Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kiralık Ev Kontratları vs. Hk.

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Çok açıklayıcı oldu hepsi, teşekkürler ya hepinize.

Çıkmıyorum o zaman buradan daha iyi bir fırsat ve ev bulmadıkça. İlk denemem yine +100 falan ateşleyerek karşılıklı anlaşarak rahat şekilde kalmak ama yokuşa sürerse ben de üstüne giderim, Tüfe'den kalırım bu sefer. Bu tip adamlarla uğraşmak gerek aslında eskiden olsa uğraşıyordum da şimdi cidden tiksiniyorum bu şeyleri konuşmaktan, uğraşmaktan vs. adhjfasd 

Sosyal ağlarda paylaş

20 dakika önce, Esnaf dedi ki:

ya istanbul da kira fiyatları neden bu kadar fırladı ki anlamadım ben.tamam her şeyin fiyatı yükseldi ama bu kadar yükselmesine rağmen inanılmaz talep de var.evler çok hızlı kiraya verilebiliyor

Artışın en temel sebebi geçen seneki deprem oldu. Depremle birlikte yeni binalarda 400-500 arttı kiralar bir anda fırsatçılık konuştu. Dalga dalga arttırdı.

Ardından pandemi oldu. Kentsel dönüşümler, inşaatlar vs. bayağı durdu. Arkadan yeni daireler vs. gelmeyince yeni binalar daha da değerlendi. Onların fiyatlarına binince bu sefer eski binalarda paralel olarka artmaya başladı. Şuan mesela bu bölgede yeni inşaatlar bitmeye başladı kiraları 6000TL'den başlıyor muazzam şekilde...

Şuan güzel bir semtte yeni bir evde oturmak istiyorsan 4500-6000 arasında kira vermen gerekiyor.

Kozyatağı - Bostancı - Suadiye üçgeninde 1.5 ay önce 4500'e "bu eve bu kirayı verene çakayım" dediğin yerlere şuan 4500'e ilan olsa da girsek gözüyle bakıyorlar.

Geçen sene ben bu eve girerken herkes çok veriyorsun diyordu. Piyasada ev yoktu burayı da güzel düşürmüştüm. Şuan geçen seneden de kötü yeni evlerde özellikle piyasa ki eski evde şuan tek tük düşüyor. 

Natanyal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi uğraşacak bir şey yok. diyeceksin ki "gardaş bizde koronadan çok etkilendik. zor durumdayız fazla zam yapamam ya da taşınamam ama tüfe zammı yapar her ay kiranı tıkır tıkır öderim" terso giderse adamın hesabına her ay gidip ilk günü parasını yatırıcaksın. ne yapacak gelip evin çatısını duvarını mı sökecek?

kiracı değil evsahibi olarak söylüyorum evin kapısını söküp yakan kiracıda var bu ülkede kemal sunal filmlerindeki bakkal ali şen gibi öakallık yapan ev sahibi de. göz korkutmak için çıkarırım diyosa kolaysa çıkarsın. en fazla depozitonu vermez çıkarken.

Sosyal ağlarda paylaş

abi yokuşa sürülecek, pazarlık yapılacak birşey de yok. adam bir sonraki aradığında ben kendi durumuma göre düşündüm, evet size de destek olmak adına tüfe +100 lira zamdan yatıracağım bu andan itibaren diyeceksin. bu kadar. pazarlık yapmanı, adamla muhabbet etmeni, yüzgöz olmanı gerektirecek bir durum yok. yeni kirayı kendisine tebliğ et, gerisine muhattap bile olma. engelle gerekirse.

anadolu yakasının maltepe - kadıköy arası hattında ev bulmak çok sıkıntı şu an, kimse taşınmıyor yeni ev yapılmıyor. hele yeni evlerin fiyatları da acayip arttı son 1 senede. şu an kiradaki tüm arkadaşlarım aynı sıkıntıyı yaşıyor. sallamayacaksın hukuk senin yanında.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

kadıköy özellikle göztepe bostancı bandı prime residential area

fiyatlar cok oynuyor bu cevrede örneğin kentsel dönüşüm döneminde 1500 tl olan kira bi anda 3000 e cıktı

kentsel dönüşüm durumca tekrar 2000e düştü

şimdi korona sebebiyle insanlar evden cıkmadığı ev bile göstermediği için tekrar uçmuş olabilir

