Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

Loex

Öne çıkan mesajlar

Ortadoğu coğrafyasında yaşadığım için şanslıymışım diyebileceğim iki ülke Çin ve Hindistan, mutfağını falan gayet seviyorum ama bırak yaşamayı turist olarak gitmem. Hiçbir konuda da üstün değil, innovation ile yürüdüler bunca zaman, Kuzey Kore gibi innovation ile başlayıp, teknoloji üretme aşamasında öne geçen bir ülke olmadı.

Dolar yüksek diye Xiaomi Mi Band-ları ucuz alan yurdum insanı Komunist Parti sevdalısı olmuş ya la haha. 

Sosyal ağlarda paylaş

Aslında yediğin yemeklerde bulunduğun ülkeye göre revize edilmiş halleridir.  Yerinde yemek lazım ?

Hijyen konusunda biraz sıkıntı olabilir ( gezgin videolarından gördüğüm kadarı ile )

Çin değil ama Kamboçya ve Vietnam o cografyada turist olarak gidilebilir ülkelerden bence. 

Sosyal ağlarda paylaş

19 dakika önce, Rewendor dedi ki:

2-3 sene evvel yaptım ben onu. Tayland'dan girip boydan boya Kamboçya, Vietnam falan gezip Tayvan'dan çıktım. Güzel maceraydı.

vize işlerini nasıl hallettin ? tüm vizeleri kapıda mı aldın ? vietnam vizesi zormuş diye duydum? ayrıca banka para çekim işlerini falan en az komisyonla nasıl hallettin?

bende bu tarz bişiler düşünüyorum var mıdır şunu yap buna dikkat et vs tavsiyelerin?

Sosyal ağlarda paylaş

Vizeyi önden aldım, Vietnam sıkıntı çıkartmadı bende. Kapıda da alabiliyordun ben giderken, hatta o yüzden aradaki charter firmayla tartışma yaşadım, adamlar çıkış bileti soruyo, "lan sen konsolosluk değilsin, vizemi almışım sana ne" diyorum. Vizeyi kontrol ediyo "lan uçuş sonrası kapıdan da alabiliyorum neyin artisliği" dedim, sonunda özür olarak acil çıkış önü verdiler. İyi oldu çünkü o uçaklar bildiğin Kartal minibüsü kıvamında. Laos konsolosluğu TR'de yok, orada çevre ülkelerden alman gerekiyor.

Yakın zamana kadar Vietnam vizesizdi, sonra bizimkilerin çakallıkları sağolsun değişmiş. Tayvan direkt internetten vizeydi, çıkışı kolay oldu, ama girerken çok problem çıkartıp bi saat incelemeye aldılar.

Hostelleri ve otelleri, ara uçuşları, aldığım 1-2 turu falan hep önden ödedim, günlük nakit ihtiyacımı yanımda götürdüm, o da cüziydi zaten bayağı. Haliyle hiç bankayla muhattap olmadım. Dolar her yerde geçiyor zaten, olmadı değiştirtiyosun.

Ülke ve şehirler arasını otobüs ve charter uçaklarla yaptım.

Sosyal ağlarda paylaş

laos vize vermiyormuş sanırım artık türklere asd, gezdim tozdum da topic olması lazım ama gezmek için geç kalmışsınız desem de bi tur atılası yerler kesinlikle. vietnam muazzam bi ülke en kuzeyinden en güneyine karadan gezmiştim, kambocyaya 4-5 defa gittim 3 kez angkor wat’a gittim asf, acayip gelişmiş adamlar ilk 2006 da köy olan yerler, en son adana gibi olmuştu :d

ödemeleri de son seferimde kredi kartından yaptım genellikle, komisyon falan yoktu, hostel, restoran vs ne varsa kk çektirdim, bankamatikten de direkt dolar çekebiliyorsun kambocyada hesabından mastercard falan olması yeterli, hsbc kartları falan akıyordu ama tr de kalmadı sanırım pek ben kullanmayalı 4-5 sene olmustur hsbc, garantinin bbva da var uzakdoguda onlarda da komisyon sıfırdı

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben gittiğimden bu yana 5 sene geçmiş, 2016'da gitmişim. Angkor Wat çevresi hala köyümsüydü, ama mesela Hard Rock Cafe açmışlardı.

