Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlı Ermenileri Bağımsızlık Hareketleri, Ermeni Kimliği ve Tehcir

Feamer

Öne çıkan mesajlar

On 12.11.2021 at 20:08, Nigger_of_the_sand dedi ki:

5 ay dusunup bunu mu yazabildin anca? Lol.

öz güvene bak:)

yemeden içmeden nigger stalkladığımız için...

yeni gördüm, nitekim, şimdide yeni girdim formuma

Alıntı

Ben sayfalarca agzimi kopurtmedim, sayfalarca bana yazilanlara karsilik verdim. Sen sayfalarca terbiyesizlik yapmasan benim de yazacak cok birseyim olmaz.

sayfalarca olup olmadık yerlerde zırvalamasan zaten bırak bu konun içine yazmayı, bu konu bile açılmadı, bunun farkındasın umarım gerçi "5 ay dusunup bunu mu yazabildin anca? Lol." diye yazabilecek kalibrede bir zihinden böyle bir öz eleştiri beklemek biraz safça. 

birde sonunda ayar vermiş kendince komik kavramsın nigger...

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Tarih ver. Mayis 1915'ten sonra ise kalbini kirarim ?

yazı tabi olarak okumadım o kadar boş zamanım, ayı sufle aldığın şeyleri yazıp duruyorsun, ne bir fikrin ne bir araştırman var. ama şunu fark ettim yukarı kaydırırken, merak ettim nasıl kırıyormuşsun kalbi mi?

Alıntı

Şebinkarahisar İsyanı, 2 Haziran 1915 tarihinde Osmanlı askeri birliklerinin Ermeni mahallesine asker kaçaklarını toplamak maksadıyla girdikleri esnada mevzilenmiş Ermeni çetecilerinin açtıkları ateşle başlayan ve yaklaşık yirmi beş gün süren Ermeni isyan hareketidir.

Sosyal ağlarda paylaş

On 03.11.2021 at 21:22, lovecraft0Z dedi ki:

500bin ila bir milyon insanı bir şekilde o anki hükümetin başındaki üçlü klikin kararıyla çoluk çocuk demeden yok etmişler, oymuş buymuş ne fark eder. Şunu meşrulaştırmak için bir insan neden canla başla uğraşır ki.

Bir sürü Türk ve Müslüman, Ermeni komşularını dostlarını kurtarmaya çalıştı, onların çocuklarını kurtarmak için kendi çocuğu gibi gösterdi, ben kendimi onların torunları sayıyorum. Bu insanlıkla ilgili bir şey x,y, z ırkıyla milletiyle ilgili bir konu değil. Ermenilerin meseleyi 'Türkler yaptı' olarak gören milliyetçileri de aynı şekilde sıkıntılı.

meşrulaştırma çabası diye bir şey yok.

iddia makamının savunduğu, "türklerin, canavarca hislerle, sırf bazı insanların sadece "ermeni" oldukları gerekçesi ile sebepsiz yere ve  planlı olarak öldürüldüğü." iddiasında aldı çizili olan kısımların gerçeği yansıtmadığını örneklerle kanıtlamaya çalışıyoruz.

popi söylemler pembe treninde seyahat ederken bu gibi kırmızı çizgileri görmezden gelmezsiniz umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

Mesela biz senle biryerde Turk azinlik olsak ve ben suc islesem

Sonra devletin kolluk kuvvetleri sen de Turksun diye seni oldurmeye kalksa ama komsun seni samanliga saklasa

Komsun seni benden korumus olacak oyle mi?

Allahin koylusu senin ancak acid kafasiyla gelen metaforlarinla dusunmuyor kardes, adama sorsan bal gibi "devletin kolluk kuvvetinden koruyorum" diyecek. Arka sayfalarda paylasildi iste, Kutahya'da vali devletin kararina bile bile baskaldirmis, Ermeni cemaati ona tesekkur etmek isteyince "ben insani gorevimi yaptim" demis. Adam bildigin devlete baskaldirmis iste, Ermeni cetelerine mi baskaldirmis? Ermeniler ona cetelerden korudu diye mi tesekkur etmis? Lol.

diğer bir meselede tartışma üslubuydu, onu görmezden geliyorsun.

eğer iddia ettiğin kadar konu hakkında bilgili ve objektif bakış açısına sahip olsan, o verilmiş örneği daha farklı anlar, değerlendirir ve ona göre bir cevap verirdin.

ama sen ne yaptın? her zaman olduğu gibi amigo vari fanatikle üzerine atladın, neden böyle bir şey yaptın?

