Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlı Ermenileri Bağımsızlık Hareketleri, Ermeni Kimliği ve Tehcir

Feamer

Öne çıkan mesajlar

@LethE

Verdigin ornekte ulke cikarlari icin Ermeniler katledilebilir diyorsun. Bu senin fikrin. Benim karsiligimin da buna uygun oldugunu dusunuyorum.

Kendi kabul etmedigi soykirima halki da inanmasin ve de bu dirayet surdurulebilsin diye aktif caba harcayan bir ulke Turkiye, o yuzden varsayimsal yaklasimin bu meselede bize cevap teskil etmiyor.

Cin konusunda yanildigin yer, bunun sadece siradan insanlar nezdinde dile getirilen birsey olmadigi. Siyasi olarak da taninan bir mesele bu. Avrupa Birligi, Amerika, Kanada, Avustralya benim bildigim ve Cin'i kinayan taraflar. Hollanda'da resmi olarak soykirim olarak tanindi bu. Yani dunya umursamiyor degil.

Sosyal ağlarda paylaş

verdiğim örnek iyi anlaşılamadığı (insanlar anlamak istemiyor) ve senin için yüzeysel kaldığı için senin son mesajın üstünden devam ediyorum. 

Türkiye tam olarak hangi çabaları gösteriyor bu konuda? Sen bireysel olarak şu an sahip olduğun fikirlere nasıl ulaştın? ulaşmanı engellemeye çalışan kimdi?

Benim fikrim ermeniler öldürülebilirdir demiyorum. Saçma sapan bir karşıdakini itibarsızlaştırma çabası var. Ülke çıkarları için bunu yapabilmelidir diyorum. 

Dünya Türkiye'yi de kınıyor. Çin'i de kınıyor. Uygurlar da "thanks for thoughts and prayers" diye kartpostal atıyordur eminim.

Gerçeklere baktığında bu adamlar ölüyor. Ermeniler de zamanında ölmüş.(+Bu iki olaya denklik vermiyorum. Uygurları konuya ben sokmadım hatırlatayım)

Sosyal ağlarda paylaş

anlamadigin su, amerikanin agzina siciyorlar irak ve afganistan yuzunden, gayet elestriliyor abd, hem kendi halki hem dunyadan.

cinliler uygur mevzusu yuzunden ayni duruma dusebilir, henuz hala cok erken yorum yapmak icin, 5-10 yil sonra ne olucak ne halde olucaz bilemezsin, daha gecen seneye kadar buyuk firmalar uygur kole isgucunu kullanmakta beis gormuyordu, ama bu yil sonuna kadar bak bakalim ne olacak

HM-NIKE fln kisa sure once gundeme oturdu , uretimi cinden disari cikarmak isteyen cogu firma var, giderekte artacak.

ha butun dunya kabul etse bile, toplumsal bellege, vicdana bir yara olur bu, bak biz turkler 100 yildir kurtulamadik, senin iddaa ettigin kdar kolayca atlatilabilen bir tramva degil, oldu bittiye gelecek bir sey degil.

point is: ulke cikari icin X Y yi kesip Z yi isgal etmek gerek diyenler yalanci yahut haksiz cikabiliyor, tarihte bunun 10000 ornegi var, o yuzden boyle bir ornekle gelmek cok anlamsiz, verdigin ornek kotu, kurdugun mantik yanlis

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, LethE dedi ki:

Türkiye tam olarak hangi çabaları gösteriyor bu konuda? Sen bireysel olarak şu an sahip olduğun fikirlere nasıl ulaştın? ulaşmanı engellemeye çalışan kimdi?

Yazdiklarimi yazmamisim gibi mi yapiyorsun, yoksa Turkiye'de yasamiyormus gibi mi anlamadim. Bilal'e anlatir gibi mi anlatalim illa? Sonra neden sinirlendigimi sorma ama lutfen.

