Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC donanım temizleme

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

18 saat önce, sipeyskeyk dedi ki:

@Aiko Çok sürmüyor ya, tuşları tek tek söküp sabunlu suda beklettim, sonra iyice durulayıp kurmaya bıraktım. Klavyeye de uzaktan hava tuttum. Ama 1 gün bıraktım açıkta tuşları çünkü tuşların altında sviçlere gerçen kısım çok dar, zor kuruyor dikkat et nemli kalıyor.

asdsa abi 1 2 saatimi falan aldı dicen diye bekledim 1 gün sürmüş ? ben mauspedimi yıkamaya bile üşeniyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

200 lira makul, hava tutmanın ötesinde temizliyor olabilirler, daha az temizliyor olabilirler, adam kendine güvenmiyor olabilir kırar edersem faturaladığımız şirket yapsın çemkirebiliriz rahatlığını istiyor olabilir, orada parayı verdiği şey hizmetin derinliğinden ziyade şirket şemsiyesi. yazıcıoğlu bilgisayarcısı değil sonuçta (yapan eleman yine aynı garibanlıkta bile olsa şirketten şirkete güvence başka bir şey, sorun çıkarsa "bütün işleri bırakıyoruz ekran kartımı tazmin etmediniz!!!" diyebilecek durumda olması iyi bence.)

ama komprasör yazıyor inatla o yüzden yine dalga geçelim bence sipeysle.

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bu kadar polemik oldu, konunun devamını da anlatayım. Gold'un dedikleri vuku buldu diyebilirim kısmen de olsa :)

Bilgisayar geldi, açtım toz içinde her yeri. Bir örnek;

Spoiler

Z6oG3TO.jpg

Bir video:

https://i.imgur.com/kSkq4yy.mp4

Aynen Gold'un dediği gibi mail atım çemkirdim, bu ne lan böyle temizlik mi olur. Güya kurumsal şirketsiniz böyle gönderilir mi müşteriye bu kasa dedim. Gelen cevabı noktasına dokunmadan aktarıyorum;

El Cevap:

Sipeys bey merhaba,

Öncelikle geri bildiriminiz için teşekkürler.

Makinaların fiziksel bakımlarını belli standartlarda sağlıyoruz. Kritik olan işlemci soğutucularının ve kullanılan donanımların termal macunlarının yenilenmesi oluyor. Arıca kompresör yardımıyla hava tutulması sağlanıyor.

Bahsetmiş olduğunuz detayda bir temizlik zaten standartlar içerisinde uygulanmıyor.

Fakat geri bildiriminizi dikkate alıp bundan sonraki süreçte konuyu kendi içimizde de değerlendireceğiz.

Müşteri memnuniyeti sağlanması adına yapılan bu işlemler için herhangi bir servis ücreti tarafınıza kesilmeyecektir.

Anlayışınız için teşekkürler.

İyi çalışmalar,

Saygılarımla.

Ben de şöyle cevap verdim:

BİLGİSAYARCI Bey merhaba,

Konuyu uzatıyor gibi olmamak için sizin özel mailinize yazıyorum.

Ben firmanızdan bu hizmeti talep ederken şahsen yapamayacağım profesyonel detaylı bir temizlik yapılacağını düşünmüştüm, sanırım yapılacak işlemleri net anlayamamışım. Sizden geldikten sonra kasaya kompresör ile hava tuttuğumda bir toz bulutu yükselince, ve parçalar sökülmeden dahi görünür yerlerde toz tabakaları görünce hava tutulmuş olduğunu düşünemedim açıkçası ?

Konu ücretli olup olmaması değil, ben müşterilerimizden olumlu veya olumsuz geri bildirim almayı çok önemsediğim ve sizinle de uzun yıllardır çalıştığımız için bu konuyu aktarmayı tercih ettim.

Hızlı geri dönüşünüz ve jestiniz için ben teşekkür ederim.

İyi çalışmalar ve sağlıklı günler dilerim

Bu hikayeden çıkardığımız dersler:

- Evet, karşımızda kurumsal bir muhattap olması her zaman iyi. En azından hesap sorma hakkımız saklı oluyor.