ısrarla neden sonuç ilişkisi kurmaktan kaçınıyorsun, sonra "acid kafasiyla gelen metaforlarinla dusunmuyor kardes" gibi çıkarımlar yapabiliyorsun. çıkarım yapacak kapasiteye sahip beynin var ama neden basit bir "neden sonuç" ilişkisi kurmuyorsun?

hadi senin örneğin üzerinden gidelim.

biz bir yerde bir türk azınlığız ve sen aynı burada olduğu gibi ağız isali olmuş vaziyette şuursuzca bireyler anlatarak insanları tahrik ediyorsun. her gün bu zırvalara katlanan insanlara bir süre sonra artık dayanamıyorlar ve saldıracak adam arıyorlar. 

biz aynı evi paylaştığımız için ve sen yaptıklarının sonuçlarına katlanamayacak kadar şerefsiz olduğundan fransaya kaçıyorsun ve ben evde tek kalıyorum. ve doğal olarak öfkeli kalabalık seni bulmak için geldiği evde beni buluyor ve bana saldırıyor. o arada yan komşumuz araya giriyor ve beni kurtarıyor.

şimdi, durduk yere ortalığı fişekleyen sen olduğunun için, ve senin yaptıklarının neticesi olarak benim başım yandığı için, komşu beni senden (senin yaptıklarının neticesinden kurtarıyor).

gayet basit bir paragraf çözümlemesi,

hadi konulara hakim değilsin, tarih bilmiyorsun anlıyorum ama bari basit bir neden-sonuç ilişkisini yapıyor ol.

Sosyal ağlarda paylaş

cidden kardeştir, malazgirt öncesine varan birlikte yaşamışlık ve kurulmuş ortaklıklar var. Haçlı savaşlarını ve 20yy olaylarını saymazsak, ufak tefek şeylerin dışında bin yıl birlikte yaşanmış, ortak kültür oluşturulmuş. bu iç içe geçmenin oranı kürtlerden fazladır mesela. kürtlerle en büyük ortak nokta müslümanlıkken, müslüman olmuş bir ermenin türkten bir farkı yoktur. veeya ermeni kilisesine giren bir türk aynı şekilde

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Feamer dedi ki:

öz güvene bak:)

yemeden içmeden nigger stalkladığımız için...

yeni gördüm, nitekim, şimdide yeni girdim formuma

Ne oncekilerden yeni birsey yazmissin, ne de oncekilerden daha detayli birsey.

Yeni meni gormedin yeme bizi, sanki o ara hic girmedin foruma. Konuyla ilgileniyorsan bu kadar sure gecirmezsin, geciriyorsan da ustune yeni birsey koyarsin. Yok 5 ay boyunca ustune yeni birsey koyamiyorsan da o zaman da susup oturursun.

Azicik haysiyeti olan adam hem vakit ayiramadigi, hem geri kaldigi tartismayi birakir. Uyuyan tartismayi sirf karsidakini kiskirtmak icin alevlendirip bir de "sen yazdigin icin yaziyorum" demez.

Kanin beynine sicradigi o kadar belli ki, okuduklarini tamamlayamadan durup durup art arda mesajlar atiyorsun iste boyle.

sayfalarca olup olmadık yerlerde zırvalamasan zaten bırak bu konun içine yazmayı, bu konu bile açılmadı, bunun farkındasın umarım gerçi "5 ay dusunup bunu mu yazabildin anca? Lol." diye yazabilecek kalibrede bir zihinden böyle bir öz eleştiri beklemek biraz safça. 

birde sonunda ayar vermiş kendince komik kavramsın nigger...

Burada yazdiklarimin tamamina yakini baskalarinin bana yazdiklarina yonelik - ki bunlarin cogunlugu da yine sana karsi. Ve de goruluyor ki bu tartisma sen yazmadigin muddet uyuyor, ben yazmadigim muddet degil. Ayni laflarini onceki yazdiklarima yonelik de duymus idim, su an burada bulunmanin hicbir adam akilli aciklamasi yok.

Yuzsuz utanmaz adam, hem kendin kiskirtiyorsun hem sayfalarca yazi yazdigimi iddia ediyorsun.

Şebinkarahisar İsyanı, 2 Haziran 1915 tarihinde Osmanlı askeri birliklerinin Ermeni mahallesine asker kaçaklarını toplamak maksadıyla girdikleri esnada mevzilenmiş Ermeni çetecilerinin açtıkları ateşle başlayan ve yaklaşık yirmi beş gün süren Ermeni isyan hareketidir.

yazı tabi olarak okumadım o kadar boş zamanım, ayı sufle aldığın şeyleri yazıp duruyorsun, ne bir fikrin ne bir araştırman var. ama şunu fark ettim yukarı kaydırırken, merak ettim nasıl kırıyormuşsun kalbi mi?

Evet soykirimdan, amele taburlarida telef olmaktan kacan Ermeniler'in ayaklanmasi soykirimin sebebi.

Sen once bir kronolojiyi bir oturt, ondan sonra gel. Bundan sonra verdigin butun anektodlarda tarih bulunsun.

