Jump to content
KillJoy

Küçülmeye mi gitsek ?

Öne çıkan mesajlar

§ 16 Haz 2021, 09:12
21 saat önce, neutrino dedi ki:

Efendilik isteyen paticik’e mi gitsin diyoruz arkadaşlar arasında?

2. dürümünü kazanmak ister misin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 18 Haz 2021, 21:00

Alo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 18 Haz 2021, 21:41

buyrun

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 18 Haz 2021, 21:53

Napıyosunuz patiler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 18 Haz 2021, 23:42

hoş geldin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 19 Haz 2021, 02:00

internet unutmaz abi. urza nickini görünce hafızamın derinliklerinden   hafif yan durmuş bir muhabbet kuşu ve gözlüklü adam fotoğrafı canlandı. yanlış mı hatırlıyorum ?  adam belki dede olmuştur tanımıyorum ama öyle bir şeyler vardı sanki eskiden.

forumdaki kızları kaçırdınız denmiş de 2005 civarı gelen kızlar 100 kiloydu. şimdi nasıl olmuşlardır bilemeyiz. ama o şişman kızlar için burada ne meriçlikler yapıldı unutulmaz skljdfs.

aslı tandoğan'ı nasıl kaçırdık ama o ayrı mevzu.

bir de forumun ölmesi gayet normal. hepimiz 30 üzeriyiz. tayyib abi de heves bırakmadı insanlarda. bütün gün dolar kuru takip eden twitter'dan muhaliflik yapan tipler olduk. y kuşağının ebesine atladılar.

uo zamanları değil de deli gibi left4dead oynadığımız dönemleri özledim ama ya. cs  barbie haritası, warband kapışmaları falan ne gülüyorduk. haxball geceleri de ayrı iyiydi. cahreyin buraları hala okuyordur. şimdi kılışdarla yayın yapıyor ama o dönemler bir sus amua dediğimiz adamdı. susmuyordu oyun oynarken.

Red tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 19 Haz 2021, 02:15

Devekusu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 20 Haz 2021, 14:07

Hatırlıyoruz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 20 Haz 2021, 15:56

On 10.06.2021 at 21:11, Gimli dedi ki:

1999 senesinde açılan Ultima-tr'den, 2021 Paticik'e geçen 22 seneyi düşünürsek, benim buraya hala mesaj atıyor olmam bile başlı başına saçmalık 😄

Başlıkları azaltıp, genelleştirip, tekrar community'yi toparlamakta fayda var buna ben de katılıyorum. Ama forum dışında buluşup sosyalleşen bir grup olmadan da, forum bir yere kadar yürüyebilir tabii.

On 10.06.2021 at 21:35, Sam dedi ki:

güzel yazmışsın, benim de en çok özlediğim ortam o. garbage'a da çok karşı çıkmıştım vaktinde, proto-discord o oldu. "uzun uzun yazılır/okunur mu ya" denen bir noktaya gelmişken senin campaign başlığını görünce neyi kaybettiğimizi tekrar düşünmeden edemedim.

On 10.06.2021 at 21:55, Gimli dedi ki:

Uzun uzun yazıp okunma yeri reddit oldu biraz şimdi ama, orda da türkçe içerik yok. Şuan buraya gelip bişeyler yazıyosam hem bu yüzden hem de nostalji hissinden heralde. 

Bi de tabi, anlık içerik kirliliği olan bi dünyada yaşıyoruz artık, Tiktoktur bilmemnedir. Bunlara bence bir reaksyon olarak, uzun süreli içerik üretimi ve tüketimi de çok arttı özellikle son 3-4 senede. Ben bunu Critical Role izlerken hayretlerle farkettim işin doğrusu. 4 saatlik frp oynayan bir ekibin vidyosu var ve yüzbinlerce kişi başına oturup izliyor.

O yüzden iyimser bakılabilir forum konusuna, kafa patlatılabilir bence.

