Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Robot Süpürgeler

Soimyr

Öne çıkan mesajlar

Yeni başlık açtığım için kusuruma bakmayın diyerek başlayayım. En son robot süpürge konusu 5, elektrikli süpürge konusuda 3 senelik arama yaparken bir şeyleri faillamadıysam.

Elimde biraz para olması, evimdeki garip girinti/çıkıntılardan dolayı süpürge/paspas yaparken anlamsız yorulmam, prime indirimleri ve 2-3 bağımsız arkadaşımın "evet gerçekten çalışıyorlar abi, hem de çok iyiler" demeleri üzerine açıkçası şu yeni nesil robot süpürgelerden bir adet edinmeye karar verdim.

https://www.amazon.com.tr/b/ref=dp_bc_aui_C_4?ie=UTF8&node=13511459031

daha önce kullanan, şu model iyi-şu model kötü diyebilecek olan, nelere dikkat edilmeli bir fikri olan var ise, ve paylaşırsa, çok sevinirim.

Sosyal ağlarda paylaş

Daha yeni en ucuzundan Xiaomi Mijia 1C aldım. 1 ay bile olmamıştır. Felaket memnunum. Her sabah 7 de otomatik çalışıyor tüm evi süpürüyor. Kanepe altlarına kadar toz kıl tüy saç hepsini topluyor. Elektrikli süpürge hiç kullanmıyorum artık o derece iyi. 

En ucuzu bu kadar övülüyorsa daha pahalıları neler yapar sen düşün...

Pros:

- Telefon uygulaması var wifi ile bağlanıyor, uzaktan ayarlamak çalıştırmak mümkün, evin haritasını çıkartıyor otomatik. Belirli bir alanı süpür, X alanına hiç girme gibi özellikleri var.
- Diğer modellere göre yüksekliği çok düşük olduğu için koltuk altlarına filan rahatça girebiliyor
- Tek şarjda tüm evi süpürebiliyor (70-80dk sürüyor 2+1 ev)
- Sessiz, standart, güçlü, turbo çalışma modları var. Sessiz dediğine bakmayın gerçi bir elektrik süpürgesi ne kadar sessiz olabilirse o kadar sessiz.
- su ile paspas var(mış). halı olduğu için hiç kullanmadım ben şahsen.

Cons:

- Her yere kafa atarak çalışıyor. Malum fakir model olduğu için herhangi bir lazer ile etrafa bakayım olayı yok. kafayı vuruyor yön değiştiriyor.
- Eze eze geçip gidiyor. yol üzerinde bir obje varmış etrafından dolanayım derdi yok, üstünden geçebiliyorsa geçiyor, kafası çarpıyorsa dönüyor.
- Bir şeylere takılabiliyor. hafif kilim gibi şeyler varsa boğuşuyor sonra imdat diye bağrıyor şarjı bitiyor vs. halı kenarlarını alıp gidebiliyor. (bantladım ben kilimleri ?)
- kabloları çekiyor. yerde kablo bırakmamak önemli. alıp gidiyor yoksa. laptopu alır yere atar aman dikkat.

Ben de almadan önce baya araştırmıştım. İhtiyacıma göre en ucuzlarından birisini aldım. Fazlasıyla karşılıyor da. Paran varsa roborock s5 veya s6 baya kaliteli.

Sosyal ağlarda paylaş

Roborock S6'dan aşırı memnunuz, neredeyse 1 yıl oluyor kullanmaya başlayalı. 4300m2 temizlik yapmış, 70saat civarı çalışmış.

Paspas çok nadir yaptırıyoruz, su haznesini doldur, halıları topla veya işaretle falan zor geliyor.

Tek sıkıntı yaşadığımız taraf hafif ve altı kaygan halıları sıkıştırarak topluyor bir kenara ve üzerine çıkabilirse orada takılıyor ayağı yerden kesildiği için.

Özellikle kedili köpekli evler için kesinlikle tavsiye ederim bu veya benzer modelleri.

En başta evinde girmesini istediğin dar yerler varsa (örn koltuk altı) oranın yüksekliğine göre bir model almak zorundasın.

