Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

ssd'de mevcut. m.2 istiyordum ancak bütçeyi çok şişiriyor. Bazı şeyler mecburen sonraya bırakılacak. Şu işlemci fanına da verilecek paraya acıdım.

pSU hesaplayıcısından baktım, toplam 500 watt çıkıyor. tavsiye edilen 650 watt diyor. 

fir3blad3 tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

16gb az, 32 yap onu. 16gb sınırda artık, 3080'le swap file okumak filan güzel gitmez. ucuz zaten ddr4 3200'ler. ben  4x8 yaptım, öyle yapabilirsin tasarruf için. nasılsa 64 gerekmeyecek bu makinenin ömründe. onun dışında iyi ama.

güle güle kullan iyi günlerde. ?

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler Sam. RAM konusunda ben de tereddütteydim. Dediğin gibi yapayım. Bir de ekstradan bir şey danışmak istiyorum. Anakart için kafam biraz karışık. Oraya bir yorumun olur mu? En çok o parçadan emin değilim ?

İlerisi için anakart'ı mümkünse değiştirmeden update yapabilmek istiyorum, tek kriterim de bu aslında.Bir aksilik olmazsa bu sistemi sürekli up to date tutmaya çalışacağız.  

Sosyal ağlarda paylaş

bende de b550 var asus ama am4 soket bitti artık, bu makineye takabileceğin maksimum cpu 5800x3d. geleceği yok, anakart değiştirmeden yeni cpu terfisi yapabilmek istiyorsan am5 sokete geçmen lazım yani amd 7xxx serisi. zaten ddr4 de bitti artık, pcie slot da 4, 5 değil. ben bunu bilerek tercih ettiğini düşünmüştüm. bu platform ömrünün sonunda yani, ben de kullanacağım ama 4-5 yıl sonra filan çöpe. yeni birşey takılmaz gpu hariç.

futureproofing lazımsa b650 chipsetli bir makine en mantıklısı olur. 7600x filan, yanında ddr5. ama tabii hatırı sayılır fiyat farkı olacaktır sanıyorum. intel'in mevcut soketi de son neslini çıkardı 13 serisiyle, onun da geleceği yok.

aslında @KHaRoN yorumlasın esas.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Mesai saati bitince bakayım madem anakart seçeneklerine hem belki o sırada @KHaRoN'u da darlarım steam'den falan ya da burayı görür ^.^

Şimdi çok uçup fiyatı yukarı çekmem zorlayacaktır bütçeyi gereksiz yere. 4-5sene gitmesi mükemmele yakın benim için. Arka planda seni takip ederim, değiştirdiğin vakitlerde ben de kaynak yaparım ?

Kharon'un yorumları sonrası siparişi geçerim artık.

Bu arada şu fiyatları normalleştirmek zorunda kaldığımız için çok üzülüyorum...

Sosyal ağlarda paylaş

evet ben de şimdi 1200$'lık 4080 review'larını seyrediyordum, herkes değmez o fiyata diyor. adamlar 700$'dan 1200'e çekti bir nesilde. bu fiyatlar dolar bazında da uçtu yani, tam perfect storm bizim enflasyonla birleşince. makinem çok eskimeseydi daha beklerdim biraz akıllar başa gelsin diye. evlerde hapsolunan kripto döneminin geçtiğini farketmediler hala.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Creus dedi ki:

Selam herkese, şöyleli bir şey topladım ben gamegaraj'daki hazır sistemlerden birini mıncırıp. Bir yorumunuz olur mu? Bu hafta sipariş vermem gerekiyor ?

Summon a geldim sadf

oncelikle 5600x ve 5600 arasinda perf farki 3-5% arasi uygulamaya gore gidip geliyor. Aradaki fark ise TL bazinda cok fazla. Burdan tasarruf yapilir rahatlikla. 

Anakartta b550 guzel, fakat msi in -P lot unda vrmler kotu, eksik m.2 slot, usb-c komple yok.

