Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

marka konusunda kesin ucuza kaçmayın ama PSU rating'leri çok "saving" sağlamıyor, 

aylik kullanim bronze -> gold = 2-3 lira oynuyordu. youtube videosunu bulamadım.

aynı wattage'da bronze alın geçin, ayni transistorler platinum'a cikmiyorsaniz.

(o ~5% fln effiency farki degmiyor kisaca, +95 +98'dir)

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben de bu işe girişicem sanırım bu aralar. 3080 ekran kartım var yeni aldığım. ram (2x8gb ddr4) ve depolama parçaları şu andaki kasamda var zaten (1 m2, 2 ssd ve 1 hdd). o yüzden anakart + işlemci + kasa alıp ram + storage'ı koyup temiz bir giriş yapmak istiyorum.

işlemci intel olsun diye düşünüyorum çünkü belli ki ryzen'leri bulması etmesi dert ve ileride de amd aldım diye bişileri beklemek falan istemiyorum. o yüzden intel'den yüriyim dedim. i9 10900K ile uzun bir süre işlemci derdinden kurtulabilirim sanırım.

anakart için bakınca 1200 sokete msi mpg z490 gaming gördüm vatanda ama dediğim gibi tamamen yeni bakmaya başladım. önerilere direk açığım. rgb delisi değilim ama olursa hayır demem. anakart konusunda bilgim soket'e göre seçmem gerekmesi dışında sıfır. neye göre tercih etmem lazım anakartı?

kasa için mesela ne almak lazım hiç karar veremedim. bi sürü ucuz/pahalı alternatif var. neye göre seçmem lazım kasayı öncelikle? tower / midtower hangisinden yürümek lazım. sanırım tower al rahat olsun içerisi essin gibi bir mantıkla yaklaşılıyor genel olarak ? tower tipini beğendiğini al geç mi denir? şu nasıl mesela? https://www.vatanbilgisayar.com/cougar-panzer-max-gaming-usb3-0-fullt-atx-kasa.html

sıvı soğutma istemiyorum açıkçası benim bu tarz şeylerde şanssızlığım çoktur o yüzden pc'nin içinden geçen sıvı konusunda şansımı zorlamak istemiyorum. o yüzden kasayı tower alarak büyük fan ile olabildiğince sesi azaltmayı tercih edebilirim. işlemci soğutucusu ne olması mesela?

psu işini mesela ne yapmak lazım hiçbi fikrim yok yine. 750w rahat rahat yeter ama bronze, silver, gold falan bi sürü çeşit var. neye göre tercih etmek lazım psu ?

çok cahilce girdim o yüzden yönlendirmelerden memnun olurum açıkçası. ben de bir yandan öğrenmeye çalışıyorum. 

birde anakart + işlemci + kasa aldıktan sonra kurmak için ekstra nelere ihtiyacım var onu bilemiyorum. hiç sıfır anakart + işlemci almadığım için power kabloları vs geliyor mu yoksa onları da ekstra mı alıyoruz hani bilmiyorum ?

Sosyal ağlarda paylaş

Psu'da tasarruf olayını Goering yazmış birkaç mesaj üstte, adı sanı duyulmamış markalardan uzak dur yeter. (Örn: Corsair hx serisi güç kaynağını 10+ senedir kullanıyorum, sorunsuz çalışıyor.)

Güç kabloları da güç kaynağıyla beraber geliyor, nasıl bi güç kaynağı istediğine göre non-modular(bütün kablolar kuyruk gibi sallanır), semi-modular (birkaç farklı çeşidi var bunun, bazıları çıkarılabilir oluyor), full-modular (bütün kabloları istediğin gibi düzenleyebiliyorsun) gibi sınıfları var. Fiyatları da ona göre artıyor tabi. Estetik, hava akışı vb. gibi sebepleri var, kafana göre seç işte birini. Bronze vs çok takılmana gerek yok bence, makineyi sürekli açık tutmuyorsan. Yine de 3080+i9 10900k ile kullanacaksan kaliteli bişey almanda fayda var. 

