Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

video kurgu ve montaj

Goering

Öne çıkan mesajlar

da vinci resolve mu kullanıyoruz, vegas pro mu kullanıyoruz? premier mi öğrenmesi lazım newb'ın?

iyi ücretsiz kaynak var mı?

tripod'la aldığım 5-6 saatlik tenis maçı görüntüsü editleyerek öğrenmeye çalışacağım.

aynı noktadan çektim her maçımı, belki iyi kurgulayabilirim diye...

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Henüz hiç kullanmadım ama kullananlardan aldığım yorumlara göre davinci sektörü ele geçiricek, tek programda her şey var, hem basic hem advanced editing, color correction, post process effects ve kullanması da basit diyorlar.

ama şu anda ilaçlı erişimi en kolay, en kullanışlı, en başarılı programlardan biri Premiere olduğu için hala premiere'ciyim ben.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben fcpx ile başladım hiç bilmeyen biri olarak, inanılmaz keyif alıyorum kullanırken. hem çok kaynak var, hem çok pratik. magnetic timeline, snap, multicam kurgu, farklı görüntü ve ses açılarını otomatik sync etmesi, color match, ne bileyim üstünde ıvır zıvır yazı yazma şeyleri falan da olması çok keyifli yani. Hem renk, hem kurgu, hem ses hem de efekt işleri için çok güzel araçlar içeriyor. mac için ve paralı ama adamlar yapmış.

tıkandığı ve yetersiz olduğu noktada apple motion, garageband, compressor falan giriyor devreye. bu ekosistem yeni başlayan için acayip kolaylaştırıyor işi. özellikle multicam'de baya büyülendim ahshshs

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılımdan ziyade montaj teknikleri diye aratıp, jump cut, dissolve, warp transitionlar filan tarzı, youtube'da izlediğin videoların sevdiğin effektlerin nasıl yapıldığını, öğrenip tutolarla tekrar edip sonra kendin birseyler yaratmaya baslarsın.

Toolların hepsi aynı yola çıkıyor 3 aşşa 5 yukarı. Bedava olanlarla başla.

Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...

ya bu konu altına çözemediğim bir sorumu sorayım madem: 

videolarımı gopro, iphone ve sony qx100 ile çekiyorum. 10 dakikalık videoda atıyorum 200 tane kısa videodan alıntı var gibi düşünün. slog falan çekme imkanım yok aletler pro olmadığı için, hepsi kafasına göre renklendiriyor. sonrasında fcpx ile kurgu yaparken rengi de düzeltmeye çalışıyorum AMA kurguyu yaptıktan sonra tüm klip için yapabiliyorum bunu, dolayısıyla görüntüler arasında yine bütünlük olmuyor. kurguyu yapmadan önce renk yapsam, bu sefer de bir sürü bağımsız klip için sürekli renk kasmam lazım.

prolar bunu nasıl yapıyor genel olarak bir öneriniz var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

59 dakika önce, roket adam dedi ki:

videolarımı gopro, iphone ve sony qx100 ile çekiyorum. 10 dakikalık videoda atıyorum 200 tane kısa videodan alıntı var gibi düşünün. slog falan çekme imkanım yok aletler pro olmadığı için, hepsi kafasına göre renklendiriyor. sonrasında fcpx ile kurgu yaparken rengi de düzeltmeye çalışıyorum AMA kurguyu yaptıktan sonra tüm klip için yapabiliyorum bunu, dolayısıyla görüntüler arasında yine bütünlük olmuyor. kurguyu yapmadan önce renk yapsam, bu sefer de bir sürü bağımsız klip için sürekli renk kasmam lazım.

Eğer her videonun renk düzeni farkliysa hepsine ayrı color yapacaksın mecbur. Auto colorlar yeteri kadar verimli olmuyor benim gordugum.

Ama 200 videoda birbirinden cok farkli 8-9 color paleti vardir. Orta karar 8-9 tane farkli color ayari yaparsin, sonra benzerlerine yapistirirsin. Ben oyle yapiyorum en azindan.

Ozellikle kontrolsuz isik (dis cekim) islerinde bela oluyo bu. Bi kayit ters isik bi kayitta yandan gunes vuruyu, bi kayit full golgede falan. Ugras dur ona ayri renk buna ayri renk.