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, BonePART dedi ki:

Abi uğraşacak bir şey yok. diyeceksin ki "gardaş bizde koronadan çok etkilendik. zor durumdayız fazla zam yapamam ya da taşınamam ama tüfe zammı yapar her ay kiranı tıkır tıkır öderim" terso giderse adamın hesabına her ay gidip ilk günü parasını yatırıcaksın. ne yapacak gelip evin çatısını duvarını mı sökecek?

bana diyor ki siz zaten xxxxxxxx kazanıyorsunuz, biraz sen çıkarsın biraz ben düşerim ortada buluşuruz. ben düşerim dediği kendi dairesine biçtiği fiyat kasdjfa

sanane benim maaşımdan diyemedim o arada tatsızlık çıkmasın diye. dedim benim maaşım 1/4 düştü pandemi de en çok etkilenen sektörlerden biriyiz. yine iyi alıyorsunuz 1/4'ü de iyi diyor...

tam olarak roket'in yaptığını yapacağım işte, +100 destek olsun diye ben vereceğim eğer kemküm ederse sen istedin okey diyip kalacağım. 

kararsızdım uğraşsam mı uğraşmasam mı diye de gazı aldım 2 gündür hem arkadaş çevremden hem buradan. yürürüm ben bu işte ajksdfh

Sosyal ağlarda paylaş

Bonepart a katiliyorum. Hic pazarliga acilmaya gerek yok, yuz verip astarini da kaptirmaya gerek yok bence de.

Siz bir kontrat yapmissiniz, bu kontratla kiraci olarak sorumluluklarin belli, kiraya verenin de kabul ettigi sartlar ve fiyat konusunda oynayabilecegi alan belli. 

Zamaninda kirasini odeyen kiracisi olduguna sukretsin. 

Ben son bir kez tatli dille kontrata gore devam etmek istedigimi ve otomatik odemeyle gunu gunune saati saatine odeyecegimi soyleyip; daha fazla bir kiranin altina veya tasinma maliyetlerinin altina giremeyecegimi soylerdim. 

Ustelerse de bu islerden ben anlamiyorum, cok zamanim da yok; avukatimla gorusun diyip kestirirdim. 

Benzer yuzsuzlukte kayserili bir mulk sahibimiz vardi. Adam zirt pirt randevusuz, habersiz ofise gelip cay/kahveye gelirdi, bir de "kayseriden geldim yol aciktiriyor insani" falan derdi yemek yemeden gitmezdi. 6 aylik olarak anlasmistik ilk seferinde olabildigince para almak icin min 6 aylik para istemisti. Sonra zirt pirt zamanindan erken gelip 2 ayligini simdi versenize, sizin de isler iyi masallah vs diye yanliyordu. Kendince bir de cozum bulmus, kira kontratimizi dolara endeksleyip dolarin simdiki degeri ustunden tufe hesabi yapiyordu artis hesabi yapmak icin. Dolar dusukken kontrat yenilemeye falan da ugramiyordu, illa artmasini beklerdi. 3 oglu vardi bir de, onlara numaralari paylasmis. Olmadik zamanlarda telefon ederler "babamiza bu donem kira odememissiniz ne zaman odeyeceksiniz" diye sorarlardi. Sozum ona her sene hacca giden (niyeyse) faiz yemeyen adam ogullarina yalan soyluyor, bi de aile dramasina ortak ediyordu. Neyse ki devrettim mulkuyle birlikte kurtuldum. 1-2 sene bu dramasiyla ugrastirdi. Ama sert cikinca sonra bicak gibi kesildi.

Sosyal ağlarda paylaş

Bence de gram fazla para verme.