"Bugun ise ayni yuksek zumreler soykirimi inkar etmeyi vatani gorev biliyorlar. Bugun asker, polis, vali cikip da insani birsey demez, devletin isledigi sucu aklamaya calisir ancak. Ulkenin Kurt sehirleri kusatilip yerle bir edildiginde gorduk. Bu kabulun gerceklesmesini engellemek adina devletin insanlara yalan tarih ogretmesi, ic ve dis mihraklar palavralariyla vatandaslarini dunyada yalnizlastirmasi, katliamin hakli gerekceleri olabilecegi seklinde bireylerinin vicdanini koreltmesi, aykiri konusanlari cezalandirmasi gerekiyor."

Alıntı

Benim fikrim ermeniler öldürülebilirdir demiyorum. Saçma sapan bir karşıdakini itibarsızlaştırma çabası var. Ülke çıkarları için bunu yapabilmelidir diyorum.

Ikisi ayni sey.

Alıntı

Dünya Türkiye'yi de kınıyor. Çin'i de kınıyor. Uygurlar da "thanks for thoughts and prayers" diye kartpostal atıyordur eminim.

Gerçeklere baktığında bu adamlar ölüyor. Ermeniler de zamanında ölmüş.(+Bu iki olaya denklik vermiyorum. Uygurları konuya ben sokmadım hatırlatayım)

Uygurlar'i konuya sen soktun. Ben "Turkler soykirima ugradiginda da it's all in the game demen gerekir" dedim, sen de "dunya Uygurlar icin oyle diyor" dedin. Hem Uygurlar'i konumuza soktun, hem de dunyanin onlar icin "it's all in the game" dedigini iddia ettin. Su an geldigimiz noktada tepkinin yetersiz oldugu mevzisine geriledin, lakin konumuz bu degildi. Kimse in the game demiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Vali bunu kabul etmedi diye sen kabul edemiyor musun? Nerede fake history? Nerede yalnızlaştırma? Vatandaşa uygulanandan bahsediyorum yoksa doğal olarak her ülke yalnızdır.

lethe'nin fikri ermeniler öldürülebilirdir değildir. Ülke'nin fikri bu olabilir. Bu yolda adımlar atabilir. Referandum olursa hayır oyu kullanırım. Referandumlu veya referandumsuz böyle bir hareket ülkeyi ahlaksız/kötü yapmaz.

Uyguları önceki sayfalarda sizler konuya soktunuz. Benim tek söylediğim Osmanlının Türkiyeyi bağlamaması gerektiğiydi.Tepkinin yetersiz olduğunu da iddia etmiyorum. Söylemediğim lafları üzerime yıkma.

Dediğim şey tepki gerçek değil. İnsanlar aralarında insancıllık oynuyor. Ülkeler faydasına bakıyor.

-

dogmeat Türklerde gayet Türkiye'yi eleştiriyor. (bkz: bu konu içinde biz) ve ileride de bu konuda (daha da) kötü duruma düşebiliriz. Ülke'nin görevi olabilecek en az kötü durumu kabul ettirebilmektir. Gerekirse soykırım tanır. Gerekirse ermeniler türklere soykırım yaptı der.
nike ülke değil ama kendi çağında imajına ve karlılığına bakıyor. Bence bu örnek beni destekliyor. İşsiz kalacak onlarca insanı düşünmeden çat diye gidebiliyorlar. Greater good kötü, lesser evil iyi mi?

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, LethE dedi ki:

Vali bunu kabul etmedi diye sen kabul edemiyor musun? Nerede fake history? Nerede yalnızlaştırma? Vatandaşa uygulanandan bahsediyorum yoksa doğal olarak her ülke yalnızdır.

Polisin Ermeni katiliyle hatira fotografi cektirdigi, askerin kusattigi Kurt sehrine "Pis Ermeniler" diye anons yaptigi bir evrende sen ozgur dusunceye karsit ornekleri munferit gibi farzedip, oturdugun yerden siraladigin bu sorulara karsindakinin tez yazmasini mi bekleyeceksin?

