Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu bitkiyi nasıl yaşatabilirim?

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

3-4 yıldır baktığım bir Dracenam var 4 gövde olmuştu, en minik gövde yıllar önce kurudu zaten aşırı cılızdı.

Şimdi ise durum aşağıdaki gibi. En minik gövde de kurudu, ortanca gövde ise dalları sararmaya başadı.

5ay önce evi değiştirdim, bu yüzden strese girebileceğini öğrendim ama son 1 aydır çok hızlı şekilde dökülüyor.

3 yıldır hiç toprak ve saksı değişimi yapmadım. 

spacer.png

spacer.png

Sosyal ağlarda paylaş

toprakta yeterli besin ve mineral kalmamış olabilir, e bu bitki nasıl beslenecek, saksıyı bir numara büyüt, gübre ve mineral ekle. dracena ışığı sever günde 6-10 saat aydınlık direkt güneş ışığı görmeyen bi yer lazım. bir de hava akımını sevmez rüzgarlı cereyanlı yerden uzak tut. saksıyı nisana doğru değiştirirsin ama o zaman gelene kadar bir gübre takviyesi yapabilirsin yeri uygun bi yer ise. gün içinde yüksek sıcaklık farkını sevmez sabit oda sıcaklığında olmalı. gece 10 gündüz 25 olmaz 20-25 arası dengeli sıcaklık şart. o yeni çıkıp sararan sürgünleri de kesip mumla kesilen yeri kapatabilirsin, saksıyı, toprağı yeniledikten sonra sanmıyorum ki bir hastalık olsun yaşamaması için bir sebep yok

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Çook teşekkürler. Tarçın önerdiler bir de kesilen dallar için? 

ev soğuk değil, ışık ise direkt bir güneş ışığı almıyor ev ama aydınlık, cam kenarına yerleştirdim şimdilik.

o halde acil olarak gübre takviyesi yapıp, sararan dalları buduyor ve mum ile kapatıyorum

Sosyal ağlarda paylaş

dallarda problem yok gibi aslında, sanki ışıksız kalmış gibi bir zayıflık var. gündüz perdeleri açmayı unutma sabah uyandığında, nasıl köpek beslerken sabah kakaya çıkarıyorsun bitkilere de besini sabah perdeleri açarak veriyorsun ?

ben olsam şu an kuru, sararmış yaprakları dibinden güzelce keserim, toprağını bir kalem gibi bişeyle biraz kabartırım, ekstra toprak koyma şansın varsa köklere inmeden üstten kenarlardan eskiyi alıp, yeni toprak eklerim.  daha sonra sıvı bir gübre ile karışık sularım. saksının altındaki delikleri kontrol ederim, drenaj şart. delik az ise yeni delikler açabilirsin bıçak ucuyla falan. kış günü çok sulamak köklerini de çürütme ihtimali var bu şekilde zayıf görüntü nedeni o da olabilir. yeni sürgün dalları kesmeden kurtarmaya çalış bence, nisana kadar yaşat sonra saksıyı yenile. kolay gelsin.

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen çok sulamışsın abi;

Water: Dracaena require less water than most indoor plants. Keep them hydrated by misting the leaves with water and keeping the soil lightly misted (never soggy) as well with good drainage. Always allow the top soilto dry out before watering. Do not overwater, as it may cause root rot.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, bLackcha0s dedi ki:

3 yıldır hiç toprak ve saksı değişimi yapmadım. 

?‍♂️?‍♂️

ayni boyutlarda bos bir saksi al (ya da bir kova gibi birsey kullan)

saksi bitkisi icin topraklar satiliyor onlardan al bir paket, yeni saksinin icine koy %80 yeni toprak %20 eski toprak kullan. sonra bitkinin koklerini uzmeyecek bicimde yeni saksiya yerlertir.

3-6 ayda cozulen fertilizer/gubre al topragin ustune or esele.

ustune yeterince su dok. kendine gelmesi lazim 1-2 hafta icinde.

toprak degisimini yap 1-2 senede bir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...