Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple M İşlemcili Mac'ler

cabiria

Öne çıkan mesajlar

abi adam gayet net bir şekilde belirtmiş ne vaat ettiğini: "

"To install a new virtual machine on a Mac with Apple M1 chip, you need to use an ARM-based installation image with a supported operating system.": https://kb.parallels.com/125375

yani özetle bu başlık altında 300 defa belirtildiği üzere windows ihtiyacın varsa ve "windows for arm" işini görecekse m1 mac alabilirsin. bazı x86 appleri emülasyonla çalıştırmasına ve zum mum ıvır zıvır bazı app'lerin native arm versiyonunun da çıkmasına rağmen benim işimi görmüyor. burada da detaylı anlatmış https://docs.microsoft.com/en-us/windows/uwp/porting/apps-on-arm

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de salak salak savunmaya çalışıyorlar notch ekran büyüsün diye var diye

Ulan aynı bezel Dell'de var, gayette kamera sığıyor yukarıya 

Sadece branding için yapılmış aptalca bir fikir. 

Notch olmayan 16 m1 olsa alırım, ya da notch kısmını iptal edip kalın bezel var gibi kullanacağım 

uk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, paradoksalkedi dedi ki:

m1 air satip m1 pro alayim dedim de hic worth degil ya 30k, cok guzel alet de backwards compatible degil notch, rezalet

How to adjust an app's settings to appear below the camera area on your 14-inch or 16-inch MacBook Pro

You can adjust an app’s settings so that it uses the whole display or uses only the area below the camera housing.

https://support.apple.com/en-us/HT212842

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
On 27.10.2021 at 16:17, df dedi ki:

Hiçbir şekilde normal windows kurulamıyor sanırım. Şirketten siparişleri verdik custom olduğundan 1 ay içerisinde gelecekmiş. Bakalım build süreleri vs ne kadar hızlanacak.

bugün teslim aldım sonunda. ilk izlenimler baya bi performans artışı var. detaylı olarak görmek için 3-5 gün kullanmak lazım tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
On 27.10.2021 at 18:16, deadwoll dedi ki:

Bizim universite virtual hpc aldi milyon cekirdekli cpu gpu var. Atladim direk. Mac’e client kurdum oradan makineye baglanip analizleri oyle yapiyorum uzun surecek bir is oldugunda.

O yuzden kafam cok rahat M1 konusunda. Tek sorun m1 pro makineyi almaya param yok ;(

Bir bok yedim 16” base modelini aldim m1pro’nun. Dun amazon’da bir tane vardi 33’e ve pesin fiyatina 12 taksit yapiyorlardi. Siparisi verdim sabah geldi. Henuz performansini deneyimleyecek vaktim olmadi disari cikmam gerekiyordu ama ses ve ekran mukemmel. 16” hayvan gibi geldi 13”ten sonra. Cok mobil kullanayim diyecek insanlar icin degil ama ben pc + laptop ikamesi olarak aldim.

PC’yi de satarim artik, hatta ilan acayim.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

Bir bok yedim 16” base modelini aldim m1pro’nun. Dun amazon’da bir tane vardi 33’e ve pesin fiyatina 12 taksit yapiyorlardi. Siparisi verdim sabah geldi. Henuz performansini deneyimleyecek vaktim olmadi disari cikmam gerekiyordu ama ses ve ekran mukemmel. 16” hayvan gibi geldi 13”ten sonra. Cok mobil kullanayim diyecek insanlar icin degil ama ben pc + laptop ikamesi olarak aldim.

PC’yi de satarim artik, hatta ilan acayim.

base e sadece 16 daha ram ekletip 32 alsaydın keşke. ömürlük alet olması için. bu işlemci yıllarca götürür çünkü. bende base e sadece ram eklettim o şekilde.

Sosyal ağlarda paylaş

ben de 2 gün önce aldım air. ikinci el pro almak yerine sıfır air daha iyi oldu. zaten hayvan gibi workstation'ım var, bu sadece mobil şekilde sağda solda kod yazmak için o yüzden çok ideal.

hem de 13.500'e düşmüştü mediamarkt'ta kampanya ile. ama daha ürün gelmeden ikinci bir kampanya başladı her yerde 13.000 oldu. wtf ya. aradım ya hediye kuponu verin ya da iade edicem başka yerden alıcam diye. böyle saçma şey mi olur indirim üzerine indirim çaktılar. şu an teknosa'da bile 13k.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu ara bir sey oldu, teknoloji marketlere stok falan girdi sanirim. Macbook pro’lar 40000 falandi cunku. Bir anda dustu fiyatlar.

@df abi 32 ekletmeye klksam apple’dan almam gerekecekti. Hem ek ram fiyti hem de apple ayni aleti amazondan pahaliya satiyordu o yuzden tatsiz bir rakama cikiyordu fiyat. Yoksa 32 ramle almak en iyisiydi. Gerci cok ram agirlikli isler yapmiyorum daha cok cpu lazim bana ama gelecek yillar neler getirir bilmiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

normal kullanımlarda hissetmiyorsun pek. sadece ram allocate eden şeyler sıkıntı yaratıyor. benim için docker container ları sıkıntı çıkarıyordu. 7-8 container ayağa kaldırınca sorun yaşıyordum 16 ile. o an container allocate ettiği rami kullanmasa bile sisteme de kullandırmıyor. m1 pro çıkınca bahane ile 32 li m1 pro aldırdım şirkete.

vm vs işin azsa çok dert etme yani. artık m2 ler çok hızlı olduğu için az kullanılan programları çok hızlı sanal ram e yazıp ramde yer açıyor alet.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...