Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu kadar insan ne iş yapıyor?

Gizli

Öne çıkan mesajlar

İnternetten farklı farklı mesleklerin iş ilanlarına bakıyordum da talep çok az; ancak arz çok fazla.

Şimdi aklı karışmış bir vaziyette yoldan geçen insanlara bakıp ne iş yapıyor acaba şu adam diye düşünüyorum. Ne iş yapıyor abi bu insanlar?

aOYdPWD_700b.jpg

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

çalışıyor gibi gözüküyorlar.

yeni mezunlar hızlı hızlı işleri tamamlayıp boş takılmaya çalışıyor. bunu gören patronlar kızıyor. zamanlar bu çömezler de iş yapıyor gibi gözükmeye alışıyorlar.

sürekli ağlamak lazım iş çok yoğun diye. çalışan eşşeğe daha fazla iş yüklerler. 

Sosyal ağlarda paylaş

hafta içi mesai saati çarşıda vs. dolaşan insanlar ne ayak onu düşünürüm ben de

hadi ben iş için ordayım benim gibi bi olanları çıkarsan yine çok fazla gezen var

bi biz mi çalışıyoruz anlamadım

related: mesai saatlerinde dışarıda dolaşan kalabalık - ekşi sözlük (eksisozluk.com)

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Günaydın, çalışma yaşındaki nüfusun yarısı bile çalışmıyor. 

Üstelik tarım ve turizm gibi mevsimlik çalışan iş kolları, aile işletmesinde pinekleyenler de çalışıyor görünüyor. Türkiye'de işgücüne katılım cidden çok zayıf. Şu anda zaten iş bulmak çok zor.

Kadınların işgücüne katılımında Malezya'dan şimdi atmıyım ama 10 puana yakın gerideydik. İslamsa o da İslam.

Sosyal ağlarda paylaş

37 dakika önce, Gizli dedi ki:

İnternetten farklı farklı mesleklerin iş ilanlarına bakıyordum da talep çok az; ancak arz çok fazla.

talep-arz derken talepi işsiz insan arzı iş veren kastediyorsan dediğini anlamadım, çünkü işsizlik oranının en çok olduğu dönemleri yaşıyoruz.

bundan birkaç sene evvel yoğun şekilde iş aradığım sıralarda her ilana on binlerce insanın başvurduğunu görüyordum. haliyle çaycı olarak başvursan bile senden 5 sene plaza beyaz yaka iş deneyimi ve odtü-boğaziçi gibi üniversite sınavında en yüksek puanla öğrenci alan bir üniversiteden mezuniyet şartı bekliyorlardı. 
herkes iş bulamıyor bu yüzden ve işverenler de bunu bildiğinden maaşsız çalıştırıyordu seni.

şimdi durumun daha da kötü olduğunu düşünüyorum. sırf kira, elektrik, su parasını ödeyebilmek için alanı dışında tırışka işlerde çalışmaya çalışıyor insanlar.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, Bone dedi ki:

talep-arz derken talep işsiz insan arz iş veren kastediyorsan dediğini anlamadım, çünkü işsizlik oranının en çok olduğu dönemleri yaşıyoruz.

bundan birkaç sene evvel yoğun şekilde iş aradığım sıralarda her ilana on binlerce insanın başvurduğunu görüyordum. haliyle çaycı olarak başvursan bile senden 5 sene plaza beyaz yaka iş deneyimi ve odtü-boğaziçi gibi üniversite sınavında en yüksek puanla öğrenci alan bir üniversiteden mezuniyet şartı bekliyorlardı. 
herkes iş bulamıyor bu yüzden ve işverenler de bunu bildiğinden maaşsız çalıştırıyordu seni.

şimdi durumun daha da kötü olduğunu düşünüyorum. sırf kira, elektrik, su parasını ödeyebilmek için alanı dışında tırışka işlerde çalışmaya çalışıyor insanlar.

Ya ben bu konuda baya doluyum aslında, yazayım en azından içimi dökmüş olurum biraz.

Bir mühendislik branşından mezunum. Bölüm derecesi, yarışma birincilikleri falan vardı. Sonra gittim türkiyenin ivy league ünilerinden birinde yüksek lisansa başlamıştım. Sorun ise benim bu mesleği sevmiyor oluşum. Yükseğe başlarken amacım sonrasında doktora yapmaktı aslında. Ancak akademik kariyer yapacak kişiler, benim şahsi görüşümce boş zamanlarında açıp çalıştıkları alanla alakalı makaleleri keyfine okuyacak kadar o alana aşık insanlar olmalılar. Ben bunun bana külfet geleceğini öngördüğüm an, "Neden sevmediğim bir iş için çaba harcamaya devam ediyorum ki? Haftanın 7 günü aklım sürekli okulda, çalışıyor olsam en azından mesai saati bittiği anda çıkar giderdim, gerisi umrumda olmazdı. Doktora da yapmayacaksam eğer, bu kadar niş bir alanda çalışmaya devam etmenin anlamı yok" diyerek yüksek lisansı bırakma kararı aldım. Çünkü ben bir enayiyim ve bir süper kahraman olsaydım özel gücüm yanlış kararlar vermek olurdu

Planımda birkaç yıl para biriktirip sonrasında gerçekten ilgi duyduğum bir bölüm okumak falan vardı. Şimdiyse türkiyenin gerçekleri in your face...

