Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC donanım temizleme

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Zaman zaman donanımı söküp toz vs temizliği yapıyorum bana bi kompresör ihtiyaç ev için ufak bir şey bir de kullanıyorsanız varsa şöyle tam takım temizleme seti link paylaşsanız? Açıkçası kart vs sökmeye üşeniyorum bazen o yüzden varsa zarar vermeyen uzun saplı bi fırça bi de özellikle kompresör net lazım. Hepsiburada falan varda kalitesiz gibiler ya sanki iki gün sonra ben calismicam ya diyor kalitesi. 

Foruma baktım pek bir konu bulamadım. 

Sosyal ağlarda paylaş

tavsiyem bundan sonrakilerde iyi yalıtımlı ve filtreli bir kasa kullanmak, son kullandığım kasa beşinci yılına girmek üzere ve ne zaman açsam iyi temiz. sadece filtreleri temizlemem gerekiyor, onlar da kasayı açmadan dışında zaten.

hani ayrıca kasa temizliği konuşmasını baltalamış olmayayım da büyük ölçüde çözümü var diye söylemek istedim.

Sosyal ağlarda paylaş

ben coolermaster silencio kullanıyorum, aynı serinin en son modeli buymuş sanırım:

https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/silencio-s600/

bu bir seri gerçi, başka modelleri var. kullandığım en sessiz kasa ayrıca, ses yalıtımı çok iyi. benimki camsız gerçi, camlı olanında ses yalıtımı nasıldır emin değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, xwhiplashx dedi ki:

Zaman zaman donanımı söküp toz vs temizliği yapıyorum bana bi kompresör ihtiyaç ev için ufak bir şey bir de kullanıyorsanız varsa şöyle tam takım temizleme seti link paylaşsanız? Açıkçası kart vs sökmeye üşeniyorum bazen o yüzden varsa zarar vermeyen uzun saplı bi fırça bi de özellikle kompresör net lazım. Hepsiburada falan varda kalitesiz gibiler ya sanki iki gün sonra ben calismicam ya diyor kalitesi. 

Foruma baktım pek bir konu bulamadım. 

kompresör var bende, başka marka ama bu:

https://www.hepsiburada.com/sturdy-power-1200-w-super-guc-elektrikli-hava-korugu-ufleme-makinasi-emme-ozellikli-p-HBV00000VTZDX

balkona çıkar bas

balkon yoksa duşa sok, hava bas. duşu temizle.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben temizlemek için açmıyorum, ancak parça değiştirmek/takmak için veya bir sorun olursa. eski kasalarımın hepsinde ne zaman açsam köşeler, heatsink'ler filan toz olurdu. bu son kasamı 2016'da aldım ve en son yazın açtım, hala temizdi içi.

kasaların mesela dizaynında bir vida deliği bile açık kalsa intake olarak oraya yığılıyor toz. gördüğüm kadarıyla bunda öyle birşey yok. önde, altta ve üstte açıklık var sadece ve hepsinde filtreli kapak var.

ha bal dök yala demiyorum ama kasa açıkken temizleyeyim dedim, bulamadım temizleyecek toz. normalde yumak yumak toz çıkardı. arkadaşın periyodik olarak temizleme ihtiyacını ortadan kaldırır en azından. filtreleri çıkarıp suya tutup kurulasa yeter.

ben kendim yıllarca tozdan çok çektiğim için (gpu yandı iki kere) özellikle aradım, bunu buldum sonunda ve gayet tatmin etti.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Goering dedi ki:

kompresör var bende, başka marka ama bu:

https://www.hepsiburada.com/sturdy-power-1200-w-super-guc-elektrikli-hava-korugu-ufleme-makinasi-emme-ozellikli-p-HBV00000VTZDX

balkona çıkar bas

balkon yoksa duşa sok, hava bas. duşu temizle.

Tam aradığım bu işte ?

Fırça vs kullanıyor musun peki? 

Sosyal ağlarda paylaş

evet, 2 tane büyük boya fırçası tanesi 5tl ? 

koçtaş

hatta boya fırçası genel evde toz alırken de kullanıyorum büyük.

bunların çekme fonksiyonuna güvenme çok, elektrik süpürgesi kullan çekmek için.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim işyerinde komprasör var baya, onunla içine fanlara dikkat ederek tutsam iyice -yeterli olur mu?

Bu konuyu görünce bazı videolar izledim. Tek tek parçaları söküyorlar termal macunları falan yeniliyorlar. Sök- tak tecrübem yok mundar ederim ben şimdi pc'yi. Ama yok sökmen lazım termal macunları yenilemen lazım diyorsanız bir yere vereyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Konu başlığı Darksun tarafından PC donanım temizleme olarak değiştirildi
2 saat önce, sipeyskeyk dedi ki:

Bizim işyerinde komprasör var baya, onunla içine fanlara dikkat ederek tutsam iyice -yeterli olur mu?

