Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlı Hanedan Sürgünü

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

On 29.12.2020 at 14:17, bLackcha0s dedi ki:

abi 600 yılın muhasebesini yapıp tarihle mi hesaplaşıyorsun ?

çaldılar ama çalıştılar da... Ya bu coğrafya ile alakalı. Coğrafya kaderdir maalesef. Hangi akdeniz toplumu zevkü sefa, bolluk bereket içerisinde yaşamış? Tarım oturmamış, her şey geç gelmiş üzerine bir de sanayi devrmini de kaçırmışız. E hanedan tabii ki bakmış kendine yemiş, içmiş. Tüm diğer hanedanlar gibi. Adamın toprak ya düşünsene... uçtan uca... Miliyetçilik denilen nane de yok, ulus olgusu da yok. Sadece osmanlı değil kimsede yok. 

Osmanlı sömüren bir devlet olabilseydi bugün de gurur duyuyor olacaktınız ama ? Yani ezcümle, osmanlı nefret edilecek, hesaplaşılacak bir şey değil. Hah, gurur duyup, neo-ottomancılık oynanacak bir şey de değil. 

sömürüp 2 kuruş para bıraksaydı hiç değilse memnun olurduk.

Sosyal ağlarda paylaş

On 28.12.2020 at 13:22, sipeyskeyk dedi ki:

Mevcut şartlarda, Vahdettin ve iktidardaki hanedan üyeleri için milli mücadeleye karşı tutumlarını göz önünde bulundurursak zaten bir orta yol düşünülemezdi.

Aslında beni bu konuda tek rahatsız eden şey, "günahı" olmayanların da sürülmüş olması. Bu kişilerin içinde iktidarda hiç yer almamış ve cephede görev yapmış genç subaylar vs. de var.  Kadınların ve çocukların dahi 5 kuruşsuz trene bindirilip sefalete terk edilmesi de söz konusu.

Bu şekilde yapılmasaydı da nasıl bir "orta yol" bulunabilirdi bilmiyorum, tartışmaya açmak istedim.

keşke asılsalarmış diyorum ben. Fransız İhtilali sırasında soylular halk tarafından gilotine gönderilmiş ve şimdi tarih tartışmalarında "en demokratik eylem" diye anılıyor. biz sürgüne gönderdik ve hala bununla bizi suçlayan Osmanlıcılar var.

imparatorlukların yıkıldığı 1900'lerin başı için zorunlu bir şeydi bu geçiş.

Sosyal ağlarda paylaş

yok sırf avrupa'nın diğer monarşileri işgal edip tekrar tahta geçirecekler diye üç buçuk attıkları için korkudan idam ediyorlar. demokrasiyle de alakası yok, halk oyu filan yok. 10 yıl bile geçmeden imparator koyuyorlar başa zaten, tam komedi. fransa'nın krallardan kalıcı kurtulması ironik şekilde alman icadı, versay'ı işgal edince ancak bırakıyorlar 80 yıl sonra. o ara tam türbülans. fransız devrimi arap baharı gibi birşey, ahmet iniyor, mehmet biniyor. alışamamışlar bir günde.

devrimlerini vahşet ve barbarlıkla başlatan rejimler hep sakat. bizimkiler en doğrusunu yapmış. asmaya kesmeye gerek yok. yolla sürgüne kafi, kaçarken birşeyler çalmasın yeter ki.

Sosyal ağlarda paylaş

Her devrin bir yönetim şekli olmuştur. Şuan dünyada hala yaşamakta olan monarşiler yeni nesil tarafından hoş karşılanmıyor. Sonuçta insan hakları , eşitlik diyip üzerine kral , kraliçe yada tanrısal özellik gösterilen Tayland kralı gibi sonları yakın olacaktır bence.

Osmanlıda da devrimci kesim olmasaymış halkın çoğunun aklına hala daha gelmeyebilirdi. Arap ülkeleri kıvamından bir tık belki ileri olurduk yada başka üstün bir devrimci çıkıp hanedanlığı yerle bir eder miydi belli değil.

Hanedandan olmayıp haneden savunuculuğunu yapan insanları anlamak elde değil. Sokakta tasmasını ağzı ile tutmuş tasmayı verecek sahip arayan bir köpek misali.

O zamanın şartları için cüzzi bir miktar para verildiğini söylemişti bir tarihçi hatırladığım ama tabi hanedan ailesi için o para bir hiçti de demişlerdi zaten bir çoğu borç içinde ölmüş. Belli bir süre sonra burjuvazi ve politikacılar yerlerini alıyor benzer sistem içinde

Sosyal ağlarda paylaş

eskiden türkiye liberallerinin nispeten iyi niyetler taşıdığını ucundan da olsa düşünüyordum ama 2021'de hala sırf şekil şemalden ötürü dedelerimizi 700 sene köle gibi kullanmış bir hanedanın apolojistliğini yapmanın temel gerekçelerini burada küfürsüz açıklayamam.

