Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

ben kasayı topladım ama kasanın kendisinden memnun kalmadım. amazondan aldığım için şubat sonuna kadar iade edebilirmişim memnun kalmadığımda. şimdi yeni kasa arıyorum bunu iade etmek için. iade edeceğim kasa da msi gungnir 100.

işlemci soğutucusunu öne takmayı düşünüyorum, açık profil kartlarda baya bir değişim yapıyormuş anlatıldığına göre.

280mm x62 kraken'le kullanabileceğim, önü üstü mesh/açık kasa var mı önereceğiniz?

https://www.itopya.com/cooler-master-masterbox-td500-mesh-argb-usb-32-mid-tower-kasa/

şunu beğendim mesela ama öndeki fanlar yerine işlemci soğutucusunu taktığımda, önceki fanları da kasanın üstüne dışarı hava verecek şekilde taksam işimi görür mü? yoksa ekstra yeni kasa fanı almalı mıyım stock kasa fanlarını üste takmak yerine? 

mokoko tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yeni fan almana gerek yok, fan'lar oem değilse değiştirebilirsin yerlerini.

markasızsa yeni al tabi.

bende de kraken var, önden hava alıyor: üst (2 fan) ve arkadan atıyor.

toz filtresi alabilirsin aliexpress'ten, onlar büyük fln geliyor kesiyorsun en kötü.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, mokoko dedi ki:

ben kasayı topladım ama kasanın kendisinden memnun kalmadım. amazondan aldığım için şubat sonuna kadar iade edebilirmişim memnun kalmadığımda. şimdi yeni kasa arıyorum bunu iade etmek için. iade edeceğim kasa da msi gungnir 100.

işlemci soğutucusunu öne takmayı düşünüyorum, açık profil kartlarda baya bir değişim yapıyormuş anlatıldığına göre.

280mm x62 kraken'le kullanabileceğim, önü üstü mesh/açık kasa var mı önereceğiniz?

https://www.itopya.com/cooler-master-masterbox-td500-mesh-argb-usb-32-mid-tower-kasa/

şunu beğendim mesela ama öndeki fanlar yerine işlemci soğutucusunu taktığımda, önceki fanları da kasanın üstüne dışarı hava verecek şekilde taksam işimi görür mü? yoksa ekstra yeni kasa fanı almalı mıyım stock kasa fanlarını üste takmak yerine? 

Phanteks P400A yada P500A olabilir alternatif. Yada biraz daha küçük istersen P360A

Sosyal ağlarda paylaş

evet bu son söylediğini çok beğendim. özellikle şu elemanın tekinin yaptığı buildi görünce dahada bi okey oldum.

192142.605738b60fd45fe134ad5864f088d705.

şöyle bi build yapmış eleman benim soğutucuyla aynı bu. ekran kartı benimkinden 10mm uzun ordan da kurtarıyorum zaten adamda ekstra 1 set noctua fan var önde o mesafeyi azaltan.

stock ön fanları üste dışarı çalışacak şekilde takıp, fan-radyator-kasa şeklinde takıcam soğutucuyu da öne, yukardaki  fotodaki açıya göre. başka kontrol etmem gerekecek bir yer var mı dersiniz kasada boyut olarak? 

edit: beyazını baya baya beğendim. bunu alıcam sanırım.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11127

mokoko tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, mokoko dedi ki:

evet bu son söylediğini çok beğendim. özellikle şu elemanın tekinin yaptığı buildi görünce dahada bi okey oldum.

şöyle bi build yapmış eleman benim soğutucuyla aynı bu. ekran kartı benimkinden 10mm uzun ordan da kurtarıyorum zaten adamda ekstra 1 set noctua fan var önde o mesafeyi azaltan.

stock ön fanları üste dışarı çalışacak şekilde takıp, fan-radyator-kasa şeklinde takıcam soğutucuyu da öne, yukardaki  fotodaki açıya göre. başka kontrol etmem gerekecek bir yer var mı dersiniz kasada boyut olarak? 

Bunun beyazi cok guzel degil bence.  boyle mat beyaz gibi degil de daha cok buzdolabu beyazi gibi diyeyim.

bir de qpbilisimde daha ucuz o model.

https://www.qp.com.tr/phanteks-eclipse-p400a-rgb-temperli-cam-mid-tower-atx-bilgisayar-kasasi

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, mokoko dedi ki:

https://www.qp.com.tr/phanteks-eclipse-p600s-temperli-cam-mid-tower-atx-bilgisayar-kasasi

p600s kullanan var mı? üst ve ön panelleri var açılabilir falan yapmışlar. bu da hoşuma gitti.

Çok güzel bu kasa. P500A ve bu bence en güzel 2 modeli Phanteks'in.

Aluriel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 29.01.2021 at 19:26, mokoko dedi ki:

kasadaki bütün fanlar exhaust yönünde olunca aşırı vakum olup da sağdan soldan tozlu hava çekmeyecek mi? (geride konuşulduysa görmedim sadece bunu okudum)

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, goldbären dedi ki:

kasadaki bütün fanlar exhaust yönünde olunca aşırı vakum olup da sağdan soldan tozlu hava çekmeyecek mi? (geride konuşulduysa görmedim sadece bunu okudum)

Doğru tespit, kasanın etrafındaki tüm aralıklardan hava çekmeye çalışacak, hava filtresiz gireceğinden toz da girmiş olacak.

Ne yaparsan yap(tüm girişleri filtrelesen de) o toz giriyor içeriye, okuduğumdan gördüğüm dengeli bir hava akışı bunu bir miktar azaltabilir. 

Sosyal ağlarda paylaş

sen tüm fanları çıkış yönüne ayarlarsan kasanın içinde vakum oluşacak işte. kasanın içindeki hava basıncı odadan daha düşük olacak, o düşüklük de kasanın kenar köşe arka açıklık vb. yerlerinden giren havayla kapanacak. dışarı atılan hava kadar hava illa ki başka bir yerden girmek isteyecek yani. filtresiz yerlerden normalin üstünde akış olduu iiçin bol toz girecek. benim kasa da kısmen böyle serin oluyor, ama iyi kirlenecek biliyorum.

dengeli akışta da giriş çıkş fanlarını aynı model aynı rpm yapıp atılan hava kadar hava alıp alınan havayı böylece fan önü filtrelerden geçiriyorsun ama buna kasan fazla yoktur aramızda.

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İçeri ve dışarı üfleyen fanların adedi aynı olsa dengeyi aşağı yukarı sağlarsın. Dengeli bir akım yapacaksan ısınan hava yukarı gideceğinden üst taraftaki fanları dışarıya üfleyecek şekilde ayarlaman iyi olur. 

Genelde kasanın alt ve ön tarafı içeri, üst ve arka tarafı dışarı hava verir şekilde konumlandırılıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

ısınan hava yükselir olayı bu kadar ufak alanda ve hızlı sirkülasyonda pek bir fark yaratmıyor. bir süre üstten intake alttan exhaust kullandım fark göremedim. asıl olay şu: tamamı in veya tamamı out olmayacak ve filtreler intake'lerde olacak. filtre neredeyse orayı in yapın, her yerde varsa üstte söylendiği gibi alt/ön içeri, üst/arka dışarı şeklinde yaparsınız. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...