Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Jahrein ve LGBTİ+ Gaga Bulut kavgası

Zyrobod

Öne çıkan mesajlar

üstteki videoda son zamanlarda alakası bile olmayanların haberdar olduğu twitch yayıncısı jahrein ve lgbti+ soslu gaga bulutun yaşadığı kavganın geldiği son nokta yer alıyor. işin ilginç yanı şu, adam diyor ki (lgbti+ bireylere seslenerek): ben senin tıpkı benim gibi bütün haklara sahip olarak yaşaman için elimden gelen mücadeleyi veriyorum, sen beni bu tü kaka diye durduk yere dışlıyorsun. hakkaten lgbti+ topluluğundan bazı kişilerin kendilerine sahip çıkanları bile hor görme gibi garip bir eğilimi var.

Zyrobod tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

jah ne zaman onume dusse oyunla alakasiz bir tartismanin icinde oluyor asdf

tostcu fln gomuyor, ordan kadin programlari fln izliyor, bu twitch oyun oynanan bi yer degil mi olm, youtube gibi kullacaksaniz ne anladim ben o isten.

en son bir erzurumu gommustu galiba, olaylar cikmisti twitter da ama gerisini pek takip edemedim.

Sosyal ağlarda paylaş

turk twitchinden nefret ederim, jahreinin tarzini hic sevmem, ama son zamanlarda cok daha boktan bir yere donustu ve jahrein baya tek konusan adam oldu cok ilginc sekilde.

gitti cok izlenen bir tanesi mesela, su erzurum'u resmen satti kanalinda, yok yeni long dark bilmemne, rezalet. para alsa o kadar reklam yapar.

digeri gitti nvidia ve turkcell ile sponsorluk anlasmasi imzaladi diye 75 TLlik fiyata ucuz demedigi kaldi, agzini acamadi iki soz soyleyemedi.

jahrein bu iki olay icin de guzel kamuoyu olusturdu mesela, arada drama olunca takip ediyorum. en azindan konusuyor adam, geri kalan herkes tamamen cebi icin sacma sapan pr isleri yapiyor/

Sosyal ağlarda paylaş

Twitch hep drama üzerinden yürüyordu ama izleyici sayısının patlamasından sonra iyice ayyuka çıktı. Jahrein'i çoğumuz biliyoruz. Ben şayet severim ama daha streamer'lar Twitch'i anlama aşamasındayken Jahrein durumu çözüp hitabını değiştirdi. Drama ekmektir desturunu öğrendi ve ilk uygulayan oldu. Ama son dönemde yaşanan dramalar ondan kaynaklanmıyor, hatta Jahrein kendini toparlamaya başladı, daha ciddi konuları gayet akılcı bir şekilde ele alıyor. Bir influencer olarak kitlelere hitab ettiği için bu gücünü doğru yönde kullandığını düşünüyorum.

Diğer yeni jenerasyon streamer'lar (unlost, elraen vb) şimdi o evreden geçiyorlar. Deli drama yaratıyorlar ve bu Twitch kültürü haline geldi. Şuan durum korkunç seviyede. Hani Jahrein küfür ediyor diye cıkcık ediyorduk, diğerlenin yanında melek şuanda. Çöp şuanda Twitch. Yani düşük seviye yayıncılarda zaten çöptü, top streamer'lar da iyice çöpleşiyor çünkü besleniyorlar bundan.

Bu Gagabulut olayının başını görmedim, ama yayında küfürler saydırmış. Laflar ağır olunca olay büyüyor tabi. Jahrein trigger'lıyor insanları bir şekilde ama bunu saldırmak için değil, bazı olayları savunmak için yapıyor gördüğüm kadarıyla.

Sosyal ağlarda paylaş

Yani streamer'larda resmen TIER sistemi var.

Tier 1'de yeni streamer'lar var, daha toylar. Hani olayı kavramaya çalışıyorlar ama daha kaşar değiller.
Tier 2'de Drama'nın, sağa sola sataşmanın izleyici getirdiğini anlayanlar.
Tier 3'de reklam almaya başlayan, bunun gazıyla markacı olan, şov yapıp şişenler.
Tier 4'de Ağır linç yedikten sonra konuştuklarının hepsinin kaydedildiğini, yüzüne vurulduğunu, bir anda koltuğunu kaybedebileceğini düşünenler. Markaların değil izleyicinin önemli olduğunu farkına varanlar.