On 19.06.2021 at 05:00, Red dedi ki:

uo zamanları değil de deli gibi left4dead oynadığımız dönemleri özledim ama ya. cs  barbie haritası, warband kapışmaları falan ne gülüyorduk. haxball geceleri de ayrı iyiydi. cahreyin buraları hala okuyordur. şimdi kılışdarla yayın yapıyor ama o dönemler bir sus amua dediğimiz adamdı. susmuyordu oyun oynarken.

❤️ 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 20 Haz 2021, 16:18

❤️

ahah benim de urza'nın beta testi geldi aklıma ama sanırım pek sevmemişti onu diye söylemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 20 Haz 2021, 18:32
On 01.06.2021 at 10:23, Soimyr dedi ki:

Ek olarak şimdiki kemik tayfanın bir kısmının discord vs gibi yeniliklere kapalı oluşuda daha genç jenerasyona ulaşma açısından sıkıntı. hani ben neden hem discord hem forum olmasın ikisi birbirine besle bakış açısına sahibim, öte yandan daha yukarıda bahsedilen "kanka" ekibinin discorddaki potansiyel hareketlerinide korkutucu buldugumdan discord olmasıncılarada bir nebze hak veriyorum.

eyyorlamam bu kadar

"yeniliklere kapalı" diye yargılamak çok anlamsız olmuş. ultimatr/pepelek/pati ortamına gelip yazıp katılım gösterenlerin belirli bir amacı vardı. "paticik topluluğu" olarak burada bulunanlar bu amaç doğrultusunda bulunuyor. sırf "arkadaş listemdekilere mesaj atmak" olarak görüyorsan zaten böyle yanlışlara düşmen doğal. yoksa "sırf yenilik" diye birbirimize tiktok üstünden dans videosu atıyor olurduk.

daha önce defalarca açıklama yapılan bir konuda hala "yeniliklere kapalısınız" diye "eyyorlamak" hoş değil. kaldı ki "yenilik" diye söylediğin discord, 1995'te kullandığımız mIRC'den farksız bişi. emin ol eski üyeler çok iyi biliyor mIRC gibi programlar üstünden chat yapmayı 😄

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 20 Haz 2021, 19:18

discord bir donum noktasi. oncesindeki tum iletisim ve toplum yontemlerinin yerini aldi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 00:18

yani ilginç yorumlar yapılmış

işte forumda şöyle adamlar vardı da ondan oldu, garbage açıldı ondan oldu vs

abi forum kapalı kaldı o sırada herkes discord'a kaydı, ortada fazla irdelenicek bişey yok çok kafa yoruyorsunuz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 05:15
On 18.06.2021 at 22:00, Red dedi ki:

internet unutmaz abi. urza nickini görünce hafızamın derinliklerinden   hafif yan durmuş bir muhabbet kuşu ve gözlüklü adam fotoğrafı canlandı. yanlış mı hatırlıyorum ?  adam belki dede olmuştur tanımıyorum ama öyle bir şeyler vardı sanki eskiden.

aynen, ben de bu imaji hatirliyorum direk urza nickini okuyunca

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 05:17

muhabbet kuşu değil deve kuşu 😀

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 05:27
On 01.06.2021 at 04:09, sipeyskeyk dedi ki:

... birçok kişi sevmese de horace....

abi sonra forum niye kaput.

horace kime ne kotuluk yapmis, adamin burda attigi postlar benim gordugum kadariyla hep cok kaliteli iceriklerdi, cektigi fotolarini fln paylasiyordu, hossobet bi adamdi, ha neydi ama, dini butun bi insandi, burda surekli allah kitaba soven tiplere uyuz olup gitti, dini gorus kadar temel bi konuda zerre saygi gosterilmedi, ben oyle hatirliyorum

tam anlamiyla forumun gg olmasinin minik bir hikayesi, sevmeyenler niye sevmiyor benim bilmedigim bisi vardir belki 

