Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

BlizzCon 2021 - BlizzConline

Bone

Öne çıkan mesajlar

5 saat önce, Bonjo dedi ki:

Warcraft Reforged, Wow Classic şimdi ise D2 Resurrected. 
Açık açık diyorlarki biz yeni içerik üretemiyoruz, beceremiyoruz, alın siz bunlarla oyalanın.

Hoşuna giden vardır muhakkak ama daha büyük bir çoğunluk bu durumdan hoşnut değildir.

abi wow sürekli yeni expansion çıkartıyor + yeni patchler

diablo 4 geliyor bi yandan

bi yandan da talep var diye remaster, classic filan yapıyolar işte, niye bu seni geriyor anlamadım. hoşuna gitmiyorsa oynama, diablo 4 oyna vs. var yeni içerik.

Sosyal ağlarda paylaş

Diablo 2 fan kitlesi yıllardır Diablo 2 remastered gelsin diye ağladı durdu. Blizzard sonunda bunu yapmaya karar veriyor. Yapınca da bu sefer "niye yapıyorlar, yapmasınlar" deniyor ?

Blizzard'ı ne kadar eleştirsem de en azından eski oyunlarını günümüze uyarlıyorlar. eski DOS oyunlarını günümüz PC'lerinde oynamak çok kolay değil, uyumluluk modu kullanacaksın, widescreen patch kuracaksın, bazen modifiye bile kurtarmıyor, oynayamıyorsun. Keşke Bethesda gibi firmalar da yapsalar şu işi.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

d2 net oynanır ya. 2-3 sene önceye kadar açıp oynuyordum dönem dönem işte. bazı yapımlar zamansız oluyor diablo 2 de onlardan biri. deep dive'a falan da baktım öyle basit bir cözünürlük texture bastık alın oynayın gibi gözükmüyor.

tabi 'never preorder' diyoruz. çıksın bakarız, anlatıp söylediklerinin yaparlarsa mis gibi oyun olur.

pattisliborek tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

Diablo 2 fan kitlesi yıllardır Diablo 2 remastered gelsin diye ağladı durdu. Blizzard sonunda bunu yapmaya karar veriyor. Yapınca da bu sefer "niye yapıyorlar, yapmasınlar" deniyor ?

Blizzard'ı ne kadar eleştirsem de en azından eski oyunlarını günümüze uyarlıyorlar. eski DOS oyunlarını günümüz PC'lerinde oynamak çok kolay değil, uyumluluk modu kullanacaksın, widescreen patch kuracaksın, bazen modifiye bile kurtarmıyor, oynayamıyorsun. Keşke Bethesda gibi firmalar da yapsalar şu işi.

kim nerde demiş görmedim hiç doğrusu, neredeymiş bu kitle merak ettim. d3 oynandı, d4 bekleniyordu. diablo immoral duyurusu epic meme tier patladıktan sonra arada poe herkesi çekince yılsonu bilançosunu ve firma imajını nostalji damarına basıp düzeltelim demişler gibi duruyor.

kim niye bir ömür aynı şeyi oynamak ister bilmiyorum bilgisayar medyumu devamlı gelişime ve ilerlemeye izin veren bir alanken. bin kere öldürdük mephisto'yu, yetti de arttı bile. hani böyle bir kere baştan sona oynayayım nostalji için tarzı bir oyun olsa eyvallah da 32876328672 saat soj vs farm  yapılmaz 2021'de.

keşke d2 çıktığında zamanının 5 yıl gerisinde olmasaydı grafikler de daha düzgün oynasaydık.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard dan beklentiler büyük ama o beklentileri bir türlü karşılayamıyorlar.

-Wow classic kısa soluklu olacağı belliydi öylede oldu.

-Retailde Bfa hayal kırıklığıydı yeni toparladılar.

-Diablo 3 hayal kırıklığı oldu. Poe ezdi geçti.

-Overwatch çoğu fps oyununun gerisinde kaldı. (TF2 nin boşluğunu doldurur mu dedik yanına yanaşamadı)

-Heroes of the storm lol ve dotanın yanına yanaşamadı.

-Warcraft Reforged satmadı bile.

