Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ön kamerası ekran üstünde olmayan telefon

Bone

Öne çıkan mesajlar

yeni cep telefonlarında sırf ekran boyutu daha büyük olsun diye ön kameranın olduğu kısmı kaldırıp notch'a çevirdiler. ama hole punch ekranlar notch'tan da kötü oldu.

derdimi yazıya dökmüş biri: https://www.androidcentral.com/hole-punch-displays-are-worse-notch-displays

2017'de OnePlus 5 almıştım. aldığım sene çok iyiydi, performansı, pil ömrü, kamerasıyla iPhone'dan daha iyiydi o sene ve fiyatı da kıyasla çok ucuzdu. ancak ömrünü doldurmaya başladığını hissediyorum. "Dolar 8.5 olmuş bilgisayar alınmaz bu zamanda..." ama problemler arttıkça değiştirmek zorunda kalacağım.

aradığım şu özellikler var:
1- ön kamera notch / hole olmasın, girip çıkan kameralar tutmadı ama en azından eski tip satır halinde kısım olsun
2- ana kamerası güzel çeksin, en azından doğal renklere yakın fotoğraflasın, OnePlus 5'in en beğendiğim yanıydı
3- pili en az 7 saat sürsün, eski iPhone'lar gibi gün boyunca elde şarjla dolaşmayalım
4- 3.5 mm kulaklık çıkışı olsun, hoparlör kalitesi çok önemli değil de müzik dinlemek için kulaklık şart
5- azıcık da dayanıklı olsun, her ne kadar Spigen kılıf ve ön cam koruyucu kullanacak olsam da, kırılgan cihaz olmasın

https://www.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone3=10096&idPhone1=8647&idPhone2=10785
aklımdaki telefonlar Sony Xperia 1 II / Pro ve ASUS ROG Phone 5. 
ama Sony telefonlar artık Türkiye'de satılmıyor ve ROG 5 aşağıdaki gibi çok kolay eğilip kırılabiliyor gözüküyor. ayrıca ROG Phone 3 kameraları da saturation, contrast, sharpness köklediği için çok rezalet fotoğraflar çekiyormuş.

başka da böyle telefon yok herhalde?

Sosyal ağlarda paylaş

On 22.03.2021 at 00:52, Black-ice dedi ki:

en az 7 saat pil az bi beklenti diil mi

günümüz için biraz öyle evet. artık her telefon büyük pil ömrüyle geliyor, bir de Android'in pil optimizasyonu da kısmen biraz daha ömrünü uzatıyor aletlerin. 4-5 saat pil ömrüne sahip iPhone dönemi de kapandı gibi...

Sosyal ağlarda paylaş

Aynı özellikleri ben de aradım ama illa ki bir şeylerden feragat etmen gerekiyor. 7 saat pil ömrü için en az 4500mah pili olan bir telefon almalısın. oppo reno 2z vardı en son baktığımda kamerası otomatik açılıp kapanan ama onun da donanımı zayıf. kısa süre sonra gözle görülür bir performans kaybı olur. ben a70 aldım daha zarif bir tasarımı olduğu için. fotoğraf kalitesi note 5'ten bile kötü. performans kaybı var. tek artısı pili. 

Litminov tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yeni telefonlar hep kameralara oynuyor, bugün oneplus 9 pro açıklandı, o da kameraya vurgu yaptı. oppo find x3 pro'nun kamerası da güzelmiş. ama hepsi punch hole'la ve 3.5mm'siz geliyor.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=10627&idPhone3=10696&idPhone1=10806

herhalde mecburen note 9 gibi eski telefonlara yönelicez.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Sanırım istediğim tarz telefonlar artık üretilmeyecek (hole punch olmayan, kulaklık girişi olan) ve şu an kullandığım telefon yavaş yavaş ölmeye başladığının sinyallerini vermeye başladı. Mecburen sevmediğim bu yeni tarz cep telefonlarını almak zorundayım. Haliyle şu an baktığım tek özellik kamerasının neutral tonda ve neutral renklerde fotoğraf çekebilmesi.

