Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ev elektrik tesisatı kablo mevzuları

Bone

Öne çıkan mesajlar

Wiring ile ilgili kitapları araştırırken Amerika'da National Electric Code ve İngiltere'de IET kurallarına göre yazılmış kitaplar olduğunu gördüm. bunları incelerken, ev tamiri ve renovasyonu hakkında da güzel kitaplara rastladım. Amerika'daki inşaat kurallarına nasıl uyulacağını felan anlatmışlar. bunların Avrupa karşılığı var mı, Türkiye'de elektrikçilere ne öğretiyorlar diye baktığımda göremedim bir şey.

Avrupa ve Türkiye'deki elektrik hatları ve ev içi kablolama hakkında bilgi alıp öğrenebileceğim kaynak olarak ne var? merak ettiğim bazı konular da var. mesela TR de 230V kullanıyormuş, UK da. ben UK'dan aldığım bir prizi bizim kablolara takabilir miyim, elektrik tesisatında veya elektronik cihazlarda sorun yaratır mı? Türkiye'den aldığım cihazları Amerika'da çalıştırmak istiyorum mesela, orada 120/240V kullanıyormuş. orada elektrik kablolarını mı değiştirmem gerekiyor, şehirden gelen hattı evime aktarırken adaptör mü kullanmam gerekiyor vs... bu tip noob soruların cevabını alabileceğim ve farklı ülkelere uygulanabilecek bir Wiring kitabı var mı bildiğiniz?

AB21701-56a49ee45f9b58b7d0d7e022.jpg

sormak istediğim bir diğer husus da şu... bizim ülkede bir ev yapılırken önce temel atılıyor, sonra üstüne kolonlar dikiliyor, tuğla ve beton ile evin etrafı çevreleniyor ve bu işlemlerin kalitesine göre evin sağlamlığı artıyor. ancak Amerika'da gördüğüm evler hep şu üstteki ahşap tasarımla inşaa ediliyor. bunun nedeni veya faydası nedir? böyle evlerin izolasyon, sağlamlık, güvenlik vs gibi konularda sıkıntısı olmuyor mu? ev modüler olsun diye mi böyle yapılıyor?

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Adamların inşaat teknikleri kolay, kasarsan kendin de yapıyorsun. Sonuçta 2 kat falan yapıları. Bizde ise demir ustası, kalıp ustası, beton, mikser kirası falan kitliyorlar sana. Sonrasında duvarcısı, sıvacısı ve mantolaması falan derken maliyet şişiyor.

TR'de de bu şekilde yapabilirsin. Ama adamlarda yapı kerestesinin bile standartı mevcut. Her kereste ile yapamıyorsun laylay loyloy.

Elektrik için USA ile EU arasındaki cihaz değişiminde 110-220V trafo kullanman gerekli cihazının gücüne göre.

UK prizleri TR'de kullanabilirsin. Benim mutfaktaki cihazların prizlerini UK tip ile değiştirdim, güçlerine göre de fişlerin içine sigortalarını taktım ? Hatta iletken kesitleri son derece güzel!

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Bone dedi ki:

sormak istediğim bir diğer husus da şu... bizim ülkede bir ev yapılırken önce temel atılıyor, sonra üstüne kolonlar dikiliyor, tuğla ve beton ile evin etrafı çevreleniyor ve bu işlemlerin kalitesine göre evin sağlamlığı artıyor. ancak Amerika'da gördüğüm evler hep şu üstteki ahşap tasarımla inşaa ediliyor. bunun nedeni veya faydası nedir? böyle evlerin izolasyon, sağlamlık, güvenlik vs gibi konularda sıkıntısı olmuyor mu? ev modüler olsun diye mi böyle yapılıyor?

tamamen kültürel ve ekonomik. ahşap evler ucuz. amerikada ahşap bulmak kolay. yapması da daha kolay ve hızlı. ayrıca ahşap yapılar depreme daha dayanıklı. düzenli bakım yapılması gerekiyor yoksa işte çürüyebilir böcek basabilir vs.

ama bence büyük oranda kültürel bir alışkanlık. insanlar alışkın değil pek betonarme eve özellikle bazı eyaletlerde.

izolasyon konusunda bi sıkıntı olmaz ki ahşap zaten hava alan bir madde olduğundan izolasyonu iyi. betonarme evlerde uygulanan izolasyon ahşap evlerde de uygulanıyor zaten. ahşap hafif olduğundan güvenli deprem yüküne daha kolay dayanıyor.  temel zaten yine donatılı beton olarak dökülüyor. nerede olursa olsun o sabit. 