-SC serisi öylece kaldı.

-Diablo Immortal dediler pandemide deli gibi iş yapardı bence, ellerine yüzlerine bulaştırdılar rezil oldular.

-Tek başarıları Hearthstone bence.

-Diablo 2 Resurrected de wow classic gibi kısa soluklu olur diye düşünüyorum. Umarım Diablo 4 sağlam olur.

Bonjo tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

57 dakika önce, Sam dedi ki:

kim nerde demiş görmedim hiç doğrusu, neredeymiş bu kitle merak ettim. d3 oynandı, d4 bekleniyordu. diablo immoral duyurusu epic meme tier patladıktan sonra arada poe herkesi çekince yılsonu bilançosunu ve firma imajını nostalji damarına basıp düzeltelim demişler gibi duruyor.

hiç reddit veya blizzard diablo forumlarını incelemiyorsun demek ki. diablo 2'nin hala bitmeyen bir kitlesi var. belki call of duty veya fortnite oyuncusu kadar çok sayıda değiller ama hala deli gibi oynayan geniş bir grup var. diablo 2 hd modları ve expansion modları yapıp bunları ayakta tutuyorlar.

örneğin:

https://www.reddit.com/r/Diablo/comments/21a41c/playing_diablo_2_again_try_this/

burada Diablo 2'yi günümüz bilgisayarlarında en iyi nasıl oynayacağımızı anlatmışlar.

şu iki modu da çok duyuyorum ama hiç oynamadım:

https://www.projectdiablo2.com/

https://www.median-xl.com/

YouTube'da Rhykker gibi kanallar var sırf bu tip konular ile ilgili şeyler anlatmak için.

hadi diyelim ki bunların hiçbirini takip etmişliğin yok, burada bile yıllardır Diablo 2 remake / remastered bekleyen kişiler var ? 
örnek:
https://forum.paticik.com/topic/6263747-diablo-3-genel-ba%c3%belyk-2/?do=findComment&comment=6294315
https://forum.paticik.com/topic/8954217-warcraft-iii-reforged/?do=findComment&comment=8955609
https://forum.paticik.com/topic/8884771-diablo-4-ana-konu/?do=findComment&comment=9101397

hadi onu da geçtim, direk topiği bile vardı burada bu oyunun:
https://forum.paticik.com/topic/8993843-diablo-2-resurrected/

Sosyal ağlarda paylaş

30 dakika önce, Bonjo dedi ki:

Wow classic kısa soluklu olacağı belliydi öylede oldu.

WoW Classic'in WoW'u tümüyle bitireceği ve WoW'un yerini alacağı gibi bir şey sandıysan yanlış beklemişsin. ama kesinlikle "kısa soluklu" felan değil. Hala bir yandan WoW'da hardcore raid yapan, bir yanndan da WoW Classic'de eğlencesine zaman geçiren tanıdığım bir ton oyuncu var. kısa soluklu bir şey olsa tutup Burning Crusade'i de getirmezlerdi. tutmuş demek ki WoW Classic'i genişletiyorlar. WotLK'a kadar yolu var ?

29 dakika önce, Bonjo dedi ki:

-Diablo 3 hayal kırıklığı oldu. Poe ezdi geçti.

-Overwatch çoğu fps oyununun gerisinde kaldı.

-SC serisi öylece kaldı.

-Tek başarıları Hearthstone bence.

