Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1989-2019 her sene çıkan en iyi 5 oyun

Bone

Öne çıkan mesajlar

3 saat önce, Sam dedi ki:

bazı garip tercihler var oscar gibi önceden hakkını yediğimize sonradan verelim tarzı, doom 1 veya 2 yokken gidip nostalji doom 16’yı saymak gibi. valkyria chronicles 2014 değil, 2008 filan olması lazım. pc port yılı sayılmaz, pc’de niche kaldı zaten. genel olarak fena değil ama, kabul edilebilir.

Doom 1 nasıl yok yahu, Wolfenstein 3D, Doom 1 ve Quake 1'i özellikle koydum oraya sıralı halde ?

bir de "garip tercihler" dediğin, oscar gibi hakkı yenildiğine inanılan oyunlara sonradan verelim tarzı bir niyet yok.

şöyle izah etmeye çalışayım. GTA serisinin benim için en iyi oyunları Vice City ve The Ballad of Gay Tony. ancak Gay Tony'nin çıktığı 2009 senesine baktığımda, o sene çıkan oyunların yanında bir adım geride kalıyor, o yüzden onu koymaya elim varmadı.
ya da mesela Dungeon Keeper, bu oyunun tam anlamıyla hayranıyım. yıllarca dönüp dönüp oynadım. ancak 1997'de çıkan oyunlara baktığımda, o senenin oyunlarıyla kıyaslandığında bir Fallout, bir Quake II, bir Monkey Island olmadığı için listeden atmak zorunda kaldım.

GTA 1 yok, GTA 3 yok ama GTA 4 ve 5 var, çünkü o senenin diğer oyunlarına göre önplanda yer aldığını düşündüm.

haliyle "garip" tercihler yapmak zorunda kaldım.

daha iyi bir liste çıkartabileceğini düşünürsen (her sene 5 oyun olacak biçimde) yapmayı deneyebilirsin istersen ?

Sosyal ağlarda paylaş

Her oynadığın oyunu yaz demiyorum tabii ki, biz de yazmadık. Basit birkaç örnek:

Grim Fandango - 1998. Kült bir oyun. MGS veya Zelda'dan daha mı az şaşalı? Belki Zelda bir kült serinin ilk tohumları denebilir, ama Grim Fandango varken neden MGS?

X-COM: Enemy Unknown - 2012. O yıl senin listedekilerin hemen hepsini alaşağı edecek bir oyun.

AC: Odyssey - 2018. Bu biraz zorluyor. Rakipleri de bayağı güçlü. Kişisel tercihle GoW yerine alırdım. Hitman 2 oynamadım ama AC: Odyssey'in daha sağlam bir tercih olacağına dair düşüncem çok kuvvetli.

Prey - 2017. Listeye, hele 2017 yılına bakıldığında olmaması ayıp.

HoMM3 - 1999. Bu gerçekten çok zor, çünkü çok güçlü rakiplerle aynı sene çıkmış. Ne güzel seneymiş... Ama oyun dünyasına etkisi yer aldığında en azından Legacy of Kain yerine konabilecek bir oyun. Diğerleriyle arasındaki kapışma daha subjektifleşiyor, her biri km taşı oyunlar.

Yani teker teker pek çok örnek üzerinden gidebilirim de, uzatmaya gerek yok. Oyun dünyasıyla bu kadar içli dışlı biri olarak (en azından forumda öyle bir izlenim veriyorsun bana) demek istediğimi anlamışsındır zaten.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bir dakika bile oynamadım ama 2009'a Minecraft'ı koyman şart.

Sims de sanki olmazsa olmaz böyle bir liste için.

Ben Papers Please'i koyardım, konsol oyunları konusunda hiçbir fikrim yok o yüzden şunun yerine şu demekte zorlanıyorum. Bayonetta nedir ilk defa duydum mesela. Sadece PC oyunları yapsan daha rahat olurdu, hem yer açılırdı. Eski tarihli bazı konsol oyunlarının da hakkı yenmiş bu durumda sanki.

1999 zor sene ama GTA2 bence GTA3 sonrası serinin en önemli oyunu. Sanki o zamanlar için çok etkili bir oyundu gibime geliyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

Need For Speed 2 çok güzel gidermiş de 97 listesi de çok kalabalık. 90'ların oyunları hep kült seviyesinde, direkt altına hücum gibi pek çok türün temeli atıldığı için.

33 dakika önce, Darksun dedi ki:

Eye of the beholder serileri var, harika dungeon crawler.

Oyy ❤️

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, Soimyr dedi ki:

2004 Thief: Deadly Shadows (Robbing the Cradle bölümü tek başına oyunu oynamaya değer kılıyor)

O neydi yaaa, kafayi siyiriyordum.

Civ 2, 4. Shogun Total War listede yer almayi hak ediyor. Ama 5 oyun sinirlamasi sikinti, bazi seneler hakkaten altina hucum gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...

Tam Arcanum yok hodo diyecektim ki varmis. Kalbime girdi liste.

Isin komigi ben 2005 yilinda 18ime girmistim ve listedeki ilk oyunlardan itibaren o civarlara kadar hemen hemen tum oyunlari bir sekilde elden gecirmistimo yila kadar. Listenin geri kalanininsa buyuk kismini oynamadim. Neden cunku WoW'a basladim... Bazen keske UO'ya hic bulasmasaydim diyorum. UO'da vucuda mmo zehrini bir kez alinca iflah olmadim. Simdi biraktim gerci ama bu yasta da kafam kaldirmiyor crpg'leri vs. 2 sene once disco elysium yukledim mesela ama hala oyuna girmedim...

Sosyal ağlarda paylaş

On 06.07.2021 at 09:40, axedice dedi ki:

Öf ne salak liste bu ya hangi oyun engelli hazırlamış?

Fallout yok oblivian var, kotor2 yok kotor var. Ne kingmaker var ne kingdom come, ama fallout 3 var falan.

Bu listeyi hazırlayanın aklı =

benim listeye laf ediliyordu daha beterini buldum sdf.

Fallout 2 var bu arada. Planescape Torment, Bloodlines, Quake II, Warcraft II, Deus Ex, Dungeon Keeper, Fate of Atlantis, X-Com, Heroes II, Vice City, Beyond Good & Evil, Max Payne 2, The Curse of Monkey Island var.
benim için yeterli ?

Sosyal ağlarda paylaş

On 06.07.2021 at 11:53, Rewendor dedi ki:

Red Alert 96'da çıktı ama exe'sinin ismi RA95.exe olduğundan kafa karışıklığı yaratıyodu gibi kalmış aklımda.

Hahaha dosta çalıştırmaya kasmayın anlamında konurdu o "95" exe isimlerinin sonuna  

Bu arada 96-2000 arası falan efsane seneler, hangi oyunu koysan bi başkasına haksızlık olur. Fifa98 bile koysan konur yani o yılların fifası bile güzel.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...