Sosyal ağlarda paylaş

23 saat önce, paramecium dedi ki:

Elektrik için USA ile EU arasındaki cihaz değişiminde 110-220V trafo kullanman gerekli cihazının gücüne göre.

UK prizleri TR'de kullanabilirsin. Benim mutfaktaki cihazların prizlerini UK tip ile değiştirdim, güçlerine göre de fişlerin içine sigortalarını taktım ? Hatta iletken kesitleri son derece güzel!

senin evi gezip dolaşmak lazım zaten, ders niteliğinde bir yerdir mutlaka ?

Type F prizlere çok alıştım, tam Alman tasarımına sahip olması da hoş. ama Type G'lerin daha güvenlikli olduğu söyleniyor. sanırım sırf UK cihazlarını kullanmak için değil, daha güvenlikli olmak için bile UK socketlerine geçilebilinir.

14 saat önce, Black-ice dedi ki:

tamamen kültürel ve ekonomik. ahşap evler ucuz. amerikada ahşap bulmak kolay. yapması da daha kolay ve hızlı. ayrıca ahşap yapılar depreme daha dayanıklı. düzenli bakım yapılması gerekiyor yoksa işte çürüyebilir böcek basabilir vs.

ama bence büyük oranda kültürel bir alışkanlık. insanlar alışkın değil pek betonarme eve özellikle bazı eyaletlerde.

izolasyon konusunda bi sıkıntı olmaz ki ahşap zaten hava alan bir madde olduğundan izolasyonu iyi. betonarme evlerde uygulanan izolasyon ahşap evlerde de uygulanıyor zaten. ahşap hafif olduğundan güvenli deprem yüküne daha kolay dayanıyor.  temel zaten yine donatılı beton olarak dökülüyor. nerede olursa olsun o sabit. 

duvara vurunca tok ses çıkması daha güvenlikli ve sağlam hissettiriyor bana. sanırım yine Type F priziyle yani alışkanlıklarla ilgili durum. ince ahşap binanın, betonarme binaya göre daha iyi ses ve ısı yalıtımına sahip olması ve kolonların daha güçlü olması benim aklıma yatmıyor. ama inşaatçılar deneyip onayladıysa bir şey diyemem tabii. ben yine gidip gazbeton abanırım, o ayrı.

Sosyal ağlarda paylaş

abi deneme onaylama değil çok kolay bi hesapla ortaya çıkan şeyler bunlar.

halk arasında depremin binalara etkisi haklı olarak pek bilinmez. binaları birer adam gibi düşünürsek çok güçlü kaslı iri yarı bi adamın zeminden gelen çok güçlü bir kuvvete karşı çok daha sağlam dayanacağı düşünülür ama alakası yok malesef.

deprem çok çok büyük bi kuvvettir ve buna kasla kuvvetle karşı gelmek imkansız şuanki teknolojimizle ki gerekli de değil zaten. depreme omuz gücüyle karşı gelen değil onun kuvvetini vücudunda en iyi aktaran esnek bi şekilde vücudundan geçirip bundan az etkilenen adam kazanır. aikido falan yapman lazım yani depreme.

ahşap da hafif ve betonarmeye göre daha çok bağlantılı, elemanlı bi malzeme olduğu için bu kuvveti sadece 4 kiriş ve kolonla bağlanmış aynı tipte bi yapıya göre çok daha başarılı absorbe eder. yapıların esneklik katsayıları falan oluyor mesela. süneklik diyorlar. deprem vurdukça bütünlüğünü kaybetmeden esneyebilme özelliği gibi bişey. o katsayı falan önemli daha çok depremde. ahşapta süneklik çok yüksek mesela. mimar olarak benden bu kadar mühendislik bilgisi çıktı. zaten yeter de işte.

yalıtımda da olay zaten dış duvarı ördüğün malzemeden çok oraya koyduğun yalıtım maddesine bağlı. taş yünü mesela. kırmızı tuğla dediğin arasında köpük koymazsan hiç bişey yalıtamaz mesela. yani dış duvarın ahşap da olsa tuğla da olsa oraya bi yalıtım malzemesi koyuyorsun izolasyonu zaten o malzemeyle sağlıyorsun.

