Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• 2 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar 5600X amd için soğutucu önerir misiniz?

Burada bi Akhlaur'un sattığı var, AIO sıvı soğutucu olarak onu gözüme kestirmiştim.

Ama gel gör ki ben sıvı soğutucuların güzel görünmesi dışında bir avantajı olduğunu düşünmüyorum. ;
İkisini de kullanan var mı?
Memnun kaldığınız bir hava soğutucu linkler misiniz?

Sosyal ağlarda paylaş

su an fiyat perf en iyi sivi olmayan amd sogutucusu buyuk ihtimalle scythe fuma 2, 

yer kisitlamasi varsa (ram, vrm sogutucular, kasa derinligi) en iyi ikincisi (ki benim tercihim olurdu) arctic freezer 34 duo (farkli revizyonlari var, rev2 ve ustu almaya gayret etmek lzm mounting i degisti)

radyator icin guzel yer varsa , kesenin de agzini biraz acarim dersen en iyi fiyat performans arctic liquid freezer 2 (240/280/360)

sivi sogutucularda dusuk load da pompa sesi, pozisyonlamada yanlis montaj yapilirsa kopurme vs kaynakli performans kaybi ve ses problemleri olabiliyor. Belli bi islemci TDP sine kadar guzel havalanan bir kasa da varsa ben hava sogutucularin hala cok doyurucu oldugunu dusunuyorum, ozellikle daha sessiz olmalari, ve dusuk/orta load larda cok benzer sogutma profillerinden dolayi. 

Yukte sivi sogutma daha avantajli oluyor elbette ,  hava sogutucular burda gurultu olarka vs geciyor siviyi. Ama yukteyse makine zaten buyuk ihtimalle bi media tuketiliyordur kulaklik takilidir, ses aciktir vs ekstra 3-4db sesin farkedilmesine imkan yok iyi 120mm/140mm fanlarla.

Sosyal ağlarda paylaş

selam, 

yılbaşında sağlam bi zam yaptı bizim şirket. aylar geçtikçe para eriyeceğinden (ve çok büyük ihtimalle ara zam olmayacağından) gün bugündür deyip gpu'yu yeniledim, 3080ti bastım. işlemci (6700k) güdük kaldı doğal olarak.

12700k'i gözüme kestirdim. yanına da msi tomahawk veya msi pro z690-a düşünüyorum. bunlar arasındaki farkları didiklemeye daha başlamadım ama tomahawk olacak gibi. neyse, ikisinin de ddr4 ve dd5 versiyonları var sağolsunlar diyerek asıl konuya geleyim, ddr4 mü 5 mi? oyun için kullanıyorum, render idi video editing idi gibi dertlerim yok.

ddr4 daha ucuz ve memory timing'leri oturmuş durumda. ddr5 daha pahalı ve gaming'çilikte 4'e göre anlamlı bir performans artışı sağlamıyor şu an.

futureproof'lamak için ddr5 mi almalı (şu ya da bu sebeple ram'i değiştirmek gerekirse bulması zor olur eski nesil olduğu için vs), yoksa "ddr5'ler 4'ün üzerinde bi halta yarayana kadar zaten 3-4 işlemci nesli geçmiş olacak, ddr5 oturduktan sonra sadece ram'i değiştirmen önemli bir fark yaratmaz o saatten sonra. komple upgrade zamanı gelmiş olur." mu demeli? çünkü ikisini de diyen arkadaşlar var, arada kaldım biraz.

gurular yardım edin.

king regards.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun alacagin ddr5 ile futureproof lanabilecek uniteleri , erisilebilir (veya normalde erisilmesi gereken diyebiliriz) fiyatlara alamayacaksin. 

Bugun aldigin ddr4 un ustune kalan parayi baska sekilde degerlendiysen hem ekonomi hem performans anlaminda daha verimli bi is yapmis olursun. 

Intel sagolsun atlet degistirir gibi soket degistirdigi icin anakarta daha fazla yatirim yapip sadece islemci ile upgrade in mantigini tartisilir halde birakiyor. Amd de buyuk anakart yatirimlari, vrm performansi, mosfet ler, IO vs derken yarin farkli bi islemci aldiginda kafana takilmadan yoluna devam edebildigin icin amd bazli sistemi olanlarin anakarta bi tik daha fazla yatirim yapmasini makul buluyorum da, tersi gecerli degil.

