Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Animeye Karşı Ön Yargı

bugr4

Öne çıkan mesajlar

amerikalıların bir kısmı çöken animasyon ve çizgiroman sektörünü milli mesele addettiklerinden, eğlence sektörlerinde globalleşmeyi sadece kendi yayılmacılıklarına yaradığında beğendiği için alerjik. bunların anime seyretmeye ikna olanı da "ingilizce dub olmazsa seyretmem" der. amerikalı olmayıp da görüşlerinin bir kısmını bunlara endekslemiş, amerikan hyper-violent püritanizmini benimsemiş olanlar daha garip, neden karşıt olduklarını kendileri de biliyor mu şüpheli. geneli anime'i shounen'den ibaret sanır zaten, sonra gider live action superhero izler. çünkü amerikan eğlence sektörü 2d çizimi çocuklukla, 3d çizimi çocuk/yetişkinlikle, live action'ı da yetişkinlikle özdeşleştirdi son 25 yıl içinde içeriğe bakmaksızın. bu pazarlamayı içselleştirme kaynaklı önemli ölçüde.

Sosyal ağlarda paylaş

Anime'ye antipati çok abartılacak birşey değil. Ona bakarsan Anime atraksiyonlarına laf eden insanların manga uyarlaması olduğunu bilmedikleri Oldboy filmini yada zaten Ghost in the Shell tribute'u gibi birşey olduğunu yönetmenlerinin de saklamadığı The Matrix'i övdüğünü sıkça görmüşümdür çünkü. Asıl sıkıntı bana göre osurarak kale duvarı yıkan karakterlerin olduğu animeler yada twitter'de trend topic olmuş leş seriler filan övüp o community içinde gerçek anlamda mainstream olmayan ne varsa yoksayan, anime öneri başlıklarını kanserleştiren insanlar. Atıyorum, "şu şu özelliklere sahip seri önerin" diyorlar, yazıyorsun birşeyler, "ben robotlu seriler izlemiyorum" deyip başka başlıkta "High School DxD yeni sezon ne zaman?", "Kimetsu no Yaiba filmi ne zaman düşer?" filan diye soruyor, yada "1990 öncesi serilerin çizimleri çok eski, izleyemiyorum" deyip sırf yeni diye göz kırpma animasyonu bile olmayan seriler önerenler. beni de bu kahrediyor. Tek tek saydırmayın şimdi.

özet: Anime önyargısından ziyade Anime izleyip de community'i tektipleştiren insanlar sıkıntı.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Sam dedi ki:

amerikalıların bir kısmı çöken animasyon ve çizgiroman sektörünü milli mesele addettiklerinden, eğlence sektörlerinde globalleşmeyi sadece kendi yayılmacılıklarına yaradığında beğendiği için alerjik. bunların anime seyretmeye ikna olanı da "ingilizce dub olmazsa seyretmem" der. amerikalı olmayıp da görüşlerinin bir kısmını bunlara endekslemiş, amerikan hyper-violent püritanizmini benimsemiş olanlar daha garip, neden karşıt olduklarını kendileri de biliyor mu şüpheli. geneli anime'i shounen'den ibaret sanır zaten, sonra gider live action superhero izler. çünkü amerikan eğlence sektörü 2d çizimi çocuklukla, 3d çizimi çocuk/yetişkinlikle, live action'ı da yetişkinlikle özdeşleştirdi son 25 yıl içinde içeriğe bakmaksızın. bu pazarlamayı içselleştirme kaynaklı önemli ölçüde.

+1 guzel ozetlemis sam. 

anime'de henuz sjw sacmaliklari da yok (en azindan benim bildigim, takip ettigim kadariyla), oradan da dis geciremiyor bir kisim yobaz, mor sacli, sex-depraved, dejenereler. 

Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle sam'e +1'de benden.

8 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

Anime'ye antipati çok abartılacak birşey değil. Ona bakarsan Anime atraksiyonlarına laf eden insanların manga uyarlaması olduğunu bilmedikleri Oldboy filmini yada zaten Ghost in the Shell tribute'u gibi birşey olduğunu yönetmenlerinin de saklamadığı The Matrix'i övdüğünü sıkça görmüşümdür çünkü. Asıl sıkıntı bana göre osurarak kale duvarı yıkan karakterlerin olduğu animeler yada twitter'de trend topic olmuş leş seriler filan övüp o community içinde gerçek anlamda mainstream olmayan ne varsa yoksayan, anime öneri başlıklarını kanserleştiren insanlar. Atıyorum, "şu şu özelliklere sahip seri önerin" diyorlar, yazıyorsun birşeyler, "ben robotlu seriler izlemiyorum" deyip başka başlıkta "High School DxD yeni sezon ne zaman?", "Kimetsu no Yaiba filmi ne zaman düşer?" filan diye soruyor, yada "1990 öncesi serilerin çizimleri çok eski, izleyemiyorum" deyip sırf yeni diye göz kırpma animasyonu bile olmayan seriler önerenler. beni de bu kahrediyor. Tek tek saydırmayın şimdi.