Hayir bir de "isyanlar gerekli guce ulasamadi, yaginlik kazanmadi" falan diye kendin soyluyorsun sonra diger yandan tehcirin neden gerekli olduguna inanmamizi bekliyorsun.

Tek bir isin var o da tehciri aklamak - onu bile tehcirden sonrasina referans vererek ve tehcire sebep olmasi gereken isyanlarin boyutunu kuculterek yuzune gozune bulastiriyorsun.

meşrulaştırma çabası diye bir şey yok.

iddia makamının savunduğu, "türklerin, canavarca hislerle, sırf bazı insanların sadece "ermeni" oldukları gerekçesi ile sebepsiz yere ve  planlı olarak öldürüldüğü." iddiasında aldı çizili olan kısımların gerçeği yansıtmadığını örneklerle kanıtlamaya çalışıyoruz.

popi söylemler pembe treninde seyahat ederken bu gibi kırmızı çizgileri görmezden gelmezsiniz umarım.

Birincisi sebepli yere soykirim diye birsey yok. Sen olaya bir sebep yaratmaya calisarak soykirimi inkar edebilecegini sandigin icin suni bir tartisma tabani doguyor sadece.

Ayni sey yuzunden sana haysyetsiz dememin ustune hala Turkler'in canavar oldugu iddiasini tartismamiza yedirmeye calisiyorsun. 

Dedigim gibi, senin derdin baskalarin onundeki imajini korumak. Meselenin ozetini senden dinlesinler diye cirpiniyorsun.

diğer bir meselede tartışma üslubuydu, onu görmezden geliyorsun.

eğer iddia ettiğin kadar konu hakkında bilgili ve objektif bakış açısına sahip olsan, o verilmiş örneği daha farklı anlar, değerlendirir ve ona göre bir cevap verirdin.

ama sen ne yaptın? her zaman olduğu gibi amigo vari fanatikle üzerine atladın, neden böyle bir şey yaptın?

ısrarla neden sonuç ilişkisi kurmaktan kaçınıyorsun, sonra "acid kafasiyla gelen metaforlarinla dusunmuyor kardes" gibi çıkarımlar yapabiliyorsun. çıkarım yapacak kapasiteye sahip beynin var ama neden basit bir "neden sonuç" ilişkisi kurmuyorsun?

Kuru laf, cevap verilecek hicbirsey yok surada.

hadi senin örneğin üzerinden gidelim.

biz bir yerde bir türk azınlığız ve sen aynı burada olduğu gibi ağız isali olmuş vaziyette şuursuzca bireyler anlatarak insanları tahrik ediyorsun. her gün bu zırvalara katlanan insanlara bir süre sonra artık dayanamıyorlar ve saldıracak adam arıyorlar. 

biz aynı evi paylaştığımız için ve sen yaptıklarının sonuçlarına katlanamayacak kadar şerefsiz olduğundan fransaya kaçıyorsun ve ben evde tek kalıyorum. ve doğal olarak öfkeli kalabalık seni bulmak için geldiği evde beni buluyor ve bana saldırıyor. o arada yan komşumuz araya giriyor ve beni kurtarıyor.

şimdi, durduk yere ortalığı fişekleyen sen olduğunun için, ve senin yaptıklarının neticesi olarak benim başım yandığı için, komşu beni senden (senin yaptıklarının neticesinden kurtarıyor).

gayet basit bir paragraf çözümlemesi,

hadi konulara hakim değilsin, tarih bilmiyorsun anlıyorum ama bari basit bir neden-sonuç ilişkisini yapıyor ol.

-Suclunun suursuz olusu ya da insanlari tahrik etmesi konumuzla alakasiz. Suclu demistik, suclu kalmasi yeterli. Bunun detaylandirilmasi sadece demagojidir.

-Ermenileri Ermeni yapan sey ev arkadasi oluslari degildir. Bir milletin tehcir edilmesi suclu biriyle ev arkadasi olmalari seklinde aciklanamaz.

-Kisinin yaptiklarinin sonuclarina katlanamamasi onu serefsiz yapmaz. Cumlenin oznesi ben oldugum icin bana serefsiz demeye calismissin sadece.

-Ermeniler'in basina gelen sey ofkeli bir kalabaligin onlari linc edisi degildir, su an devletin yaptigi tehciri aklamaya calisiyorsun.

-Aksine, Ermeniler'i tehcirden koruyanlar cogunlukla ofkeli olmasi gereken siradan insanlar. Onlari taniyan komsulari, arkadaslari vs.

- Ben bakkaldan ekmek aldim, benim verdigim parayla bakkal keraneye gitti. Ben keraneye mi gitmis oldum simdi?

Diyelim ki albino oldugun icin oldurecek adamlar seni, komsun seni albinoluktan mi koruyor?