Zaten muhakkak z690 roundup videolarina vs. bakacaksindir ama ben ozellikle extreme oc (xmp ustune ram timingleri ve hizini degistirme, islemcinin boost hizlarini modifye, devamli max calistirma vs ) gibi seyler aramayip, wifi, bt, optical out vs gimmickler de aranmiyorsa msi pro 4, ve asrock pro 4, asrock extreme 3-4 boardlarini alip uzulen gormedim. 

Artan parayi da ses karti, hoparlor vs ye dogru ayirmak bence daha guzel fikir genel olarak. 

Sosyal ağlarda paylaş

intelin yeni E core P core mekanigi cok daha taze. ddr5 pazarda yeterli rekabet olusana kadar gelismeye devam edecek.

ddr5 anakartlar hem kotu hem cok pahali

ben olsam 11900KF 3080ti alirdim.

hem piyasa ucuzladi. hemde rekabetten oturu iyi fiyat performans donanimlar bulunabilir

4470k zamani gibi serinin son islemcileri uzun sure yeterlilik sagladi.

6700k belki sana o zamanlari hatirlatiyordur. 9xxx ler gelene kadar 4770 uzun sure kafa tuttu

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

2017-2018'den beri delid'li 6700K 7600K 7700K işlemci vs kullanan var mı? bende var.

tekrar uygulamak istemiyorum -pahalı artık-, işlevsel/görsel herhangi bir sıkıntı ve taşma vb. yok da

ne zaman ölür bu sistem?

///

daha teknik sorarsam liquid metal -macun aksine- yalan olmuyor anladığım kadarıyla hiç?

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hangi sivi metal karisimi kullandigina gore degisir ama cok reaktif bir metal degildiyse (ki olmamaliydi zaten) islemciyi degistirene kadar sokmeye gerek yok. Zaten izlenen sicakliklar normalse olmasi grektigi gibi calisiyor demektir. Senede ortalama 1-1.5C civari varyasyon cikabilir o kadari normal. Ben tertemiz 8-10 sene artik ihtiyac kalmayincaya kadar gider en az diye dusunuyorum. 

Islem yapma riskine kesinlikle degmez. 

Sosyal ağlarda paylaş

+1 sıcaklık sorunu yoksa ellediğine değmez. tam da sorduğun gibi 2017'den beri delidli 8700k kullanıyordum, işlemciyi yeni değiştirdim. hiçbir sorun yok hala ilk günkü gibiydi çıkarırken. conductonaut kullanmıştım.

yalan olma yolları/ihtimali var tabii ki ama sorun yoksa sorun olana kadar devam derim. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ok ben yanlış yazdım, hiç ellemediğim için unutmuşum

benim de 8700k delid @ 5.0ghz

zaten burdan okudum da yaptım. sen veya Bright veya Silphatos yazmıştı, aynı conductuit.

thanks

Spoiler

image.png

+ msi gaming trio 1080ti

ram timing çok sıkıntı değil herhalde, 15dk'dan çok uğraşmadım (***4 sene önce, bir de arada bios update ettim)

baya böyle idare ederim diye düşünüyorum - mönitör ölene kadar CHG90

bir daha da 32:9 almam. fazla 'geek' yaftası vuruyor ? 

//

win11 zaten geçmem.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Selam Crucial Ballistix 2x8 cl16 3200mhz ram kiti almayı düşünüyorum 1200tl civarında. Ne dersiniz OCye gelir mi bunlar, 3600mhz yapılır mı sorunsuz? 

Anakart: MSI B450A-PRO Max (ATX)

CPU: Ryzen3 3100

şu anki ramim, RAM: 16 GB 3000MHz CL16 tek modül Corsair Vengeance

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Doalr iyice zıplamadan ufak bi uograde atayım dedim sisteme, ryzen 5 2600 yerine i5 12400f, anakarti da asus tuf b450 plus gaming yerine Asus tuf b660m ed4 diye bi anakarta guncelledim bi de cooler master hyper 212 spectrum işlemci fanı taktım dandik stok fana guvenemedim, 4xxx serileri çıkınca da fiyatı düşen 3070-3080 bişey koyarim heralde.

Pordakal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Pordakal dedi ki:

12400f

f sku'ları integrated graphics'siz olanlar sanırım, doğru hatırlıyorsam. çok fiyat farkı yoksa f'siz al bence. geçenlerde psu'yu yaktığımdan gpu'yu kullanamadığımda hayat kurtardı.

ha almışsın zaten. neyse baltam hayırlı olsun o zaman sdfds ?

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
  • GERGE unlocked, locked ve unpinned this konu
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...