Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşlılık Ve Emeklilik

paparnoz

Öne çıkan mesajlar

15 saat önce, Akhlaur dedi ki:

Yani saçma bişey yazmışsın, büyük ihtimalle benim kazancım eşimden daha fazla olacak. Aynı standartlarda yaşamak istiyorsak benim kazancımı beraber kullanacağız. Karısına bakmak ne demek. Bakarım da gerekirse zaten. Bence senin eşimin kazancı bana yakın tabirinde sorun var. Kazancı olması ve bunun miktarı senin için önemli demek ki.

Elbette kazançlarımızı toplayıp beraber değerlendiriyoruz, şu senin bu benim diye ayırmıyoruz. Ayrıca tabii ki önemli eşimin ne kazandığı da, benim ne kazandığım da.  neden önemli olmasın? Hayat müşterek, haneye ne kadar para giriyorsa ikimiz için de o kadar konfor demek. İşten kovulursa veya bir sebepten ötürü çalışamazsa elbette ben bakacağım, veya tam tersi. Fakat eşimin kazancının iyi olmasından memnun olmam yasak / ayıp mı anlamadım neyi eleştirdiğini.  

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, roket adam dedi ki:

Benim eşim evlenmeden önce çalışıyordu, pandemi vs dolayısıyla işten çıktı şu an ben çalışıyorum sadece. Evlenirken bi kere bile aklımdan ileride karıma bakmam gerekir falan geçmedi ahshshsh dünyanın türlü türlü hali var. Eğer bunu önemseseydim zaten babası zengin bi kızla evlenmek daha mantıklı olurdu.

Bence ilişkinizi bu şekilde ekonomik düzlemde değerlendiriyorsanız bu sevgi ve duygusal zemini olan bir evlilik olmaz, ancak yapılan iş anlaşması çerçevesinde bir alış-veriş olur, bir gün iki taraftan birisi biraz zor duruma düşerse anlaşmanız da bozulur gider. Keza taraflardan biri daha çok kar edeceği daha güzel bir anlaşma bulup seni terk edebilir de ? Bu noktada Akhlaur'a katılıyorum yani, fazlasıyla sorunlu bir bakış açısı bu. 

Abi deli misiniz nesiniz. Yaşlılık, emeklilik ve finansal özgürlük başlığında evlilik sucks dendiği için (ekonomik olarak) olmadığına örnek vermek için anlatıyorum bunları. Birbirimizi işimiz için seçmedik, zaten aynı şirkette çalışıyorduk. Ancak şuan görüyorum ki önemli iki tarafın da iyi kazanması. İlişkimi ekonomik düzlemde değerlendirmiyorum çünkü bu topic ilişki topiği değil, burada konuşulan konu ekonomik ve ilişkimin o kısmıyla ilgili örnek veriyorum. Emeklilil ve finansal özgürlük konuşulurken karımı sevdiğimi falan mı anlatayım ne istiyorsun ahsjdj

dünyanın binbir türlü hali olması ayrı, kocam baksın niye çalışayım diyen kadınlar ayrı. Üst mesajda da yazdım ihtiyacı olursa bir ömür ben bakarım, konu o değil. Çalışmamayı, kocasına yamanmayı hak gören çalışabileceği halde çalışmayan kadınlardan veya erkeklerden bahsediyorum. Böyle bir partnerle babayı erken emekli olursunuz. 

Sosyal ağlarda paylaş

sipeys ne anlatiyon aga? Evlilik sucks falan dememis kimse, "kadina bakmak" lafi ve fikri senden cikmis, hemen de tepki gelmis zaten.

Adam 4 tane madde yazmis, ilkinde "Evlilik ve çocuk mevzusuna girmemek" demis. Evliligin kacamadigin bir ilk maliyeti var, merasimidir alisverisidir, cocuk zaten ekonomik olarak basli basina yuk. Almissin konuyu ordan, esinin maasindan memnun olmana baglamissin. 

Alıntı

Birbirimizi işimiz için seçmedik, zaten aynı şirkette çalışıyorduk.

?

