Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Galatasaray 2020-2021 Sezonu Genel Tartışma

Aceace

Öne çıkan mesajlar

ofsayt cizgilerinin tarafli cekildigine inanan insanlarla futbol tartismak da...

konusmalar da acilacak bir sey farketmeyecek, insanlarin kariyerlerini 'bence penalti degil hocam' dedi diye bitirecek futbol camiasi.

karsi takimin sesi gur cikiyor, senin dudugunu astirmak istiyor diye, tek pozisyonu yanlis gordun diye kariyerin yanacaksa niye hakemlik yapasin ki. alikoc aleyhine yapilan her hatadan sonra butun gucuyle agliyor, mobeselere konusuyor artik, tek hakem rambo okan kalana kadar devam eder heralde.

Sosyal ağlarda paylaş

penaltı konusu ingiltere'de de baya sıkıntı.orda da baya saçma sapan pozisyonlar da yanlış kararlar verilebiliyor.bizde ki kadar tartışıldığını pek sanmıyorum .VAR konuşmaları da başka ülkelerde yayınlanıyor mu ki? ilk uygulanmaya başladığında VAR odasını da gösteriyorlardı yine öyle bir şey yapılabilir ama 

Sosyal ağlarda paylaş

56 dakika önce, Lancelion dedi ki:

ofsayt cizgilerinin tarafli cekildigine inanan insanlarla futbol tartismak da...

konusmalar da acilacak bir sey farketmeyecek, insanlarin kariyerlerini 'bence penalti degil hocam' dedi diye bitirecek futbol camiasi.

karsi takimin sesi gur cikiyor, senin dudugunu astirmak istiyor diye, tek pozisyonu yanlis gordun diye kariyerin yanacaksa niye hakemlik yapasin ki. alikoc aleyhine yapilan her hatadan sonra butun gucuyle agliyor, mobeselere konusuyor artik, tek hakem rambo okan kalana kadar devam eder heralde.

Teknolojinin böyle bir imkanı varken neden yapılmıyor? 
Daha bu iş baştan başlıyor. Premier, bundesliga, La Liga burada maçlar en az 20-30 kamera ile çekiliyor. Bizde derbi hariç maçlar 8 kamera civarı. Örnek olarak Gs maçındaki pozisyon tek kameraya yakalanıyor, adam akıllı üzerine konuşamıyor kimse. Premier'de her pozisyon zoomlanıyor. 
Var konuşmaları, ofsayt en başından yayınlanıyor. Bir hakemi yiyecekler diye değil. Benim görüşüm. Bein yeterince yatırım yapmıyor. Hakem, eksik kamera var, göremiyorum, açı yetersiz falan gibi konuşmalar yapıyorsa bu bein'in sıçışı olacak tabii ki. 

bLackcha0s tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

kamera yakalamış, yakalamamış çok önemi yok bence, 3-5 pozisyon hata olur, her takıma oluyor zaten, maçtan sonra futbol yerine hakem şöyle böyle, e biliyoruz zaten siz çok mu iyisiniz demiyor kimse, var mar teknoloji güzel tabi ama alt liglerde var mı bu teknoloji yok, onlar futbol oynamıyor baska bisey mi oynuyor, hakem de oyuncu gibi bir sporcu, nasıl futbolcu topu kaptırıyorsa, pozisyon harcıyorsa hakem de yanlış karar verebilir bunu herkesin aklına sokması lazım. kamerayla, çizgiyle futbola pek katkı sağlayamazsınız zate  bunu da medeni ülkelerde biliyorlar cok fazla zaman harcamak istemiyorlar büyük liglerde, bizde 3dk duruyor pozisyon sdfh

Sosyal ağlarda paylaş

Opta'nın güzel analizi vardı;
https://www.goal.com/tr/haber/opta-analiz-maclarla-ilgili-bir-takim-seyler/1uvzomqatqm2k1nbnl0nddq320

Ligler arasında en çok bizde oyun uzuyor, top en az bizim ligde oyunda kalıyor. En çok faulde bizde oluyor da bunun nedeni hakemlerin her pozisyonu durdurması bence. Yine en çok VAR'a giden bizmişiz ?

