Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Yeni nesil başladı, yeni konu da gelsin.

Eskisinde olduğu gibi 4 sistem toplayarak ilerleyelim:

Multimedia, ofis ve internet (0-4000 TL)
CS çalışsın, Dota, Fortnite FIFA çalışsın yeter (4000-6000 TL)
1080p'de single player oynarım ben abi (6000-10000 TL)
Her oyun 2K'da ultra çalışsın, ya da ray tracing filan açalım (10000-15000 TL)
4K ray tracing diye bir şey varmış, ben görmedim (15000+ TL)

Sosyal ağlarda paylaş

O zaman ilk soru ile başlayayım. Benim anakartım Asus Tuf Z-370 pro gaming. 16 gb ram kullanıyorum ve 32'ye yükseltmek istiyorum şu anakart ram uyumluluğu olayını anlamıyorum. Uygun güzel bir ram önerebilir misiniz acaba ? hazır indirimler geliyorken alabilirsem almak istiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Cevap vereyim ama masaüstü işine yeni girdiğim için daha tecrübeli birinden de bekle.

Şu pdf sana uyumlu bellekleri listeliyor: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/PRIME_Z370-A/Memory_QVL.pdf

Ram hızı da önemli, en kötü 3200 MHz olsun. 3200 MHz üzeri diminishing return klasmanına giriyor, para vermeye gerek yok eski sistemi güncellerken. 16GBx2 3200 MHz al işte. Hazır set oalrak satarlar.

Marka olarak Corsair'a sempati duyuyorum ama garip bir Çin markası olmadığı sürece Kingston olsun, Crucial olsun hepsi iyi çalışır yani.

Sosyal ağlarda paylaş

• GERGE pinned this konu
  • Genel Yönetici

Son listeyi açtım.

Sonra Vatan'dan bunu beğendim mesela fiyat olarak: CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX

Sayfasında bunun kodu yazıyor: CMK32GX4M2B3200

O listede bu kodu aradım, listede var. 

Sepete ekleyip satın aldım. Durum bu.

PS. Crucial Ballistix kullanıyorum ben, sorun yaşamadım aylardır.

Sosyal ağlarda paylaş

@gerge aynen arkadaşımda bu ram'i önermişti hatta amazon fiyatı 1.5k vatanda iyiymiş aslında bu hafta içerisinde indirim gelirse süper olur alırım hemen. Birde ben 2400 mhz ram kullanıyorum sanırım 3200 mhz ye çıkarttığımızda anakarttan ayar yapmamız gerekiyormuş tam performans almak için. Nasıl oluyor biliyor musunuz ?

Sosyal ağlarda paylaş

20 dakika önce, khalad dedi ki:

@gerge aynen arkadaşımda bu ram'i önermişti hatta amazon fiyatı 1.5k vatanda iyiymiş aslında bu hafta içerisinde indirim gelirse süper olur alırım hemen. Birde ben 2400 mhz ram kullanıyorum sanırım 3200 mhz ye çıkarttığımızda anakarttan ayar yapmamız gerekiyormuş tam performans almak için. Nasıl oluyor biliyor musunuz ?

çok kolay o, pc açılırken bios'a girip ram profillerinin olduğu kısımda D.O.C.P veya XMP var, onu aktif ettiğinde zaten yanında ram'in max mhz gösteriyo, sonra kaydedip çıkıyosun.

veya youtube'a "how to turn on xmp profile" yazıp bakarak da yapabilirsin.

ama yapmadığını varsyarsak ramler genelde 2133 veya 2400 default olarak çalışıyo.

sağlamasını yapmak için de windows açıldığında Görev yöneticisi > performans > bellek'e tıklayıp sağ altta hız yazan yerde ne kadar hızda çalıştığını da görebilirsin.