Benim bu seride favorim b550-A Pro, hem ciddi iyi vrmler, duble m.2 slot, usb-c vs geliyor. Sata , fan header ve usb sayilari da farkli olabilir ona comparator den bakmak lzm ezberimde yok. 

Bu bantta bir kac guzel b550 board daha var ama hangileri bu hazir sistemde vardir bilmiyorum. 

ram olarak 3600 e zorlamayi mantikli bulurdum dogrusu, hem cok fiyat farki yok hem de bu islemciler rami seviyor. yoksa da saglik olsun. 32 olsa iyi olur da, sonradan degismeyecek bisey de degil sonucta. 

sogutucu olarak ml120l pahali ve manasiz. Yari fiyatina cok daha iyi calisabilecek hava sogutmalar var. 800-900 lira civarina arctic 34 duo satiliyor olmali mesela. Illa 1500 lira vericeksem de noctua d15s alirim ama tek 120mm slot sivi sogutma almam.

KHaRoN tarafından düzenlendi
abartili alinti
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ne kadar teşekkür etsem az. Uzun süredir takip etmediğim bi konu oolunca, bu yönlendirmeler çok değerli oluyor ? 

Aldığım yerde işlemciler arasındaki fark 685 TL tam olarak. Ben almışken iyisinden olsunculuk yapıp, X olanı alayım diyorum. 
Anakartı MSI B550M PRO-VDH seçebiliyorum seçenek olarak mATX imiş kendileri. Biraz daha pahalı ama o kadarı dert değil. A Pro yok seçeneklerde ne yazık ki. Umarım mATX'de bu 3080 ekran kartı ayarsız durmaz ya da sorun çıkarmaz boyut olarak. 

RAM notunu da aldım çok teşekkürler. 3600 için telefon etmem gerekecek sabahtan. Belki ellerinde vardır ben göremiyorumdur seçeneklerde. Aramışken anakartı da sorarım hem. 

Soğutma için çok haklısın abi, herkes görür görmez bi' her şey tamam da bu soğutma ne hocam dedi zaten.
Şimdilik stok fan ya da muadili/minikten daha iyisi bir şey ile ilerlerim. Sonrasında ya dediğin modellere ya da benzerlerine bakarım artık. 

Belli bir yaştan sonra korsan tüketim iç huzurumu resmen yok ettiği için işletim sistemi de alayım diyorum. Sizin verdiğiniz fikirler ve hazreti google çıktılarıyla 1-2K daha yukarı çıktım şu an ama içim daha rahat. 

Çok teşekkürler ikinize de. Sistemi aldığım yerle ilgili geri bildirimi buraya bırakacağım. Alışveriş yapmak isteyenlere fikir verir. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ellerinde 12gb yokmuş abi sordum. Sonrasında performansına baktım da baya 3-10 arası fps oynaması vardı izlediğim videoda. O yüzden sorun etmeyip siparişi geçtim bugün 1 saat önce. Hemen işleme alıp hazırlanıyor bilgisi geçildi. Bakalım ne zaman ve ne şekilde ulaşacak ürünler. Geldiğinde o bilgileri de paylaşırım ?

Sosyal ağlarda paylaş

performanstan ziyade 4k'da vram farkettiriyor bayağı, raytracing açamıyorum cp77'de mesela 8gb ile hepsini. rt gücü bir yana vram bittiğine işaret eden 20fps'e çakılma oluyor. aynı 20fps'e çakılma durumunu ascent'te de gördüm mesela rt'ler açıkken. çok vram yiyen iş, dlss kullansan da. nvidia çok cimrilik ediyor vram'de. gene extra texture pack filan yükleyince gg marvel avengers gibi. 10gb kıyısında bile bugün yani, ben 8gb ile sıkıntısını yaşıyorum kart daha bir yıllık olmadığı halde.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu linkteki bilgisayar üzerinden cpu + gpu güncelleyip devam edeyim dedim. Kenarda yatmasın ya da üç kuruşa gitmesin. Diğer topic'i iyice derail etmiyim diye buradan devam ediyorum.