Bu konuyu görünce bazı videolar izledim. Tek tek parçaları söküyorlar termal macunları falan yeniliyorlar. Sök- tak tecrübem yok mundar ederim ben şimdi pc'yi. Ama yok sökmen lazım termal macunları yenilemen lazım diyorsanız bir yere vereyim.

Macunlama tecrüben yoksa sakın heves edipte yaparım deme. Bi bilene ver parasını yapsın. Mesela @GERGE yapar ?

Sen havayi sal iki fırçayla tozunu al bitir temizledim de ben gibi. Ben bulasmiyorum bilmediğimden 

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Ben işyerindeki 8bar'lık kompresörle yapıyorum temizliği. Kasanın kaplamasını söküp komple hava vuruyorum. Fanları hırpalamadan temizlemeye dikkat etmek gerekiyor. PSU'dan çıkan toz inanılmaz oluyor ki emişinde filtre olmasına rağmen. Çil çil oluyor sistem. Fan(kasa ve CPU) kanatlarını ayrıca hafif nemli bezle siliyorum ben. Sese olumlu etkisi oluyor.

Dikkat edilecek nokta kompresörde su alma aparatının olması ve yağlamanın olmaması. Hava şartlandırıcı denince genelde su alıp sisteme hafif yağ veriyorlar. PC için iyi bir uygulama olmuyor az da olsa yağ pulvarize etmek.

En az 25 yıldır bu şekilde temizliyorum. Termal macunu ise saçmalayan sıcaklık değerleri olduğunda yapıyorum ki şimdiye kadar 1 kere GTX560ti için yaptım. Komple soğutucusunu söküp temizledim, macunu yeniledim. Ses ve ısı anında düştü kartta.

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

şu ikisinden alıp temizlemem lazım benim de, kasanın içi epey toz oldu. ama evin içinde de yapmak istemiyorum, tüm toz eve dolmasın diye. böyle temizlik yapan bir yer olsa götürür parası neyse yaptırırdım da öteki türlü üşeniyor insan.

lu8FNqUm.jpg

Sywdw2nm.jpg

On 12.01.2021 at 18:06, Sam dedi ki:

tavsiyem bundan sonrakilerde iyi yalıtımlı ve filtreli bir kasa kullanmak, son kullandığım kasa beşinci yılına girmek üzere ve ne zaman açsam iyi temiz. sadece filtreleri temizlemem gerekiyor, onlar da kasayı açmadan dışında zaten.

hani ayrıca kasa temizliği konuşmasını baltalamış olmayayım da büyük ölçüde çözümü var diye söylemek istedim.

On 12.01.2021 at 18:14, paradoksalkedi dedi ki:

abi bunun olması imkansız gibi ya, emin misin?

yani tamam filtreler bir nebze koruyor da illa toz alır ya, hatta linuslar denemişti bunu en iyi tüm fanların dışarıya hava vermesiydi onda bile toz oluyordu

en son gördüğümde havalandırma / davlumbaz filtresi alıp kasanın her yerine takmıştı. öyle yaparsan kasa içi havalandırmayı zorlaştırmış olursun ama düzenli değişen filtreyle içi cillop gibi tertemiz kalır.

ona benzer bir sistem kurmak için çok uğraştım, hatta 3 yıl önce kolay çıkarılır takılır toz filtresi satan bir adamın sitesine ulaşmıştım ( https://www.demcifilter.com/OBSIDIAN-450D ) ama o kasayı almadığım için kaldı öyle...

airflow için çok video izledim, tozu en iyi kasadan uzaklaştıran fan sistemini bulmaya çalıştım. ama HEPA filtresi kullanmadığımdan 2 senenin sonunda kasanın içi toz toz oldu. açıp iyice güzel temizlemem gerekecek.

Sosyal ağlarda paylaş

bone, o son gördüğünden bu yana kasa değiştirdim işte kendinden filtreli. ısı ile ilgili sorunum hiç olmadı henüz ve içini açınca temizleyecek birşey bulamıyorum öyle ne zaman baktıysam. gıcır gıcır, püripak değil belki ama öyle tozlanmış denecek bir toz yok.

kasayı sonra bir ara açarsam resim çekip koyarım, böyle deyince de anlaşılmadı tam.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

eğer overclock yapmadıysan ve havayı engelleyebilecek bir filtre kullanmadıysan ısı sorunu olmaz zaten.

7 saat önce, Goering dedi ki:

@Bone evin içinde yapma, duşun içine koy. kapıları çek.

ağzına maske veya gözüne gözlük

veya balkon

yaz gelsin de, belki balkonda felan bişi düşünürüz.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...