Laos vize olayı şöyle: TR'de konsolosluk yok, dolayısıyla vize alınamıyor. Ama gidip Vietnam'dan falan başvurursan alınıyordu eskiden. Şimdi o da kalktıysa bilgim yok.

Kamboçya zaten bi garip, 1 dolar altı için kendi para birimlerini kullanıyorlar cent niyetine, 1 dolar üzeri için ABD doları kullanıyorlardı.

Sosyal ağlarda paylaş

Kambocya ucuzluktan dolayi tam bir hippi paradise. Ben 2015 te gitmistim yanlis hatirlamiyorsam. Siem Reap (aka Angkor Wat a yakin sehir) hakkaten koy havasinda. Ama Siem Reap in barlar sokagi hayatimda en eglendigim yerlerden birisi. Lokal adi bile yok direk Pub Street diye geciyor. Rewendor un dedigi gibi nakit olarak dolar kullanabiliyorsun. Bunun sebebi Khmer Rogue olayindan sonra ABD nin ihtiyac icin piyasaya nakit surmesi ve dolarin o gunden bu yana tedavulde kalmasi. Kambocya sinirda 35 dolara vize veriyordu o zamanlar (halen veriyor olmasi lazim). Yasli backpackerlar turizmden onceki Tayland gibi der, Kambocya icin.

Bir Kampot karabiberi feci iyi. Bazi unlu seflerin ozel olarak ithal ettikleri soyleniyor. Bir gun giderseniz aklinizda bulunsun.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Tayland'ın neresine gittiğine göre değişir. Chiang Mai ve Chiang Rei hala çok güzel, ve 4 gün kaldığım Chiang Mai'de keşke 1 hafta planlasaydım, yarısını yapamadım istediklerimin. Evet aksiyon turistliği de almış ama yine de genel olarak bayağı iyi ve hareketliydi.

Bangkok'daki yerel turizt kazıklamacı esnaf (buna dükkanlardan tuktuk şoförlerine herkes dahil) rezalet. Dünyanın en iğrenç leş turizt kazıklamaya çalışan tiplerinin mekanı, arsızlık, aşağılıklık diz boyu. Kapalıçarşı falan melek kalır yanlarında.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu pandemi de yurt dışı seyahat eden var mı ?  Bizim arkadaş 3 kere gitti Tayland'a gezmeye yıllar içinde. Her gittiğinde daha turistlik ve doğallıktan uzaklaşıyor diyordu. Ben gidene kadar doğal güzellik kalmaz

Konu için de Çin üstün çünkü bu ülkelere bizden daha yakın , yolculuk masrafları ve süresi daha düşüktür.

Bir de 2012 filminde dünyayı kurtardılar demiştiniz. Oda kabul ?Haklısınız.

Sosyal ağlarda paylaş

On 11.03.2021 at 15:23, Rewendor dedi ki:

Ben gittiğimden bu yana 5 sene geçmiş, 2016'da gitmişim. Angkor Wat çevresi hala köyümsüydü, ama mesela Hard Rock Cafe açmışlardı.

Laos vize olayı şöyle: TR'de konsolosluk yok, dolayısıyla vize alınamıyor. Ama gidip Vietnam'dan falan başvurursan alınıyordu eskiden. Şimdi o da kalktıysa bilgim yok.

Kamboçya zaten bi garip, 1 dolar altı için kendi para birimlerini kullanıyorlar cent niyetine, 1 dolar üzeri için ABD doları kullanıyorlardı.

ortalama ne harcandı dolar olarak aylık ?

Sosyal ağlarda paylaş

Tek başıma her şey dahil 3 hafta üstü seyahat 2800 dolar altına geldi, yalnız 3 gün falan arkadaşta kaldım Tayvan'da, o kısmı bedavaya geldi. Gerçi Tayvan hem hayvan gibi pahalı hem de orada da hem işite Michelin yıldızlı restorana gidecem her gece expat barda takılacam diye diye aradaki kalış parasını telafi edecek kadar para harcamışımdır. Bunun 1500 doları zaten git gel uçak parasıydı (ara uçuşlar ve diğer tür ulaşım hariç). Üstüne vize ve kalacak yer paralarını da düşünce günlük ihtiyaç için bayağı az bir para kalıyor. Kalınan yerlerin çoğu çift kişilik oda kiralıyor zaten, dolayısıyla iki kişi gitsen de kalış parası aynı civara geliyor.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...