özet: Anime önyargısından ziyade Anime izleyip de community'i tektipleştiren insanlar sıkıntı.

animeye antipati ve leş seriler hk. söylediklerine katılıyorum. öneri başlıkları meselesinde bir noktaya kadar katılıyorum. belli miktarda birşeyler izlemiş insanlara dediğin tarz yorumlar anlamsız kaçıyor, doğru. ama yeni başlayan kişilere önerilerde mainstream'in her zaman daha güvenli olduğunu düşünüyorum. adı üstünde mainstream, dönemin popüler kültüründen besleniyor, daha çok insan seveceği birşeyler bulabiliyor içinde. ben gidip hataraki man, master keaton, nadia, mirai shounen conan öneremem yeni başlayan adama. kişiler bir şekilde girip, kendileri daha derine ilerlemeye istekli olmalı. Kabaca sanat gibi, ilgisi ve bilgisi oluşmamış kişi bir tablonun, heykelin vs. neyi nasıl ifade ettiğini takdir edemezse anca bakar geçer. Bilim & popüler bilim, tarih & popüler tarih gibi bir ilişki illa ki gerekiyor yani. Amaç ilgi oluşturmak o noktada. Max yapılabilecek, fazla çerezlik birşey önermemek ya da dönemlere göre kategorili biçimde öneri. O yüzden hep FMA öneriyorum yeni başlayacaklara, en güzel dengeyi yakaladığını düşündüğüm için.

ama belli miktarda izlemiş adama da kalkıp mainstream önermek anlamsız tabi. kendi adıma, ya kendim arayıp buluyorum artık, ya da burada sizin yazdıklarınızdan denk geliyor. misal soukyuu no fafner önerin backlogumda ?.

Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, bugr4 dedi ki:

"Animeli pp yapıp kendilerini havalı sanıyorlar"

Ben animeye karşı önyargılı hiç kimsenin sebep olarak şunu gösterdiğini hiç sanmıyorum. Zira kendisiyle çelişiyor bu söylediğin. Kimse birine "ayy profilinde anime resmi var, ne coolmuş" demez, hatta oluşturduğu izlenim bunun tam zıttı. Dolayısıyla havalı olmak isteyen kimse zaten böyle bir işe girişmez. Haliyle kimse de buna girişen birini havalı olmaya çalışmakla suçlamaz.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, Sam dedi ki:

Hayao Miyazaki bu saydiklarinin hangisine dahil? ?

Sosyal ağlarda paylaş

Ben sevmiyorum anime, genelde, çok çocuksu buluyorum, o büyüyen gözler, alından burundan  akan dev ter damlası birden kızarıp çizgi çizgi olan suratlar fln gördüğüm an eytere diyip kaçıyorum

on yargiliyim, çünkü denedim izledim ve bana hitap etmediğini düşündüm, ona rağmen çok sevdiğim seriler var .(aşçılar okulu- alucard- logh) 

Sırf anime izlemeye alismayin bide, branch out olun, tüm medya tüketimi anime üzerinden olan arkadaşlarım var, doğal olarak anime nerdi oluyorlar, tek bir şeye o kadar kafa harcayan her hangi insan gibi, biraz sıkıcı oluyorlar. Bütün gün futbol izleyip futbol konuşan adam da batıyor keza

Hicbisiyin nerdi olmayin

Sosyal ağlarda paylaş

zevk ve renk meselesi ya hepsi. anime de bir hikaye anlatım şekli sonuç olarak.

animelerin büyük çoğunluğu çocuklara yönelik olduğu için halk arasında "50 yaşında adamsın hala bebeler gibi çizgifilm mi izliyorsun" gibi yadırgamalar olabilir çünkü halk animeyi çocuk kanallarında görüyor en fazla. fakat gerçekte bütün animeler için aynısı söylenemez, aşırı kaliteli çocuk dostu olmayan da baya bir anime var ki bunları da severek izliyoruz zaten.

sadece aşklı meşkli roman okuyup da ben kitap okuyorum, çok kültürlüyüm diyenler de var sonuçta.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, goldbären dedi ki:

en çok anime harici bir şey tüketmeyen gençler sıkıcı oluyor cidden. cevap olarak "yoo marvel de izliyos" gelcek ama olsun sdf.

