Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kablonet - netmaster cbw-383z4 - Keenetic City Ap

Trans

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Son zamanlarda bu iğrenç modem yüzünden wireless bağlantım günde 30 kere civarı gidip gelmeye başladı. Bu nedenle keenetic city modelini almaya karar verdim. Amacım netmasterin wireless ini kapatıp yeni cihazdan wireless almak. Bunun için internetten araştırdığım kadarıyla netmaster modemin wireless ini kapatıp, bridge mode da çalışmasını sağlamak yetiyor. Ardından yeni cihazın kurulumunda AP olarak seçim yapıp, netmastera bağlı olan network kablosunu yeni cihaza bagliyorum fakat internet bağlantısı olmuyor. AP e taktiğim network kablosunu ise laptopa taktiğim zaman bağlantıda bir sorun olmuyor. Çeşitli kombinasyonlar deneyerek bir şekilde internet erisimi saglayabildim fakak bu sefer de sadece tek bir cihaz wireless olarak baglanabildi. 

Bu netmaster modeli için yapabileceğim ne var? Keenetic kullanmış olan var mı, alternatif çözüm öneriniz nedir. Gerekirse AP i iade edip başka da alabilirim. Şimdiden teşekkürler

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Trans dedi ki:

Bunun için internetten araştırdığım kadarıyla netmaster modemin wireless ini kapatıp, bridge mode da çalışmasını sağlamak yetiyor. Ardından yeni cihazın kurulumunda AP olarak seçim yapıp, netmastera bağlı olan network kablosunu yeni cihaza bagliyorum fakat internet bağlantısı olmuyor.

(modem'i bridge'e alirsan ayri config yapman gerekir keenetic'te) bridge'i kapatmana gerek yok, sadece wireless'i kapat.

keenetic kotu alet degil ama PPOE baglanti secmezsen, DPHC acmazsan peygamber gelse internet dagitamaz.

modem'den keenetic'in WAN portuna ethernet cekmeyi akil etmissindir umarim.

networking 101 bile degil.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

niye tplink, asus, netmaster, linksys vsvs gibi adam gibi bilinen markaların kablo modemleri yok da böyle dandik modemlere kalıyo kullananlar yıllardır düşünürüm. vdsl/fiber modem yapan bunu da yapabilir herhalde ama piyasası kısıtlı olduğu için mi uğraşmıyorlar acaba

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

cunku docsis altyapisi genel olarak amerika'da kullaniliyor, baska da pek bir yerde kullanilmiyor mainstream. kablotv amerikadaki cable tv tahmin edebileceginiz gibi... ? 

(santral koyarsan mesafe'de hiz dusmuyor bakir tellerdeki gibi inefficient degil daha da yuksek bant genisligi tasiyor, remote yerlere hem tv hem internet)

alcatel, motorola surfboard vs. ondan var amazon'da.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

Ellerinde muhtemelen modem yok. Sattıkları eski modemleri toplamaya çalışıyorlar, modem soranlara da ileri tarih veriyorlar.

Bana 2 3 kere SMS atımislardi, modeminizi satar misiniz diye ?

Hizmetten fiyat/performans olarak memnunum fakat modem konusunda kullanıcılara yasattiklari resmen rezalet. Kaç senedir aynı sorun devam ediyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Sahibinden filan herhangi bir docsis 3.0 modem al, Köprü moduna al, yapıştır bir router yanına, Kullan gitsin.

Bulursan Motorola SB6120E al, Motorola SB6120E + Router kullanıyorum. 8 sene olmuştur. Routerleri değiştirip duruyorum. Ama Motorola hep sabit kaldı cihaz kaya gibi bir şey. Şimdiki router Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A Giga, ikisi motorola ile baya uyumlu.

Dükkanda  Netmaster CBW-383ZN + Asus RT N18U kullanıyorum, Netmaster köprü modunda, router herşeyi hallediyor.

Netmaster modemlerin üreticisi şu firma 

http://www.castlenet.com.tw/

Buna ürettirip üstüne Netmaster basıyorlar. Wi-fi ları oldukça dandik, ama normal kablolu modem ve köprü modunda işini yapıyor.

Kablonet F/P modem olarak Türkiyede şu an bu var :

https://www.n11.com/urun/thomson-twg870-docsis-30-modem-1435344?magaza=entel-orgu

Bence kaçırma. Netmasterin dandirik modemi bundan fazla fiyata yazacaklar sana.

Bu arada Keenetic routerler oldukça kalitelidir. Bildiğim kadarı ile, marka olarak Zyxel in alt markası ayrıca bunlar zamanında Open WRT ye oldukça iyi firmwareler hazırlayan bir developeri bünyelerine kattılar, onun firmwareleri temel olarak kullanıyorlar.

Quo-Vadis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Süpersiniz ya teşekkürler bilgiler için. 

Wifisiz modem beni çok üzer, TV nin arkasında tam kablo TV çıkışı ve cihaz dolu:

Tv+Soundbar+subwoofer 

Modem+philips hue+honeywell termostat hub( modeme bağlı bunlar) 

Uydunet kutu 

Bu kablo ve cihaz kalabalığına bir de router eklersem savaş alanına dönecek. hali hazırda WiFi extender takılı evin orta yerinde , cayır cayır cihaz çalışıyor radyasyondan gebericez ahaha 

Sosyal ağlarda paylaş

Bu elimizdeki lanet modemi doğrudan köprü moduna alıp router denesem  peki iş görür mü sizce? 