Pordakal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4K için değiştirmem gerekenler:

Acer Predator X27Pbmiphzx: 15000 TL
https://www.epey.com/monitor/acer-predator-x27pbmiphzx.html
GIGABYTE GeForce RTX 3090 AORUS MASTER: 20500 TL
https://www.itopya.com/gigabyte-geforce-rtx-3090-aorus-master-24gb-gddr6x-384-bit-ekran-karti/
CORSAIR AX1200i: 4500 TL
https://www.itopya.com/corsair-ax1200i-1200w-80-platinum-full-moduler-140mm-fanli-psu/

bunun yerine

Sony PlayStation 5: 8300 TL
https://www.vatanbilgisayar.com/sony-playstation-5-oyun-konsolu.html
Sony KD-65XH9096: 13000 TL
https://www.epey.com/televizyon/sony-kd-65xh9096.html

şu ikisi çok daha ucuza hallediyor her şeyi. 4K'sı 3090 kadar iyi olmayacaktır tabii de, PS5'de iyi optimizasyon kasarlar diye düşünüyorum

Sosyal ağlarda paylaş

i7 6700k, 16gb ram, gtx 980, asus z170 mobo, 650w psu var. 980nin 4gb vrami sıkıntı çıkarıyor artık gibi. Önce ekran kartını değiştirsem sonra yavaş yavaş işlemci mobo diye giderim diyorum. 3070 alsam bottleneck fln olur mu? 1080p 60hz ekran. Bunu da değiştirmek istiyorumda. Hani 3000 ler çıktı 2070 fln alayım yeter diyordum da fiyatları aynı nerdeyse. Düşsün diye beklesem dolar çıkıyor bu sefer daha da pahalılaşacak gibi geliyor. Kararsızım çok sdf

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, progamer dedi ki:

i7 6700k, 16gb ram, gtx 980, asus z170 mobo, 650w psu var. 980nin 4gb vrami sıkıntı çıkarıyor artık gibi. Önce ekran kartını değiştirsem sonra yavaş yavaş işlemci mobo diye giderim diyorum. 3070 alsam bottleneck fln olur mu? 1080p 60hz ekran. Bunu da değiştirmek istiyorumda. Hani 3000 ler çıktı 2070 fln alayım yeter diyordum da fiyatları aynı nerdeyse. Düşsün diye beklesem dolar çıkıyor bu sefer daha da pahalılaşacak gibi geliyor. Kararsızım çok sdf

Hemen takmicak olsan bile hemen al. Arkasindan mobo islemci de alinca toplar takarsın. Ama beklersen daha pahaliya gelir totalde.

Sosyal ağlarda paylaş

On 23.11.2020 at 01:10, barbu dedi ki:

Micro Atx ksa alsam yeni ekran kartları ve işemcilerde ısınmaya yol acar mı sizce? Ufak olması çezbetti

Ya bu konuya takıldım. Yeni PC toplayacağım yavaş yavaş. Şu an asus rog strix, asus tuf mATX ve msi gaming edge mini-ITX benzer fiyatlarda. Hepsi b550 chipset.

Araştırmama göre rog strix>gaming edge>asus tuf gibi duruyor. Şimdi mATX kasam yok fakat ileride kasa değiştirme planım var. mATX kasa cezbetti açıkça Ufak olması ve biraz da olsa fiyatı daha ucuz büyüklere göre.

Arada kaldığım nokta

1- Soğutmada problem yaşanır mı ufak kasada

2- gaming edge mini-ITX olduğundan 2 ram slotu ve 1 tane pci-e 16x var. normalde bundan fazlasına ihtiyaç duymadım şimdiye kadar hiç. Fakat sizce sırf ufak olsun diye slotların azalması mantıklı mı? bir şey kaybettirir mi bana. 2. el satış olasığı dahil.

Ne yapardınız siz olsanız?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
On 24.11.2020 at 10:34, barbu dedi ki:

Ya bu konuya takıldım. Yeni PC toplayacağım yavaş yavaş. Şu an asus rog strix, asus tuf mATX ve msi gaming edge mini-ITX benzer fiyatlarda. Hepsi b550 chipset.

Yazmamışım bu arada, slotlar hakkında memnun değilim. PCI'dan ses kartı ve bluetooth takayım diyordum ama olmadı. Yer yok =(

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
  • GERGE unlocked, locked ve unpinned this konu
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...