Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlı Ermenileri Bağımsızlık Hareketleri, Ermeni Kimliği ve Tehcir

Feamer

Öne çıkan mesajlar

On 21.04.2021 at 10:18, Nigger_of_the_sand dedi ki:

Yeni birsey yazmiyorsun, daha once kabul ettiremedigin seyleri tekrar yazip gecerli olacaklarini ummussun. Soykirimin olup olmadigini tartistik, bu yazdiklarinin hepsine de cevap verdim. Sen tartismayi devam ettirmedin, ya da ettiremedin. Sirf enerji doldurup tekrar geldin diye argumanlarini onurlandirmayacagim. Soykirim vardir, ve bu konuyu kapanmis sayiyorum. Varsa yeni birseyle gelirsin, o zaman devam ederiz.

niye aynı şeyleri yazıyorum. çünkü sende aynı şeyleri yazıyorsun.

sen aynı şeyleri yazınca bende her seferinde cevap olsun diye aynı şeyleri yazıyorum üstüne alınma ?

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 21.04.2021 at 12:53, LethE dedi ki:

yanlışım varsa düzelt.

• İnsan ahlakını ülkeye uygulamalı ve soykırımı kabul etmeliyiz diyorsun.

feamerda

• karşı fikirlerini bir kenara koyarak soykırımın gerçekleştiğini kabul etsek bile ülke çıkarı için bunun şu anda yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Bu konuda ona katılıyorum. Ülke kendi vatandaşları için vardır. Ülkenin daha kurulmamış olduğu tarihte ölen ermeniler için sağlanacak bir adaletin bugün ve gelecekte varolacak vatandaşları herhangi bir bedele mal olması kabul edilemez.

Hatta uç bir örnek: bugün ermenistana soykırım uygulandığında dolar 1 lira olacak, tümden refah artacak olsa, Türkiye cumhuriyetinin bunu yapması yada yapmak için uluslararası arenada çabalaması gerekir.

Not: Alıntıda "bu konuyu kapanmis sayiyorum." cümlesine iğneleme vardı ama tam anlaşılmamış olabilir diye tekrarlıyorum. ikna etmeye ve edilmeye çalışmıyorsak neden herhangi bir konuyu konuşuyoruz?

güzel bir özet olmuş, şunu ek yapmak istiyorum. ilgili bir konuya şu konuşmayı eklemiştim, alta koydum. özet olarak diyorlar ki, türk silah sanayi kabiliyetlerini sekteye uğratmak için dış basında ve akademik ortamlarda kasıtlı olarak çarpıtma haberler yapıyorlar dikkatli olunması lazım zira bu goy goy büyürse başımıza ciddi iş açar.

ermeni meselesi de aynı şekilde, filin götünden başında tutularak tartışılacak, liberal kaygılar ile kabul edilecek bir konu değil.

Sosyal ağlarda paylaş

On 21.04.2021 at 15:48, LethE dedi ki:

verdiğim örnek iyi anlaşılamadığı (insanlar anlamak istemiyor) ve senin için yüzeysel kaldığı için senin son mesajın üstünden devam ediyorum. 

geçmiş şeyler ama çok güzel bir örnek olduğu için yine alındı yapıyorum ?

ne olduğunu ben söyleyeyim. cevap yazabileceği ve üzerinde manevra yapabileceği bir ağırlık merkezi olduğu için verdiğin örneği çarpıtarak demagoji yapmaya çalışıyor çok sevgili nigger ? sever böyle şeyleri.

aslında bütün tartışma konusu yine böyle bir ağırlık merkezine dayandırıyor.

geniş çaplı bak diyoruz ama yok zinhar kabul etmiyor konfor alanından çıkmayı.

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Feamer dedi ki:

geçmiş şeyler ama çok güzel bir örnek olduğu için yine alındı yapıyorum ?

ne olduğunu ben söyleyeyim. cevap yazabileceği ve üzerinde manevra yapabileceği bir ağırlık merkezi olduğu için verdiğin örneği çarpıtarak demagoji yapmaya çalışıyor çok sevgili nigger ? sever böyle şeyleri.

aslında bütün tartışma konusu yine böyle bir ağırlık merkezine dayandırıyor.

geniş çaplı bak diyoruz ama yok zinhar kabul etmiyor konfor alanından çıkmayı.

Okuyan da sanir ki adama sadece ben saydirmisim o ornek uzerine. Sam'e de desene ornegi carpitmis diye?

Hasta idiysen, bir yakinina birsey olduysa gecmis olsun lakin 2 ay sonra circle jerk yapmak adina cevap yazilmaz ki. Amac ne yani, "ben buradayim" demek mi, "en son ben yazdim" demek mi?

Sosyal ağlarda paylaş

Hayir, her baskasini ornek gosterdigimizde whataboutism olmuyor.

Adamin dediginin anlamli olabilmesi icin bahsettigi seyi tek yapan ben olmam gerekiyor, davranis bana degil genele ait oldugu vakit de cizdigi tablo da bozulmus oluyor. Genelin sergiledigi bir kinamaya ben de dahil olmus isem benim carpitmamdan, tartismayi kaydirmamdan bahsedilemez.

Ortada bir kabahat yok ki whataboutism olsun zaten, Sam de seni kinamakta hakli diger kinayanlar da.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

Okuyan da sanir ki adama sadece ben saydirmisim o ornek uzerine. Sam'e de desene ornegi carpitmis diye?