Bence Jahrein bu Tier 4'te, diğerleri Tier 3'te. Arada CanSungur gibi düzgün iş yapanlarda var. Can Tier 1'den direkt 1.5'a geçip ordan 4'te atladı mesela hahah.

Sosyal ağlarda paylaş

Jahrein değil lütfen Cystein, biz onu öyle tanıdık ?

streamerların hepsi çöp. Cystein de bunun farkında şekilde girdi piyasaya. çer çöp üstünden bir kariyer inşaa etti. Can Sungur da bu çöpün bir parçası, hele Enes Batur, Dost Kayaoğlu gibiler, canlı yayında annesini arayıp küfredenler...
10-14 yaşına hitap edip milyonlarca üye kasıyorlar. şirketler de bu tip kişileri çok seviyor, peşinden koşuyorlar. bir tarafta LGBT ve Femizm duyarkası yapıp, sonra arkasından bu tip kişilere para akıtmaları da şirketlerin ikiyüzlülüğü...

Sosyal ağlarda paylaş

Erzurum drama'sında olduğu gibi meseleden tamamen habersizken tesadüfen iş dönüşü gece yatmaya hazırlanırken denk gelip izlediğim, sonuna kadar katıldığım ve altına imzamı atacağım şeyler söylemiş. Gece yarısı tüylerim diken diken olarak izledim.

Yukarıda söylenenlere hitaben şöyle bir tier sıralaması yaptım ben de:

Ayhan Tarakçı -> Jahrein -> Dost Kayaoğlu = Tancan Fümen -> Efe Aydal -> Barış Özcan -> Mert Günhan = Hasan Yalçın -> Can Sungur -> PintiPanda -> shit -> Gaga Bulut

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bu isimler kimmiş ya. ben de twitch izliyor bilirdim kendimi. hoş lirik, cohh filan izliyoruz biz en fazla ? 

bir de türk twitch community'sinden bahsedersek çoğunluğu çocuk. izleyicisini arttırmak isteyen de çocuğa göre içerik yapıyor doğal olarak. bir de burada çok güzel özetlenmiş biraz ?

Sosyal ağlarda paylaş

47 dakika önce, Akuma_Blade dedi ki:

Ayhan Tarakçı -> Jahrein -> Dost Kayaoğlu = Tancan Fümen -> Efe Aydal -> Barış Özcan -> Mert Günhan = Hasan Yalçın -> Can Sungur -> PintiPanda -> shit -> Gaga Bulut

yazdıklarının %60'ını bilmiyorum da Dost Kayaoğlu'nu o kadar yüksek tutmanı kınadım.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben Jahrein'le eskiden oyun oynardım bayağı, pek sevmem onu ama işini iyi yapıyor gibi geliyor. Multi oyun oynayanlar hariç twitch izlemesem de böyle arada denk geliyorum videolarına, zaten twitch'in olayı şaklabanlık yapıp milleti eğlendirmek, bu konuda da başarılı. Game of thrones videoları beni eğlendirmişti mesela, o yüzden insanları niye eğlendirdiğini de anlayabiliyorum. İyi oyuncu değilsen izlenmek için bir ilginç yanın olacak, çıkıntılık yapacaksın, dümdüz efendi gibi takılanı niye izlesin millet?

Jahrein'e kanaat önderi gibi yaklaşan varsa saçmalık ondadır zaten.

Tancan Fümen denmiş üstteki mesajda, tesadüfen ortak bir arkadaş vasıtasıyla tanışmıştım onunla. Muhabbeti falan çok iyi, çok düzgün de bir insan. Geyik muhabbeti, geek muhabbetini zevkle yapacağın biri, ama sonradan birkaç yayınına baktım, bana yayıncı olarak ilginç gelmemişti açıkçası. Tahmin ettiğimden bile çok izleniyor yani. Belki de kafamda yanlış konumlandırıyorum twitch'i.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, LathspeLL dedi ki:

Diğer yeni jenerasyon streamer'lar (unlost, elraen vb) şimdi o evreden geçiyorlar. Deli drama yaratıyorlar ve bu Twitch kültürü haline geldi. Şuan durum korkunç seviyede. Hani Jahrein küfür ediyor diye cıkcık ediyorduk, diğerlenin yanında melek şuanda. Çöp şuanda Twitch. Yani düşük seviye yayıncılarda zaten çöptü, top streamer'lar da iyice çöpleşiyor çünkü besleniyorlar bundan.

sen bayağı başka yerlerinle izlemişsin olayları.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, Bone dedi ki:

yazdıklarının %60'ını bilmiyorum da Dost Kayaoğlu'nu o kadar yüksek tutmanı kınadım.

Anime olsun, oyun olsun, Dost'la zevklerimiz %50 uyuşmaz mesela, filmler konusunda uyuşma oranımız belki %20 ya vardır ya yoktur. Ama gerek 15 yıla yakın bir arkadaşlığımız olduğundan, ayriyeten İstanbul'a taşındığım dönemde de komşuluk mesafesinde beraber oturuyor olmamızdan ötürü herhangi biri olarak bakamıyorum kendisine. Uyuşmadığımız noktalar olsa da bunun gerekçelerini net verebiliyor mesela, gidip de Batman vs Teenage Mutant Ninja Turtles'a yada ilk Ninja Turtles filmine 10/9 verip de Kaybedenler Klübü filmine Recep İvedik filminden bile daha az puan verecek kadar saçmalayan Efe Aydal'ın aksine ortaya sunduğu her iddiada nedensellik bulabiliyorum mesela adamın videolarında. Cyberpunk yada Death Stranding incelemelerinde neredeyse 1 saat kurgulanmış görüntü kullanan, bunun için bir haftalarca uğraşmış birisi olarak, Barış Özcan'ın taş çatlasa 15 dakikada anlatılabilecek Japon'ların asteroid'e uydu indirme olayını boş yapa yapa -en son videonun sonunda beni abonelikten çıkartacak kadar- uzatıp bunun adını da "hikaye anlatıcılığı" filan yapmasının aksine, zamanımı çaldığını da hissetmiyorum şahsen videolarında. Yada J.K. Rowling lincini savunan, "LGBT aktivistlerinin söylemlerini desteklemeyen herkes ileride bağıra bağıra ölecek" diyecek kadar ruhunu klik'e satmış Can Sungur'la aynı tier'e de koyamıyorum. Özet geçmek gerekirse ne klik avcılığı yapmadığı için, ne kişisel görüşünü sunaacağı zaman bunu hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde ayrıntılayarak verdiği, **** *** demekten çekinmediği için, son olarak da ayrılan zamanın hakkını verip ilgi alanım dışında kalan türlerde oyunlardan bile ilginç anekdotlar verdiği için Dost'un tier'ini yüksek tuttum.

Gerçi hiçbir YouTuber'in Ayhan Tarakçı ile yan yana bile yazılmaması lazım, o ayrı konu.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle youtuber twitcher streamer falan izlemiyorum, vakit kaybı gibi geliyor. Ama son birkaç olayda Jahrein'in 1-2 yayınının paylaşımına denk geldim, biri işte şu Erzurum, biri bu falan. Bunu da komple izlemedim de atlaya atlaya gittim "bi adam evli straight diye hemen buna inanamaz savunamaz diyenler var, haksızlar" falan diyor. Adam genel olarak mantıklı, iyi konuşuyor. Tamam Pati'deykenki hali felaketti de şu aralar iyi gibi. Tabii düzenli takipçisi olmadığımdan bilemeyecem. 2-3 olaydan yola çıkarak izlenimim bu.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, zipzip dedi ki:

sen bayağı başka yerlerinle izlemişsin olayları.

1 yılı aşkın süredir izlemiyorum aslında. Youtube'da önüme düşenleri izliyorum, bir de twitter'da takip ediyorum, söylemlerine bakıyorum. Seni de takip ediyorum lan hahah.

Youtube'da genelde çarpıcı yerleri alıp koydukları için aşağı yukarı "ne demiş" kısımlarını görebiliyorsun. O yüzden takip edebiliyorsun dönen dramaları.

Ayrıca olm işin içinde olan sensin, yaz buraya.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...