simdi kimseye laf caktigim, yargi dagittim fln dusunulmesin, ben de bir suru insana haketmedigi kadar yukselmisimdir burda, hakli haksiz, bebeligimizden beri burdayiz, binbir ruh haliyle yorum atmisizdir buraya, anamizdan babamizdan azar isitip, sinavda 0 cekip, arabayi carpip, kiz arkadasla kavga edip sonra aksaminda buraya millete laf sokmaya gelmisizdir, ergenlik hormanlarinin bastirmasiyla gelen o negatif enerjiyi birbirimize aktarmisizdir , olur yani boyle vakalar, ama ben bu negatifligi cekemem abi diyip giden kimselere de hak veriyorum ne diyebilirsinki, neyse artik hem az kisi kalmanin, hem de yillanmanin etkisiyle biraz yumusadik sanki diye umuyorum

ben valla paticik gibi bi platforma mutesekkirim, olmasa ne yapardik? donanim haber? eksi? facebookta fln nerd nerd gruplara uyeyim ,benzer konularin konusuldugu, ama hic biri kalite olarak bi paticik degil,olamaz.

bugun hala usenmeyip mesaj adam, yorum yapan, konu acan herkesi saygiyla selamliyorum, insallah Tr ye geldigimde bi cay corba bira sigara bisi icme firsati buluruz, valla hepinizi cok seviyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 07:12
6 saat önce, Saeros dedi ki:

yani ilginç yorumlar yapılmış

işte forumda şöyle adamlar vardı da ondan oldu, garbage açıldı ondan oldu vs

abi forum kapalı kaldı o sırada herkes discord'a kaydı, ortada fazla irdelenicek bişey yok çok kafa yoruyorsunuz

SANA MI SORACAĞIZ PİZZACI

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 07:59

bıraktım pizzacıyı 2 sene oldu AAAAA

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Haz 2021, 08:43

oldu olacak clubhouse da açalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 27 Haz 2021, 13:48

Arada bir görüyodum bu topiği yazmaya fırsatım olmadı

Açıkcası ben paticiğin son dönemlerini yakalayabilmiş olduğum için mutluyum. Bana göre bu 2010 sonu 2013 başlarına felan denk geliyor. Forumdakilerin okul hayatlarını bitirip iş hayatına giremeye başladığı zamanlar. 

O zamanlar garbage kültürü vardı mesela. Paticiği paticik yapan garbage kültürüydü bence. Foruma yeni gelen birine terlik resmi konur al giy denir, kumanda resmi konur al sende dursun felan diye espri yapılırdı. Birbirini tanımayan insanların beraber saçmalayıp eğlendiği, kırmadan birbiriyle dalga geçebildiği kendine has samimi bir ortam vardı. 

Önce kullanıcıların iş hayatına girme çalışmaları yüzünden bu ortam yavaş yavaş sönmeye başladı. Sonra burada güzel birşeyler olduğunu farkeden ve dışardaki sosyal ortamın boktanlığından bunalmış insanlar gelmeye başladı foruma. Gerçek hayatta bişeylerden kaçarken beraberlerinde o kaçtıkları kendi ortamlarının hastalıklı tavırlarınıda getirdiler buraya. Toksik çok güzel bir kelime 2-3 tane olması zehirli gazın her yere yayılmasına yetiyor. Garbage kültürünün öldüğü zamanlar oluyor bu zamanlar. O kadar habersizlerdeki burada ne olduğundan ne döndüğünden, garbage a açılan topiklerin kötü olduğunu ve aşağılanması gerektiğini felan düşünüyorlardı. 

Artık espri yapınca espri yaptığımızı söylemek zorunda kalmaya başladık. Mesela başka topikte yerimi belli etmiyim hayranlarım yanıma gelmesin diye dalga amaçlı bir şey yazdıktan sonra düşünüyor insan ulan binbir türlü şekilde anlar şimdi bunu adam diye. Bir çok insan yıllardır yazmıyor bu yüzden. 

O zamanlardan sonra burayı kullanmaya devam etmemin sebebi hızım 128 kbps olduğu için internet ile etkileşime geçebileceğim tek yerin burası olmasıydı. Foto açarken bile kasıyordu internet. Zaten o dönemden sonra olabildiğince kişisel günlüğüm olarak kullanmaya başladım. 

