Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Dostlar selam,

Ben de 11 yıl sonra tekrar bir PC toplama işine girdim. Şu an GTX 660TI falan var öle düşünün, hala canavar gibi götürüyor ama ?.

Build'i yaptım Amazon.de den tüm parçaları sepete attım. Sadece ekran kartını Amazon.co.uk den bulabildim. Biraz pahalıya geliyor etrafta baktığım, güya piyasa fiyatlarına göre ama Irlanda'ya gerçekten bir şey gelmiyor, buradaki mağazalar iyice pahalı.

Başlarken build'e son gen işlemci alayımla girdim. Ona uygun anakart, Sonra DDR5 ram falan filan derken bu hale geldi. Kafamda zaten 2500Euro, max da 3000 euroluk bir bütçe vardı. 2800 euro civarına geldi. Ekran kartını belki bekletirim biraz fiyat düşsün diye.

Build budur (Spreadsheet link)

Bu da PC Partpicker linki

Yorumlarınızı beklerim.

Not: ha bir de bu parçalar yetmez buna bir de şunları alman lazım gibi bir yorumunuz varsa yazın lütfen. Ben çünkü bayadır pc toplamadım. Ek Kablo mablo bir şey gerekiyorsa ek onları söylerseniz sevinirim hazır veriyorken shipping ücretini falan vereyim hepsini diyorum  ? 

Sosyal ağlarda paylaş

SATA disk almadığın için sanmıyorum ki fazladan bir ihtiyacın olsun. geri kalan ıvır zıvır alacağın parçaların kutularından çıkacaktır diye düşünüyorum. evde hiç el aleti yoksa güncel bi tornavida seti kargaburun falan da al ama ?

ha belki cpu için macun. hazır sürülü gelir soğutucu muhtemelen ama ne olur ne olmaz.

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben NZXT case koymuştum da sonra bir kaç video izledim air coolingde hangisi daha iyi havayı sirküle ediyor soğuk tutuyor vs diye. 

NZXT ye yakın fiyatı olan ve iyi yorumlar duyduğum Fractal Design Pop Air RGB buldum, bundan almayı planlıyorum.

ya yine kafam karıştı bu arada RAM ve işlemci ile ilgili. Şimdi bir build videosu izledim orada adam DDR5 almak saçmalık, gereksiz yere çok fazla para verip çok az performans farkı alıyorsun, onun ana kartına ve ramine vereceğin ekstra parayı git daha iyi CPU'ya veya GPU'ya ver diyor. Ben DDR5e abanmıştım oysa ki. Şimdi de kafam karıştı haha. Bu PC toplamanın en sevmediğim yanı bu ya.

Sosyal ağlarda paylaş

Mortis, şu ara ben de kardeşim için pc topluyorum. Zaten ben ona ertelettiriyordum bir kaç aydır yeni seri işlemci ve ekran kartları bu dönemde çıkacağı için. Hem fikirlerimi paylaşıyım hem senin build ile ilgili bir kaç şey söyliyim belki yardımım dokunur.

Öncelikle ben de sıvı soğutma olayından tırstığım için aynen senin gibi hava soğutma ve noctua d15 alıyorum. Bu noctua için kasayı özenle seçmen gerekiyor. Beğendiğin kasaların spec sheet sayfalarına girip CPU cooler clearance kısmına girip bakmalısın. Tavsiyem 185mm ve üstü olan kasaları alman. Çünkü noctua d15 165mm fan ile beraber. Ramlerin üstüne geliyor fan ve 165mm yüksekliği varken anakart ile arasındaki boşluk 32mm. Fakat birçok ram modeli şekilli olsun rgb olsun diye çıkıntılı ve yüksek . 32mm den yüksek her ram için 165mm üstüne ekleyip öyle hesap yapiyorsun. Cünkü ramlerin üstüne denk gelen fanı yukarı kaydırarak kullanmak zorundasın. 

