Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Victoria 3

Sam

Öne çıkan mesajlar

bu kadar konusmaya gerek yok cunku art of war tarzi savas dlcsi gelir belki senin istedigin gibi yaparlar.

benim genel tutumum bu arada, bu kadar outrage e gerek yok.

ck3 un combat yahut skill sistemine yahut bu oyunun warfareine

dumbdowned diyorsun bu olmasa hoi4 dumbdowned, yahut sliderlardan manaya gecis bence dumbdown, bu gune kadar hep gordugumuz sey, ama o dumbdown oyunlarin hepsini oynadin, bunu da oynucan modu cikar olmadi yahut dlcsi, neyin yaygarasi.

paradox oyunundan bahsediyorsak aslinda ilk 1 yil oynamamak en iyisi, sonra indirimde dlcleriyle fln alip optimal experience i yasiyorsun, o yuzden hemen atlamicam sahsen, reviewlar kotuyse almam zaten.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

All factories are built by the player (avoiding the ‘capitalists are dumb’ problem of VickyII) but capitalist pops flush with cash will ‘pitch in’ for part of the construction cost of non-government buildings via the Investment Pool, making more free-market regimes attractive for being able to shift much of the construction costs off of the government’s balance sheet (but beware the political power of the industrialists!).

-------

Gone are moving individual armies through provinces, replaced by ‘fronts’ to which armies are assigned to either defend or push forward. I think some players are going to be quite unhappy with the level of abstraction here, but I really like this system. It puts the player in the actual shoes of political leadership: set the goals, assign the resources, hire the general, hope for the best. If it limits the player’s ability to solve every problem by pulling off a flawless sequence of Alexander-the-Great-esque unlikely victories (usually by abusing the AI), so much the better.

"player agency ben deyince iyi, ben deyince kötü". elle bütün fabrikaları yapmak iyi, elle ordu yürütmek kötü. endüstride ve ticarette aptal ai'ı abuselamak için, savaşta aptal ai abuselamak kötü. bu iki kısmın arasında bir paragraf filan var sadece ve tutarsızlığı belgelemiş. character gained arbitrary.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

39 dakika önce, behran dedi ki:

Arayuz berbat. devasaa yazilar bosluklar. alt menuden cikan scroll olayi rezalet. 

Oyunda neyden ne kadar uretiyorum bulamiyorum. o kadar kompleks olmasi ici kasmislarki bari biraz civizilation oynasalarmis. 

Grafikler harika. ama arayuz beni acaip yordu

settings e girip onu ayarlayabiliyorsun ui scale var keyfine göre büyüt ya da küçült.

Neyden ne kadar ürettiğine bakmak için markete girip hangi ürünü merak ediyorsan tıkla orada yazıyor kimler ne kadar üretiyor kimler ne kadar tüketiyor diye.

İsveçle bir 10 yıl civarı oynamadım ekonomiyi batırdım asdasdasd İnşaata çok para gidiyormuş, asıl sıkıntı birden çok inşaat yapmaya çalışınca iron wood fiyatı +%75 e vuruyor,ekstra bütçeyi batırıyor.  Daha kontrollü gitmek lazım bir de kömür madenini erken kurup urban centerlarda gas lightning production methoda hemen gecmek lazım services yetmiyor cünkü, fiyatı hep yüksek kalıyor bi de ithal edilemiyor o dogal olarak. Yeniden İsveç'le açarım bir oyun sıfırdan.

Sosyal ağlarda paylaş

Imperator’u ilk çıktığında hiç beğenmemiştim ama son halinden gayet memnunum.