Ulkenin kurumlari, resmi gorevlileri nasil boyle sekillendi diye sorarim sana. Polis akademisinde mi ogretiyorlar Ermeniler'den nefret etmeyi? Resmi gorevlilerin, resmi ideolojinin Ermeni nefreti, soykirim inkari oldugu bir ulkede bireyler hangi kanallardan besleniyor da kendi hur iradeleriyle fikir edinecekler? 1, 2, 3 kisi edinir ama cogunluk buna ayak uyduramaz. Benim hayatta oldugum sirada Ermeni Soykirimi'ni konu eden universite panelleri polis tarafindan engellenip "soykirim vardir" diyen tutuklaniyordu sen ne diyorsun arkadas? Nerede yalan tarih diye soruyorsun bir de yuzsuzce, okulda Ermeniler'i ic mihrak, tehciri mustahak, soykirimi da tam olarak nasil yapmadigimizi ogreniyoruz. Egitim sisteminin tarih iceren kisimlari Turkler'i istisnalastirmak, yalnizlasmak uzerine kurulu, halkin da icine islemis bu oyle veya boyle. Sana milli egitimin mufredatini mi disleyelim bir de? Oldu olacak Amerika kitasini da yuvarlak icine alayim dunya haritasi ustunde?

Cok merak ediyorum, bu supheciligini hayatta her alanda sergiliyor musun yoksa burada killik yapmayi kendine vazife mi edindin? Oturdugun yerden sorular sorup benden yatirim yapmami bekliyorsun, birazcik da sen yapsana yatirim?

Alıntı

lethe'nin fikri ermeniler öldürülebilirdir değildir. Ülke'nin fikri bu olabilir. Bu yolda adımlar atabilir. Referandum olursa hayır oyu kullanırım. Referandumlu veya referandumsuz böyle bir hareket ülkeyi ahlaksız/kötü yapmaz.

"Hatta uç bir örnek: bugün ermenistana soykırım uygulandığında dolar 1 lira olacak, tümden refah artacak olsa, Türkiye cumhuriyetinin bunu yapması yada yapmak için uluslararası arenada çabalaması gerekir."

Valla Kuran-i Kerim gibi tefsiri yapilacak birsey yazmamissin, ulkeye faydasi varsa oldurulmelidir dedin. Senin algina gore birseyi ulke yapinca bu sefer ahlak kurallarinin gecerli olmayacagi. Boyle birsey de yok iste, dogada ulke diye birsey yoktur ve bizim ulke dedigimiz sey bir grup insanin ortak karar, hareket ve cikarini tanimlar. Soykirim yapinca evet, ahlaksiz ve kotu oluyorsun. Bunu savunursan da kotusun. 

Politika diyince tek anladigi dustur "cikar" ve "ahlaksizlik" olan wannabe Makyavellistler cok bayiyor gercekten. Bu insansizliginiza lutfen gercekcilik, siyaset, pragmatizm gibi kiliflar ormeyin ya. Meselemiz bu anahtar kelimeler olsa su tartisma cok daha derin olurdu, ayaklari yere basan seyler uzerinden tartisirdik.

Alıntı

Uyguları önceki sayfalarda sizler konuya soktunuz. Benim tek söylediğim Osmanlının Türkiyeyi bağlamaması gerektiğiydi.Tepkinin yetersiz olduğunu da iddia etmiyorum. Söylemediğim lafları üzerime yıkma.

Onceki sayfalarda olsa olsa adlari gecmistir, su anki tartismamiza Uygurlar'i sen soktun. Tepkilerin yetersiz oldugunu da ima ettin. Asagida soyledigin sey ayni kapiya cikiyor.

"Dünya Türkiye'yi de kınıyor. Çin'i de kınıyor. Uygurlar da "thanks for thoughts and prayers" diye kartpostal atıyordur eminim."

Alıntı

Dediğim şey tepki gerçek değil. İnsanlar aralarında insancıllık oynuyor. Ülkeler faydasına bakıyor.

Yukarida "Tepkinin yetersiz olduğunu da iddia etmiyorum" diyen kisi yaziyor bunu asdf. Gercekten okul yillarima gittim ya su tartismada. 

Tepkiler gercek degil falan demedin ki basindan. Ilk iddian dunyanin Uygur Soykirimi'na bakip "it's all in the game" dedigiydi. Cin'e yanlayan Turkiye, Afrika ulkeleri falan demistir anca da gercek gucu olan ulkeler arasinda kim diyor? Benim saydigim kinayan taraflar keza bu cenahin cogunlugunu teskil ediyordu.

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ortaya koyduğun iddiayı desteklememek için cambaz gibi dönüp duruyorsun.