bunlarda da yanlışsın. sen PoE oynuyor olabilirsin, ama Diablo 3'ün adı bile yeter satmasına. Overwatch'ı tartışmaya bile gerek yok, çünkü hem "adı var", hem de esports topluluklarına hitap edebilen bir oyun. bak şöyle diyeyim, CSGO belki burada en çok dalga geçilen oyun olabilir, ama onun da ciddi bir kitlesi var. şu an esports topluluklarında en çok tutulan iki oyun bu. şimdi gelip Battlefield ve Call of Duty'le karşılaştıracaksın. ama bu iki oyunun singleplayerdan güç alan ve her 1-2 senede bir komple yeni oyun çıkaran seriler olduğunu da bir yerde tutman gerekiyor. CSGO ve Overwatch bunca senedir aynı formülü çevir çevir oynatabiliyorsa, demek ki "çoğu fps oyununun gerisinde kaldı" demek hatalı olur.
SC serisi de her zaman Güney Kore'de popüler bir oyundu. SC2 için de aynısı oldu, öylece kalmadı.
Hearthstone Türkiye'de tutmuş olabilir, ama diğer ülkelerde "Blizzard'ın her oyunu çöp, bir tek Hearthstone işe yarar" gibi bir algıyla karşılaşmadım. Bu algı bir tek Türkiye'de var.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Wow classic ve diablo 2 nin bitmeyen bir kitlesi vardır muhakkak. Ama yıl olmuş 2021 hala wow classic ve diablo 2 diyorsak bir eksiklik var yani. Oldu olucak UO oynayalım yani. Neyse mutlu olanlar vardır muhakkak onlara mutluluklar diliyorum. Beni ve çoğu blizz fanını mutlu etmiyor bunlar. Blizzard büyük kitlelere hitap etmektense azınlığa yöneliyorsa diyecek birşeyim yok.

Bide bunlar 30-40 yaş kitlesini mutlu eder bence. 15-20 yaşındaki ergen mouse ile üstünden geçmez bunların. 

Bonjo tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, Bone dedi ki:

bunlarda da yanlışsın. 

başkalarına yanlışsın dediğin konularda yanlışsın bence. d3 zamanında adıyla sattırdı zaten ve ben dahil çoğu kişiye hayal kırıklığı yaşattı. bugün bile hadi d3 girip de bi run atayım demiyorum ama arada d2 özleyip giriyorum çünkü oyun daha zevkli geliyor bana ve çevremdeki bir çok kişiye. twitch e herhangi bir anda girsen d2 izleyicisi d3 den fazladır.

sonuçta nostalji olsun diye uo, wow cs vb. oynamıyoruz, zevkli olduğu için oynuyoruz. blizzden babam çıksa yerim dediğimiz dönemler geride kaldı artık. oyunlar çıksın yorumları görüp karar vermek en mantıklısı.

Sosyal ağlarda paylaş

@Bone valla ne diyeyim, tyrael sevenine bağışlasın. oce4n'ın geçen sayfada koyduğu resident evil gibi yapılsaydı belki albenisi olurdu da, hep bizim forum karakter animasyonlarına takılır mesela, charlar odun yutmuş gibi yürüyor. move speed charm koyunca ona komik görünebilir. tipler de 1999 cutscene'den çıkma gibi ama hadi neyse artık. d4 fragmanıyla yanyana koyunca ilkel duruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

d3 bence de guzel oynanabilirlik olarak ve benim icin poe de olmayan ve baglanmami olanaksiz kilan bir olgu. illa sonsuza kadar da oynanmasi gerekmiyor poe gibi. kitlesi var ve her sezonda gene bir cok oyuncu geri donup kasip oynuyor, wow icin de hala yerine mmorpg gelmedi adamlar bir sekilde devam ettiriyorlar, madem bir oyun yapip kitlelere sevdirmek kolay nerede digerleri, bende biktim wow da wow ama adamlara wow2 yaptiracak tehdit yok arti isteyen de yoktur herhalde wow oynayanlardan.

d4 cikacakken d2 nin cikmasi resmen oyunculara bir kiyak gibi. amma zirladiniz alin iste size d2 remake, yillardir de2 de d2 diyor millet sonucta.

blizzardin iyi yani oyunlarini uzun soluklu tutabiliyorlar kotu yani ayni oyunlar uzerinden ilerliyorlar, ama bu sekilde halka acik sirketlerin fiyaskolarinda (cyberpunk vb) sirketler ciddi zarar gorebiliyor bundan mi cekinip devamli ayni oyunlarinin turevlerini yaratiyorlar diyecegim ama her turun en basarili orneklerini yapmis durumdalar neredeyse.

Sosyal ağlarda paylaş

insanlar genel olarak eskiyi iyi hatırlamaya yatkın olduklarından "aman negzeldi" eski oyunlar kafasına giriveriyorlar, bu remasteredlar falan bu tip insanları avlamak için güzel fırsat. Muhtemelen az uğraşıp yapılan şeyler, yapıveriyorlar.