Anakart kutusundan da ekstra ihtiyaç duyabileceğin bağlantı kabloları falan çıkar, anakart manualinde de neyi nereye bağlayacağını gösteren şema vs oluyordu eskiden, hala koyuyorlar mı bilmem.

Cpu soğutucu olarak sıvı soğutma vs düşünmüyorsan  Noctua NH-D15 tarzı bişey alabilirsin. 

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, mokoko dedi ki:

ben de bu işe girişicem sanırım bu aralar. 3080 ekran kartım var yeni aldığım. ram (2x8gb ddr4) ve depolama parçaları şu andaki kasamda var zaten (1 m2, 2 ssd ve 1 hdd). o yüzden anakart + işlemci + kasa alıp ram + storage'ı koyup temiz bir giriş yapmak istiyorum.

işlemci intel olsun diye düşünüyorum çünkü belli ki ryzen'leri bulması etmesi dert ve ileride de amd aldım diye bişileri beklemek falan istemiyorum. o yüzden intel'den yüriyim dedim. i9 10900K ile uzun bir süre işlemci derdinden kurtulabilirim sanırım.

anakart için bakınca 1200 sokete msi mpg z490 gaming gördüm vatanda ama dediğim gibi tamamen yeni bakmaya başladım. önerilere direk açığım. rgb delisi değilim ama olursa hayır demem. anakart konusunda bilgim soket'e göre seçmem gerekmesi dışında sıfır. neye göre tercih etmem lazım anakartı?

kasa için mesela ne almak lazım hiç karar veremedim. bi sürü ucuz/pahalı alternatif var. neye göre seçmem lazım kasayı öncelikle? tower / midtower hangisinden yürümek lazım. sanırım tower al rahat olsun içerisi essin gibi bir mantıkla yaklaşılıyor genel olarak ? tower tipini beğendiğini al geç mi denir? şu nasıl mesela? https://www.vatanbilgisayar.com/cougar-panzer-max-gaming-usb3-0-fullt-atx-kasa.html

sıvı soğutma istemiyorum açıkçası benim bu tarz şeylerde şanssızlığım çoktur o yüzden pc'nin içinden geçen sıvı konusunda şansımı zorlamak istemiyorum. o yüzden kasayı tower alarak büyük fan ile olabildiğince sesi azaltmayı tercih edebilirim. işlemci soğutucusu ne olması mesela?

psu işini mesela ne yapmak lazım hiçbi fikrim yok yine. 750w rahat rahat yeter ama bronze, silver, gold falan bi sürü çeşit var. neye göre tercih etmek lazım psu ?

çok cahilce girdim o yüzden yönlendirmelerden memnun olurum açıkçası. ben de bir yandan öğrenmeye çalışıyorum. 

birde anakart + işlemci + kasa aldıktan sonra kurmak için ekstra nelere ihtiyacım var onu bilemiyorum. hiç sıfır anakart + işlemci almadığım için power kabloları vs geliyor mu yoksa onları da ekstra mı alıyoruz hani bilmiyorum ?

Valla ben kasa toplarken soyle yapmistim. Almak istedigim islemci ve ekran kartini youtube a yazip bu isi bilenler hangi parcalarla topluyo onlara bakmistim. Oyle bisey tavsiye ederim. Psu ayri al guzel bi markanin dedikleri gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

dün buraya yazdıktan sonra baya bir araştırma yaptım hala çözmeye çalıştığım çok şey var ama başlangıç olarak i9 yerine i7 10700K alıp, anakart kalitesini biraz yükselticem. aklımda son aşamada i7 10700k + msi z490 tomahawk var. soğutucu olarak sıvı soğutmadan korkuyordum ama anladığım kadarıyla artık zaten tüm sistemler kapalı falanmış ben sanıyorum ki işte ilk çıktığı zamanki gibi bişileri doldurucaz edicez manuel. soğutucu olarak da şunu: https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-masterliquid-ml240r-240mm-adreslenebilir-rgb-led-sivi-sogutma-kiti.html buldum. varsa farklı bir öneri dinlerim. tamamen vatandan, itopyadan bakıp, youtube yorumlarıdnan iyidir olarak gördüğüm için seçtim ?