Almanya nasıl nazi/hitler de sansür uyguluyorsa Türkiye de aynı şekilde kendi çıkarına göre davranıyor.

Ayaklanmalar, ülkenin parçalanması, vs hep hayal zaten. 

Kendi varlığın sözlerini çürütmüyor mu? Bugün rahat rahat bu fikirleri konuşabiliyorsun. İyi kötü bu bilgiye erişimin sağlanmış. 

Yazdıklarımdan okuduğun imalar kendi fikirlerini yansıtmandır.

Alıntı

Cin konusunda yanildigin yer, bunun sadece siradan insanlar nezdinde dile getirilen birsey olmadigi.

dediğinde bunun senin gibi ahlak puanı kasan kitle için yapılan bir hareket olduğunu anlatmak istedim. uygurlu insanlara hiçbir etkisi yok. aynı şekilde bugün tırnakladığın ermeni konusu dışarıda ne kadar goygoylansa da Türkiye kabul etmediği sürece pek bir anlam ifade etmiyor.

bu ahlak masturbasyonuyla nereye varmaya çalışıyorsun bilmiyorum gerçekten.

Alıntı

Birileri Turkler'e soykirim yaparsa da aglamayip "its all in the game" dersin artik.

goygoylara da cevap vermek istiyorum ama bunu da sen söyledin. söylediğini olduğu gibi kabul edince, ilk sen uygur dedin diye konuyu dağıtıyorsun.

ha yoksa sen onları farklı türk mü görüyorsun? 

Ek: wannabe Makyavellistler vs gibi soft hakaretlere başvurmazsan sevinirim. Kanıtladığın tek şey fikirlerine boyun eğilmediğinde çirkinleştiğin.

LethE tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, LethE dedi ki:

Ortaya koyduğun iddiayı desteklememek için cambaz gibi dönüp duruyorsun.

Almanya nasıl nazi/hitler de sansür uyguluyorsa Türkiye de aynı şekilde kendi çıkarına göre davranıyor.

Ayaklanmalar, ülkenin parçalanması, vs hep hayal zaten. 

Konusmak bedava, dediklerimi destekledim. Yazimin icerigine dair bir cevabin yok goruyorum ki.

Freud'un herseyi cinsellige baglamasi gibi sen de herseyi cikara bagladigin bir felsefe uzerinden durus sergiliyorsun. Bahsettigimiz seyler yoktu hani, simdi Turkiye'nin cikarina uygun mu oldu? Demin fikir ozgurlugu vardi, simdi ise sansur Turkiye'nin cikari diyorsun lol. Kacinci defa kendinle celisiyorsun, hangimiz cambazmis?

Alıntı

Kendi varlığın sözlerini çürütmüyor mu? Bugün rahat rahat bu fikirleri konuşabiliyorsun. İyi kötü bu bilgiye erişimin sağlanmış. 

Yetiskin bir insana "ragmen" ile "sayesinde" arasindaki farki anlatmayacagim. Yazdiklarimi okumuyorsun ya da anlamiyorsun. Cevap verdigin mesajda ne demisim bak:

"1, 2, 3 kisi edinir ama cogunluk buna ayak uyduramaz." - ozgurce fikir edinmeye yonelik. Iran'da da bir suru ateist var ona bakarsan.

Ben bunu rahat rahat falan konusamiyoum. Bir kere toplum icinde soyleyemem, akademisyen olsam soyleyemem, askerde soyleyemem. Hala oyle midir bilmiyorum, universitede zorunlu olan Inkilap Tarihi dersinde benden istenilen fikri belirtmesem dersten kalirdim. Kamu onunde biri olsam, biri sozlerimi hasbelkader dogru acidan cimbizlasa oldurulme riskim var. Kim bilir, sonra polis gider belki katilimle fotograf cektirir.

Hadi bunlar riskleri. Kendi haline biraktiginda normalde bu kadar inkar edilmesi, savunulmasi olasilik disi bu olayin. Az geride yazdim, Osmanli'nin kendi icinden gelen tepkileri ornek verdim ama sen okumadin. 