Ne kadar lafi dolandirsan da sebep ile sonuc arasinda senin iddia ettigin gibi bir iliski yok. 

Daha az laf ve daha basit mantik kullanarak biz dogrudan sonuca cikar iken sen lafi fizandan dolandirarak adina bir de basit cozumleme koyuyorsun.

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

Yeni meni gormedin yeme bizi, sanki o ara hic girmedin foruma.

başka sorum yok hakim bey...

gerisi için uzun uzun yazmaya gerek. okuduğunu anlama, anladığını anlamlandırma ve neden sonuç ilişkisi kurma konusunda yetersizliğin var. bir şekilde kurduğunun neden sonuç ilişkisi de objektif olmadığın için sağlıklı olmuyor.

"sen yaptıklarının sonuçlarına katlanamayacak kadar şerefsiz olduğundan fransaya kaçıyorsun"

cümlesindeki "sen" senin verdiğin örnekten gittiğimiz için var. şerefsiz olma durumu sadece sonuçlarına katlanamama durumunu kapsamıyor, ve sen bir şekilde fransaya kaçmadıysan eğer ve tartıştığımız konular hakkında iddia ettiğin kadar da bilgin varsa, bu cümle ile seni şerefsiz olmakla itham etmediğimi de anlamış olman lazım.

ama başa dönersek, okluğunu anlama, anladığını anlamlandırma, objektif olma...

Sosyal ağlarda paylaş

@Feamer

Sen kendi yazdiklarini anliyor musun ki benim seni anlamadigimi one suruyorsun?

Yetersizligin var demek ile olmuyor, ben yine senin rezilliklerini semalar cizerek anlatir iken sen anca boyle itham etmek ile yetiniyorsun iste.

Nigger soyle, Nigger boyle - kuru laf hep. 

"biz aynı evi paylaştığımız için ve sen yaptıklarının sonuçlarına katlanamayacak kadar şerefsiz olduğundan fransaya kaçıyorsun ve ben evde tek kalıyorum"

Bu cumlede ifade edilenlerin hicbiri serefsizligin kosullarini karsilamiyor. Alenin ben oznesi ve serefsiz hakaretini yanyana getirmek istemissin. Zaten bu tur betimlemelere ihtiyac duymanin sebebi special pleading ile konuyu istedigin yere baglama cabasi. He adam Fransa'ya kacmis ise onun soyundan olanlari kirmak anlasilir oluyor he. Iyi yurekli komsulari da Ermeniler'i ceteciler gibi Fransa'ya kacmaktan korumuslar.

Sosyal ağlarda paylaş

ısrarla ısrar ediyorsun anlamamakta ve bu ısrarın nedenini merak ediyorum.

neden yani tartışmayı bu ufak alanlara sıkıştırıyorsun?

Alıntı

Bu cumlede ifade edilenlerin hicbiri serefsizligin kosullarini karsilamiyor

karşılamıyor zaten, başından anlıyor olman gerektiği gibi belirli bir olaya ve kişilere işaret ediyor.

ama ısrarından ısrar ederek yine ve yeniden

Alıntı

Alenin ben oznesi ve serefsiz hakaretini yanyana getirmek istemissin

diyorsun...

yorumsuz gerçekten

dersem derim ama durduk yere sana niye şerefsiz deyim gayet saçma bir bakış açısı

bütün olaylara "bana ördek dedin" diye yaklaşıyorsan zaten işin içinden çıkamayız ki zaten çıkamıyoruz, nedeni de buymuş

Sosyal ağlarda paylaş

Tartismayi sikistiran ben degilim ki, ben senin tum yazdiklarina yeterince detaylandirarak cevap veriyorum, sen ise genel gecer yazdiklarinda bir de ustune cevap verdigin kisimlari daraltiyorsun - geriye iste yok komsular kimden korudu, yok serefsiz dedin mi demedin mi bunlar kaliyor.

50 dakika önce, Feamer dedi ki:

karşılamıyor zaten, başından anlıyor olman gerektiği gibi belirli bir olaya ve kişilere işaret ediyor.

ama ısrarından ısrar ederek yine ve yeniden

diyorsun...

Bu ne, kurani kerim tefsiri mi?

O cumleyi kurdugun anin kosullarina gore de degerlendirelim hatta di mi.

Neyi basindan anliyor olmam gerek yahu, ornekler kendi iclerinde anlatici olmalidir - onlarin oncesine sonrasina, onlarla paralel olaylara bakilmaz. Ornegin tek amaci vardir, o da meseleyi sade ve izole bir sekilde anlasilir kilmaktir.

Hangi belirli olay ve kisiler? Hani ornek idi bu, ornekteki ozne de benim iste. Belirli kisi ben miyim yani? Yoksa kim, saatci Agop Agopyan mi?

Basit cozumleme he. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...