Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

On 22.11.2020 at 13:47, GERGE dedi ki:

Cuma kara cuma abi, bekle. İner belki.

XMP açman gerek onun için. Kullanma kılavuzun burada: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/TUF_Z370-PRO_GAMING/E13395_TUF_Z370-PRO_GAMING_UM_WEB.pdf

70. sayfaya git, 3.5'de XMP var, o açılacak işte.

https://www.hepsiburada.com/g-skill-ripjawsv-32gb-2x16gb-3200mhz-ddr4-ram-f4-3200c16d-32gvk-p-HBV00000QN0O6?magaza=Hepsiburada&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.23.6

bu listede var ama nasıl bilemedim,alsam mı yoksa cuma yı mı beklesem ?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, khalad dedi ki:

daha ucuza 16gb trident z neo 3600mhz cl16 aliniyor

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ram seçerken marka modelden çok özelliklere ve rahat bulunurluğa bak. Çok az satıcı satıyorsa seçtiğini alma. 

Ram karıştırmak iyi değildir, biri bozulursa aynısını alman daha iyi olur. Bu nedenle.

3200MHz CL16 üzeri iyice diminishing returns olayına giriyor bu arada, çok fiyat farkı varsa değmez. Bulman da daha zor olabilir değiştirmen gerekirse.

Sosyal ağlarda paylaş

- MSI x570 gaming edge wifi

- Asus rog strix b550 wifi reddit

Benzer fiyatlarda. Normalde x570 daha yeni chipset ama 1-2 yerde VRM kalitesi kötü diye okudum. Hani daha pahalı olsa direk vazgeçerdim zaten ekstra özelliklerini çok kullanmayacağım ama aynı fiyat civarındalar.

Sizde b550 alıp geçmeli miyim?

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, progamer dedi ki:

Nzxt s340 elite kullanıyorum çok memnun kaldım

Sosyal ağlarda paylaş

Benim için de yavaş yavaş vakit geldi

Mevcut sistem:

https://ibb.co/hXYLGX3

spacer.png

Tek seferde tüm upgradeleri yapamayacağım. Öncelikle board + Cpu; gelecek sene başlarında da GPU + RAM'leri değiştirmeyi planlıyorum

Geçmeyi düşündüğüm sistem aşağıdaki şekilde:

https://ibb.co/nLBKbMx

spacer.png

Şimdi bir takım sorularım var:

- Başta sadece CPU + board değiştirsem, diğerlerini sonra değiştirsem sıkıntı yaşar mıyım? 

- Pcpart picker'da şu uyarıyı alıyorum: "The motherboard M.2 slot #2 shares bandwidth with a SATA 6.0 Gb/s port. When the M.2 slot is populated, one SATA 6.0 Gb/s port is disabled."  --> Dikkate almam gereken bir şey midir? Sıkıntı yaratır mı? ELI5 / Aptala anlatır gibi anlatırsanız harika olur : ) 

- Daha ileride bir noktada ek bir SSD takma durumum olabilir; bunun için vereceğiniz tavsiye olur mu, bir üstteki uyarıyla bağlantılı bir problem oluşur mu 2. SSD takarsam?

- Mevcut 7600'e bir cooler almıştım ama markasını modelini bulamıyorum şu anda. 10600 kendi coolerı ile geliyor sanırım, overclock yapmayacağımı düşünecek olursak kendi coolerı yeter mi yoksa bir de ona bakayım mı? 

- Parçalar ile ilgili  yorumlar nasıl? Genel olarak çok büyük paralar harcamak istemiyorum (ki upgradeler yine fena olmayan bir tutara ulaşıyor) Daha iyi / tavsiye edeceğiniz bir parça var mıdır fiyat / performans olarak? 

- Parçaları ben ayrı olarak internetten satın alacak olsam, montajı için Anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz bir yer var mıdır? 