Son 4 yıldır falan sürekli mutsuzum. Artık biri spell mi attı karabüyü mü yaptı nedir bilmiyorum. Noyan eğer sensen lütfen geri çek lan, özür dilerim zamanında dalga geçtiğim için sdhgvfsdjk

edit: talep işsiz insan, arz iş veren evet sdf

Sosyal ağlarda paylaş

Öff öss laneti iste, ne yapmak istedigini bilmeden, kendini tanimadan dershaneye git, test coz, sinava gir, puaninin yettigi en iyi bölümü sec sonra bi bakiyorsun ki sevmiyormussun aslinda o mühendisliği. Ayni seyleri hissediyorum seninle, neyse ki direkt bölümümle alakali bi is yapmiyorum ve isimi seviyorum o acidan sansliyim. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, neutrino dedi ki:

Öff öss laneti iste, ne yapmak istedigini bilmeden, kendini tanimadan dershaneye git, test coz, sinava gir, puaninin yettigi en iyi bölümü sec sonra bi bakiyorsun ki sevmiyormussun aslinda o mühendisliği. Ayni seyleri hissediyorum seninle, neyse ki direkt bölümümle alakali bi is yapmiyorum ve isimi seviyorum o acidan sansliyim. 

Sende de böyle olmasına üzüldüm abi, berbat bir his gerçekten

Aslında ikinci sınıftan beri bölümü sevmediğimin farkındayım ama hadi bu kadar emek boşa gitmesin, diplomayı alayım en azından diyerek ittirdim. Sonrasında da "yaşadığın ülkeyi bil, insanların sıkıntılarını gör, mızmızlanma" diyip devam ederim diye düşünüyordum ama son zamanlarda iyice boğmaya başladı beni bu düşünceler.

Çünkü kişi eğer hayatta istediği şeyi yapamıyorsa yaşamasının bir anlamı yoktur bence

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Oce4n dedi ki:

lise'de yeterli bilgi verilmiyor gerçekten ya. puanı iyi olanlar hayal dünyasına göre bölüm seçiyor, diğer büyük bir kesim de puanı tuttuğu yere gidiyor.

çünkü herkesi üniv.'ye hazırlıyorlar burada.

almanya'da gymnasium bitirmezsen üniv.'ye girmen çok zor.

ve ztn doğru olarak ülkedeki çoğu okul meslek lisesi.

(mezun olunca da baya iyi para alırlar, çünkü gelişmiş ülkelerde kaliteli işçilik ve hizmet sektörü önemsenir: almanya, ingiltere, fransa vs.) ingiltere'de en çok insanın çalıştığı sektör, hizmet sektörü iye biliyorum.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, neutrino dedi ki:

Yazılımcıyım, lisede sadece "daha geniş meslek ihtimali var" diye FM seçmiştik bir arkadaşla. Tek kıstas buydu yani. 

Bizim meslekte bir "illa pet project ile uğraşıyor olmalısın" beklentisi var. Allahtan benim çalıştığım şirkette yok ama genel yazılımcıların yazılımcılardan beklentisi bu. Bence saçma bir şey, yapana lafım yok. Başka yazılımcı bir arkadaşla kara kara gelecekte ne yapacağız diye düşünüyoruz. Sürekli yeni bir şey çıkıyor, hangi birini takip edeceğiz diye düşünmekten hiç birini takip edemiyoruz.

Bir de şimdi "yazılım öğren"ci dayı tayfa çıktı. Zaten yazılımcı enflasyonu var ülkede, konuyla ilgisi olmayan çocuklara da kodlama, robotik mobotik birşeyler dayıyorlar. Okuduğu bölümü sevmeyen yazılıma yöneliyor. Yarısı zaten çöp kesin. Bunun sonucunda da patronlar asgari ücret gibi maaşlar öneriyor, aday kabul etmezse sorun değil çünkü sırada 1000 kişi var.

Bizim şirkete bir çocuk CV göndermişti, mailde bana da düştü. İş deneyimi pek yok ama üniversitede sürekli bir yarışmalar projeler yapmış gözüküyor en azından. Mailde "işe ihtiyacım var asgari ücrete bile razıyım" yazmış. Üzülmemek elde değil ama bir yandan da kendinden sonraki adayı da baltalıyor farkında değil. Ya da farkında ama ben işe gireyim diğerlerine ne olursa olsun modunda. 

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ne zaman hafta içi gündüz dışarı çıksam aynı şeyi ben de merak ediyorum. Ne zaman bi şekilde bi iş için olsun, izin olsun, öğle arasına dışarı yemeğe kaçmış olayım gitsem çok fazla insan var. Ve hani sırf yaşlılar ve öğrenciler de değil, gayet genç nüfus var. Bu kadar kişi streamer ve youtuber değildir heralde. Müteahhit oğlu da kaç tane olacak sonuçta. İşsizlik yüzünden desem dükkanlar, restoranlar falan da dolu.

Bir ara kişisel eğitmenle birebir spora başlama niyetim vardı, adamın sabah öğlen saatleri dahi bayağı yoğundu.

Biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz acaba. Ki hani esnek saat kullanımına açık, yıllık izin günü ortalaması TR ortalamasının üstünde, home office'e izin veren yani TR koşullarında gayet esnek bir yerde çalışıyorum.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Restoranda çalışırken hafta sonu izin yapmak zor, yoğun oluyor malum. Ama arada sırada şans eseri denk gelirse öyle hafta sonları dışarı izine uyuz oluyordum. Banka noter kapalı errand yapamıyorsun, bide heryer insan seli, markette deli gibi siralar, AVM çarşı fln zaten manyaklik, mekanlar full dolu.

Hafta içinin gözünü sevim, zati Çarşamba gizli cumartesidir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...