13 saat önce, Masticore dedi ki:

Şu kart kafama yattı. Bunun yanına ryzen 5 5600x mi ryzen 7 5800x3d mi almak lazım? Aralarında 4000 lira falan fiyat farkı var ve çok coşmak istemiyorum. FPS calculator'dan AC: Valhalla falan baktım, birisi ortalama 91 diğeri 115 fps veriyor ultrada 1440p dlss falan karışmadan.

Kasada şu an cpu fanı olarak Ryzen 7 2700x ile gelen stok fan var (rgb falan olan). O fan yeni ryzen'lerle de iş görür mü? Başka fan almaya gerek var mı?

Son olarak güncelleme sıralamasını şöyle yapacağım:

1. GPU + CPU hemen

2. Daha hızlı m2 SSD

3. 32 gb 3600mhz RAM (anakart destekliyordu sanırım, olmadı anakartı da güncellerim)

Mantıklı mıdır? GPU + CPU'nun siparişini bugün geçmek istiyorum mümkünse, hızlıca bir el atarsanız şahane olur. @KHaRoN @goldbären @Masticore @Fistan @Sam

Sosyal ağlarda paylaş

iyi fiyat ekran kartı, 4 veya 7 serisi almayı düşünmüyorsan iyi seçim. ben şahsen beklerdim gerçi ama bütçeyi aşmadan gene makul.

1440p'de 5600x ile gene gpu bound olur çoğu oyun tahminimce 3080 ile. ha yok makine daha da uzun gitsin, ileride bir kere daha gpu değiştiririm diyorsan düşünebilirsin. ama 3090+ ile filandır o testler. arada cpu zorlayan oyunlar olmuyor değil ama nadir. bannerlord'da 4k'da dlss balanced ile 1500'lük savaşlarda cpu bound oluyorum mesela 3070'le bile. ama bu dediğim örnek 10-15 oyunda 1 filan. daha da futureproofing yapmayacaksan gerek yok bence kısacası. ama 5800x3d takılmış bir pc herhalde gpu yenilense 5 yıl filan gider kabaca.

m2 alırken dram cache'li tercih etmeye çalış, ben onsuz aldım bir tane ama sadece oyun diski yaptım. eski sata samsung ssd yazmada çok daha iyiydi.

mantıklı bence mevcut durumda ama dediğim gibi şahsen yeni kartları beklerdim kendim. 3080 fiyatı bundan fazla düşmeyebilir gerçi ülkenin spesifik ekonomik durumu nedeniyle.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Daha hızlı SSD en son alınacak şey, daha fazla alan gerekmiyorsa geç onu.

DDR5 ve AM5 sisteme geçmeni öneririm bu arada, yeni Ryzen'lar çıktı, yakında her yerde bulunurlar. 7600X filan alırsın 1-2 aya acelen yoksa.

Sosyal ağlarda paylaş

https://pc-builds.com/fps-calculator/ şu siteden hesaplamıştım onları. Bilmiyorum ne kadar doğru sonuçlar veriyor.

25 dakika önce, GERGE dedi ki:

Daha hızlı SSD en son alınacak şey, daha fazla alan gerekmiyorsa geç onu.

DDR5 ve AM5 sisteme geçmeni öneririm bu arada, yeni Ryzen'lar çıktı, yakında her yerde bulunurlar. 7600X filan alırsın 1-2 aya acelen yoksa.

Abi böyle diye diye yıllardır güncelleyemedim sistemi inan. Yoksa doğru söylüyorsun. Hedefim 5 yıl falan beni götürecek bir sistem aslında ama işte yavaş yavaş ekran kartı vs. değiştirerek itelerim o arada. CPU upgrade etmek pahalı değil pek. GPU'lar da ucuzlar bence ucuz vadede.