Sosyal ağlarda paylaş

Dikkat !! Biraz uzun bir mesaj olabilir.. o yüzden spoilera koydum.

Spoiler

Konu sadece bir maç özelinde ve TR futbolu özelinde değil, ülke insanının total kalitesi, total karakteri (veya karaktersizliği) sorun aslında. Bu konuda Önder Özen'in aşağıdaki açıklaması 10 numara 5 yıldız, altına imzamı atarım.

Peki neden TR futbolunun sorunu ülke insanından kaynaklı? Bizim gibi az gelişmiş, fakir ve buna bağlı toplumdan kopup sadece kendini düşündüğü ve "kazan ne olursa olsun kazan" mantığının yerleştiği, adalet duygusundan uzaklaşıldığı, bir şekilde çakallığın, hırsızlığın ve rüşvetin sıradan görüldüğü, hatta ve hatta yapmayanın keriz olarak görüldüğü bir ülkede tüm sistemler ile birlikte spor da çöküyor haliyle.

İnsanlar sadece kendi canı yandığında ses çıkartıyor (bu konuya uymayan bazı kesimler de siyasi irade tarafından terörist olarak damgalanıyor ?‍♂️), kendinden olmayanın başına kötü bir şey geldiğinde ses çıkartmıyor, oh olsun diyor veya mağduriyet yarıştırıyor vb. 

3 büyüklerin durumu da tam aşağıdaki olacak o kadar skeci

birisinin başına kötü bir şey geldiğinde diğer ikisi bundan zevk alıyor, veya lehine hakem hatası olduğunda diğer ikisi ortalığı yangın yeri yapıyor. Ne zaman kendi canları yanarsa adalet diye ağlıyorlar, ancak "ezeli rakip, ebedi dostlarının" canı yandığında bu adalet söyleminden bahseden yok. Ama asla bir ortak noktada buluşmuyorlar, hep biri el ele tutuşmuş bindikleri gemiyi batırıyorlar. Yeni nesli yakalamayı bırak, eskiden futbolu yakından takip edenleri bile soğutup uzaklaştırıyor, sistemin dışına atıyorlar. 

TR futbolunu bu hale getiren TR seyirci kitlesi, bu kitle ne isterse yönetimler onu veriyor (ister transfer, ister leş, kavgacı dil), spor programları onu yayınlıyor, bütün hafta gündemde o konuşuluyor. Bir yerde aydınlanma yaşayıp ne boktan iş diyorsun, aslında sistem tamamen senin üzerinden dönüyor, maddi manevi sistemi finanse eden sensin ama en çok sen kendine dert ediniyorsun olayı. Bu kırılmayı yaşayınca uzaklaşıyorsun zaten. Hakemden, ligin dizayn edilmişliğinden şikayet edenlere "izlemeyin, para harcamayın" önerisi yapıyorum, ancak bir grup insanın hayatından futbolu çıkarttığında yerine koyacak bir şeyi de yok bunun da farkındayım. O yüzden sistem dönmeye devam ediyor.

Her kesimi işin içinde tutacak şekilde dönüyor çarklar. Seni tamamen küstürmeden, max sağabileceği kadar sağmak istiyor. Bu haksızlık, adaletsizlik duygusu üzerinden yakalamaya çalışıyorlar,  izlemeyeceğin bir maçı bile sırf "hadi lehlerine/aleyhlerine bir hata olsa da onu konuşsam" diye izlettiriyorlar. Bu seni sarmıyor mu ? 1 şubatta transfer dönemi bitiyor 2 şubatta hemen yaz transferi haberleri pompalıyorlar, çünkü sen futbolun kendisini değil rakiplerle transfer rekabetini seviyorsun.

