse daha fazla uğraşmayacağım. anlamamak için inat eden kişilere ne desem "yanlışsın" diye zırlayacaklar.

"A" desem "sen B dedin Bone!" diyen üyeler akın etti yine.

Ya matematik tabi ki çok önemli, ama durup dururken trigonometri demen saçma olmuş. Bu tıpkı akışkanlar mekaniği bilmen gereken bi yerde “reynolds sayısı bilmelisin” demek gibi. O onu kapsıyor zaten, özelleştirmeye gerek yok, ki yazılım için trigonometriden daha önemli aritmetik falan. 

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, Nosfe dedi ki:

Cevaplara bak lan, ondan sonra forum niye bitti ( Edit: deadwool ve Oce4n'ı tenzih ederim ? )

Yaparsın, çalış anlamadığın yerleri bana sor.

Yazılımda zaten projecisi, testçisi, itcisi, siber güvenlikçisi vs. bir sürü iş var. Bu işler daha kolay anlamında söylemiyorum, demek istediğim teknolojinin çevresinde pozisyon çok. Herkes oturup kod yazmıyor. Yazılım yapılan takımlarda da ister resmen ister fiilen herkese yapabildiği kadar iş yüklenir, herkes atomu parçalamıyor yani.

isabetli cevap olmus, hevesin kirilmadigi surece yazilimda kendine uygun kariyer yapabilirsin, dil/konsept spesifik bir seyi anlamadigin icin canin sikilmasin. java olmaz python olur, oop olmaz functional olur, yazilimci olmaz guvenlikci olursun, yine keyfin yerinde olur.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...