5600x'ler 3000 lira civarı. Bu sene onu alıp idare edip seneye mb+ram+cpu değiştirsem ve eski cpu'yu satsam acımaz içim.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, deadwoll dedi ki:

Şu kart kafama yattı. Bunun yanına ryzen 5 5600x mi ryzen 7 5800x3d mi almak lazım? Aralarında 4000 lira falan fiyat farkı var ve çok coşmak istemiyorum. FPS calculator'dan AC: Valhalla falan baktım, birisi ortalama 91 diğeri 115 fps veriyor ultrada 1440p dlss falan karışmadan.

Kasada şu an cpu fanı olarak Ryzen 7 2700x ile gelen stok fan var (rgb falan olan). O fan yeni ryzen'lerle de iş görür mü? Başka fan almaya gerek var mı?

Son olarak güncelleme sıralamasını şöyle yapacağım:

1. GPU + CPU hemen

2. Daha hızlı m2 SSD

3. 32 gb 3600mhz RAM (anakart destekliyordu sanırım, olmadı anakartı da güncellerim)

Mantıklı mıdır? GPU + CPU'nun siparişini bugün geçmek istiyorum mümkünse, hızlıca bir el atarsanız şahane olur. @KHaRoN @goldbären @Masticore @Fistan @Sam

1a- GPU fiyatlari hizla dusuyor, yeni 4 serisi ve araligin 2. haftasinda gelecek amd lerle birlikte ufak bir sarsinti daha olur ocak ayinda gpu lar daha da duser. Simdi aliniyorsa sweet spot 3060ti, 3070, 3070ti, 3080 10gig civarinda guzel deal olunca bu kartlar. 

1b- CPU icin zaten hic masraf etmeden hazir platformun var, x470 in uzerine hic tatava yapmadan direkt 5800x3d basicaksin. Cok budget bir cozum olsun dersen 5500 ve 5600 degerlendirilir. 5600x fiyat farki performans farki kadar etmiyor. mantiksiz secim su an 5500 ve 5600 varken. ama 5800x3d su an istisnasiz her yeni nesil islemciye kafa tutuyor. eski nesil x470, x570, b450, b550 boardlari olan insanlar icin amd nin hediyesi niteliginde islemci.  Araya am5 +ddr5 falan fikirleri gelmis, su board dururken baska secim asiri sacma olur. ayrica hem intel 13xxx ler hem de amd 7x00 ler icin board yatirimi neredeyse tek basina 5800x3d islemcisi kadar olacak. Cok konusulcak bisey yok bunda

2. ssd nin baz performansi bile yetiyor da, hazir tl ile alayim pahalanmadan deniyorsa mantikli. ben olsam 980 pro 1tb yi benchmark alip fiyata gore diger secenekleri elden gecirirdim. 

3. x470 den max 3600 cikar, 3200 vs 3600 ekstra yatirima degecek bir upgrade degil. 32gig ise farkli konu. cogu durumda o kadari utilize edilemiyor. ama kesinlikle anakart degistirmeye degecek bir bottleneck degil. uygun fiyatli 2x16 3600 bulunursa mantikli. gecen hafta vatanda mesela 4000mhz gskill 3600 lerden ucuzdu. Ben kacirdigima pismanim 2 gun ne diye dusundum bilmiyorum. belki cumaya dogru gelir tekrar. 

am5 + ddr5 gecisi yapmak isteyip upgrade yolum acilsin diyenlere de not duseyim; zen4 islemciler ddr5 6000 den sonrasini pek kullanamiyor su an, intel ddr5 i kullanmakta su anda daha basarili. am5 boardlar da inanilmaz pahali. kisaca pahali board + eh ram ile acilacak upgrade yolu bi sure daha acilmasin. AMD ocak-nisan arasi 3d cache li islemcilerle daha erken bir manevra yapacagi dedikodusu var. Illa boyle bir istek varsa dogru zaman daha fazla board secenegi, daha iyi ddr5 ramler ile subat - mayis arasi olur. ama turkiye enflasyon ve paranin kus olmasi gercekleri ve mevcut indirimler + eldeki donanimi kullanabilme imkanlari varken ne kadar mantikli secim cok tartisilmaz. 

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...