Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PSG-BASAKSEHIR

reampage

Öne çıkan mesajlar

Aga tam maçı açtım bir kavga gürültü, 4. Hakem Weboyu orta hakeme göstererek şu zenci adama kırmızı göster gibi bişi demiş galiba. Demba ba onu söyleyerek çıldırdı beyaz birisi olsa şu beyaz adam diyecek miydin diye yiyecekti adamı. Yalçın da bir susmadı konuşmaları dinleyelim

Sosyal ağlarda paylaş

İngilizcesi falan da çok iyi değilse kendi dilinde öyle oluyor diye demiş olabilir, Portekizce'de falan da kelime o yani, yapacak bir şey yok. Ben Portekiz'de saldırıya uğradığımda da polis aynı şekilde aynı kelimeyle sormuştu, saldıran zenci miydi diye, "afrika kökenliydi" deyince raporu tutan yanındakine "yaz, zenciymiş" demişti. Rapor da portekizce, zaten seçenek ismi olarak o kelime var. "Konuşmasana çocuğum, sen sen, gözlüklünün arkasındaki" modeli işaret etmek istemiş olabilir, ama ten renginin tagging için kullanımı konusunda çok hassas bir dönemdeyiz, direkt oraya çekilmesi normal.

Sosyal ağlarda paylaş

Cidden bu şekilde düşünenler sadece ırkçıların ekmeğine yağ sürüyor, ırkçılık bazı fiziksel özellikleri farklı bulmak değildir. Bu özelliklerden ötürü insanlar arasında ayrım yapanlar ırkçı oluyor. Eğer insanları fiziksel özelliklerine göre zihninde seçmek ırkçılıksa, hemen her insan ırkçıdır. O zaman ırkçılık normal bir şeydir.

Bu hakemin ırkçı olup olmadığını bilemem de zenci adamı belirtmek için zenci demek ırkçılık değildir.

Sosyal ağlarda paylaş

ya işte ayırt edici özellik olarak ne görüyorsan onu söylüyorsun işte, şu şişman adam yaşlı adam zenci adam vs. küçümsemek olarak kullanmadığın sürece sorun olmaması lazım da işte AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI berat reyizin dediği gibi. 

10 tane zencinin yanında 1 beyaz adam olsa this white guy dersin ayrıca gayet normal geliyor bu açıdan da bakınca.

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, eldar dedi ki:

Cidden bu şekilde düşünenler sadece ırkçıların ekmeğine yağ sürüyor, ırkçılık bazı fiziksel özellikleri farklı bulmak değildir. Bu özelliklerden ötürü insanlar arasında ayrım yapanlar ırkçı oluyor. Eğer insanları fiziksel özelliklerine göre zihninde seçmek ırkçılıksa, hemen her insan ırkçıdır. O zaman ırkçılık normal bir şeydir.

Bu hakemin ırkçı olup olmadığını bilemem de zenci adamı belirtmek için zenci demek ırkçılık değildir.

Aynı fikirde olarak bunun kavgasını çok verdim de insanların anlamazlıklarından usandım artık, dile getirmiyorum ?

6 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

Demba this black guy diyorsun nasıl ki white guy demiyorsan bunu da diyemezsin diyor.

White guy niye diyemezsin ki? Kulübede 8 siyah 2 beyaz varken de "beyaz olana kırmızı göster" dese kimse garip karşılamaz veya ofansif tepki göstermez mesela.

gözlüklüye, sarı saçlıya, küpeliye, şişmana, minyona, veya kulübede patrick viera varsa uzun pipiliye diye de söyleyebilirsin.

Edit: Gerçi artık şişmana dersen de fatshaming kavgası çıkabilir.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

"Assistant Coach demek yerine..." diye saydığın tanımların hepsini aynı kefede görüyorsan aslında sen kendini sorgula daha çok. Konu zaten talihsizlik ve böyle tahriş edilmiş bir konu üzerinde kötü bir hata, bunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama (her ne kadar fonetik olarak çok yanlış anlaşılabilir olsa da ve dikkat edilmesi gerekse de) kendi dilinde siyah diye tanımlamayı "maymun" veya "pis zenci" demekle bir tutuyorsan başka kimseye "kendini sorgula" demeye hakkın yok.