Bi de sey tavsiye edebilirim, en azindan color temp.le ugrasmamak icin, kameralarin hepsinin kelvinini ayni ayarla. Sen sadece shadow-highlight-saturation ile ugrasirsin boylece color yaparken. Biri mavi biri sarı çekmesin yani.

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

18 dakika önce, Xenocide dedi ki:

Eğer her videonun renk düzeni farkliysa hepsine ayrı color yapacaksın mecbur. Auto colorlar yeteri kadar verimli olmuyor benim gordugum.

Ya adam televizyona kurgu yapmıyo allasen... En fazla yaptığı tiktoka reelse falan kurgudur. Hadi bir tık daha zorlasan düğünde kamera için ekstra para harcamak istemeyen eş dosta düğün zamazingosu çekiyodur.

Bırak sen proların nasıl yaptığını. Yapıştır autocoloru geç.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, dasaaa dedi ki:

colour calibration card ve white balance isini kolaylastiracaktir.

evet video problemlerini çözmenin en iyi yolu kaynakta çözmek.

yine xeno'nun dediği gibi oturup izlersin çat çat durdurup grade ayarı atarsın geçişlerde çok çakıyorsa fark. zaten uzun değilmiş. amelelik biraz ama renkten anlıyorsan iyi iş çıkar.

ya da lut ile biraz daha otomatiğe bağlayabilirsin ama elle yaptığın kadar iyi olmayabilir. yine de ilk halinden çok daha iyi olacaktır, sahneler arasında renk bağlamı olur en azından az çok.

tabii gidip bunlara bayılma, free presetler falan var. hatta bütünlük sadece renkle olmuyor, ses ve görüntü geçişleri, hareket ağırlıklı çekimlerse zira kamera hareketine göre bağlamalar vs bunlarla da uğraşırım dersen daha genel paketler var. yine bunların da aratırsan ücretsizleri falan çıkar.

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.10.2021 at 23:27, roket adam dedi ki:

tüm clipleri ayrı ayrı gradelemek için her clip için ayrı bir adjustment layer kullanman gerekiyor, adjustment layer'ın ne olduğunu Google'la sonra tüm klipler için ayrı ayrı layer açarak hepsini farklı bir şekilde düzeltebilirsin. Ben 2'şer adet açıp 1i üzerinde color grade, diğeri üzerinde exposure vs gibi ayarları yapıyorum projenin düzeni açısından. 

fcpx kullanıyorum bu arada, photographer-videographer olarak çalışıyorum, yeniyim daha 1 yıl oldu çekmeye başlayalı, 6 aydır ticari işlere de bakıyorum. Premier ile başladım, bir arkadaşımın önerisi üzerine fcpxi denedim ve hoşuma gitti açıkcası, buradan devam ediyorum. fcpx ile yapamadığım bir şey olursa premier kullanabilirim ama sanmıyorum çünkü neyi nasıl yapacağını ara vs uzun sürüyor. 

ticari bir işletmem olursa ilerleyen zamanalarda da vinci resolve öğrenebilirim, büyük markalarla vs çalışırsam pro suite geçebilirim fakat şuanki donanımım ve ihtiyacım ile ihtiyacım yok, donanım da zorluyor biraz.

Sosyal ağlarda paylaş

abi no offense ama, şu videographer olayı tam "her işi yaparım abi" kafası. az paraya çok iş yaptırmak isteyen patronlar için de biçilmiş kaftan. kameramanına, renkçisine, sanat yönetmenine, kurgucusuna, miksajına ayrı para vermek yerine JUNIOR VIDEOGRAPHER asgari ücret+yol+yemek, kameranı da kendin getir, çek, kurgula, rengini düzelt.

tabi sektör bunu buraya getirdi, yabacak bişe yok.