D3 ü anlarım, ilk çıktığındaki AH sistemi falan kötüydü, bence poe d3 ten iyi değil, detaylı bir d2 sadece, biri bedava diğeri paralı falan farklı kriterler var orada.

SC nin durumunu bilmiyorum ama rts ölü bir tür şu anda zaten, hala oynanmaya devam eden tek rts olabilir heh.

heroes of the stromun neden olmadığını bilmiyorum ama. Belki benim gibi casuallara hitap ediyordu ondan olmadı, oldukça güzel eğlenceli tam casual adamlık oyun. Ha tabi oyun sadece parayla skin sattığı için para kazanamamış olabilir.

wowun durumu farklı, wow kitlesi her ay bir indie oyun parasını bu oyuna vermeyi tercih ediyorlar. pazara zamanında tam zamanında girip, domine eden bir ürün wow. Haliyle, nasıl ki yemeksepeti yemek tarafında liderliğini bırakmıyor, sahibinden geleni indiriyorsa benzer şekilde yeni herhangi bir mmorpg oyunun sunacağı herhangi bir yeniliği hızlıca kendine adapte edip kullanıcı tabanını kullanıp liderliğini koruyacaktır.

Burda ya, farklı fanbase i olan oyunlar daha ufak ama sadık kullanıcılarla tutunur ( işte farklı setting seven, lotr olur elderscrolls olur ) , ya da çok farklı bir yapıda ve iş modelinde bir mmorpg gelmesi lazım ki pazarda bir rekabet oluştursun.

Bu bir VR ürünü olabilir, pokemon gibi telefonlu bişi olabilir veya şu anda benim hayal edemeyeceğim bir şekilde farklı bir platformda olacak bir mmorpg olabilir. Bunların dışında pazar liderinin pazarı koruması çok zor değil.

Sosyal ağlarda paylaş

diablo 2'nin private serverlarda güzel oyuncu kitlesi var yalnız, hani bunu bilerek mi yazdın bilmiyorum da hala baya oynayor d2. düşün o grafiklerle bile, ki ben de denedim ama ı ıh abi çekilecek çile değil o grafikler.

bu çıkınca çok net oynarım, beceremediler çünkü 3'te sistemi, o keyif yoktu. ah varken yine güzeldi bi yere kadar da iyice bok oldu sonra. d2 garantili oyun sıkıntı yok o yüzden. bilgisayar oyunlarının grafiksel olarak gelişmesi gerektiği doğru bu arada ama logic kısmına katılmıyorum. diablo 3 diablo 2'nin azıcık değişmiş business logic versiyonuyla çıksaydı çok daha fazla tutabilirdi. ihtimal tabi, hiç bilemeyecez. 

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, Oce4n dedi ki:

başkalarına yanlışsın dediğin konularda yanlışsın bence.

o sadece sencesi. Starcraft veya Overwatch, bir Fortnite veya League of Legends kadar popüler olamadı diye "hiç kimse oynamıyor" muamelesi çekmek gereksiz. kaldı ki Hearthstone da Diablo 3 de arkasında "Blizzard" ismi olmasa oynanmazdı. Hearthstone Türkiye'de en çok rağbet gören Blizzard oyunu olsa da, diğer ülkelerde bu kadar büyük bir konumda değil. bunu da farklı ülkelerde farklı kesimden oyuncuları tanıdığım ve farklı oyun forumlarında takıldığım için çok rahat söyleyebiliyorum.
Overwatch'un Hearthstone'dan geri kalan bir yanı yok. Ha, bir süredir oyunda gelişme yok, herkes Overwatch 2'yi bekliyor. ama tuttu mu, tuttu. zaten Overwatch 2'yi de o gerekçeyle çıkartıyorlar. aynı şeyi CSGO için de söylüyorum. Overwatch, CSGO ve Valorant bizim forumda en çok dalga geçilen oyunlardan olsa da, gerçekte birbiriyle kapışan oyunlar ve şu an esports piyasasında "çoğu fps oyununun gerisinde kaldı" denebilecek en son oyunlar olmaktalar.

