Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klavye Tavsiyesi

Soimyr

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Cherry MX Blue, Razer Green, Kailh Box White var o dediğini veren ve ülkede rahat bulunan. Bu dediğim switchleri denedim, birkaç tane de tactile ve linear switch denedim (brown ve red tipleri işte), en çok Razer Green'ler beğendim gittim Blackwidow aldım ben. Linear özellikle berbat geldi ama.

Blackwidow'un tek memnun kalmadığım noktası fonksiyon tuşlarını çevirememek, onu da AHK ile hallettim.

ISO bizim klavyeler, türkçe tuş takımı uymaz sanırım ANSI alırsan. TR tuşları takamayabilirsin yani tuş sayısı farklı olduğundan, ya da AHK ile birkaç tuşa ayar filan yapman gerekebilir. Bilmiyorum, daha iyi bilen cevap versin. 

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, tiLi dedi ki:

TK olmadan sayı giremiyorum ya. ama her gün her gün de sayı girmiyorum bi tane TK eklentisi olsa masa rahatlar

Ben de solak oldugum icin hayatimin bir gunu bile tk ile sayi girmedim. İsin komik yani her gun sayi giriyorum ben... Eger cocuklugumda solak tk'li klavye ve solak mouse'u oldugundan haberim olsaydi hayat kalitem su ankinin 40 kati falan olabilirdi. Ne kadar alismis olsam da bazi seyler hala garip geliyor 30 yillik pc tecrubesine ragmen.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, GERGE dedi ki:

TR tuş takımı önemli değil abi her modelde, TR tuş takımı satılıyor. Eğer farklı beğenirsen Cherry MX tuşlarla uyumlu olduğu sürece şunu alırsın: https://www.amazon.com.tr/HyperX-Pudding-Keycaps-Takımı-HKCPXA-BK-TU/dp/B08H5NDKR9

Bottom row standart olmayan klavyelere uymaz bu keycap seti.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, paramecium dedi ki:

Basit bir de mekanik önerisi alayım :) Basarken "tık" ettiği noktayı hissettirsin mümkünse. 

Tactile switch istiyorsun sen. Click sesi de istersen ekstradan Gerge'nin onerdigi switchler olabilir. Onun disinda brown switch disinda pek secenegin yok prebuilt klavye alacaksan.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Ben scissor switch Cougar vanta alacaktım en son karar kıldım derken macbook kullanmaya başladığım için o arayışa gerek kalmadı. Onun yerine masaüstüne bi mekanik klavye alayım dedim. g413 aldım. Aslında aklım g915 ya da kablolusu 815'te kalmıştı ama 2 bin liraya yakın olduğu için vaz geçtim. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
On 09.06.2021 at 11:26, paramecium dedi ki:

Selam,

Peki, US veya DE aldık diyelim, TR dil çevirmini windows ile yapınca her şey çözülüyor mu yoksa ANSI/ISO gibi bir detay var mı kovalanması gereken?

Basit bir de mekanik önerisi alayım ? Basarken "tık" ettiği noktayı hissettirsin mümkünse. 

Saygılar.

Selam Paramecium,

Seninle aynı sayfada olduğumuzu düşünüyorum. ISO layoutlu herhangi bir klavye alınca TR'ye çevirince sorun çözülüyor. Tık hissiyatı için de Brown Switch öneririm hem Mavi gibi sesli değil hemde kırmızı gibi dümdüz değil. Minik bir hendeği atlıyor tuşa basarken. 

Keychron'un Aliexpress mağazasında DE, UK, Nordic düzen diye satılan klavyeler var K2, K4, K6, K8 bende indirim kovalıyorum patlatçam bir brown switch.

Saygılar. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

https://www.amazon.com.tr/HyperX-Pudding-Keycaps-Takımı-HKCPXA-BK-TU/dp/B08H5NDKR9

Bunlar uymuyor mu? Ben kendi Blackwidow v3 TKL klavyemde bunları kullanıyorum, Razer'ın numerik tuşlarında semboller ışıklandırılmamıştı, sırf o yüzden aldım =( Kullanışsızlıktı sadece.

Sosyal ağlarda paylaş

20 dakika önce, photographer dedi ki:

Seru bunun türkçe arayüzlü TKL olanını çıkarsalar bir dk durmam alırım :S çıkmıyor çıkamıyor anlamış değilim.

g915'in (aynısı wireless da kullanabilen) var galiba ama türkiye'de görmedim. çoktan bizimkilerin geçmesi lazım klasik tasarım artık demode oldu. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 09.06.2021 at 11:00, GERGE dedi ki:

TR tuş takımı önemli değil abi her modelde, TR tuş takımı satılıyor. Eğer farklı beğenirsen Cherry MX tuşlarla uyumlu olduğu sürece şunu alırsın: https://www.amazon.com.tr/HyperX-Pudding-Keycaps-Takımı-HKCPXA-BK-TU/dp/B08H5NDKR9

bu tip bir tuş takımı etrafına çok ışık veriyor, herkesin hoşuna gitmeyebilir. kimisi sadece karakterleri aydınlık görmek istiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Türkçe göster alalım abi =( Türkçe olmayan klavye kullanamam ben, ender de olsa evden de çalışmak gerekebiliyor.

Ben aldığımda daha ucuzdu bu arada.

PS. Cidden bu arada, Türkçe bulamamıştım ben daha iyisini. Bildiğin varsa alırım yani.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...