Ekran kartı seçimi için de yorumum 1144 Euro verip rtx 3080 almaman. Aralık ayında AMD nin 999 dolarlık kartı (avrupa fiyatı 1200euro civarı olur) çıktığında çok yüksek ihtimal ile rtx 4080 e falan %20 fark atan bir kart olucak ve fiyat dengeleri yeniden değişecek. Şu an rtx 4090 a parası yetmeyen kişilerin büyük çoğunluğu bu yüzden fiyatını haketmeyen rtx4080 e şu anki fiyatını vermiyor. Amd çıkışı sonrası rtx 4080 ve rtx 3000 serilerinin fiyatı düşer yüksek ihtimal ile. Ve sen de bu yeni serilerden alırsın veya fiyatı düşmüş bir rtx 3080 alırsın eğer seçimin o yönde olursa.

PSU için de minimum 1000W tavsiye ediyorum. Özellikle 3080 değilde yeni ekran kartlarından almaya karar verirsen. Cünkü yeni ekran kartlarının yanısıra yeni seri işlemciler de daha çok güç harcıyor.

İşlemci için biz intel 13600k , 5800x3D ve 7700x arasında gidip gelip, gidip gelip son günlerde gelen amd işlemci fiyat indirimlerinden sonra baktık ki intel 13600k ve amd ddr5 li anakart+ram+işlemci 3lüsü arasında pek fark yok seçimimizi 7700x olarak belirledik. Oyun odaklı olucağı için 13600k nın çok cekirdekli performans kısmı çok ilgilendirmiyor. Bana kalsa daha da bekletip yeni serinin 3D cache li işlemcisini aldırmak fakat daha fazla beklemek istemiyor kardeşim. 

İlk düşüncemiz 5800x3Dli sistem kurup aradaki fiyat farkını GPU parasına kanalize etmekti. Fakat sonra dedigim gibi 7700x e kaydık aradaki fark azalınca. Çünkü şu güne kadar hep işlemci ram anakart üçlüsünü minimum 6 sene kullanmışız hatta bu sonuncusu 7-8 sene oldu sanırım, i7 4890k kullanıyor kardeşim şu anda, ben de 2 sene önce değiştirmeden önce i7 3770k kullanıyordum. Amd nin  AM5 socketli anakartları 2025 e kadar desteklenicek, 2025 de efsane bir işlemci çıkar ise 5800x3D gibi anakart ram değiştirmeden upgrade imkanı olucak. 13600k veya 5800x3D seçseydik böyle bir imkanımız olmıcaktı. Yine 6-7 senelik kısır döngüde mecburen kalıcaktık anakart ram yüzünden.

Sen de umarım kısa zamanda kafana yatan bir seçim yaparsın dediğin gibi gerçekten kafayı yedirtio bu seçim işi. 

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-32gb-2x16gb-trident-z5-neo-ddr5-6000mhz-cl30-1-35v-pc-ram.html bunu aldım. Şu an en ucuz vatanda ve 12 taksit peşin fiyatına. Yeni amd işlemcilerin testlerinin yapildigi AMD expo uyumlu cl30 ramler. Yükseklik değeri lazımsa da 44mm.

AmoRPHouS tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ddr5 e geçmeye karar verince fiyatlar böyle Türkiyede, tüm satıcılardaki varolan 6000mhz stoklar ile vatandaki indirimdeki bu model fiyatı karşılaştırınca fiyat nerdeyse aynı veya çok az fark oldugu için almış oldum. Amd yeni işlemciler için sweet spot olarak 6000mhz açıklamıştı o yüzden 6000mhz altını düşünmedim. Az da olsa performans farkı var. 

Average_1440p-p.webp

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Fistan dedi ki:

hdd yuvalarına geliyor kart, orayı kestir at sığacak şekilde, kasa dümdüz teneke 2k+ vermezdim ben olsam, 2 cm demir denk geliyo diye parayı yolda bulmuyoruz

Bunu ben de düşündüm, perçinleri çürütebilir miyim diye de baktım da sonra kasaya şöyle alıcı gözle bakıp 10 küsür senedir çektiklerini düşününce emekliye ayırmaya karar verdim. Toz filtrelerini kaybetmişim, gürültülü çalışıyor, çok ağır, içi çok dar ve 3080 + arctic freezer'ı takınca daha da daralacak. CPU fanıyla kasa kapağı arası 1cm'den az mesafe kalıyor. Görüntüsünden de sıkıldım yalan yok.