Ben çok fazla dizi bitirdiğimden animeye başladım ve gerçekten de zevkli olduğunu keşfettim. Marvel filmlerini bir kere izleyip ertesi gün unutan biriyim. DC'nin çizgi filmleri daha güzel geliyor bana. Bu arada animeye çocukça diyen bazı kişiler Disney animasyonlarını beğeniyor. Birde eskiden ne izlerdik gibi vb. Instagram paylaşımlarında Tsubasa, Bakugan, Beyblade ve Pokemon gibi animeleri koyuyorlar. Bu ön yargı kitlesel.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

Hayao Miyazaki bu saydiklarinin hangisine dahil? ?

miyazaki'nin aktif olduğu dönem zaten abd hala 2d animasyon movie yapıyordu, 2000 ertesindeki "herşeyi 3d yapalım" kafası ertesi kaç filmi var zaten adamın. 4 filandır max. amerikalı zaten auteur kontenjanından geçiriyor bir kişi olunca.

2 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

Ben sevmiyorum anime, genelde, çok çocuksu buluyorum, o büyüyen gözler, alından burundan  akan dev ter damlası birden kızarıp çizgi çizgi olan suratlar fln gördüğüm an eytere diyip kaçıyorum

on yargiliyim, çünkü denedim izledim ve bana hitap etmediğini düşündüm, ona rağmen çok sevdiğim seriler var .(aşçılar okulu- alucard- logh) 

Sırf anime izlemeye alismayin bide, branch out olun, tüm medya tüketimi anime üzerinden olan arkadaşlarım var, doğal olarak anime nerdi oluyorlar, tek bir şeye o kadar kafa harcayan her hangi insan gibi, biraz sıkıcı oluyorlar. Bütün gün futbol izleyip futbol konuşan adam da batıyor keza

Hicbisiyin nerdi olmayin

bunların olmadığı çok anime olduğu gibi bunlara "çocuksu" demek de bayağı temelsiz. 5-10 sayfada bir deforme surat kullanıp, hiçbir amerikan görsel yapımında bulamayacağın şiddette antik yunan mangası yazarım sana mesela, (parasyte mangakadan ki parasyte da zaten japonya'nın the thing'i) iskitlilerin deri yüzüp sancak olarak kullandığı. amerikalı da invincible'da beyin ve bağırsak var diye dc deconstruction'a 10/10 basadursun.

yanlış şeyleri denemişsin ya da yeterince denememişsin yani. aşçılar okulu mesela bayağı shounen bir manga, o kadarına açıksan ilgini çekecek daha çok şey bulunur.

tüm medya tüketimi amerika ne basıyorsa onu izlemek olan ya da türkiye ne basıyorsa izlemek olan insan sayısı halen on katıdır. sadece anime izleyen ileri olmasa da bunlardan geri değildir. bütün ömrüm amerika'dan çıkan kalburüstü hemen herşeyi izlemişimdir. gits sac serisi kadar iyi sci-fi bilim-kurgu dizisi yok mesela benim gözümde. t2 filan ancak o ayarda ama o da film.

lakin gel gör ki amariganın yaptığı çakma gits filmini beraber izlediğim insanlara dvd'sini basıp versem de izletemiyorum gits sac'ları ne kadar övsem de. anime izleyende böyle sabitfikirlilik bulamazsın. japon filan değilse zaten hayatında anime hariç illa ki birşeyler izleyip sonra anime'e geçmiştir.

herşeyin nerdi olmak en iyisi.

Sosyal ağlarda paylaş

O dediğin yapımları izlerim, ama o cringe sahneleri ileri spamlayarak seri geçerim, aşçılar okulunda öyle yapıyordum, aksyon filmi izlerken romance subplotu görünce de öyle yaparım, hiç acımam.

Bu sadece ABD yapımı izlemek yahut japon yapımı izlemek gibi binary olmak zorunda değil , kötüyü örnek almayalım, tek temennim açık görüşlü olun ve farklı medium/tarz yapımların arasından da size hitap eden şeyler bulun, vardır illa 

öyle çok insan yoktur desende 20-30 dakkalik bölümler yüzünden sanırım, misal işten okuldan geldim uzun şeye kafa yoramam diyen, adeta tembelce full anime izleyen arkadaşlarım çok. 

Anime nerdi olmanın tek başına bı zararı yok, ama anime nerdligi dışında hiçbir kültürel aktiviteniz yoksa, kendinize yazık, vizyonunuz, estetik duygunuz korelir. Zeitgeista hakim olma ihtimaliniz azalır, entel dantel ablali ortamlarda hava atamazsınız, sadece kendiniz gibi anime nerdi olan insanlarla eglenebilir, arkadaşlık edebilir olursunuz, tehlikeli bence, gotta branch out.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...