Nasıl herkesin hayatı algılayış şekli farklıysa benim burayı görüşüm budur başkası için farklı olabilir. Ama bir çok kişinin garbage ın garbage olduğu zamanları özlediğini biliyorum. Şikayet içinde yazmıyorum doğal bir süreçti bana göre. 

Bundan sonra ne olur denirse, xyz koleji mezunları derneği gibi bir topluluk benim gözümde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 04 Tem 2021, 00:37

Bu arada şöyle bişiler diyecem...

benim buraya geldiğim ilk zamanlar belirli üyeler vardı, karakedi, Drake, Gimli, wastiee, Vasmussen, hired_gun, Grudge, Creel, Selamon, Sam, Laurelin, unity100, Sufi, Dorn, Rahan, HellHound, Absolut, Silphatos, horacegoesskiing, LathspeLL, BonePART, Ardeth, Lixad, sharky, Emaleth, Zed, Szasstam gibi kişiler geliyor ilk aklıma.
ama hatırlayamadığım daha bir sürü üye vardı böyle. mIRC döneminden gelen, Whisky, Kargo, Umay Umay, Grup Vitamin kültürünün içinden çıkan, dünyaya bakış açıları da bunun üstünden şekillenmiş kişiler.
bazıları da SNN'den gelme kişiler, ve SNN'deki çamur ortamdan arınıp da kaliteli şeyler konuşabildiğim için bana büyük katkısı olan bir yer Paticik. (Ya da UltimaTR, ya da Pepelek...)

bu bahsettiğim kafada olan üyeler yavaş yavaş ayrıldı buradan, yapıcak daha önemli ve zevkli işler buldukları kesin. karakedi mesela yolda görsem tanıyamam, "merhaba" desem hatırlamaz bile eminim. bu kişilerin yerlerine gelsin diye getirilen üyeler ise, burayı bir "kanky grubu" gibi kullandı ve kendi içinde çok sıkı bir izolasyona neden oldu. bahsettiğim tarz yeni üyeler gelecek olsa bile hemen dışlanıp forumdan kovuldu. çok uzun bir süre bu şekilde devam etti Paticik. çok kısıtlı bir grubun kendi arasında kendilerini övdükleri bir WhatsApp grubu kafasında kaldı.

yıllar sonra bu kişiler de forumdan ban yedi, belki yeni hesap açıp aramızdalardır bilmiyorum belki de "Discord'un forum yerine geçmesi" mevzusunda bu banlanan kişilerin muhabbetlerine Discord'dan devam etmesi bir etken olabilir. eğer öyleyse, o şekilde devam etmek isteyen varsa tabii Discord'a yönelebilir, bir şey diyemem. ama dönüp dönüp "Forum artık demode, Discord bir yeniliktir" denmesin. açıkladık onu.

bu dediklerime bakarak...
bahsettiğim kanky grubu tarafından dışlanıp forumdan kovulmuş ve burayı kötü bir şekilde anan kişileri geri davet etmemiz mümkün değil. o kişileri tümüyle kaybettik. bizim forumun içinde doğru düzgün yer edinemeden gittikleri için, burayla ilgili en ufak bir bağlantıları yok.
kanky grubu zaten kendi iletişim yollarını modern yöntemlerle devam ettiriyordur. o kişileri buraya tekrar çağırmanın bir faydası yok. varolan modern programlarda iletişim kurarken foruma dönme ihtiyacı duymayacaklardır.
bahsettiğim tarz eski üyeleri geri çağırma imkanımız olacağını sanmam. öldüler mi kaldılar mı bilmiyoruz, bulsak bile o zamanki kültürü devam ettirmeye gönüllü olurlar mı onu da bilmiyoruz. Sam gibi kişiler zaten burada yıllardır.

