Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ses İzolasyonu

µh

Öne çıkan mesajlar

Bu konu hakkında ufak bir yardım lazım bana.

Çalıştığım yerde bir prosesimiz var, bir ürün makineden devamlı akıyor bant şeklinde. bu ürünün kesildiği noktada çok yüksek bir ses oluyor. Ben sadece kesicinin olduğu yere bir kabin yapıp bunu engellemek istiyorum.

1- Kesimde toz oluyor, normal yumurta izolasyon süngeri tarzı bir şey kullansam toz onun etkisini azaltır mı?

2- Ürünün girdiği ve çıktığı noktada doğal olarak mümkün olduğunca ufak delik açık olacak, o çok etkiler mi? 

3- Kabini zemine kadar indirerek yapacağım doğal olarak, zeminden de ayrı bir şey yapmak gerekir mi? 

yardım piliz.

Sosyal ağlarda paylaş

1. tozlar yapışır muhtemelen ve bir süre sonra pürüzsüze yakın bir zemin oluşabilir eğer böyle olursa ses artabilir

2. çok fazla etkilemez ama etkiler. Girdiği yere soğuk odaları ayıran silikon kasap perdesi gibi bir şey yapabilirsin

3. Zeminden ayırmana gerek yok bence  makinanın geri kalanı yerde titreşim yapmıyorsa. Üretime de engel olmayacaksa

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Kabin yapılacak ve içi keçe ile kaplandıktan sonra ses emici sünger yapışacak üstüne. Kabin malzemesini iyi seçmeniz gerekli, sesten ötürü titreşip diyafram etkisi göstermemeli. Zeminle temasında da esnek malzeme koyarsan sistem daha az titreşecektir. Malzemenin çıkacağı açıklık için şaşırtmalı ses koridoru yapılabiliyorsa o yapılabilir. Toz için de bir noktadan emmek faydalı olur.

Eğer kabin çok geniş ise ses kaynağının civarına sesi kıracak sönümleyici malzemelerden asılı veya sabit deflektör tarzı engeller konulabilir.

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

Çok büyük bir kabin değil 27 m2 yaklaşık(yüzey alanı). normal düz yalıtım süngeri üzerine ,yumurta sünger düşünmüştüm. sistemin titreşmesi daha iyi olur esasında süngerdeki tozu silkeleyebilir.

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ses izolasyonunda en zayıf halka sesi geçirir. Açıklık olacaksa yine ciddi bir ses çıkacaktır. Bu yüzden giriş ve çıkışları açılır/kapanır yapmak lazım, eğer üretim sürecini baltalamıyorsa. Eğer tam kapalı olmuyorsa pek verim almanız olası değil.

Yumurta süngerlerin ses geçirgenliğine çok ciddi bir etkisi olmuyor. Daha çok sesin geri yansımasını önleyen malzemeler olduğu için akustik düzenlemede kullanılırlar.

Ses yalıtımı için genellikle yoğun taş yünü kullanılıyor. Yapacağınız kabinin içini bu malzemeyle doldurabilirsiniz. 

Ses mekanik bir dalga olduğu için titreşimler olarak yayılıyor. Dolayısıyla zemindeki titreşimi kesmezseniz en zayıf halka zemin olacak ve etrafta kabin olsa bile yine ses dışarı geçecek.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...