Aslında bunu da cevaplamışsın ama demek istediğim şu kopmalar falan WiFi kaynaklı değil de direkt modem kaynaklı ise o da işe yaramayacaktır herhalde 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Liebe dedi ki:

Bu elimizdeki lanet modemi doğrudan köprü moduna alıp router denesem  peki iş görür mü sizce? 

Aslında bunu da cevaplamışsın ama demek istediğim şu kopmalar falan WiFi kaynaklı değil de direkt modem kaynaklı ise o da işe yaramayacaktır herhalde 

Denemekten zarar gelmez, var ise elinde herhangi bir router dene. Router alıp deneyecem diyorsan, olmazsa bile, gün gelecek o router lazım olacak. Fazla router göz çıkarmaz. Yada internetten alır isen, 14 gün içinde iade etme hakkın var , baktın olmadı, iade edersin. Kutuyu bozma, faturayı kaybetme yeter.

Quo-Vadis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.amazon.com/gp/product/B01ERK1JLM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1&th=1&tag=sdrop0d-20

bunu alabilirsiniz, netmaster motorola'lardan iyi ama daha pahali bir sey almayin.

(+ bir de router alicaksaniz ama Wifi 5 veya Wifi 6'dan eskisini almayin)

bu 300mbps destekliyor ztn, kanal sayisi TR'deki her seyden daha fazla.

su an stok'a gelmis  (wifi'i yok)

MAC ID veriyorsunuz uydunet'e telefon'da 1dk icinde online. (sadece 3 liralik uc degistirici lazim)

55$ icin fazla iyi

bunu aldiktan sonra dns problemleri vs. de cozuldu

Sosyal ağlarda paylaş

bir de su var bende, *ztn wifi yok usttekinde, tek port LAN'i var ztn usttekinin

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B01GHAWAFY/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1&th=1&utm_source=spydrop

buyuk evde cok iyi cekiyor.

6 katta oturuyorum, otopark'ta arabadan cekiyor. *bu fiyata almadim 1400tl civariydi

yeni ipad'e 780-867mbit arada duvar var

image.png

adblock vs hersey var icinde. mobil'de bile reklam gormuyorum reklam extension/uygulamalari olmadan.

tabii custom firmware yukledim, o yuzden bu cihaz: openwrt LuCi

(bu yuzden pahali vs.)

biraz network anliyorsaniz (ben anlamiyorum) vpn'i sadece * kosulda ac gibi config'leniyor

soyleli:

image.png

whatsapp user data'yi bile router'dan blockluyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

güzel önerilerinizi dünden beri düşündüm, elimde halihazırda https://www.hepsiburada.com/tp-link-re300-ac1200-mesh-wi-fi-menzil-genisletici-p-HBV00000KLT8V olduğu için thomson modemden alıp geçeyim diyorum. modem stabil olduğu sürece bu kombinasyon idare edecektir diye umut ediyorum ? 

diğer türlü hem cable modem hem router çok maliyetli oluyor. ayrıca bahsettiğim tv arkasında 1 adet daha cihaz ve kablo kalabalığı olacak, hem de öteki aldığım menzil artırıcı zımbırtı işlevsiz kalacak. 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Hazır canlı konu varken hafif derail edeyim mi, bir problem de ben yaşıyorum bir süredir : / Relevant bile olabilir

Infinity 401 var. Hem kablolu hem wi-fi bağlantıda problem yaşıyorum. Bir websitesine falan bağlanmaya çalışırken önce yüklenmiyor (dns probe hatası verdi, internetiniz bağlı değil hatası verdi vs vs). Speedtest'ten deneyince şu oluyor; GO'ya bastıktan sonra 45 saniye falan connecting'de kalıyorum; bağlanabildikten sonra ise 95mbps alıyorum (?!)

Şu ana kadar denenenler: 

• DNS'ler defaultta
  • Farklı cihazlarda denendi: 2 tane iş bilgisayarı, bir normal pc, 2 telefonda benzer sıkıntılar yaşandı
  • Çağrı merkezi kanalı değiştirdi, düzelmedi
  • Yeni IP atadılar, yine düzelmedi
  • Fiziksel olarak teknik servis geldi; binaya, daireye ve modeme gelen sinyalde problem görmüyorlar
  • Modemin firmware update'i yapamamış olabileceğini söyleyerek daireye gelen teknik servis modemi resetledi. Problem çözülmedi. Sonrasında bir reset de ben attım, yine işe yaramadı. 
  • İlginç bir şekilde, sanki bir siteyi cache'e çektikten sonra o siteyi hızlı yüklüyor ama bir websitesini bir süredir (ki yani bir süre dediğim de 1-2 saat falandır) ziyaret etmediysem, orayı yüklemeye çalışırken no connection hatası alıyorum gibi gözüküyor. 

An itibariyle kitlendim başka çözüm de bulamıyorum valla. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...