bahsettiğim "orjinal paticik" üstünden 20 yıl geçti. sourtimes, zuxxi, irc kültürü yokoldu, artık inci sözlük, tiktok, aktroll kültürü hakim. uğraşsak bile eski halini restore etmemiz çok zor. yeni kültürlere uyarlayalım desek, çok büyük bir yıkıntı altında debelenmek zorundayız. forumun "canlanması" için ciddi kural değişikliklerine gitmemiz gerekiyor. benim mesela buraya davet edebileceğim tarzda arkadaşlar var ama hiç canım istemiyor. kuralların birilerine imtiyaz için tanındığı bir yerde hayatta kalmaya çalışmak yerine özel mesaj programlarıyla irtibat kurup sohbet etmek daha kolayımıza gelecektir.

ama yine de 20 sene sonra, dönüp geriye baktığımda çok lezzetli insanlarla tanışmışım. alçakgönüllü iletişim kurduğum dostlar olmuş.
manipülasyona ihtiyaç duymadan sohbet edebilen, hislerini dürüstçe paylaşan, çıkar elde etmek için dolandırıcılık peşinde koşmayan ve 20 sene önceyi böyle güzel yadetmeme neden olan kişilere teşekkürler.
o kişiler zaten kendilerini biliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 04 Tem 2021, 06:16

sen de sağol bone. 🙂 büyük ölçüde katılıyorum dediklerine. yalnız kural değişikliği kısmını açar mısın?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 04 Tem 2021, 10:19
3 saat önce, Sam dedi ki:

yalnız kural değişikliği kısmını açar mısın?

geçen gün bahsetmiştim aslında. diğer topicteydi sanırım. şu an o kadar değildir belki ama bir dönem çok tuhaf kuralsız kuralcılık hakimdi forumda. hayatımda ilk defa futbol bölümüne girip mesaj attığımda pat diye ban yemiştim. mesajı hatırlamıyorum, sebebi de hatırlamıyorum ama ban yediğimi hatırlıyorum. öte yandan diğer bölümlerde istediğine sayıp sövüp küfredebiliyordun, herhangi bir yaptırımla karşılaşmıyordun. bölümden bölüme değişebilen bu sistem hoş değildi.

mesela forum canlansın diye bazı arkadaşları buraya çağıralım diyelim. bu kişinin forumda rahat edebilmesi için ciddiye alınacağını hissedeceği bir ortam lazım. oturup doktora tezinde çalıştığı konuları anlatmaya kalktı. karşı tarafta bir üye gelip "lan ne mal insanlar üye oluyor, biz burada eğlenmeye geldik, wot yazma ahaha ezik ya" diye bir karşılık aldı.
böyle bir şey görecek olursa "ne anlamsız ortammış" diyip ayrılır buradan. ya da sinirlenip "ne diyon sen la değişik!" diye karşılık verir. bu sefer o üyenin arkadaşları gelip o üyeye destek çıkar "sen kim oluyorsun da benim kankiştoma laf ediyon yeni üye!" diye diklenmeye başlarlar. o yeni üye bir laf söylemeye kalksa, modlardan biri geliyor, "ne oluyor bakayım burada!" diyip yeni üyeyi banlar, gruplaşan kişiler de zafer kazandı edasıyla sevinir.

sonra dönüp yine "küçülsek mi büyüsek mi forumu nasıl canlandırsak acaba" diye kendi kendimize topic açıp tartışıp dururuz.

herkesin başına bir zabıta tutmamız elbette mümkün değil. ama şu zihniyeti engelleyebilecek tarafsız modlara ve kural sistemine ihtiyacımız var.
mesela forumda "pezevenk" yazmak suç, çünkü kurallara göre "küfür" anlamına geliyor. ama bunun yerine "Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse" diye sözlük karşılığını kullanırsam suç kapsamına girmiyor, çünkü "küfür" kelimesi kullanmadığım için "küfür" sayılmıyor.
flaming, trolling, taşak geçme, mobbing ve benzeri kışkırtma sözleri de yasak olması lazım.
sadece "şikayet butonu"na bırakılmadan, modların gördükçe böyle mesajları ayıklaması lazım.
"espri yapıp eğlenmeye geliyoruz buraya" diye şikayet edecek ve insanları kışkırtıp kızdırıp sonra "eki eki eki" diye sevinecek kişilere bu forum çok uzun süre katlandı bence. dediğim gibi belirli bir kısıtlı kitlenin kanky grubu gibi kullanıldı yıllarca. o üyeler banlandı / gitti, geriye kalan boşlukla uğraşmak zorunda kalıyoruz şimdi de.