Paradox’un asıl sorunlu çıkan oyunları Victoria 2 ve Hearts of Iron 3’dü. Oynanmayacak derecede buglı çıkmışlardı. Daha sonraki oyunlarda tepki gösterilen şeyler teknik yetersizliklerden ziyade oyunların oynanışı, dengesi vs. ile ilgili konular.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal ağlarda paylaş

vic3 %70

vic2 %94

vic1 %72

hoi2 %85

hoi3 %77

hoi4 %92

ck2 %90

ck3 %92

eu3 %85

eu4 %86

stellaris %88

ilk günden mixed'e düşmek başarıya olabildiğince uzak. early adopter'lar normalde en yüksek puanlayan insanlar çünkü birşeyler bayağı yanlış gitmiyorsa.

Sosyal ağlarda paylaş

43 dakika önce, Sam dedi ki:

vic3 %70

vic2 %94

vic1 %72

hoi2 %85

hoi3 %77

hoi4 %92

ck2 %90

ck3 %92

eu3 %85

eu4 %86

stellaris %88

ilk günden mixed'e düşmek başarıya olabildiğince uzak. early adopter'lar normalde en yüksek puanlayan insanlar çünkü birşeyler bayağı yanlış gitmiyorsa.

katılmıyorum, o eski oyunlara özellikle. Vic2 ye yapılan toplam yorum sayısı 12 yılda 13 bin, Vic3 e 1 günde 2400 yorum geldi. Ben de sana o zaman diyeyim bu oyunların çok niş bir kitlesi vardı eskiden zaten, bu kitle de bu oyunu bilmeden öyle rastgele alacak bir kitle değildi sevdiği için alıyordu o yüzden o oranlar yüksek. Bir başka çok önemli nokta vic2 ye yorum yapanlar hangi vic2 yi oynadıktan sonra o yorumu yaptılar. Vic2nin ilk çıktığı haliyle heart of darkness arasında dünya kadar fark var.

Bir başka komik nokta bu milletin verdiği oylar bu kadar önemli ve oyunun iyi olup olmadığını gösteriyorsa bu koyduğun listede en çok beğenilen oyunlardan biri CK3. Kaç gündür ck3ü gömüp duruyorsunuz. İşime geldi mi Steam oyları, işime geldi mi benim dediğim mi oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

bunu da dedirttin sonunda:

fo76 %70

?

ck3'ü bilerek koydum, tarafsızlığım belli olsun diye bunu gömerken. koymasam zaten büyük ihtimalle sen koyup "işine gelmeyince koymamışsın" diyecektin. ? oradan anla zaten vic3'ün ne kadar gömüldüğünü, ck3'ün bile o puanı aldığı platformda mixed'e düşebilmek bozgun resmen. skor şu anda düşmeye devam ediyor hala.

ve %69 ile mixed oldu şu an. ggnore.

ayrıca o dediğine göre vic1'in de %72 olmaması lazım, bence paradox'un vic2 çıkana kadar en iyi oyunuydu. en eski oyunlar hep complete sürümleri olduğu halde.

neyse skor işi bir yana da başlıklara linkler koydum sorunları anlatan. cidden benim tahmin ettiğimden daha kötü çıkmış sonuç. bu kadar sorunlu olmasına üzüldüm.

Sosyal ağlarda paylaş

22 dakika önce, Sam dedi ki:

ayrıca o dediğine göre vic1'in de %72 olmaması lazım, bence paradox'un vic2 çıkana kadar en iyi oyunuydu. en eski oyunlar hep complete sürümleri olduğu halde.

Bu şu açıdan yanlış, bunu alıp oynayan adamlar hangi tarihte almışlar. Victoria seti içinde birkaç yıl önce alan biri için vic1 oynanılabilecek bir oyun değil, çok eskidiler artık. Dönemine göre değerlendirmek lazım.

Vic3'ün bu haline temizinden 7/10 veririm ben. Zamanla geliştirirlerse 8-9a doğru gider.

Fili tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

nereden nereye ya, oyunculuk hayatımdaki en hazin anlardan biri bu serinin şu hale düşmesi.

resmi forumda bütün eleştiri başlıklarını birleştirip adını da "warfare megathread" yaptılar. gıkını da çıkaramıyor kimse "kardeşim sizi yaladıkları başlıkları da birleştirsenize" diye.