Alıntı

dediğinde bunun senin gibi ahlak puanı kasan kitle için yapılan bir hareket olduğunu anlatmak istedim. uygurlu insanlara hiçbir etkisi yok. aynı şekilde bugün tırnakladığın ermeni konusu dışarıda ne kadar goygoylansa da Türkiye kabul etmediği sürece pek bir anlam ifade etmiyor.

bu ahlak masturbasyonuyla nereye varmaya çalışıyorsun bilmiyorum gerçekten.

Uzgunum, kiviriyorsun. 

"+ zaten it's all in the game diyor bütün dünya."

Burada hic de oyle bir anlatim yok. Buraya nereden gelmistik, ulke cikarina uygun ise insanlarin oldurulebilecegi ifadenden gelmistik. Senin iddian da dunyanin ayni sekilde Cin'in yaptigini nizami gordugu idi. Yanildin, simdi de baska birsey soylemis gibi yapiyorsun. 

Ve hayir, Ermeni sorunu Turkiye kabul etse de etmese de Turkiye'nin onunde bir engeldir. Bu tescilli bir antagonist olarak Turkiye'nin diplomatik iliskilerini zorlastiriyor ve de Turkiye'nin benzer baska meselelerde taraf olmasinin onune geciyordur muhtemelen. Kendi gecmisini kabul etmedigi gibi, su anki uygulamalariyla da bundan bir ders cikarmamis. Turkiye su haliyle tutup da baska ulkelerin insan haklari ihlallerini elestiremez, elestirse de gulunc olur. Bu bir mesele olmasa fi tarihinden beri her yil en az 1 kere siyasi bir kriz yasanmazdi, gundem olmazdi bu konu. Bastiran kitle yaptirim gucune sahip oldugu muddetce de gayet Turkiye alehine bir mesele olmaya devam edecek. Deve kusu gibi kafani kuma gomunce sorun ortadan kalkmiyor.

Ahlak masturbasyonuyla nereye varmaya mi calisiyorum? Ne bekliyordun ki, boyle bir baslik acilacak sonra herkes "tabi la hepsi dis guclerin oyunlari" diye circle jerk mi yapacak? Benimki de counter-jerk oluversin o halde.

Alıntı

goygoylara da cevap vermek istiyorum ama bunu da sen söyledin. söylediğini olduğu gibi kabul edince, ilk sen uygur dedin diye konuyu dağıtıyorsun.

ha yoksa sen onları farklı türk mü görüyorsun? 

"+Bu iki olaya denklik vermiyorum. Uygurları konuya ben sokmadım hatırlatayım"

Boyle bir iddia sarf etme geregi duydun. Konumuzu Uygurlar'a getiren hem sensin, hem de verdigin bu ornekte dunya it's all in the game demedigi icin haksizsin.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, LethE dedi ki:

dogmeat Türklerde gayet Türkiye'yi eleştiriyor. (bkz: bu konu içinde biz) ve ileride de bu konuda (daha da) kötü duruma düşebiliriz. Ülke'nin görevi olabilecek en az kötü durumu kabul ettirebilmektir. Gerekirse soykırım tanır. Gerekirse ermeniler türklere soykırım yaptı der.
nike ülke değil ama kendi çağında imajına ve karlılığına bakıyor. Bence bu örnek beni destekliyor. İşsiz kalacak onlarca insanı düşünmeden çat diye gidebiliyorlar. Greater good kötü, lesser evil iyi mi?

hayir abi, iyi kotu tanimi basit gayet, birak basit kalsin.

misal insanlarin calisip maas almasi iyidir, issiz kalmasi kotudur, devlet verdigi yanlis kararlar yuzunden issizlige sebep oluyorsa yanlis karar vermistir. gerci uygurlular konusunda relevant degil adamlar kole sartlarinda calistiriliyor.