Cidden sahanın içini, oynanan oyunu falan konuşmak, takip etmek imkansız hale geliyor.

2 hafta Beşiktaş'ın topu çizgiyi geçti mi o konuşulur, 2 hafta Fener'in pozisyonunda faul var mı o konuşulur, 2 hafta Galatasaray'ın penaltısı tırt mı değil mi o konuşulur. X bir takım çıkar şampiyon olur her şey unutulur, sonraki sezon ilk haftadan aynı kısır tartışmalar yeniden başlar. Çark dönmeye devam eder.

Vallahi baydım, eskiden (genç, toy zamanlarımda sdasfa) burada çok fazla hakem tartışması veren birisi olarak BAY-DIM.

VAR konusuna gelecek olursak;

Bence çok güzel bir icat, diğer hepsi gibi kullanmayı bilene tabi ki. Bizde ise yukarıda açıkladığım şekilde sistemin çarklarının dönmesine hizmet ettiği sürece her maçta tartışılan konu bu olacak. VAR tartışmaları geri kalan hakem tartışmalarını geçti. Neden onu çalmadı, bunu çalmadı yerine artık "VAR neden çağırmadı" konuşuluyor.

ofsayt çizgisi çekerken topun ayaktan çıktığı yeri 1 frame ileri-geri oynatınca değişen hassas ofsayt pozisyonları, kör göze parmak kırmızılar, goller, penaltılar vb. kararlar. VAR aslında bizim gibi 3. dünya ülkeleri için sistemi daha kolay kontrol etme şansı veriyor.

TR ekonomisi düşünüldüğünde futbolda dönen para kendi haline bırakılacak kadar az değil. Ben ülkede çok para dönen yerlerde parayla eş değer miktarda dönen pislikleri gördükçe futboldan da soğudum. 

Oradaki adam için de (ister federasyon başkanı, hakem vb olsun. ister takım yöneticisi, futbolcu, top toplayıcı) artık takımın, formanin vb. önemi kalmıyor, sistemi koruyup kendi cebini doldurmaktan başka gayesi olmuyor (çünkü bknz: ilk paragraf). 

Ülkede bazı şeyler nasıl gözümüzün içine baka baka "yok artık bu da olmaz" denmesine rağmen yapılıyorsa, VAR kararları da aynı.

TL:DR çok tinfoil olabilir ama TR'deki diğer her şey gibi futbol da kirli. Ve malesef düzelemyecek de. 

İzlemek, takip etmek isteyene bunu bilerek takip etmesini öneririm. İyi olanın, hak edenin değil kazanmasının daha faydalı olacağına inanılanın kazandığı bir düzen var ve olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Zaten aklı olan AKP takım sayısını 21 yapıp düşmeyi kaldırınca rafa kaldırmıştır TR futbolunu

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Fistan dedi ki:

kamera yakalamış, yakalamamış çok önemi yok bence, 3-5 pozisyon hata olur, her takıma oluyor zaten, maçtan sonra futbol yerine hakem şöyle böyle, e biliyoruz zaten siz çok mu iyisiniz demiyor kimse, var mar teknoloji güzel tabi ama alt liglerde var mı bu teknoloji yok, onlar futbol oynamıyor baska bisey mi oynuyor, hakem de oyuncu gibi bir sporcu, nasıl futbolcu topu kaptırıyorsa, pozisyon harcıyorsa hakem de yanlış karar verebilir bunu herkesin aklına sokması lazım. kamerayla, çizgiyle futbola pek katkı sağlayamazsınız zate  bunu da medeni ülkelerde biliyorlar cok fazla zaman harcamak istemiyorlar büyük liglerde, bizde 3dk duruyor pozisyon sdfh

yani sunu anlamak zor olmamali, +1

Sosyal ağlarda paylaş

https://twitter.com/UrVeKa_/status/1362021491701936129?s=20

fenerliler icin hak ve adalet onemli degil ama geri kalan renktaslarim (buna ay yildizi formasinda tasiyan her renk dahil) icin arda'ya verilen cezanin hukuksuzlugunu iyi anlatmis.