Sosyal ağlarda paylaş

bana göre white-black- short-long - fat-slim bu kelimelerin birbirinden hiçbir farkı yok. Ee tabi kalkıp negro, nigga, maymun falan diyorsan işin boyutu, mesajı çok farklı.

ben bu olayın ilk kez yaşandığını düşünmüyorum. Hakemler illa black guy falan demiştir bu zamana kadar. Tamam uluslararası bir org, önemli biz pozisyon da gaye refleks olarak birini işaret ediyorsun, tanımlıyorsun.

polise gidildiğinde eşgal verirken black guy denilince ırkçı mı olunuyor? 

Sosyal ağlarda paylaş

Pis zenci demekle zenci demek aynı şey mi? Bu örnek çok güzel çünkü bence bu ikisini aynı kefeye koymak tam ırkçıların istediği şey.

Pis zenci zenciliğe olumsuz bir sıfat yüklüyor. Zenci kelimesinde, özellikle öyle bir anlam yüklemezsen olumsuz bir anlam yok. Gidip de Amerikalıya nigga diyecek halimiz yok ama Türkçe'de zenci derim yani buna olumsuzluk yükleyen asıl ırkçıdır.

Cüceden bahsetmek için cüce demem mesela çünkü ayıp olur diye düşünürüm, işte o kafamdaki ayrımcılığın dışa yansıması olur. Cüceyi olumsuzluk olarak gördüğüm için maskelerim. Ama zenciyi beyaz kadar normal görüyorsan bunu da aynı doğallıkla söylersin. 

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, Fistan dedi ki:

anlatsa anlamazsın zaten bosver

Anlamamak ile anlayıp da hatalı bulmak arasında fark var. İki seçeneği örneklendirmek gerekirse mesela ben anlayıp hatasını da bir sonraki mesajda dile getirmişim. Oysa sen benim mesajımı anlamamışsın. Sağlık olsun.

Neyse ki Demba Ba anlamış. Üstelik de bu tür bir olası ayrımcılığın hedef kitlesi olmasına ve bizzat olayın içinde bulunup sıcağı sıcağına hareket etmesine rağmen zeki bir insan olduğunu göstermiş, aradaki farkı anlamış.

Hakeme giderken "negro/negru dedin" diye kızmıyor olayın "n word" kısmıyla alakalı olmadığını çözmüş, "diğer adama şu white guy'ı atsana demiyoken neden buna black guyı at diyorsun" diye soruyor. O sorunun cevabı işte "kulübede o sırada kaç siyah kaç beyaz" olmasıyla alakalı, 8 siyah 2 beyaz olsa siyah adamı atsana demezdi hakem. Yine de orası tartışılabilir, ama tutup "pis zenci" veya "maymun" ile bir tutmuyor , yoksa "black guy" değil "negro dedin" diye çullanırdı.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Rewendor dedi ki:

"Assistant Coach demek yerine..." diye saydığın tanımların hepsini aynı kefede görüyorsan aslında sen kendini sorgula daha çok. Konu zaten talihsizlik ve böyle tahriş edilmiş bir konu üzerinde kötü bir hata, bunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama (her ne kadar fonetik olarak çok yanlış anlaşılabilir olsa da ve dikkat edilmesi gerekse de) kendi dilinde siyah diye tanımlamayı "maymun" veya "pis zenci" demekle bir tutuyorsan başka kimseye "kendini sorgula" demeye hakkın yok.

yazılı mesajların en büyük problemi, hele ki birbirini pek de tanımayan insanların olduğu ortamda, tonlama, mimik gibi şeylere yer vermemesi sebebiyle mesajının yerini bulmaması, anlaşılmaması olabiliyor. burada da üslup devreye giriyor. belki ben anlatamadım demek istediğimi, belki yanlış anlaşılıyor ancak bir kez daha deneyeyim. büyük mottolarından birinin "ırkçılığa hayır" olduğu, bu kadar büyük, milyonlarca insan tarafından takip edildiği bir mecrada görev alan, davranışına, sözlerine dikkat etmesi gereken bir hakem, sen ben değil bak, ağzından çıkanın ne olduğuna dikkat etmeli elbette. polise eşgal verirken kullandığın "that negro guy" masum olabilecekken, konuda örneği geçen durumu insanoğlu sündürür de sündürür...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...