-Kendin de yapardın ya diyenler de haksız değil, zira kasa geldikten sonra kendim parçaları sökmeden de olsa çok daha güzel ve özenli temizledim. Biraz araştırıp, söküp yapabilirdim. Ama dediğim gibi anakarta zarar vermekten korktuğum ve başıma iş açmak istemediğim için kurumsal bir yere vermeyi tercih ettim, 200 lira ucuz demiyorum ama uygun geldi.

İşi adam gibi yapmış olsalardı iyi ki vermişim derdim, şuanda nötrüm çünkü parasını da istemediler bu rezillikten ötürü. En azından (umarım) termal macunları yenilenmiş oldu.

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi kompresörle kasa temizlemek için parça sökmeye zaten gerek yok ki ya, ben 5 sene kullandığım eski makinemi sadece kasayı açıp hava üfleyerek temizliyodum, neticede o parçaları satmak için söktüğümde hepsi tertemizdi. Kompresör nimet gibi bi şey. 

1 eline elektrik süpürgesi, diğer eline kompresörü alıcan, ağzına bi kaşkol bağlıcan, bi 5-10 dk üfürücen, tertemiz. hiçbi şeyi sökmene gerek yok.

Desteği sadece termal macun için alabilirsin belki ama onda bile gerek yok çünkü benim kısmen dalga geçerek söylediğim (senin de triggerlandığın) şey, o işlemciyi söküp termal macunu sıkıp yerine geri takacak olan adam, özen gösteren, özene bezene süper hijyenik ortamlarda mikronluk ameliyat yapan doktor gibi yapan biri olmayacak, 30 tane bozuk bilgisayar kasasının olduğu, sağda solda bi sürü donanım parçasının durduğu, sigara içilen bi odada adam kucağına alacak kasanı, zart zort yapa yapa işlemciyi söküp tavuk döner paketleyen esnaf misali macunu sürüp geri takacak. Sen evde kendin yapsan çok daha özenerek yaparsın çünkü kendi malın. Bilmiyor olman daha hassas davranmanı gerektiricek zaten. Bilmeyen adam anakarta işlemciyi 10 dakikada yerleştirir aman götümüze kaçmasın ali rıza bey dediği için. Ama teknik servise versen, sırada 30 tane bakması gereken pc olduğu için çaat çuut alır kartı işlemciyi uzaktan fırlatır SIRADAKİİİİİ der geçer.

Long story short, öyle özenen bezenen teknik servisin varlığına inanmıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Haklısın, çünkü yapan çocukla konuştuğumda kıl oldum zaten ondan mail attım. Mal mal konuşan salak bir tip, dedim içimden hatta ulan buna emanet edeceğime kendim uğraşsaydım diye. Fikrini böyle söyleseydin ağzımı açmazdım kesinlikle. Taşak geçince triggerlandım  yani asklfjasd

Ama gerçekten bu "pahalı" riglere özel bakım yapan titiz hassas bir yer olsa, 200 300 liralar verilir ve cidden iş yapar. Burada da olay Fistan'ın dediğine geliyor, bebenin biri ekran kartımı bozmuşsunuz çalışıyordu dediği zaman sıçtığının resmi olur asklfjas

Sosyal ağlarda paylaş

yav bakma zenosideye daha eve üçlü priz çekemiyor düzgün sonra gitardan çarpıldım diye topik açıyor...

yalnız ? emojisini kullandın mı gerçekten ya. laf sokulan "MANİDAR" mailde mesajda bunları kullananlardan hiç hazzetmiyorum ya haha.  orada yaptığın hareket contempt ama kullandığın emoji blush. bari samimi olun smirk kullanın.

örnek kullanımlar:
"hiç sanmıyorum hava tutulduğunu ya neyse... ?

"200 lirasında da değilim ama... ?"

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, goldbären dedi ki:

yav bakma zenosideye daha eve üçlü priz çekemiyor düzgün sonra gitardan çarpıldım diye topik açıyor...

yalnız ? emojisini kullandın mı gerçekten ya. laf sokulan "MANİDAR" mailde mesajda bunları kullananlardan hiç hazzetmiyorum ya haha.  orada yaptığın hareket contempt ama kullandığın emoji blush. bari samimi olun smirk kullanın.