7 saat önce, Sam dedi ki:

@Bone valla ne diyeyim, tyrael sevenine bağışlasın. oce4n'ın geçen sayfada koyduğu resident evil gibi yapılsaydı belki albenisi olurdu da, hep bizim forum karakter animasyonlarına takılır mesela, charlar odun yutmuş gibi yürüyor. move speed charm koyunca ona komik görünebilir. tipler de 1999 cutscene'den çıkma gibi ama hadi neyse artık. d4 fragmanıyla yanyana koyunca ilkel duruyor.

bakalım görcez. videolardan pek bişi anlaşılmıyor. d2'de Paladin'in komik yürüyüşü vardı, onu düzelttilerse bana yeter. ama ne kadar boktan grafikler yapsalar da, modern makinelere uyumlu olduğu sürece Oce4n gibi kişiler oynar işte ?

Titan Quest 2 geliyormuş esas onu bekliyorum ben. Grim Dawn'da yaptıkları gibi mekanikleri geliştirip cilalayıp çıkarırlarsa Diablo 1 remake çıksa bile Titan Quest 2 oynarım.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Suark dedi ki:

heroes of the stromun neden olmadığını bilmiyorum ama. Belki benim gibi casuallara hitap ediyordu ondan olmadı, oldukça güzel eğlenceli tam casual adamlık oyun.

bu konuda şöyle bir fikrim var. WC3 modlarını oynamışlar hatırlar, 3corridors diye bir map vardı. ben çok severdim. ama doğru düzgün oynandığını hatırlamıyorum. 3 tane lane vardı, her bir laneden sürekli düşman akışı olurdu, bazen daha güçlü düşmanlar gelirdi, sen de bunları öldürüp level felan atlayıp güçlenmeye çalışırdın. güçlenince karşı tarafın base'ine girip sağı solu dağıtırdın.
bir de hero arena mı ne vardı. bir karakter seçip sol alt taraftan çıkıyordun, arenanın ortasında diğer oyuncularla pvp yapıyordun.

bu ikisi değil, dota haritası başlı başına bir oyun haline geldi. neden 3corridors değil, neden hero arena değil, neden dota bu kadar büyük başarı elde edip kendi oyun türüne isim atabilecek hale geldi? onu bilemiyorum. ama oynayan tayfanın istediği öyle bir oyunmuş. lol tuttu, dota 2 tuttu. hots ise 3corridors ve hero arena'yı birleştirip onlara benzer bir oyun yapmaya çalıştı, patladı.

hon diye tutmadı? onu bilmiyorum. bir ara forumda çok seven ve bayılan kişiler vardı. onlar bile unutmuştur adını.

Sosyal ağlarda paylaş

WC3 modu dedigin sey resmi oyun degil, community sayesinde yaratilip, buyutulen bir sey. Niye o tutmadi da digeri tuttu diyorsun, cevabini kendin vermissin; oynayan tayfanin istedigi oymus demek ki.

HoN risk aldi, patladi. Valve'in IceFrog'u getirip, Dota 2'yi yapmaya basladigi sirada cikardilar oyunu ve paraliydi, hesap satin alman gerekiyordu. O arada ne kazandilarsa kazanmislardir, Dota 2 ciktiginda herkes dondu tekrar. Bence oyun BAYAGI ileriydi doneminde grafik ve oynanabilirlik olarak. Foruma koymustum bir kac kez daha once, sunu da birakayim hahahaha

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Bone dedi ki:

bu konuda şöyle bir fikrim var. WC3 modlarını oynamışlar hatırlar, 3corridors diye bir map vardı. ben çok severdim. ama doğru düzgün oynandığını hatırlamıyorum. 3 tane lane vardı, her bir laneden sürekli düşman akışı olurdu, bazen daha güçlü düşmanlar gelirdi, sen de bunları öldürüp level felan atlayıp güçlenmeye çalışırdın. güçlenince karşı tarafın base'ine girip sağı solu dağıtırdın.

3 corridors oynanmaz olur mu, 3corridors tuttu diye önce D-day judgement'a sonra da dota ya evrildi

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...