misal amerika karliliga bakiyor imajina bakiyor diyorsan, sence karli olmayi yahut imajini duzgun tutmayi becerebilmis mi? google afghan papers,  e amerikanin onca kaynakla planlama dairesiyle vs yapamadigini sen nasil yapacaksin? cinin yaptigini iddaa ediyorsun ama henuz sonuclarini gormedik diyorum, bekle 5 yila 10 yila bakalim cine nasil tramvalara yol acicak diyorum

basa donersek, iyi kotuyu basit tut, insan haklarina , ozgurlugune, bagimsizligina, uluslararasi hukuk ve kurumlarina saygi duy, o zaman hataya dusmezsin, 20 yil sonra `yahu afganistanda basa donduk yine talibanla masaya oturduk` durumunda kalmassin , cok dusunmeden vicdaninin , midenin sesini dinlesen, neyin yanlis neyin dogru oldugunu biliyorsun, aynisi devletin politikasi icin de gecerli, ulvi bir devlet akli yahut cikarlari yok, insan cikarlarindan ayri. dahada tartismam bu konuda

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, LethE dedi ki:

Hatta uç bir örnek: bugün ermenistana soykırım uygulandığında dolar 1 lira olacak, tümden refah artacak olsa, Türkiye cumhuriyetinin bunu yapması yada yapmak için uluslararası arenada çabalaması gerekir.

çok çok yanlış bir örnek olmuş, uç örnek vereyim derken maksadını aşmışsın sanıyorum. dünyada her alanda birinci sıraya bile yükselecek olsak böyle birşeyi ne ülke, ne yönetici, ne vatandaş, hiçbiri kesinlikle yapmamalı. ki net defalarca belirttim yaşananları soykırım saymadığımı, ama üzdü böyle birşeyin söylenmesi.

bidon da bu hafta soykırım diyecek diye haberler çıkmaya başladı, türkiye de yerli soykırımını tanır öyle birşey olursa umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

daha bu başlığın ilk sayfalarında bu durumu öven çıktı işte, şaşmamak lazım. insanlar ne kadar medeni olduklarını düşünse de çoğu kendi görüşleri için aba altında sopa gösterilmesini ama bunun vicdani vebalinin üstlerine kalmamasından hoşlanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben Ermenilere yapılanlar için soykırım tanımını kullanmama tarafarıyım, yazdım zaten. Ne biliyim belki bir Ermeni gelse benim atalarımı Osmanlı, İTC vs. katletmiş soykırım yapmış dese, yok soykırım değil o bir kere diye karşı çıkmam ama şu anki bilgi ve aklımla soykırım kelimesini kullanmıyorum. Bu bireysel tutumum resmi bir konumda olsam karşı çıkarım tabii ki. Veya bir Ermeni atalarımı katlettiniz derse bana karşı çıkarım benim bir alakam yok çünkü. 

Benim takıldığım nokta 1915'e kitlenmek, ben bugün Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyorum. İşte 1950'de devlet eliyle insanları kışkırtıp pogrom düzenlediler. Hani bunun sorumluları zaten öldü gitti, biz ismen bile suçluları bilmiyoruz hala, niye hala yargılayamıyoruz? Daha öncesinde Aşkale var. Gayrimüslim nüfus oranı sürekli düştü, hala da düşmeye devam ediyor. Bunun sebepleri arasında azınlıklara baskı hiç yok mu? Ama sırf gayrimüslim meselesi değil, işte 78'de Maraş katliamı, çoğu alevi 100'den fazla insan öldürdüler. Veya 1993'te, hani müslümanların "ezildiği" zamanlarda 37 insanı sünni değil diye yaktılar. Bu olayların kendisinden daha kötüsü, bu olayların faillerin cezasız kalması, hatta zaman zaman kollanması. Etnik temizlik belki şu anki konjonktürde uzak ihtimal ama pogrom tehlikesi gayet canlıyken geçmişte nolduğuna değil de geçmişte yaşananların nasıl değerlendirildiğine bakıyorum. Soykırım değil diyene diyecek bir şeyim yok ama garip garip bahaneler bulanlar bugün pogrom olsa yine kafasını toprağa gömecek diye endişeleniyorum. Buna çok örnek yazarım ama gerek yok sanki. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, sardalya dedi ki:

Soykirim demis mi?

dedi.

@eldar haklısın, ben de şahsen yanlış yapılanlarda ısrarla haklı olunma gerekliliğini görmüyorum. zaten dönem öncesiyle ve sonrasıyla dünyada çok kötü vakitler. her tarafta değişik katliamlar, soykırımlar. burada bence yapılması gereken olayı olabildiğince objektif yorumlamak ve ermeniler dışındaki halkların sıkıntılarını da anlatmak.

