Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple M İşlemcili Mac'ler

cabiria

Öne çıkan mesajlar

Inanılmaz, devrim bu. Native res, full ayar wow 50 FPS veriyor PASSSIVE COOLING cihaz ya. Fan yok fan. throttle falan da olmuyor testlerde, full load 10 dakikadan sonra belki oluyor diyen var. Ve bu emulasyon ile çalışıyor, x86 sürümü bu, native arm gelmiş yarın deneyecekmiş.

Ya bu nedir ya?

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Goering dedi ki:

macmini (m1) veya macbook air (m1) alıcam ben, kafama girdi anlamadığım bir şekilde.

niyeyse inandım ve şu an 0 ihtiyacım var.

Abi yeni mimarinin ilk prototipleri bunlar ve henüz uyumlu olmayan zibilyon tane uygulama var. Az sabret v2 yi al, ne kadar iyi olsa da bu yanılma öğrenme ürünü

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, paradoksalkedi dedi ki:

Inanılmaz, devrim bu. Native res, full ayar wow 50 FPS veriyor PASSSIVE COOLING cihaz ya. Fan yok fan. throttle falan da olmuyor testlerde, full load 10 dakikadan sonra belki oluyor diyen var. Ve bu emulasyon ile çalışıyor, x86 sürümü bu, native arm gelmiş yarın deneyecekmiş.

Ya bu nedir ya?

Abi orada 50 fps mucize degil. Raid ya da main city prime time performansini gormek lazim. Starting zone'da 50 fps aliyorsa oralarda 10 fps falan oluyordur oyun + cihaz bagirmaya baslar.

Tabii benim 2015 macbook pro'da aldigim sene dahi 10dk'den fazla saglikli WoW oynayamadigimi dusununce gelisme var da, sanmiyorum alinabilecek fiyattaki macbooklarla yakin gelecekte WoW tarzi oyunlari "gercekten" oynayabilecegimizi.

Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Abi orada 50 fps mucize degil. Raid ya da main city prime time performansini gormek lazim. Starting zone'da 50 fps aliyorsa oralarda 10 fps falan oluyordur oyun + cihaz bagirmaya baslar.

Tabii benim 2015 macbook pro'da aldigim sene dahi 10dk'den fazla saglikli WoW oynayamadigimi dusununce gelisme var da, sanmiyorum alinabilecek fiyattaki macbooklarla yakin gelecekte WoW tarzi oyunlari "gercekten" oynayabilecegimizi.

Abi oturup dedicated 500 dolarlık gpulu sistem ile karşılaştırma tabii. Fark etmiyorsunuz ama bak bir daha dikkat çekiyorum, fansiz bir sisyem bu ve dedicated gpu yok integrated.

Ki bu videoda da native değil, emulasyondan intel versiyonu çalışıyor, native 100 fps falan verecek neredeyse hala inanılmaz bu.

yani gaming pc gibi karşılaştırma yapmamak lazım, şu an fansiz laptop diye celeron var piyasada öyle karşılaştırmak lazım.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@paradoksalkedi yok ben de farkındayım da test etmek için seçilebilecek en kötü ortamı seçmişler. Performans beklentisini yükseltirler böyle. Yoksa WoW iyi bir benchmark olabilir yeni işlemci için, çünkü işlemciyi sömüren bir oyun.

Bu arada BigSur kullanan varsa bir söylesin durum nasıl? İş bilgisayarını update edeceğim, riske girmek istemedim.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi bunu baya düşündüm ben de, elimde 2013 Mac Pro (Xeon işlemcili 96 GB ECC RAM'li ana pc, 7-24 açık) ve 2016 Macbook var (m7 işlemcili fansız model, taşınabilir diye aldım), özellikle Macbook acayip yavaşladı son zamanda. Webex'te birkaç kullanıcı video konferans yaparken bile kasan bir alet haline geldi. Sıfırdan M1 işlemcili bi modele geçeyim desem, benim için virtualisation çok önemli, anladığım kadarıyla vmware'in henüz bu x86-arm geçişi için bir çözümü yok. Bi yandan beklesem, eğer bu performans değerleri doğruysa eldeki aletler resmen çöp oldu, şu tabloya bak: https://browser.geekbench.com/mac-benchmarks#multi-core)

Yani ayı gibi mac pro'ya bi ton elektrik yaktıracağıma, ufacık mac mini'de aynı performansı alabilirsin diyor bana. Açıkçası kafam basmıyor yani, aklıma gelen tek formül adamlar belli workflow'lar için aşırı optimizasyon yapmış da diğerleri patates olur gibi bir düşüncem var, yani geekbench, ne bileyim final cut belki çok iyi çalışıyordur ama ilgisiz bi uygulama daha yavaş olur gibi. 

2017 Macbook'um da 12 inçlik fansız model - acayip güzel bir form faktörü var, incecik ufacık ve bence apple'ın ultraportable kategorisindeki en iyi cihazıydı. Ama işte ısınma sorunu var, ısındı mı da aşırı yavaşlıyor ve ısınıyor da.

Neyse özetlemek gerekirse henüz bu platforma geçebilecek durumda değilim, ama eldeki mac'lerin resmen çöp olması beni baya endişelendiriyor. End user'ı her türlü aldılar şu anda da bi hamleyle power user'ları da kolayca bu platforma geçirebilirler gibi görünüyor. Acaba Mac Pro tarafında nasıl bir update olacak onu da görmek lazım.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

42 dakika önce, sardalya dedi ki:

yil bitmeden bi M1 alip vergiden duseyim diyorum, uyumluluk sikintisi yasama ihtimalim ne programlama yaparken?

32 gb opsiyonu olmamasi kotuymus ama.

Bu işlemcilerle en fazla 16gb ram kullanılabiliyormuş şu anda sanırım. Nedenini de açıklamışlardı okuduğum kaynakta da unuttum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

kullandigim programlar sadece pc'de oldugu icin bu sefer yine intel islemcili bilgisayar aldim. ancak sanirim bundan sonra apple'a gecmemiz gerekecek (eger digerleri bir atilim yapmaz ise)

ayni paraya cok cok daha uzun sure pil omru ve guc...

intel'in boyle bir darbe konusunda gorusu, bir plani, bir on hazirligi yoksa karsilik vermesi cok zaman alacak bir durum olacak gibi.

ikici jenerasyonunu sanirim cogumuz alacagiz gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...