Hasta idiysen, bir yakinina birsey olduysa gecmis olsun lakin 2 ay sonra circle jerk yapmak adina cevap yazilmaz ki. Amac ne yani, "ben buradayim" demek mi, "en son ben yazdim" demek mi?

valla ona da yazdım ama sonra zaten geçmiş konu daha uzamasın diye sildim

Sosyal ağlarda paylaş

her şeyi geçtim, birinci elden biri alıntı yapıyor ve onu çarpıtmak için bile uğraşıyorsunuz, onu bile kabul etmiyorsunuz her zaman dediğim gibi ?  neyi kabul edeceğiz? propaganda için yazıldığı artık ilkokul kitaplarına bile giren ajan/provokatör belgelerini mi?

Sosyal ağlarda paylaş

Silmeseydin o halde, ya da bana yazdigini da silseydin ?

Birinci elden alinti yapildigi vakit konu kapanir diye birsey yok. Ben icini doldurarak bir cevap yazdim, sen ise ise icini doldurmadan carpittigimi iddia ediyorsun. Madem 1. elden alintilar konuyu kapatiyor, o halde soykirima dair 1. el alintilara da ayni saygiyi goster.

2 ay sonra konuyu uplayacaksan yazdiklarinin azicik agirligi olmali.

Sosyal ağlarda paylaş

1. elden alıntının şöyle bir durumu var, Sivas'tan Yunanistan'a göçen ortodokslar ile ilgili bir yazıda denk gelmiştim o yazıyı buraya koymuş olabilirim bilmiyorum. Bölge kırsalında, ama genel olarak Anadolu'da, müslim ve gayri müslim köylerinin dağılımı, 100 köy varsa 50 Müslüman, 30 veya 40 ı karışık, kalanı ise gayri müslimlerin köyleri şeklinde bir oranla gidiyor, çok özel bölgeler hariç sayılar +/- 10veya20 şeklinde düşünülebilir. 

karma köylerde insanların uzun yıllara dayanan iç içe geçmiş yaşamları var, komşulukları var, paylaştıkları sevinç ve üzüntüler var vs. hal böyle olunca ve yaşananları, neyin nereden gelip nereye gittiğini de bildikleri için "türkler bize soykırım yaptı" gibi bir çıkıntı cümle yerine başka kelimelerle konuyu ele alıyorlar. 

Zaten sözü edilen nüfusun ağırlığını oluşturan bu karma köy ve kasaba ahalisin, çok az bir kısmı hariç, taşnakçı kafanın hareketine katılmadığı veya ilgi göstermediğini biliyoruz, ama buna rağmen tehcir kararına da maruz bırakıldığını biliyoruz.

bunun dışında kıyıda köşede kalmış yerleşim yerlerinden tehcir edilenleri, şehir ve kasabalarının sakinleri içinden tehcir edilenlerin, bunların içinde bağımsızlık hareketine katılanların, taşkınlık yapanların ve ardıllarının anlattıklarına bakınca, tabi olarak giriştiği eylemin neticesi olarak "türkler soykırım yaptı" dediklerini de biliyoruz.

yani kimin ne dediği takip edilebiliyor

burada bize düşen, bilgiyi iyi araştırarak, doğru tasnif ederek, objektif şekilde analiz yapmak.

bu yüzden 1. elden kaynak diye çeteci tankçının anılarını alıp, işte size kaynak demek, kavgamdan alıntı yaprak nürnberg duruşmalarında savunma yapmak gibi bir şey

başından beri anlatmaya çalıştığımız gibi, oluşan sonuçlara yol açan taraflardan birinin propaganda malzemeleri ile konuyu tartışmak doğru bir şey değil

Sosyal ağlarda paylaş

Birincisi, isimize gelen birincil kaynaklari secip isimize gelmeyenleri dislamak gibi bir hakkimiz yok. Birincil kaynaklarin arasinda tehcire ugrayanlar, katledilenler de var. Hepsinin Tasnakci oldugu nereden cikti? Ayrica kisi bir kotuluge maruz kaldigi icin de Tasnak'a katilabilir.

Ikincisi, birincil kaynaklarin hangi terminolojileri kullandiklari degil ne aktardiklari onemlidir. Natanyal'in orneginde oldurulmemek icin Kurt rpsi yapan bir karakter goruyoruz. Varsin o soykirim demesin, ama birbirinden ayri ayri bu tur aktarimlari bir araya getirip gayet de soykirim diyebiliriz.

Turkler korumus. Neyden korumus? Ermeni olmak disinda bir ozelligi olmayan adam neden Kurt rolu yapiyor? Bir yandan kimlik gizlemeler, diger yandan Schindler hikayeleri. Olmayan soykirimdan mi kurtarilmis bu insanlar?

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

narrative senin? ben sadece 2 kelime ile sorunu cevapladım.

hayır soru soruyorsun, aldığın cevabı beğenmeyince terminoloji beni bağlamaz diyorsun.

adam benzer bir halk ve durumdan çok güzel örnek veriyor, ben anlamam banane babında reddediyorsun. 

Kusura bakma sen bana bu ergenekon ve balyoz davalarındaki gizli tanıkları hatırlatıyorsun.

al senin gibi yapayım:

türkler korumuş, adı türk diye görmezden gelmenin ne anlamı var? ne yaptıkları önemli olan ve korumuş işte. Sana inat, senin fikrindekilere inat korumuşlar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...