öte yandan bu konuşmama, konuşulursa da olayı kişilere havale etme meselesi bizden daha ‘medeni’ler tarafından da yapılıyor. kimse leke istemiyor itibarında günümüzde. kongo bahsi geçince leopold2 denip geçiyor, adam adımını bile atmadan telekinesisle yapmış sanki, hiç yardakçısı, neferi yok. holodomor, büyük atılım konuşulmuyor, halihazırda holocaust için bile doğu avrupa ülkelerinde revizyonizm var. “sadece biz böyleyiz” değil durum yani, çok garipsememek lazım.

bu meselede de bakın bugün çıkan yabancı basın yazılarına, revize ettiler artık 1915-1923 oluverdi tarih. maksat belli, kurtuluş savaşı sonucu kurulan cumhuriyeti de töhmet altında bırakmak, adım adım ilerliyor plan. gelecek yıla bidon “ottoman era” lafını da “start of republic era” filan diye değiştirir lazımsa. mbs’ye höt diyemedi, gücü tayyip’e yetti. kötü niyet paçalardan akıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Tehcir edildiği söylenen ermenilerin sayısı milyonları buluyor. O dönemde osmanlı'nın nüfusu 18.5 milyon. Bu kadar insanın tamamı zaten çeteci, ayrılık yanlısı, türk düşmanı olsalardı hiçbir kuvvet geri tutamazdı onları bu emellerinden. Bunca insanın topluca ölmesi de pek açıklanabilir bir durum gibi durmuyor. Nedir yani kara veba falan mı vardı içlerinden birinde? Soykırım veya değil pek çok masum insan öldü ki bu insanlar Osmanlı Devleti'nin korumakla yükümlüğü olduğu kendi vatandaşlarıydı. Bir kavramı savunurken veya reddederken ülke çıkarlarından ziyade gerçekleri ve doğruyu savunmak gerektiğine inanıyorum. Hiç yoktan az sayıda da olsa aykırı ses olmalıdır ki bir daha böyle olaylar yaşanmasın. Yoksa yarın öbür gün akpliler, cehapelileri hedapelileri de tehcir edip ülkeyi tek bir ideolojide konsolide edebilirler. Geleceğin insanları da "o zamanın şartları bunu gerektiriyordu canım yauuuvv, yapacak bir şey yok" diyebilirler

Sosyal ağlarda paylaş

Benim anneanne tarafım Ermeni'lerden, gerçi onlara sorsanız şuan Kürt'üz diyorlar ama köydeki herkes, dedem bile diyordu bunlar ermeni diye. Neyse, anne tarafının köyü de eski ermeni köyü zaten türkler, ermeniler ve çok az sayıda kürt yaşarmış o dönemlerde.

bizim klei anneanne vardı, annemin anneannesi işte. Adı Klei, ama Kürt'üm diyordu o da ermenice ve kürtçe biliyordu sadece kjshfsda o anlatırdı hep bize. rus/rusçu ermeni çetelerin saldırıları ile başlamış olaylar hep. bir gece onlar gelirmiş işte köyde yağma, dayak, şiddet sonra türkler toplanıp gidermiş. olan tabii bunlara olurmuş, osmanlı ermenileri diyelim. sonra türkler gelirmiş ermeni diye bunlara aynı şeyler olurmuş. böyle böyle uzunca süre gitmiş. olaylar çözüme ulaşmayınca tabii şiddet seviyesi artıyor tecavüzler başlıyor, cinayetler vs... gerisi malum.

klei'ler falan haberleri alınca böyle unların içinde vs. saklanırlarmış hep. gizli gizli yerler yapmışlar köylerde hep. türklerin çoğu koruyormuş zaten köydeki vs...

osmanlı tehcir kararı ile işi tamamen saçma bir boyuta çıkartıyor ama işte, tarihi bulgular zaten bunun osmanlı tarafında soykırım vs. olmadığını kanıtlıyor. amerikalı, fransız tarihçilerin vs. çoğu bile soykırım demez buna.

insanları evinde korumak yerine bir yere toplayıp orada korurum kafasına giriyorlar. sonuç olarak daha fazla kayıp çıkıyor, ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar saçma sapan bir şey oluyor. Yollarda telef olanlar, hem Türk hem Rus Ermenileri tarafından öldürülenler vs...