Xiaomi Mi 11 Ultra veya OnePlus 9 Pro modellerinden birine geçiş yapmayı düşünüyorum.
Mi 11 Ultra'nın kamerası, diğer "amiral gemisi" telefonlara göre daha detaylı fotoğraf çekiyor gibi gözüküyor. Özellikle telephoto konusunda rakipsiz. Tek dezavantajı, sarı tonlarını fazla turuncu çekiyor olması. Kıyaslamalarda bunu farkettim. Ama onun dışında OnePlus 9 Pro'daki abartı kontrast ve sharpening efektinin burada olmaması yüzünden tolere edilebilir bir şey gibi geldi. Ne yazık ki OnePlus 5'in nötr kamerası yeni modellerde ihmal edilmiş.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8647&idPhone2=10737&idPhone3=10806

Yalnız baktım da Xiaomi Mi 11 Ultra Türkiye'de satılmıyor. Sony Xperia 1 III da Türkiye'de satılmıyor. Google Pixel 5 de satılmıyor. Eee, ne yiyecez, taş mı yiyecez? İlla Samsung mu almak zorundayız?

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Kullandığım telefonun ses azaltma düğmesi bozuldu gece. Neden, ne alaka, bilmiyorum. Ama sesi açmak istediğimde durduk yere sesi kısıyor, telefonu kapatmak istediğimde kapanmıyor screenshot alıyor. Saçma sapan hale geldi iyice.

İstediğim tarz telefon çıkmayacak herhalde, gidip random şekilde bir telefon seçip alacağım bu gidişle.

Sosyal ağlarda paylaş

53 dakika önce, Dynun dedi ki:

edit: xperia 1 m3 diyecektim sen yukarıda yazmışsın. o tüm maddelerini karşılıyordu

tam benlik telefona benziyor tasarım vs açısından ama Türkiye'de satmıyorlar. gidip ABD'den almak lazım.

sonra almışken orada kalırız.

Sosyal ağlarda paylaş

On 10.05.2021 at 20:25, Bone dedi ki:

Sanırım istediğim tarz telefonlar artık üretilmeyecek (hole punch olmayan, kulaklık girişi olan) ve şu an kullandığım telefon yavaş yavaş ölmeye başladığının sinyallerini vermeye başladı. Mecburen sevmediğim bu yeni tarz cep telefonlarını almak zorundayım. Haliyle şu an baktığım tek özellik kamerasının neutral tonda ve neutral renklerde fotoğraf çekebilmesi.

Xiaomi Mi 11 Ultra veya OnePlus 9 Pro modellerinden birine geçiş yapmayı düşünüyorum.
Mi 11 Ultra'nın kamerası, diğer "amiral gemisi" telefonlara göre daha detaylı fotoğraf çekiyor gibi gözüküyor. Özellikle telephoto konusunda rakipsiz. Tek dezavantajı, sarı tonlarını fazla turuncu çekiyor olması. Kıyaslamalarda bunu farkettim. Ama onun dışında OnePlus 9 Pro'daki abartı kontrast ve sharpening efektinin burada olmaması yüzünden tolere edilebilir bir şey gibi geldi. Ne yazık ki OnePlus 5'in nötr kamerası yeni modellerde ihmal edilmiş.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8647&idPhone2=10737&idPhone3=10806

Yalnız baktım da Xiaomi Mi 11 Ultra Türkiye'de satılmıyor. Sony Xperia 1 III da Türkiye'de satılmıyor. Google Pixel 5 de satılmıyor. Eee, ne yiyecez, taş mı yiyecez? İlla Samsung mu almak zorundayız?

Mi 11 ultraya tamamsan Mi 10t pro tavsiye ederim TR'de bulabiliyorsun. Ön kamera aynı ama işte. mi 9t kullanıyorum 2 senedir ve aşırı memnunum pil ömrü, performans, kamera vs. 10t pro ön kamera tipi harici istediğin bütün kriterleri sağlar.

Sosyal ağlarda paylaş

On 10.05.2021 at 20:25, Bone dedi ki:

Sony Xperia 1 III da Türkiye'de satılmıyor.

buna baktım da çok iyiymiş. büyük ekran, expendable storage, headphone jack, notch yok, düzgün stereo ses, note9'dan tek eksiği kalem sanırım.

yalnız back ve task manager tuşlarının yeri (en azından şimdilik) değişmiyor diyorlar, 2021 yılında büyük mallıkmış o sdfhgfds

ama 1300 dolar verip ahmetland'den getirip bi de burda pasaport kaydı vergisi harcı pulu vergisi öder miyim, tabi ki hayır

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...