bir zihniyetin oturtulması için şart forumun. hani taban tabana zıt ideolojilere sahip olsam da çok kaliteli insanların olduğunu düşünüyorum. aynı derecede kaliteli insanların gelmesini sağlamak için kuralların sadece "şikayet edilince başvurulan maddeler" olarak değil, forumun tamamını bağlayan hale getirilmesi lazım. kural değişikliği derken bunu kastediyorum.

20 sene önceki OG üyelerin çoğu gitti. geriye kalan üyeler ise 20 senedir burada yaşadıklarıyla birlikte devam etmek zorunda kalıyor. bu yükü sırtlanabilenler burada kalıp yazmaya devam ediyor. sırtlanamayanlar da zaten forumla iletişimini kesti. bahsettiğim yükü hafifletebilmek için düzenli taze kanların gelip değişimler yapması gerekiyor.
yoksa her sene banlanıp yeni hesap açan tiplerin, banlanmalarına neden olan tarzda forumu kullanmaya devam ettiklerini görüyoruz. örneğin tipin teki yeni hesap açmış, "yeni üye" olarak gelmiş, "ahaha sen yıllar önce kendine bonec denmesini istememiştin, o yüzden sana bonek diyecem, anladın mı boneq" diye bana mesaj atmaya devam ediyor. sen kimsin birader nesin ben bilmiyorum tanımıyorum etmiyorum, ama tabii kankaları biliyor, onun rahatlığıyla da böyle saçma sapan mesajlar atmaya devam ediyor.
şimdi sen bu tipi yine banlasan ne olur, kurala uymuyor diye ceza puanı versen nolur? adam yine aynı saçmalıkları sürdürmeye devam ediyor. gidip yeni hesap alır yine aynı şekilde inci sözlükçülük oynamaya devam eder.
bu uslübu yasaklayıp "eki eki eğleniyoruz işte negzel" mantalitesini atmadıktan sonra bu süper eğlenceli üyeler dışında yeni üye de gelmez haliyle.

bilmiyorum yeterince açık oldu mu. maksat yeni üyelerin gelip forumun canlanmasıysa, bölüm sayısını azaltmak kadar kuralları da daha adaletli işletmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 04 Tem 2021, 10:38

kurallar ve yaptırımlarda değişikliğe de gidilebilir. 1- hatalı mesajın gizlenmesi, 2- suç içeren mesajın silinmesi, 3- üyenin hesabının cezalandırılması gibi.
kavgacı / kışkırtıcı amaçlı atılan mesajlar 1. kategoriye girer. üyenin o mesajı silinmez ama spoiler tagı benzeri bir gizlenmeye uğrar. isteyen mesajı geri açıp o mesajın niye ceza aldığını görebilir. üye de o bölümden belirli bir süre için uzaklaştırma alır.
çok ağır mesajlar (küfür içeriği gibi) silinir, üyeye bölüm değil forum geneli cezası verilir, birkaç gün foruma giremez.
her ceza sonrası belirli bir ceza puanı verilir. her hafta belirli bir kısmı decay olur. eğer arka arkaya çok fazla ceza alıp da belirli bir puana ulaşırsa, o zaman 3. aşama, tümüyle hesabı ban yer.

her ceza sonrası üyenin bu cezaya itiraz hakkı olur, itiraz ettiği zaman bir admin tarafından kontrol edilir. admin itirazı kabul ederse yaptırım kalkar. yaptırımı kalkan her ceza sonrası o cezayı veren modun hanesine eksi puan yazılır. tabii o da decay olur. ama arka arkaya defalarca hatalı karar verecek olursa, o zaman adminlere uyarı gider ve o modun moderatörlüğünü düşürürler. modların yetkilerini kötüye kullanmasının önüne geçebilir bu.

ayak üstü aklıma gelen şeyler mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

• Yeni Oluştur...