örnek kullanımlar:
"hiç sanmıyorum hava tutulduğunu ya neyse... ?

"200 lirasında da değilim ama... ?"

şrfsz ?

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Şu aşağıdaki benim sattığım sistem; işlemci 4. nesil olduğuna göre var siz düşünün yaşını:

v28orI.jpg

606wni.jpg

CCkowA.jpg

Statik elektrik yüzünden normal fırça vurmadım, sadece hava ile temizlenmişti. Sadece fan ekstra temizlendi.

Senin firmanın yaklaşımı klasik Türk işçiliği örneğinin kurumsal yapı ile süslenmiş hali. Adam gibi temizlenmeyen fan ses yapıyor ve daha kolay toz topluyor. Özellikle fazla ısınmaması için PSU'a çok özen gösteriyorum ben. Kartları sökmeden temizlemek de komikmiş. Zaten bu şekilde bir temizlik yapan birinin de ilk başta rakam telaffuz etmemesi gerekirdi. Bu şekildeki kafalarla muhatap olacağına ufak ufak kendi göbeğini kesmeye çalışmak en iyisi. Atla deve değil sonuçta.

Klavyeyi temizlerken söküp, oksijenli su ve izopropil alkol eklediğim su ile temizliyorum. basınçlı hava da kurumasında yardımcı oluyor ?

@sipeyskeyk olmadı bir dahaki sefere kasayı alıp İstanbul'a gelirsin ?

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, paramecium dedi ki:
Spoiler

Selam,

Şu aşağıdaki benim sattığım sistem; işlemci 4. nesil olduğuna göre var siz düşünün yaşını:

v28orI.jpg

606wni.jpg

CCkowA.jpg

Statik elektrik yüzünden normal fırça vurmadım, sadece hava ile temizlenmişti. Sadece fan ekstra temizlendi.

Senin firmanın yaklaşımı klasik Türk işçiliği örneğinin kurumsal yapı ile süslenmiş hali. Adam gibi temizlenmeyen fan ses yapıyor ve daha kolay toz topluyor. Özellikle fazla ısınmaması için PSU'a çok özen gösteriyorum ben. Kartları sökmeden temizlemek de komikmiş. Zaten bu şekilde bir temizlik yapan birinin de ilk başta rakam telaffuz etmemesi gerekirdi. Bu şekildeki kafalarla muhatap olacağına ufak ufak kendi göbeğini kesmeye çalışmak en iyisi. Atla deve değil sonuçta.

Klavyeyi temizlerken söküp, oksijenli su ve izopropil alkol eklediğim su ile temizliyorum. basınçlı hava da kurumasında yardımcı oluyor ?

@sipeyskeyk olmadı bir dahaki sefere kasayı alıp İstanbul'a gelirsin ?

Saygılar.

sen o kadar uğraş sonra 100 lira daha ucuz diye 1mm toz kaplı legoyu nalbur moloz poşetiyle eve götür... 

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, goldbären dedi ki:

sen o kadar uğraş sonra 100 lira daha ucuz diye 1mm toz kaplı legoyu nalbur moloz poşetiyle eve götür... 

9 dakika önce, paramecium dedi ki:

Bazı cipisli ve pizzalı parmakları ile Lego oynayanlar sayesinde nasıl temizlenir konusunda level atlayabildim ?

?

4 saat önce, Flassh dedi ki:

kompresor işe yarıyor ama fanlara çokyakından abanmamak lazım sanırım ya. çünkü baya hızlı döndürüyor rpm i abartıyor bu da fanlara zarar veriyor olabillir ama emin değilim

Bu arada boyle fanlarin ustune ustune hava tutmayin. Fanda bearing, bashing ne varsa parcalayip balans birakmiyorsunuz. Sonra neden yavas dondu, neden cok sesli, neden ustu daha hizli toz topladi olacak. Cok ciddi zarar verir.

Kanatlara tornavidayla durdurmak da kanat yapisini ve balansi bozabilir. Fanin merkezine hafif bastirip tam merkezden donmesini engelleyin, oyle elektrik supurgesi / kompresor yapin. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...