Hahah çok garip lan beni biri öyle çağıracak enflasyon zart zurt diye, kardeş ne diyon sen benim zamanımı ne için harcıyorsun diye açık açık sorarım. Şu anki ev sahibine %8.5 artış önerdim, coronadan dayak yedik, benim gücüm bu dedim. 4 gün önce görüldü attı, cevap yok hala asdsad.

Sosyal ağlarda paylaş

Yani ben yine kendi kabul etsin, uğraştırmasın vs. diye önereyim ekstra diyordum. Yoksa tamamen haklısınız ve ben de tamamen aynı şekilde düşünüyorum. Bunlara yüz vermemek gerek.

Zaten isterse seneye artış yapmasın ben kafaya koydum ayrılacağım bunun evinden ama bu seneyi tartışmasız, huzurlu şekilde kurtarmak için ayda 100TL'yi feda ederim kafasındayım. Bana koyacak bir rakam değil ama işte vermek istemiyorum.

En temizi aslında TUFE de diretmek, kabul etmiyorsa +100 vermek. Ona da kemküm ederse tekrar TUFE'ye düşüp mahkemeye verirsin o zaman bye derim. Ne olur ne olmaz diye avukatı da ayarladım şimdiden direkt ona sallarım.

2 saat önce, Akhlaur dedi ki:

Hahah çok garip lan beni biri öyle çağıracak enflasyon zart zurt diye, kardeş ne diyon sen benim zamanımı ne için harcıyorsun diye açık açık sorarım. Şu anki ev sahibine %8.5 artış önerdim, coronadan dayak yedik, benim gücüm bu dedim. 4 gün önce görüldü attı, cevap yok hala asdsad.

Ya eski emlakçı bir arkadaşla gittim. Öyle basit mahalle emlakçısı da değil Araplara 10'ar 10'ar konut satan bi adamdı. O zaten gerekli her şeyi söyledi benim yerime adama ki kudurttu. Ters ters bakıyordu en son buna asjkdhfs Ben girsem çünkü biliyorum ters olacak vs. diye sustum. Birkaç yerde laf soktum, anladı o da Şubat ayında tekrar konuşalım biz güncel duruma göre vs. dedi.

En çok üzen cidden adamın full talep etmesi oldu direkt, pandemi ortamında ben ortada buluşuruz derken adam full + üst yaptı hatta. Neyse...

Natanyal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

onu zaten girerken yapmıştım asdfsd

ben inatla vermeye çalışmıyorum ya aslında. uslu uslu anlaşalım sonrasında uğraşmayalım diyorum. ama azıp anlaşmazsa ben de uğraşırım yani yasalar benim yanımda. 

esasen durduk yere iyilik yapmaya çalışıyorum hak etmeyen birine. ne deseniz az bana bunu yaptığım için de o da benim sadakam olsun diyorum kafa rahatlığı karşılığı işte. huzur satın almak dediğim olay işte.

şimdi ayarladığım avukatla da konuştum zaten gerge'den farklı bir şey demesini beklemiyordum ama o da diyor aynısını. eğer kontratta ev sahibinin belirlediği oranda artış olur vs. tarzı madde yoksa tüfe'den bir kuruş fazlasını verme dedi ki kontratı attım zaten kendisi de tüfe'yi kabul ediyor.

öyle bir madde olsaydı da tüfe ile yine iş görür, mahkemede kaybetme ihtimalin doğar ama o mahkemede 1 sene süreceği için zaten 1 sene daha tüfeden oturursun. mahkemeyi kaybedersen de tahliye için süre tanınır o sürede de yine tüfeden kira öder sonra çıkardın dedi. Ki yüksek ihtimal o mahkemeyi de kaybederdi ev sahibin buna gerek bile kalmazdı dedi djfhasd 

Sosyal ağlarda paylaş

benim tek anlamadığım şey senin maaşını nereden biliyor adam. sana koymaz vs diyebiliyor.