hakkaniyet ve hukuk bazen cakisir o zaman hukuk karsisinda da oldugum oluyor, mesela caner'in 30 metre hakemin pesinden kosarak kufur ettigi mac, hatirladigim kadariyla hukuki degildi ama adaletliydi ? forma renginden bagimsiz

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya tuncay değil miydi gs galibiyetinden sonra taraftara bir baba hindi söyleten.tartışılan konular o kadar saçma ki. bugün de bizim dede çıkmış saçmalamış. dede hastasın zaten otur oturduğun yerde derdin ne.abdulrahim ve şu yönetimden kurtulsak bir önce keşke ama gelenin de farklı olacağını sanmıyorum.tv izlemiyorum uzun zamandır ama acaba futbol kanallarında ciddi ciddi futbol tartışıyorlar mı merak ediyorum.%100 futbol u ntvspor sitesinden görüyorum bazen orada tartışılmıyor belli rıdvan hepten ali koç şakşakcısı olmuş

Sosyal ağlarda paylaş

Ben acikcasi ofsayt pozisyonunda hata payinin hucum oyuncusuna verilmesi tarafindayim. Yani belli bir miktardan az ise fark - atiyorum 10cm - oyna gec denmeli. 

VAR'in futbola gelme sebebi abzurd seylerin engellenmesi olmali. Eskiden de 10cm'yi goremiyordun simdi de cok iyi ayarladigin soylenemez o zaman bunlara kafa yormak sacma. Buradaki mekanizma soyle islemeli: karar, yardimcinin verdigi karardan cok acik birsekilde farkli ise duzeltilmeli. Burada acik seklin de tanimi yapilabilir. Ofsayt cizgisi isinde de artik profesyonellere guvenmekten baska yapacak birsey yok.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Sotto dedi ki:

Ben acikcasi ofsayt pozisyonunda hata payinin hucum oyuncusuna verilmesi tarafindayim. Yani belli bir miktardan az ise fark - atiyorum 10cm - oyna gec denmeli.

dogru dusunuyorsun da o zaman bazi takimlarin baskanlari cikip bizimki sadece 9.7 cm ofsaytti, golumuzu vermediler diyecek. limiti degistirmek bu tartismayi bitirmez, sadece baska pozisyonlara tasir.

genel seyir zevki acisindan diyorsan ben de bu goruse katiliyorum, genel yazdiysan mantikli bir kural olur.

Sosyal ağlarda paylaş

https://twitter.com/belesci_inzaghi/status/1363163865966649350?s=20

penalti degil mi?

neyse iyi antrenman oluyor takim prangalar icinde oyununu ust sinifa tasidi ?

diagne'nin kirmizisindan 2 kat daha kirmizi pozisyon oldu bi de. hic utaniyorlar mi acaba bu kararlari verirken

TFF basina takim hissesi sahibi olmayan birini getiririz umarim ? 

Sosyal ağlarda paylaş

24 dakika önce, sardalya dedi ki:

https://twitter.com/belesci_inzaghi/status/1363163865966649350?s=20

penalti degil mi?

neyse iyi antrenman oluyor takim prangalar icinde oyununu ust sinifa tasidi ?

diagne'nin kirmizisindan 2 kat daha kirmizi pozisyon oldu bi de. hic utaniyorlar mi acaba bu kararlari verirken

TFF basina takim hissesi sahibi olmayan birini getiririz umarim ? 

Şu net penaltıymış evet. 

Yalnız kaç haftadır hakemin penaltı ve kırmızı kart çalmadığı bir takım olarak alttaki yorumun saçma olmuş lol

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde Rewendor tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...