Sosyal ağlarda paylaş

radikaller yükseliyor, loyalistleri hükümetten atacağız! ?

isveçliler gidip SADECE osmanlı’ya özel üç tane hayvan gibi malus koymuşlar, bunları kaldıran eventleri 20 yılda yapmazsan da kalıcı oluyor. meclis reddetsin nato üyeliklerini. ? 

harbiden çöp gibi bir oyun yapmışlar ha. holstein’a play yapıyorum, fransa karşıya geçiyor. ne alaka yani. yukarıdaki video iyi anlatmış meksika’ya hindistan’ın koşması kafası.

avusturya da danimarka’ya katıldı, rusya ve ingiltere prusya’ya katıldı. harbi çöp tier diplomasi.

fransızlar danimarka’ya ışınlanıyor lmao ayyy meme tier harbiden.

abi inanmıyorum fransızlar 200 batalyon yolluyor danimarka’ya, operation overlord filan halt etmiş. 1836’da bitirmiş olayı paradox, ikinci körfez savaşı gibi lmao. ben bu kadar kötüsünü cidden hiçbir oyunlarında görmedim. yamalık da değil yani şunu release edenin istifa etmesi lazım.

gerçek hayatta iki saatte biten savaşı dünya savaşına çeviren paradox’a ne desem azdır.

Sosyal ağlarda paylaş

Hoi3 ten sonra Hoi4 gelince, bu ne ya bütün ordu microsu bitmiş diye üzülmüştük. Gerçi Hoi4 bazı şeylerin automated olabildiğini ve bunun da oyuna bişeyler katabileceğini göstermişti.

Oyunu henüz oynamadım ama, gördüğüm kadarıyla üzdü baya. İndirime girince bakarım artık. 

Sosyal ağlarda paylaş

LMAO FRANSA İNGİLTERE’YE 1837’DE ÇIKARMA YAPTI VE LONDRA’YI ALDI, KUZEYE İLERLİYORLAR AYYY LMAO BRAVO MARTIN BİR ŞAHESER YAPMIŞSIN HAHAHAHA

BÜTÜN İNGİLTEREDE SIFIR (RAKAMLA 0) GENERAL, BOMBOŞ ARAZİDE İLERLİYORLAR AHAHAH

nasıl devamlı oradan oraya teleportluyorlar görmeden inanmazsınız, afrikadan 150 batalyon taşıdılar ruhr cephesine iki ayda ahahahaha uçakla geliyorlar herhalde.

bir buçuk milyon ölü var iki tarafta, %90’ı attrition. yarabbi nasıl bu kadar bir akıl tutulması olabilir, cidden nasıl bir çağa geldik böyle.

Sosyal ağlarda paylaş

şu anda var ya çıldırmak üzereyim, 5 tane savaş kazandık lübeck’te, sonra bir tane kaybettik diye bütün lübeck hattı düştü. başka da rota yok, mecklenburg üzerinden yürüyemiyorum hedefe. kazanacağım savaş gidiyor inanılmaz cidden. danimarka pes etti ama avusturya’ya verdiği söz yüzünden avusturya mani oluyor kapitülasyona.

vallahi binlerce saat, 20 yıl sonra paradox’a olan saygım tamamen sıfırlandı bugün. ara sıra kötü halleri oldu ama dizayn tahtasında bu kadar salt aptallıkla yapılan bir oyunlarını görmemiştim. her türlü lafı yemeyi sonuna kadar hakediyorlar. bir kişi de çıkıp “oğlum napıyorsunuz bu oyun bu halde satılır mı” dememiş şirket içinde.

ingiltere 1838’de fransa’ya kapitüle oldu, napolyon boşa savaşmış 20 yıl, bu kadar basitmiş.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...