Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

Loex

Öne çıkan mesajlar

34 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Tayvan lafi acilmisken, Cin Tayvan'i tanima ihtimali olan ulkelere dahi ekonomik yaptirim uyguluyor catir catir. Yine Tibet konusunda benzer politikalari var. Mesela Afrika'yi somurmemis Cin demis Loex, Afrika'da pek cok ulusu parmaginda oynatiyor Cin su anda. Ekonomilerine dogrudan mudahil durumda. Enerji kaynaklari ve hammadde uretim ve ticareti uzerinde soz sahibi.

Sanayi devrimi sonrasi bilindik anlamda somurgesi yok tabii ki Cin'in ama olmasi da cografi konumu ve sanayi devrimi sirasinda kendisinin de somurge olmasi nedeniyle pek mumkun degildi zaten. Onun yerine kapital gucu sayesinde somuruyor su anda.

Cin super yea demeden once Cin-Tibet, Cin-Taiwan, Cin-Afrika, Cin ve deniz egemenlik haklari uzerine az biraz okumak iyi olabilir. Ekonomik olarak guclu bir ulke Cin, evet. Ve dunyanin basat aktoru olma yolunda da ilerliyor. Ancak bu guc devlet ve devlet gudumundeki bir kac kapital sahiplerini. Gucu ve pek temiz elde edilmis bir guc de degil.

abi en azından batı gibi milyonlarcasını öldürmüyor 5 yaşında çocukları kauçuk için madenlerde zorla çalıştırmıyor. Sadece belçika 10milyon kongolu öldürmüş. Halkları birbirine düşürüp düşman edip yeraltı kaynaklarını sömürümüyor. 

Komunizm ayağına en büyük kapitalist oldu çin

Sosyal ağlarda paylaş

ayrilikcilik yaptiklari icin uygurlara toplama kamplari kurup [0], dogum kontrolu zorlayip [1], pair-up-and-become-family diye program cikarip kadinlarin evlerine han cinlileri gondererek [2] acik acik iki nesil sonra uygurlari ortadan kaldirmaya yonelik soykirim uygulamalari gibi ufak detaylar var ama olsun o kadar....

demokrasiye inanmayan otoriter devlet sevdalilari icin turkiye yetmiyor bir de tek parti diktatorlugu hayranligi cikiyor artik, mmh

0 - https://www.bbc.com/news/world-asia-china-54277430

1 - https://www.bbc.com/news/world-asia-china-53220713

2 - https://www.businessinsider.com/china-uighur-monitor-home-shared-bed-report-2019-11?r=US&IR=T

Sosyal ağlarda paylaş

Cin'de insanlarin oldurulmedigini 

18 dakika önce, Loex dedi ki:

abi en azından batı gibi milyonlarcasını öldürmüyor 5 yaşında çocukları kauçuk için madenlerde zorla çalıştırmıyor.

Bunu nereden biliyorsun abi? Cin sanayi devrimi Ingiltere'sinden daha pervasiz davraniyor isgucune karsi.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, neutrino dedi ki:

Abi tanıdığım 4-5 çinli arkadaş oldu, tanımayıp uzaktan muhattap olduğum çinli turist grupları da oldu. Medyada bahsedilen insan hakları, özgürlük falan haricinde benim bu insanlardan gördüğüm insanlıktan nasiplerini almamış olmaları ve dünyanın başına bela olacaklarıdır. Hayatımda bu kadar bencil, her yolu mübah sayan, küstah insan görmedim. 
Bunları övmenin, batıdan ileride olduklarını düşünmenin de en hafif tabirle cehalet olduğunu söyleyebilirim. 

türkiye gibi anlatmışsın ?