Zaten ne olduysa Osmanlı Ermenilerine oluyor. İki ateş altında kalmışlar hep teker teker ölmüşler.

O dönem işte köylerde tehcir'e katılmayanlar var. Misal benim hem anne hem baba tarafımda dönemin Ermenilerini saklayanlarla dolu.

Misal annemin babası olan dedemin ailesi (türklerdir), köydeki çoğu ermeni'yi koruyor. osmanlı yetkilileri vs. geldiğinde çoğu için kürt deniyor, o ailelerin akrabaları olarak da gösteriliyorlar vs. kayıt kuyut vs. bok gibi olunca ve köydekiler ağız birliği yapınca zaten elleşilmiyorlar. dağda kıyıda bir köy, çok az esnaf vs. varmış onlar gitmiş ki onlarında çocukları saklanmış hep. yıllarca kürt rp'si yapıyorlar bunlarda işte sonra kürt olarak kalıyorlar. anneanne tarafım şuan kürt olduğunu iddia ediyor ama zaten kendilerini koruyan ailenin içine çok girip, onlarla evlilikler vs. de yaptıkları için normal geliyor.

babamın dedesi ise zaten elazığ'da toprak ağasıymış, ayrıca askeri bir mevzusu da vardı da hatırlamıyorum. evde halen osmanlıdan kalma kamalar, kılıçlar, askeri envanterler vs. var 150-200 yıllık saklıyoruz sdkjhfsd orada kayıt kuyut işleri biraz daha kaliteli olduğundan çoğu ermeni biliniyormuş ama forsunu ve gücünü kullanarak 25 civarı çocuğu himayesi altına almış. Aileler giderken çocuklarını hep ona emanet etmişler. Döndüğümüzde alırız vs... diye.

Dediklerine göre ilk yıllarda sadece 6 çocuğun ailesi dönmüş işte. bir çoğunu evlatlık olarak büyütmüş, hepsini okutmuşlar. 3-4 tanesinin ailesi yıllar sonra çıkmış, 1 tanesini amerika'ya yollamış hatta bizimkiler işte. ama neredeyse 15 ailenin çocukları öksüz kalıyor.

Neyse niye anlattım.

Benim hem anne tarafım hem baba tarafım Türk kimlikleri ile bunları anlatıyor. Zaten gerçekten Doğu'da büyüyüp, ailesinden bu hikayeleri dinleyenler için "Soykırım" diye bir şey olmadığını söylemek isterim çünkü çok fazla insan aynı şeyleri anlatır. Çok çok az radikal bir kesim lobiciler gibi konuşur sadece, gerisi hep şehirde büyümüş bi haber tayfadan. Bizim bu Nigger gibi işte kjasdhfsd Alınma babuş ?

Ama olayların buraya gelmesi de tamamen bizim Osmanlı'nın suçu onu da kabullenmek gerek. Belki silahları doğrultup binlerce kişiyi öldürmedi bu devlet ama o insanların canlarını, mallarını ve geçmişlerini kaybetmelerinin en büyük sebebi de yine alınan o hatalı karardır. Madem yollara düşürtürsün, koruyacaksın. 

Yine tarihi bulgular mesela ermenileri koruması gereken askerlerin sayısının çok az olduğu grupların olduğu ve türk/ermeni çeteleri gruba saldırınca koruma görevini bırakıp kaçtığını da söylenir ki çok büyük kayıplar çıkmış oralardan vs...

Arkasını getiremeyeceğin kararlar almak tam bir Türko işi işte kajsdhfasd 

Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kimliğini reddedecek kadar büyük bir travma geçiren anneanne tarafının olan biteni soykırım diye nitelendirmediğini anladım dediklerinden ama olan biten hakkında ne düşündüklerini anlayamadım ve merak ettim.

Bir de babanın dedesinin himayesine aldığı çocukların mal mülkü kime gitti acaba, o konuyu da anlattılar mı?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...