ZaugnaKhaldun tarafından düzenlendi
tabi ki fotoğraf linki koymayı beceremedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Diğer sorulara gelirsek,

Öncelikle Inventus'a gidebilirsin. Malzemeleri de onlardan alabilirsin, fiyatları karşılaştır.

CPU-anakart olayı daha karışık. Öncelikle Ryzen öneririm. Şimdilik bu CPU benzer fiyatlı Ryzen'lardan daha iyi oyun performansı verebilir ama ilerde anakart değiştirmeden Zen 3 Ryzen'lara geçebilirsin B450 anakart gidersen, bir güncelleme cepte olur yani. Onun dışında sadece CPU-anakart diyorsan şuradan mevcut ramler uyuyor mı kontrol et, her alacağın board için yapman gerek bunu: https://www.asus.com/tr/Motherboards/PRIME-Z490M-PLUS/HelpDesk_QVL_Memory/

SATA olayını boşver. Anakartında seçtiğin 5 tane SATA slotu var, kısaca 5 tane HDD/SSD takılabiliyor. Bir tane NVMe taktığından işte bunlardan birini harcıyor.

Intel bilmiyorum ama Ryzen'a stok soğutucu çok net yetiyor. Intel'de de yeter sanırım. Yetmezse alırsın sonra.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

ekran kartı değiştireyim diye başladıydım, ekran kartı, kasa, cpu fan, ssd diye gitti. 5 gün önce hepsini birleştirdik, gayet güzel oldu. Fakat pc den plastik kokusu geliyor. İlk taktıktan sonra parçaları 2 gün kasanın yan kapağı açık kaldıydı, yeni kasaya eski cpu fan sığmadı diye. Öyle çalıştırınca deli gibi kokuyordu şimdi yeni cpu fanla kasayı kapayınca da kokuyo. Çalışmayınca fark edilmiyor gidip koklamazsan da, açınca fanlar kokuyu bütün odaya yayıyor. Dünde bugünde sabahtan açıp bıraktım pc yi yanında cam aralıyıp koku çıksın bitsin diye ama bi yararı oldu gibi gelmiyor. Buna yapabilecek bir şey var mı? Böle yanık plastik değilde yeni alet plastiği kokusu. Tam anlayamıyorum direk ekran kartından mı yoksa kasadan mı ama içinden geliyor işte pc nin. Bi çözüm önerebilecek var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

açtım baktım içini bir daha. Ekran kartının üstünde jelatin yok. Sıcaklıklara da bakıyorum arada gpu 35 40 derece de, cpu 35 derece mobo 30 derece. Bir şey yanıyormuş gibi durmuyor. Yarın kasanın fanlarını söküp sabunlayıp kurutup takıcam. Kasa ile geldi 4 tane yeni fan, belki onlardan geliyordur.  Oda olmazsa artık kasanın içine araba kokusu asmaya kadar gider bu sdf

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, progamer dedi ki:

ekran kartı değiştireyim diye başladıydım, ekran kartı, kasa, cpu fan, ssd diye gitti. 5 gün önce hepsini birleştirdik, gayet güzel oldu. Fakat pc den plastik kokusu geliyor. İlk taktıktan sonra parçaları 2 gün kasanın yan kapağı açık kaldıydı, yeni kasaya eski cpu fan sığmadı diye. Öyle çalıştırınca deli gibi kokuyordu şimdi yeni cpu fanla kasayı kapayınca da kokuyo. Çalışmayınca fark edilmiyor gidip koklamazsan da, açınca fanlar kokuyu bütün odaya yayıyor. Dünde bugünde sabahtan açıp bıraktım pc yi yanında cam aralıyıp koku çıksın bitsin diye ama bi yararı oldu gibi gelmiyor. Buna yapabilecek bir şey var mı? Böle yanık plastik değilde yeni alet plastiği kokusu. Tam anlayamıyorum direk ekran kartından mı yoksa kasadan mı ama içinden geliyor işte pc nin. Bi çözüm önerebilecek var mı?

Kasa ne?

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
  • GERGE unlocked, locked ve unpinned this konu
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...