Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Internet alt yapısı olmayan yere internet

Suark

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Yüksek kotalı bişiler lazım ise mecburen Superbox almak lazım. Mobil internet paketleri hala pahalı ya. Sınırsız Superbox fiyatları benzer şekilde artmış. Starlink'e daha var ama dünya çapında mevcut dolar kuru ile devam ederse bence bizler için sıkıntı ya ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Vodafone uyar bence sana, sınırsız orada 169TL veriyorum ben. Normal hat, sınırsız konuşma, VodafoneTV filan da var yani. Telefondan tether yaparsın ya da modem alırsın.

2 ay sonra kontrat bitiyor benim ama, nasıl bir fiyat çıkaracaklar yeni senede merakla bekliyorum. Ayda ortalama 100GB kullanıyorum, çok alıştım sınırsız internete.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 11 ay sonra ...

Videoyu izlemedim de

şu an 2bin küsür uydu var sanırım.

Yanlış hatırlamıyorsam 12bin'e kadar çıkacaklardı.
Benim gözümde büyük sorun uzay gözlemi değil de, bunlar yarın öbürgün çatlayacak patlayacak, alt yörüngede zaten hızlı dönüyorlar. kafamıza debree düşecek. Japonların bir sürü felaket simulasyonu vardı. Hatta şimdiden uzay çöpü toplama şirketi kurdular diye biliyorum

Sosyal ağlarda paylaş

49 dakika önce, miyaw33 dedi ki:

Bu uydular minik uydular degilmi, 12 bin olunca bile gökyüzünde farkedilmesi zor olmayacakmi? Astronomlar için gerçekten kötü birsey ama bizi pekte etkilemeyecek kötü yönde. Sonuçta istanbulda gökyüzünü görsen bile ışık kirliliği yüzünden yıldız görünmüyor 

yok hayır ya, uzak galaksileri gözlemleyen bir avuç gözlemevi dışında kimsenin hayatı değişmeyecek o açıdan

Sosyal ağlarda paylaş

bir galakside yeni yıldızların nasıl oluştuğu ve birbirinin yakınından geçen galaksilerin nasıl etkilendiklerini araştıran cerro tololo inter-american gözlemevinin bir gözlem sırasında önünden geçen starlink uyduları nedeniyle elde edecekleri verilerin %15 ile 20’sini kaybettiklerini açıkladı. evreni anlamamıza yarayan önemli çalışmalar bunlar. artı olarak hızlı gerçekleşen uzay olaylarını ise tamamen kaçırmamıza sebep olabilecek sorunlar yaratıyorlar

Sosyal ağlarda paylaş

45 dakika önce, axedice dedi ki:

Yalnız amatör gözlemcilik yapamıyoruz diye bu kadar tantana kopuyorsa fena, yarın öbürgün dyson sphere yapsak ona da laf gelecek

https://en.wikipedia.org/wiki/Starlink#Impact_on_astronomy

hobiciler filan değil, bildiğin bilimadamları.

1280px-Albireo_in_Cygnus_with_Starlink_S

bu resim de hubble'dan:

The_Case_for_Space_Environmentalism_Fig_

sadece rasathaneler de değil yani, uzay teleskobu bile etkilenmiş.

dyson sphere ışığı arttırmayıp azaltacağı için olumlu etkisi olur. onu yaptığımız gün de zaten alpha centauri'ye teleskop koymuş oluruz kaldı ki.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...