İkincisi evdeki halı miktarını ve halı tiplerini mutlaka dikkate al. Örn Shaggy denilen halılar da sıkıntılı olabiliyor bazı modeller için. Bendeki ve bazı modeller halıyı otomatik algılayıp emiş gücünü arttırıyor, daha yavaş ilerliyor o alanda vb

Üç, basamak varsa üzerinden geçebileceğine emin ol, bazı modeller büyük tekerleri ve kendini kaldırabilmesi ile bazı engelleri aşabiliyor.

Dört, dubleks evin varsa mutlaka uygulama buna göre destekliyor olsun. Her seferinde yeni harita çıkarmasın.

Harita demişken, beş; sağlıklı bir harita çıkarma donanımı ve yazılımı olsun. Bataryasını daha verimli kullanmasını, kendine ve etrafa daha az zarar vermesini (hiç vermedi), işini daha hızlı bitirmesini, daha homojen bir temizlik yapmasını sağlıyor.

Vakum gücü ve ses seviyesi de önemli konular ama üsttekiler olmazsa olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de paspas kısmından vazgeçtim sanırsam, onu kendim yaparım.

roombalara bakma sebebim bir kaç farklı sitede software/firmware/security olarak en çok updatelenen olduklarını okumam oldu.

Evde iki kat arası hariç çok basamak/yükseklik farkı yok, ki zaten yakın zamanda evi yenileteceğim ehr şey üniform olacak, halının hiç bir türününde çok hastası değilim, öte yandan evde 2 kedi var, modellerin bit evcil hayvan tüyüyle ne kadar iyi anlaştığına bakayım.

iki katlı ev desteklemesinin teknik, flashy, bir terimi var mı?

birde bir arkadaşım iyi temizliyorlar ama hala elektrik süpürgesinin tamamen yerine geçmektense daha destekleyiciler dedi, o konuda fikriniz ne sizin?

Sosyal ağlarda paylaş

42 dakika önce, xaty dedi ki:

Roborock S6'dan aşırı memnunuz, neredeyse 1 yıl oluyor kullanmaya başlayalı. 4300m2 temizlik yapmış, 70saat civarı çalışmış.

Paspas çok nadir yaptırıyoruz, su haznesini doldur, halıları topla veya işaretle falan zor geliyor.

Tek sıkıntı yaşadığımız taraf hafif ve altı kaygan halıları sıkıştırarak topluyor bir kenara ve üzerine çıkabilirse orada takılıyor ayağı yerden kesildiği için.

Özellikle kedili köpekli evler için kesinlikle tavsiye ederim bu veya benzer modelleri.

En başta evinde girmesini istediğin dar yerler varsa (örn koltuk altı) oranın yüksekliğine göre bir model almak zorundasın.

İkincisi evdeki halı miktarını ve halı tiplerini mutlaka dikkate al. Örn Shaggy denilen halılar da sıkıntılı olabiliyor bazı modeller için. Bendeki ve bazı modeller halıyı otomatik algılayıp emiş gücünü arttırıyor, daha yavaş ilerliyor o alanda vb

Üç, basamak varsa üzerinden geçebileceğine emin ol, bazı modeller büyük tekerleri ve kendini kaldırabilmesi ile bazı engelleri aşabiliyor.

Dört, dubleks evin varsa mutlaka uygulama buna göre destekliyor olsun. Her seferinde yeni harita çıkarmasın.

Harita demişken, beş; sağlıklı bir harita çıkarma donanımı ve yazılımı olsun. Bataryasını daha verimli kullanmasını, kendine ve etrafa daha az zarar vermesini (hiç vermedi), işini daha hızlı bitirmesini, daha homojen bir temizlik yapmasını sağlıyor.

Vakum gücü ve ses seviyesi de önemli konular ama üsttekiler olmazsa olmaz.

Bende de s6 var. ustte zaten guzel bir ozet yazmis xaty. 

Ek olarak ses onemli degil demeyin. Cidden onemli. S6 ile turbo mod bile rahatsiz etmiyor ama quiet moda alirsan gece uyanmazsin bile o derece.

baya memnunuz. Oneririm

Sosyal ağlarda paylaş

Ben amazondaki yorumlara dayanarak anker eufy robovac 11s aldım 1 seneyi geçti. En teferruatsız makinelerden birisi, WiFi vs yok kumandadan ayarlıyorsun her şeyini. Haritalama yok, sensör var bazen algılıyor bazen lak diye çarpıp dönüp gidiyor. 