bu yukarıdaki kombinasyon için modüler psu mesela ne almam lazım, o konuda önerileri bekliyorum. modüler dediğim istediğim kabloyu taktığım, içerde fazlalık yapmayanlardan yani.

kasa olarak akşam vatan'a gidip biraz bakıcam. belli ki kasa işi görmeden bakmadan olmayacak.

işlemci + anakart + soğutucu + psu + kasa aldıktan sonra yanında almam gereken ekstra bir şey yok öyleyse. bunları bu şekilde aldığımda power kablosu vs içinden çıkacak olarak anlıyorum.

mokoko tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Tower yada Mid-tower alabilirsin. Alan yada soğutma konusunda sorun çıkmaz. Fiyat değişikliği, kullanılan malzeme kalitesine göre değişiyor. Çok ucuza büyük bir sürü fanla gelen kasalarda var. Şahsen ben bunu biraz da göz zevki olarak yorumluyorum. Sen bakacaksın, sen göreceksin, sen duyacaksın, kucağına alıp gezmeyeceksin sonuçta ?

PSU da Nvidia 3000 serisi için minimum 750Watt lık PSU istiyor ama iyi bir 650 watt da işini görür. Bunun başka başka nedenleri var. Nvidia o riske girmek istememiş 750 watt diye kestirip atmış. Psulardaki sertifikalara gelince. Sertifikalar 80+ diye geçiyor ama bronze, gold vs aralarındaki fark ise verimlilik oranlarıyla alakalı. Kabaca şöyle anlatabiliriz. 100% yük altında Bronze %80, Silver %85, gold %88, platinium %90, Titanium %95 gibi verimlilik oranları değişiyor. Bunun daha detaylı bir tablosu da vardı üreticilerde.

AMD işlemciler şu an stoklarda zor bulunuyor ancak ocak ayı itibariyle stokların toparlanacağı söyleniyor ki şunun şurasında ne kaldı. Intel olarak da gayet uygun bir tercih yapmışsın. AMD in avantajı işlemci upgrade ederken anakart değiştirmen gerektirmemesiydi ancak bir sonra yeni nesil hem AMD hem INTEL işlemcilerde soketlerde değişeceği için upgrade de toplu değişikliğe gitmemiz gerekecek.

Sıvı Soğutma olarak alacağın kasada uygun yer var mı ve desteklenen uygun ölçüler ( detaylarında 120,140,280,360mm felan yazar ) nelerdir ona bakman gerekiyor. Marka olarak NZXT veya Corsair tercih edilebilir. Fan soğutma alacaksan da kasadaki derinlik mesafesi ile alacağın fanın yüksekliğine de dikkat etmen gerekiyor. Genelde büyük kasalarda bunlar çok sorun olmuyor.

Anakart seçerken hem GPU hem SSD performansı açısından PCI-e 4.0 destekleyen modellere bakman gerekiyor. 
AMD tarafında 500 serisi chipsetler de bu destek var. Intel tarafında ise şimdilik Z490 chipsetli anakartlara bakman gerekiyor.

Buna göre bütçene de uygun olacak şekilde seçimlerini yapabilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

On 13.12.2020 at 15:54, mokoko dedi ki:

PSU 1000W al almışken en az, yarın upgrade ederken çöpe gidecek 750W. 

İşlemci Soğutucusunu Sıvı Soğutma istemiyorum desen de h150i ye bir bak derim, çok review sonrası aldım memnunum, 10900K fazla ısınan bir işlemci. 

Kasa seçerken en az 2 tane 360 fan girişi(radiator alanı) olan bir kasa seçmeni öneririm.

Anakartta aynı duygularda kaldım, z490'ların reviewlarını oku bence, birbirlerine çok benziyolar.

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...