Sosyal ağlarda paylaş

benim başlayabileceğim başka bir nokta yoktu açıkcası ama zaten çalışılan şirket hacimleri çerçevesinde baktığında zaten aslında hedef kitle sanıldığı kadar kesişmiyor, kaldı ki müşteri portföyü, müşteri ilşkileri gibi konularda bakıldığında da mutlu bir yer değil, ki alınan para vs. Tabi ki sektör bunu buraya getirmiştir ama ben o noktada böyle bir ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum bunun. Kendi adıma konuşacak olursam yaş olarak geç bir sektör değişikliği yaptım ve patronum yok. Aksini savunmuyorum aslında, ben de böyle bir operasyon dahilinde, daha az fakat daha nitelikli bir görev tanımıyla ve o alandaki sağlayabileceğim faydaya odaklanıp daha verimli bir şekilde çalışmak isterim. Ama şuan bunun için imkanım ve bilgi birikimim yeterli değil, öğreniyoruz bakalım. Yapabileceğim bir iş ise evet her işi yaparım, yapamayacağım bir iş ise zaten outsource ederim freelance birine, günün sonunda ortaya çıkan işin o işletme için yeterli olup olmaması önemli. Hayatımın kalanında hangi noktayı görürüm bilmiyorum ama titlelarla yaşayan biri olmayacağımı biliyorum, zaten kariyer değişikliğimin sebebi buydu.

ps: bu arada alınmadım ama no offense diye gelip bütün konunun gidişatını bu yönde değiştirmeyi bir kenara bıraktım zaten postun sonunda büyük hacimde bir şeyler yapmadığımı ve ondan önceki paragraftada 1 yıldır bu işi yaptığımı, konu sahibinin bu parametleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapmasını sağlamak için belirtmemi de görmezden gelmek biraz garip. ülkece gerginiz, sakin olun biraz ?

Meow tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi benim mesleğim video editing, no offense dememin sebebi sektörde bu videographerlardan kaynaklı bi kısırlaşma var, no offense yerine sozum meclisten disari da diyebilirdim aslinda, daha yeni bir videographerin beceriksizligi yuzunden ben ve bir kurgucu arkadas daha 3 gun geceye kadar calismak zorunda kaldik da o yuzden doluyum biraz.

Sosyal ağlarda paylaş

Sen daha yenisin. Sen de yaşayacaksın bunları.
Kapalı alanda beyazı tutturamayan kameramanlar gelecek, kahve içecek diye jimmyle dans edenlerin çekimleri olacak... Televizyonda mısın bilmiyorum ama eğer bir gün televizyona geçersen 2-3 yıl içinde Xeno'nun neden dolduğunu çok iyi anlarsın.

Sosyal ağlarda paylaş

Adjustment layer işimi gördü ama match color son yaptığım vlogda daha iyi iş gördü. Tek sıkıntım 10 dklık videodaki yüzlerce videoyu match color yapınca fcpx bi kahve içip gelmelik derecede çakılıyor benim makinede, onu da artık bir şekilde idare edeceğim ?

Dur bakalım bitirince size de yollarım ayrıca, yorum olur hem. Nedense ekstra zevk alıyorum video işinden ya, çok uğraştırıcı ama çok zevkli bir eser ortaya çıkarmak.

Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi, match color iki tane clip seçince iş görüyor ama genel olarak bir ayar yapmak istediğinde klip genelinde bir türlü aynı görüntüyü tutturamıyorum. 

Ham video şu şekilde ve çok bariz fark hissediyorum, bu da beni aşırı sinir ediyor: https://streamable.com/foavct Siz olsanız ne yapardınız?

Bir de bir dahakine bunu engellemek için ne yapmak lazım? Gopro'da flat color modu var, flat seçip iphone'a yaklaştırmak için lut falan mı atmak mantıklı olur? Renge vakit ayırmak istemiyorum, sadece match etsin yeter. Haftaya bir seyahate gideceğim, orada da çekim yapmayı düşünüyordum ama bu durum çok canımı sıktı. Sadece gopro ile çeksem de olmuyor, sırf elimde iphone ile de gezemiyorum, napsam bilemedim.

Sosyal ağlarda paylaş

ben bir clipe ayar yaptıysam ve atıyorum %20lik bir kısmındaki renklere müdahale etmem gerekiyorsa videolar arası geçişler de varsa kesip ayrıca müdahale ediyorum. keyleyerek de bunu yapmak mümkün yavaş bir değişim olacaksa. match coloru en son kullanıyorsun değil mi bu arada? baştan match edip hepsini istediğin görüntüye getirmek yerine birini düzeltip sonra match etmek daha zahmetsiz. Hiç aramadım ama kesin iPhone lutları vardır piyasada free vs, gopro ile flat çekip lut uygulamak mantıklı evet. (arayınca ben çıldırdım olmayabilir)

ne kadar bir fark oluyor bir de? insan bir süre sonra en ufak ayrıntılara kadar gördüğü için süreç zorlaşabiliyor, ikinci bir görüş al yakındaki birinden ?

Meow tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...