Şarjı normal modda 2 saat civarı gidiyor, evi ayarlayınca neredeyse değmediği yer kalmıyor. 

Azıcık gürültülü şu an, önceden değildi ama ana fırçasını çıkarıp temizlemekten laçka oldu ses yapıyor, Amazon dan tekrar yedek parça siparişi vericem de üşeniyorum. Baya Ucuza tüm parçalarını satıyorlar filtre tüm fırçalar vs. Türkiyede saçma biçimde pahalı parçalar. 

En az  6 kişiye aldırdım bundan, hepsi dönüp teşekkür ediyor hala ssdfs zaten Amazon Best seller robot buydu son baktığımda ona dayanarak aldıydım ben de. O zaman 1400dü ben aldığımda gayet mantıklı gelmişti şimdi fiyatlar baya uçmuş gibi 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben sonunda modele karar verdimde bu sefer de prime day indirimleri bitti, bende black friday'de alacağım sanırsam.

Ama orta seviyede roborock s5/s6, yüksek seviyede i7 hakkında bayagı iyi şeyler okudum ve gördüm youtube'da, black fridaydeki fiyat durumuna göre bu ikisinden birini alacağım.

öte yandan, roborock ın mop fonksiyonu olması, ve youtube da gördüğüm testlerde evcil hayvan tüy/kılı ile çok daha iyi başa çıkabilmesi sebebiyle sanırsam roborock'a daha yakınım.

Soimyr tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

41 dakika önce, sipeyskeyk dedi ki:

Nereden, kaça aldın?

Amazondan aldım, beyazı 5200, siyahı 4400 idi, sırf bir tık daha güzel gözüksün diye 800 vermem dedim ordan çektim.

bknz beyaz.
https://www.amazon.com.tr/Roborock-Vacuum-Cleaner-Akıllı-Süpürge/dp/B0841S2G1C/ref=pd_sim_79_1/260-4135389-7938118?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0841S2G1C&pd_rd_r=494db682-5c67-448c-8cc2-1e06800bcafe&pd_rd_w=SzgEM&pd_rd_wg=2UyBK&pf_rd_p=da874bdb-f7d2-449b-af4c-e48d05595caf&pf_rd_r=N04E2QQP1A1PQNBK95F3&psc=1&refRID=N04E2QQP1A1PQNBK95F3

bknz siyah.

https://www.amazon.com.tr/Roborock-Vacuum-Cleaner-Akıllı-Süpürge/dp/B088WC24MD/ref=pd_sbs_79_2/260-4135389-7938118?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B088WC24MD&pd_rd_r=9310a6dd-d86c-4ac0-a32a-cf174baea557&pd_rd_w=yeznV&pd_rd_wg=IzaC7&pf_rd_p=98bb38ad-4e03-42eb-a215-9988e0ffc880&pf_rd_r=GZAF3D0E4VT2Y0897PY9&psc=1&refRID=GZAF3D0E4VT2Y0897PY9

bu arada siyah hepsiburada ile denk fiyatta olmasa bile amazon'dan alırdım ben, günün sonunda amazon üzerinden safe satın almak vs. third-party üzerinden satın almak, ileride bi problem çıkarsa amazondan alırsam teknik servis vs daha rahat olur dedim.

Soimyr tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

kendi kendine şarjı azaldığında yerine gidip şarja takıyorlar mı bunların hepsi? o önemli çünkü. o kadar vakit kaybetmeyeyim diye para veriyorsun bir de şarjı peşinde koşmamak lazım hatta haznesi dolduğunda büyük bi yere gidip kendi boşaltanı da var sanırım bunların. yani ev aşırı pislenen bi yer değilse 3 ay falan hiç ellemiyorsun aleti

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zamaninda cok arastirdim ve s6 aldim. Haritalamasi cok basarili. En hizli rotayi bu ciziyordu testlerde. Sarji azalirsa gidip sarj ediyor temizligi tamamlayacak kdar ve kaldigi yerden devam ediyor. Bu arada daha hic bitmedi sarj butun ev temizlenirken 100m2 icin. Haznesinin temizligi de cok basit. Ustten cekip bosaltip takiyorsun. Tek temizlikte asla dolmuyor.

vacuum wars baya detayli teat yapiyor her modeli youtube da. Bakin derim

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...