42.-GettyImages-107412394-f78c415-e15662

On 29.12.2020 at 17:50, Gizli dedi ki:

sipeys babacana oy verecek misin?

hsdjhjsds

bliksem tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Küfür edemeyince yetemedin açıklamaya galiba. Üzücü, kelime haznen zayıf herhalde. 

Dedelerini köle gibi kullanan hanedan ajitasyonu yaptığın dönemde köle gibi kullanılmayan halk yoktu, çünkü dünyanın düzeni öyleydi. Sanki hain osmanlı hanedanı senin götü boklu dedeni sömürürken habsburgların yönetimindeki bölgelerde freedom of speech tartışılıyordu. 

Kendi geçmişinden böylesine nefret etmek üzerine kodlanmış, dönemin şartlarını analiz etmekten aciz bilgisiz ezik bir kesim yarattılar, yazık. 

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Narstil dedi ki:

Her devrin bir yönetim şekli olmuştur. Şuan dünyada hala yaşamakta olan monarşiler yeni nesil tarafından hoş karşılanmıyor. Sonuçta insan hakları , eşitlik diyip üzerine kral , kraliçe yada tanrısal özellik gösterilen Tayland kralı gibi sonları yakın olacaktır bence.

Osmanlıda da devrimci kesim olmasaymış halkın çoğunun aklına hala daha gelmeyebilirdi. Arap ülkeleri kıvamından bir tık belki ileri olurduk yada başka üstün bir devrimci çıkıp hanedanlığı yerle bir eder miydi belli değil.

Hanedandan olmayıp haneden savunuculuğunu yapan insanları anlamak elde değil. Sokakta tasmasını ağzı ile tutmuş tasmayı verecek sahip arayan bir köpek misali.

O zamanın şartları için cüzzi bir miktar para verildiğini söylemişti bir tarihçi hatırladığım ama tabi hanedan ailesi için o para bir hiçti de demişlerdi zaten bir çoğu borç içinde ölmüş. Belli bir süre sonra burjuvazi ve politikacılar yerlerini alıyor benzer sistem içinde

200 ingiliz lirası mı ne, komik bir rakam yani.

Hanedan savunuculuğu derken ne demek istediğini anlayamadım, herhalde yazdıklarımı ya tam okumadın ya da ben net anlatamamışım.

Yönetimde görev almış insanların görevlerinden alınıp sürülmesine itiraz etmeden, yönetim kademesinde olmayan akrabaların, eş dostun, çocukların vs sürülmesini sorguladım. Ülkemizde burjuva bir kesim var, onlardan biri gibi yaşayıp gidemezler miydi diye aklımdan geçirdim, bu yani. 

Genç cumhuriyetin özgüven sorunu olmasaydı ve yapılması planlanan devrimlerin halkın geneli tarafından kabul görüleceği düşünülüyor olsaydı kurucularımızın bu şekilde karar alacaklarını düşünüyorum, ailenin her ferdi risk olarak görülmüş olacak ki sürgün edilmiş tüm aile.

Royalist falan değilim, yalnızca yaşadığım toprakların geçmişinden (bayılmamakla birlikte) nefret etmiyorum, bu da sanırım suç bu forumda. 

Osmanlıya küfür etmeyen herkes neo osmanlıcı oluyor sanırım. At gözlüğüyle yaşayan, tek yönlü düşünebilen, siyah ya da beyaz dışında renk göremeyen bazı arkadaşlar var, onlar adına üzülüyorum. 

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya ne toprağı ne geçmişi, baban iş gezisinde danimarkalı bir hatuna gönlünü kaptırsaydı bütün dünya vikinglerin daşşanı yesin   ya da annen erasmusta alman bir beyefendiyle tanışsa gehen gehen diye dolanacaktın, toprak moprak çok takılma, hanedan dediğin adamların bile umrunda değildi o toprak

Sosyal ağlarda paylaş

On 31.12.2020 at 17:44, sipeyskeyk dedi ki:

Küfür edemeyince yetemedin açıklamaya galiba. Üzücü, kelime haznen zayıf herhalde.

senin götü boklu deden

anlıyorum.

mesajına gelecek olursak; evet, doğru söylüyorsun, o dönemde dünyanın düzeni böyleydi ve sömürülmeyen halk yoktu. "geçmişinizden nefret ediyorsunuz" ajitasyonun çok komik. ben tarihi padişah resimlerine bakıp asılmak yerine bir devinimi analiz etmek için okuduğumdan ötürü, yüzlerce yıl başkalarının kanı ve teri üzerinden zevk ve sefa içinde yaşamış bu sülükleri "kendi geçmişim" değil, ülkenin geçmişinin bir parçası olarak görüyorum. bu asalakları neden sevip, kutsallaştırmak zorundayım?