Sosyal ağlarda paylaş

abi kapalı devre ülkeyle ilgili doğru bilgiye nasıl ulaşabiliriz anlatsana?

bi arkadaşım vardı şey diyodu "bence kuzey kore çok gelişmiş bi ülke, batı korktuğu için kötüymüş gibi gösteriyor."

ok demekten başka çaren yok.

north korea is the best korea işte

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

BBC dünyanın en iyi basın kurumlarından, sorunsuz ve hatasız değil ama en iyilerden. Gayet kullanılır haber almak için, sen haberdeki yanlışı söyle. Çin medyasıyla karıştırma, onlar komünist partinin kuklası. BBC'de ben hükumet eleştirisi de okuyorum, sivilleri vuran İngiliz uçaklarını da. Sorunsuz değiller ama iyiler.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Xenocide dedi ki:

hani öyle yazmışsın ki "dur şimdi şu paticiğe girem, % kesin karşı çıkacakları şeyler yazam, bi de iyice abartam onları, sonra karşı çıkanlara da boş yapma, ne alaka, hadi uzaa falan diyem, sabah sabah trollük vazifemi yerine getirem" der gibi.

özellikle, "her konuda. AMA HERR KONUDA" diyişin.  YANİ HEPSİ TAMAMEN BÜTÜN KONULAR. LÜTFEN KARŞI ÇIKIN Kİ AĞZINIZA AĞZINIZA BOŞ YAPMA ÇAKAYIM

HAHAHAHAHAHAHAHAHAH bunu şimdi okudum ahshshshsh

Sosyal ağlarda paylaş

Çinde sosyal medya kullanımı yasak mesela benim bildiğim. VPN ile giriyorlar, twitter, facebook, instagram hatta whatsapp bile VPN ile çalışıyormuş. 

belki denk gelmişsinizdir;

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/pekinde-yasayan-turk-gazeteci-sidal-utkucu-yasadiklarini-anlatti-41458170

bu benim liseden arkadaşım (hatta 2 aylık fırtınalı bi ilişkimiz bile oldu sdkhgj) zaman zaman iletişim kurmakta zorluk çekiyoduk, anlatıyodu VPN bozuldu, whatsappa giremedim falan diye.

Tabi şöyle bi şey var, bu yasaklı olan sistemlerin hepsinin internal alternatifleri var. Facebook değil de koniçivabook var işte adsfk

Bi ara hani biz de özeniyoduk ya YOUTUBE'A GEREK YOK YERLİ VE MİLLİ VİDEO PAYLAŞIM SİTESİ YAPICAZ WİNDOWSA GEREK YOK YERLİ VE MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ YAPICAZ diye diye para yedirdik bi sürü adama. Onun yapılmış hali işte.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Xenocide dedi ki:

hani öyle yazmışsın ki "dur şimdi şu paticiğe girem, % kesin karşı çıkacakları şeyler yazam, bi de iyice abartam onları, sonra karşı çıkanlara da boş yapma, ne alaka, hadi uzaa falan diyem, sabah sabah trollük vazifemi yerine getirem" der gibi.

özellikle, "her konuda. AMA HERR KONUDA" diyişin.  YANİ HEPSİ TAMAMEN BÜTÜN KONULAR. LÜTFEN KARŞI ÇIKIN Kİ AĞZINIZA AĞZINIZA BOŞ YAPMA ÇAKAYIM

çingerçekleri.com

adam 2 ay önce gerçek değil diye konu açtığı covidi ilk çinliler atlattı diye 1. maddede övmüş..

tutarlılık desen var

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

sadece basliga baktim, buyuk ihtimalle dogrudur bu batinin ozellikle ABD'nin sjw'ligi ve ikiyuzlulugu yuzunden bir adim daha ileri gidemezler ? carklar sikismis.

27 dakika önce, reampage dedi ki:

abi zaten tiktok wechat filan çılgın atmaya başlayınca amerikada trunp bamladı ya hepsini. Facebook instagram filan şuan çöp, amerikan halki bile tiktokcu oldu kendi sosyal aglarini birakip. 

Yapti yani herifler.

en son abd'li birine/sirkete sattirmislardi zorla sanirim. yani suanda cinle bir baglantisi kalmamis olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...