Sosyal ağlarda paylaş

Sonuç olarak, iyi bir yaşlılık ve iyi bir emeklilik geçirmek istiyorsanız eşinizin yetkin ve başarılı biri olması ve iyi kazanması önemli, aynı sizin yetkin ve iyi kazanıyor olmanızın önemli olması gibi, erkek veya kadın diye ayırmıyorum. Tek kişinin çalışmasıyla çok ekstrem bir kazanç yoksa hayatınız boyunca çalışırsınız. Evlilik de emeklilik yolunda doğru yapıldığı takdirde hem hız kazandıran, hem de emeklilik yolunu da emekliliği de keyifli ve eğlenceli hale getiren bir şey. İki kişinin birbirine destek (hem maddi hem manevi) olarak bir yol yürümesi, tek başına olmaktan her zaman iyidir.

Para benim için önemli değil diyen, az çalışarak ve az kazanarak hayat boyu çalışmak zorunda olmaya okay olana da saygı duyarım.

Benim düşüncem böyle.

Edit: Bu arada eşim zengin değil, özellikle seçmedim yani, açık arıyorsunuz ya bunu da söylemek zorunda hissettim. Tanışalı neredeyse 10 sene oldu. Tanıştığımıza aynı şirkette giriş pozisyonunda çalışıp standart kazançları olan iki insandık. Şuan geldiğimiz noktada eşim eskisine göre daha iyi kazanıyor, ve çok özür dilerim sizden ama bu durumdam memnunum. Kusura bakmayın memnun olduğum için ama maalesef durum bu.

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İşin komik yani helenistik çağda bugün ataerkil ağızla ev hanımı olarak sınıflandırdığımız bireyler ekonomik hayatın çok daha fazla içindeydi

üstelik çocuklarına, dedelerle nineler bakmıyordu diyerek fularımı bırakıyorum

Sonuç olarak çift maaş iyi, hem ekonomik hem de psikolojik olarak ama

çocuk, çalışma saatleri, trafik, sağlıklı yemek kriterleri devreye girince ne kadar verimli tartışılır

Sosyal ağlarda paylaş

Abi bir 10 sene dışarı çıkmazsın evde oyunlara gömülürsün. Hanım 4 kere bilgisayarını kırar. kırar mı ehemde ciddi kırar. sonra bir 20 sene daha eve gömülürsün. artık biraz para vardır eve yiyecek alırsın yemek sepeti de açılmıştır joker kovalarsın. Sonra yavaş yavaş eşini oyunlara alıştırırsın. Dizilere (kore özellikle) filmlere. Dışarıda sorun olduğunu evin iyi olduğunu anlatırsın. Empose edersin. Yalnız büyük oğlumun bu salgın döneminde baba iyi ki sen bizi eve alıştırmışsın tüm arkadaşlarım çıldırıyor biz ise gülerek evde takılıyoruz demesi. Neyse kiracılarından devamlı düşük para alırsın raicin altında. Hepsi hic eksiksiz ödedi. Şu an yaptıklarım ise herkesi alien world oyunan adapte ettim evde. Kolobok oynuyolar kazandıklarını r-type  a steak ediyorlar. Artık yararlı oyunlar oynamaya eve para kazandırmaya başladılar. Sonra farkedersin ki hanım dışarı çıkmaya korkmaya başlamış çıkınca hatta başı ağrıyor. Oh dersin artık dışarı hegomanyasından kurtulduk. işte böyle gider. Fazla mal da olmanın korkusundan bir dükkan satarsın. 70k lık nft alır sonra bunların 40k ya düşmesini izlersin. Evdeki Tvlerden biri bozulur tamam artık hep o ertelediğin 86 qled almanın zamanı geldiği dediğin an gidip en ucuz 39 inch bir no name tv aldığın andır. Herkese ağlarsın param yok borcum çok aldığım dükkanın kredisini ödüyorum diye. En yakın arkların gelip borç isteyecek diye korkarsın. En güzel yanı o kadar kiranın yanında emekli maaşının yattığı andır. Ne olursa olsun. Gece yarısı tam 12:00 her zaman yatar. Ve düzenli zam gelir. 

Sosyal ağlarda paylaş

Size kimsenin yapmayacağı kıyak emekliliğine ufacık bir katkı veya iyi kaliteli bir akşam yemeği fırsatı. 

https://rplanet.medium.com/the-r-planet-team-declares-rigs-for-everyone-a18f3f7c1790 Şu satışdan alacağınız her desteyi fazla fiyata anında alırım. 

30 dolarlık desteyi 50 dolara kac tane alırsanız alın. 