bu hırsız hanedanın geçmişi ayrı, anadolu'nun geçmişi ayrıdır. kendi hırs, ihtiras ve kaprisleriyle uğraşırken, haremleriyle, sarayları ve alemleriyle günlerini geçirirlerken anadolu'nun toprağına tek bir çivi çakılmadı. benim memleketimin geçmişi hanedan defterlerinde değil, yakup kadri'nin yaban'ında yazıyor. insanları dönemin şartlarını analiz etmekten aciz bulup, hemen ertesi mesajında "genç cumhuriyetin özgüven sorunu" gibi bir söz öbeği kullanmışsın. herhalde sen ihtilali rica ve minnetle yapılan bir şey zannediyorsun.

On 31.12.2020 at 17:53, sipeyskeyk dedi ki:

Yönetimde görev almış insanların görevlerinden alınıp sürülmesine itiraz etmeden, yönetim kademesinde olmayan akrabaların, eş dostun, çocukların vs sürülmesini sorguladım. Ülkemizde burjuva bir kesim var, onlardan biri gibi yaşayıp gidemezler miydi diye aklımdan geçirdim, bu yani. 

sen ülkemizdeki burjuva kesimin nasıl oluşturulduğunu biliyor musun? dönemin şartlarını analiz etmek demişsin ya hani, ondan soruyorum. kayıhan osmanoğlu gibi o. çocukları bu topraklardan gönderilmeyip de yaşasalar, senin vergilerin, senin emeğin, senin alın terinle yeşeren topraklara çökseler miydi? menderes'in ceketinin kuyruğundakilerin 70 senedir yakasından düşmediği memleketi bir de abdülhamid'in torunları mı silkeleyecekti? bu soruları sormamak için ya aptal, ya da kötü niyetli olmak gerekiyor. yetmez ama evetçi biri beni bunlar arasında tahmin yapma derdinden de kurtarıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

On 31.12.2020 at 17:53, sipeyskeyk dedi ki:

Hanedan savunuculuğu derken ne demek istediğini anlayamadım, herhalde yazdıklarımı ya tam okumadın ya da ben net anlatamamışım.

Sana istinaden bir cevap vermedim...

Alıntı

200 ingiliz lirası mı ne, komik bir rakam yani.

1925 yılında ki bir döviz verisi gördüm  1 pound 8,95 TL imiş - 1790 TL

Osmanlı meclisi vekil maaşı  40 TL . 1924 yılında Ankara Milletvekili maaşı 3.600 TL - 60 Altın

Maalesef yenilen tarafta olanların kabul etmek zorunda olduğu bir durum. 

Alıntı

sürülmesini sorguladım

Atatürk ve bir grup arkadaşının alıp desteklediği ( ki karşı görüşte olan bir çok silah arkadaşı var ) yeni bir rejim. Doğal olarak yeni sistemin kendini koruması için tüm riskleri ortadan kaldırması lazım. O zamanın şartlarına göre zaten ya idam yada sürgün olmuş örnekler mevcut.

Alıntı

Royalist falan değilim, yalnızca yaşadığım toprakların geçmişinden (bayılmamakla birlikte) nefret etmiyorum, bu da sanırım suç bu forumda. 

Aynı şekilde Cumhuriyet rejimini destekleyenlerde Osmanlıdan nefret etmek zorunda değil. Osmanlı devrini doldurdu ve gitti. Geçmişini sevebilirsin , ben bir suç göremiyorum.

Royalist bile olabilirsin sadece kişisel bir menfaatin yoksa anlam veremediğim altta mesajımda belirttiğim kitle grubu onlar. Gruba karşı ağır olmuş olabilir , ama özgürlük varken kendisine sahip arama mantığı diyelim ki köpeğin bile çıkarı var bu durumdan ( sevgi , yemek , koruma...)

Alıntı

Sokakta tasmasını ağzı ile tutmuş tasmayı verecek sahip arayan bir köpek misali.

Sosyal ağlarda paylaş

Kendi geçmişinden böylesine nefret etmek üzerine kodlanmış, dönemin şartlarını analiz etmekten aciz bilgisiz ezik bir kesim yarattılar, yazık. 

kendi geçmişimden nefret etmiyorum, ama hala Abdülhamid altında yaşıyormuş gibi davranan ve Almanya'dan maaş alan asalaklardan nefret ediyorum

1683-1792 yılları arasında Gerileme Dönemi, 1792-1922 yılları arasında Dağılma Dönemi yaşamış bir hanedanlığın hatalarını görmezden gelip sabah akşam puta tapar gibi tapmak zorunda değilim. Selçuklu Devleti'ne veya Göktürk Devleti'ne bile yapılmayan bir kutsallık addetmek zorunda değilim. bir devletti, geçti bitti.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...