ben geçen sene ev tutarken ortalama 3000 olan muhitte 2750 bi ilana gittim. biraz konuştuk pazarlık yaptık 2500 olur tamam dedi anlaştık. emlakçının ofisine giderken mutfak pek iyi değil ben yapsam kiradan azar azar düşsem olur mu fln diye sordum ama 2500 den aşağı geçici de olsa olmaz dedi. tamam dedim içimden de ben cepten yaparım uzun süre kalacağım nasıl olsa temiz olsun vs dedim. sonra emlakçıya gittiğimizde mutfağı yaparsan 2500 olur dedim dedi bana. 2500 e anlaştığımızda daha teklifbile etmemiştim. adam baktı yaptırabilecek para var hemen ayak üstü itelemeye çalıştı yalan söyleyerek. zaten yapacak olduğum şeyi yapmayıp masadan kalktım. dedim şimdi bunu yapan yarın öbürgün her fırsatta geçirmeye çalışır. 

ilk araştırdığımda 2500 altı evler köpek bağlasan durmaz halde olduğundan 2500 ve üzeri diye filtreliyodum. eşim filtresiz 2000 e gördü fena olmayan bi evi gidip konuştum. adam 3000 3500 diyolar buralarda ama türkiye gerçeğini yansıtmıyo bu fiyatlar ben pahalıya vermem diyip 2000 e koydum dedi. yerleri ve banyoyu yeni yapmış bi mutfak eksikti sadece. kiradan düşürmeyi teklif bile etmeden tuttum evi ve mutfağı yaptım. 1 senede amorti etti zaten. 

şimdi de tüfeden az yapmayı kendisi teklif etti. 2280 oluyo 2200 yap memnunum senden diye. öncekini tutsam kimbilir ne yaşayacaktım şimdi.

Sosyal ağlarda paylaş

On 28.01.2021 at 06:38, GERGE dedi ki:

10 sene çıkartamaz. Tüfe'den fazla vermen de gerekmiyor.

Sen de çıkamazsın ama kira dönemi bitmeden.

Değerli avukatın üzerine konuşmak olmaz ama kiracı çıkartmak hele kirasını ödeyen bir kiracı için inanılmaz zor. Ben genelde eskiden daha ilk ev aldığım yıllarda kiracı ödememeye başladığı an hemen 3-6 aylık ona nakit teklif edip çıkartmaya çalışıyordum. Ne insafsızlar var. Ben son 1 senedir kiralarımda %30 düştüm. 3 ay kira almadım. kesinlikle zam yapmayı düşünmedim bile.

Sosyal ağlarda paylaş

pendik'in göbeğinde (ptt'nin üstü) 1 sene hayat kadınını çıkaramadık biz daireden. tek kuruş kira alamadık, üzerine  2-3 bin fatura ödedik aidat vs. 1 sene uğraştık ya polisler noterler bilmemneler yok çıkartamadık en son polis bininci şikayetimizde baskın yaptı aldı götürdü kadını. daha yeni çelik kapı taktırmıştım, kilidini değiştirttim diye kapıyı kırmışlar eşyalarını almak için. 

evi baştan aşağı yenilemek zorunda kaldık sonrasında da o derece evin içine etmişler zaten aksi komik olurdu sdsfd

3 ay evimiz mühürlü kaldı falan. totalde zarar 20-25 bin vardır herhalde alamadığımız kiralar falan sayarsak. 

kapı kapı gezip yalvardık yahu evimizde tam teşekküllü orospu yaşıyor gelin diye kimse umursamadı asdsafsad

genel ev de işletse kiracıyı evden çıkaramıyorsun kıssadan hisse

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Eyvallah dostlar o ara ben kpss hazırlık  ve üniversite bitirme çabasında kurs ders okul evlilik derken parçalanmış haldeydim çok ilgilenemedim annem de kanmış gelen bir kadına. Anlatmış işte boşandım ettim websitesi yapıyorum diye, ben de göndersin sitesi vardır illa, bakıcam dedim araştırdım hakikaten kadın o. Annem de Düzgün birine benziyor, yazıktır falan dedi iyi madem gözün tuttuysa ver dedim assfdssff 

nasıl tezgah yaptılar anlamadım ama  belki bir tanıdığa yaptırdılar websitesini böyle böyle kandırıyorlar ev sahiplerini. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...