Linklediğim kasa yerine ucuz Phanteks p500a denk düşürdüm bu arada. Hem daha serin çalıştırırım hem de ileride upgrade ederken kasa vs. düşünmem gerekmez.

Umarım başka sıkıntı çıkmadan her şeyi bir araya getirebilirim artık, çocuk gibi heyecanlıyım uzun zamandır ilk defa eheh.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, AmoRPHouS dedi ki:

https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-32gb-2x16gb-trident-z5-neo-ddr5-6000mhz-cl30-1-35v-pc-ram.html bunu aldım. Şu an en ucuz vatanda ve 12 taksit peşin fiyatına. Yeni amd işlemcilerin testlerinin yapildigi AMD expo uyumlu cl30 ramler. Yükseklik değeri lazımsa da 44mm.

bunun 6000-cl36 olanı var bende, satılık isteyen varsa. gri ve rgb'siz. kutulu faturalı, 1 ocakta alınmış. uyguna bırakırım.

psu için de minimum 1000w aşırı yüksek bir çizgi bu arada. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

Bunu ben de düşündüm, perçinleri çürütebilir miyim diye de baktım da sonra kasaya şöyle alıcı gözle bakıp 10 küsür senedir çektiklerini düşününce emekliye ayırmaya karar verdim. Toz filtrelerini kaybetmişim, gürültülü çalışıyor, çok ağır, içi çok dar ve 3080 + arctic freezer'ı takınca daha da daralacak. CPU fanıyla kasa kapağı arası 1cm'den az mesafe kalıyor. Görüntüsünden de sıkıldım yalan yok.

Linklediğim kasa yerine ucuz Phanteks p500a denk düşürdüm bu arada. Hem daha serin çalıştırırım hem de ileride upgrade ederken kasa vs. düşünmem gerekmez.

Umarım başka sıkıntı çıkmadan her şeyi bir araya getirebilirim artık, çocuk gibi heyecanlıyım uzun zamandır ilk defa eheh.

ben phanteks 600 kullanıyorum, büyüklük ve ağırlıkları hariç 10 numara kasalar. 500'e de bakmıştım bayağı, o da iyi. güle güle kullan.

Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatı güzel ucuz ama maksimum soğutucu yüksekligi sadece 16.1cm ve ekran kartı için mesafe sadece 32cm ,rtx 4080 asus tuf alayım desen farzediyorum 34.8cm sığmaz. İçine sığacak şekilde sistem toplayanlar için gerçekten güzel fiyat. 

Edit: Sen zaten deadwoll için öneriyorsun sanırım, sazanladığım için kusura bakma.

AmoRPHouS tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 23.11.2022 at 22:14, AmoRPHouS dedi ki:

Ekran kartı seçimi için de yorumum 1144 Euro verip rtx 3080 almaman. Aralık ayında AMD nin 999 dolarlık kartı (avrupa fiyatı 1200euro civarı olur) çıktığında çok yüksek ihtimal ile rtx 4080 e falan %20 fark atan bir kart olucak ve fiyat dengeleri yeniden değişecek.

Valla benim de içim sinmedi bir kaç video izledim aynı şekilde diyorlardı ekran kartı konusunda beklettim. Fakat diğer parçaları da almadım ve çoğu parça (RAM, SSD, CPU Cooler) out of stock oldu Amazon'da, başka satıcılardan tekrar baktım fiyatları baya artmış. Biraz daha bekleyeceğim. Neyse en azından bir bahane oturup araştırıp kendimi güncelledim şu an ki teknolojiye ve kafamda ne alacağım az çok belli. Biraz daha bekleyip şu ekran kartı fiyatlarına göre alacam. Aşırı acelem de yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici

Sıfırdan bilgisayar toplamak için uygun bir zaman mı? CES'te yeni CPU veya GPU tanıtımları olacak mı pek takip edemedim. Olsa bile sanırım Türkiye'ye gelmesi Mart-Nisan'ı bulur gibi geliyor. Dizüstü bilgisayarı 2K monitöre bağlayarak eski oyunlar oynuyordum ama can çekişmeye başladı. Bilgisayar toplama olayına gireyim dedim ama zamanlamadan emin değilim ?

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
  • GERGE unlocked, locked ve unpinned this konu
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...