100 dolarlık desteyi 160 dolara alırım. Kaç tane alabilirseniz o kadar alırım. 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, akirafes dedi ki:

Abi bir 10 sene dışarı çıkmazsın evde oyunlara gömülürsün. Hanım 4 kere bilgisayarını kırar. kırar mı ehemde ciddi kırar. sonra bir 20 sene daha eve gömülürsün. artık biraz para vardır eve yiyecek alırsın yemek sepeti de açılmıştır joker kovalarsın. Sonra yavaş yavaş eşini oyunlara alıştırırsın. Dizilere (kore özellikle) filmlere. Dışarıda sorun olduğunu evin iyi olduğunu anlatırsın. Empose edersin. Yalnız büyük oğlumun bu salgın döneminde baba iyi ki sen bizi eve alıştırmışsın tüm arkadaşlarım çıldırıyor biz ise gülerek evde takılıyoruz demesi. Neyse kiracılarından devamlı düşük para alırsın raicin altında. Hepsi hic eksiksiz ödedi. Şu an yaptıklarım ise herkesi alien world oyunan adapte ettim evde. Kolobok oynuyolar kazandıklarını r-type  a steak ediyorlar. Artık yararlı oyunlar oynamaya eve para kazandırmaya başladılar. Sonra farkedersin ki hanım dışarı çıkmaya korkmaya başlamış çıkınca hatta başı ağrıyor. Oh dersin artık dışarı hegomanyasından kurtulduk. işte böyle gider. Fazla mal da olmanın korkusundan bir dükkan satarsın. 70k lık nft alır sonra bunların 40k ya düşmesini izlersin. Evdeki Tvlerden biri bozulur tamam artık hep o ertelediğin 86 qled almanın zamanı geldiği dediğin an gidip en ucuz 39 inch bir no name tv aldığın andır. Herkese ağlarsın param yok borcum çok aldığım dükkanın kredisini ödüyorum diye. En yakın arkların gelip borç isteyecek diye korkarsın. En güzel yanı o kadar kiranın yanında emekli maaşının yattığı andır. Ne olursa olsun. Gece yarısı tam 12:00 her zaman yatar. Ve düzenli zam gelir. 

Greentext paticik version olmus.

Abi neden disari cikmaktan bu kadar uzaksin peki? Ben de evde vakit gecirmeyi severim, huzurlu bi yer cunku benim icin, alirim kitabimi okurum, oyunumu oynarim falan ama disari cikmayi da severim yani, tatile gitmeyi, muze gezmeyi, disarda biseyler yiyip icmeyi severim. Boyle okuyunca sanki gecmisten gelen bi travma varmis da ondan cikmak istemiyorsun gibi hissettiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, neutrino dedi ki:

Greentext paticik version olmus.

Abi neden disari cikmaktan bu kadar uzaksin peki? Ben de evde vakit gecirmeyi severim, huzurlu bi yer cunku benim icin, alirim kitabimi okurum, oyunumu oynarim falan ama disari cikmayi da severim yani, tatile gitmeyi, muze gezmeyi, disarda biseyler yiyip icmeyi severim. Boyle okuyunca sanki gecmisten gelen bi travma varmis da ondan cikmak istemiyorsun gibi hissettiriyor.

Ya canım ben çok sinirli bir adamım karagümrük  de olduğumdan da hep kavga ederek yetiştim, büyüdüm.  Biz konuşmadan dalardık. şimdi oğullarım 1.94,190 boyunda onlara kötü örnek olmayayım diye her şeyi alltan alıyorum. Onlara aman biri size laf söylese peki abi deyin gecin diklense özür dileyin diye yetiştiriyorum. Ben bir şeye kalksam nasıkl örnek olurum. Bu da bana ters geliyor. Ondan pek çıkmıyorum. Yoksa araba ile bile çıksam dövecek adam çok. Hem artık silah çekiyorlar tehlikeli. Ben öyle yanlış bir şey gördüm an kendimi tutamıyorum. Asker de çok astsubayla takıştım mesela erlere musallat olan. Çoğu beni tehdit etti. Hemen çıkarırdım üniformayı. Ya ufakken Londra'nın en serseri sokaklarında takılırdım ben. Direk siyahi çocuklara dalardım. Siyahi bir sevgilim oluncaya kadar ırkcı idim ben. şimdi aile para olunca eve çekildim. 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...