gazbeton demişsin o iyi yalıtımda evet. ekstra malzeme koymadan bile güzel yalıtır zaten yüksek fiyatına değen de odur. ama güvenlik olarak diyorsan herhangi bi tuğlanın zaten taşıyıcı bir etkisi yoktur binada. kolon kiriş taşır sadece istersen alçıpanla ör etrafını yine aynı hesaba gelir.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 06.10.2020 at 08:23, Black-ice dedi ki:

abi deneme onaylama değil çok kolay bi hesapla ortaya çıkan şeyler bunlar.

Hah bak tam da düşündüğüm konunun karşısına çıkmış oldu. Yaşayarak deneyimleyenler bazı şeyler anlatmış.

https://seyler.eksisozluk.com/uzaktan-cok-begenilen-mustakil-amerikan-evlerinin-sac-bas-yolduran-dezavantajlari

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben statiğinden bahsediyordum. bugün sıfırdan işi bilen birisine ahşap ev yaptırırsan oradaki sorunların hiçbirini yaşamazsın bakımını yaptığını sürece.

ben de sevmiyorum bu arada hiç ahşap ev falan. beton gibisi yok. doğada falan da yaşamam. asfalt, avm, vatan bilgisayar falan olması lazım yaşadığım yerin yakınlarında. doğallık ne aptal haha

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
On 06.10.2020 at 08:23, Black-ice dedi ki:

ahşap da hafif ve betonarmeye göre daha çok bağlantılı, elemanlı bi malzeme olduğu için bu kuvveti sadece 4 kiriş ve kolonla bağlanmış aynı tipte bi yapıya göre çok daha başarılı absorbe eder. yapıların esneklik katsayıları falan oluyor mesela. süneklik diyorlar. deprem vurdukça bütünlüğünü kaybetmeden esneyebilme özelliği gibi bişey. o katsayı falan önemli daha çok depremde. ahşapta süneklik çok yüksek mesela. mimar olarak benden bu kadar mühendislik bilgisi çıktı. zaten yeter de işte.

yalıtımda da olay zaten dış duvarı ördüğün malzemeden çok oraya koyduğun yalıtım maddesine bağlı. taş yünü mesela. kırmızı tuğla dediğin arasında köpük koymazsan hiç bişey yalıtamaz mesela. yani dış duvarın ahşap da olsa tuğla da olsa oraya bi yalıtım malzemesi koyuyorsun izolasyonu zaten o malzemeyle sağlıyorsun.

gazbeton demişsin o iyi yalıtımda evet. ekstra malzeme koymadan bile güzel yalıtır zaten yüksek fiyatına değen de odur. ama güvenlik olarak diyorsan herhangi bi tuğlanın zaten taşıyıcı bir etkisi yoktur binada. kolon kiriş taşır sadece istersen alçıpanla ör etrafını yine aynı hesaba gelir.

konuyu uplamış oluyorum, burayla alakalı sorum çıktı...

1) sanırım Türkiye'de Amerika'daki gibi ahşap evler yapılmıyor. onun yerine çelik evler yapılıyor.
https://www.homify.com.tr/yeni_fikirler/5445694/celik-ve-betonarme-yapilarin-arasindaki-farklar
şurada okuduğuma göre, senin bahsettiğin depreme yönelik dayanıklık çelik binalarda da varmış. öte yandan sürekli bakım gerektiriyormuş. betonarmeye göre daha hafif, daha ucuz, daha hızlı inşaa edilebiliyor diyor.
https://insapedia.com/2021-insaat-maliyeti-hesaplama-insaat-m²-birim-fiyatlari/
şuradaki birim fiyatlarına baktığımda ise çelik binaların betonarmeye göre daha pahalı olduğunu görüyoruz.
listede mi hata var, yoksa çelik binaların daha ucuz olduğu bilgisinde mi hata var?

2) lüks ne 1. sınıf ne 2. sınıf ne vs diye araştırdığımda:
- lüks inşaatlarda mermer ve çini kaplamalı dış duvarlar, bakır ve kurşun kaplamalı çatı, mermer ve ahşap zemin, özel imal edilmiş küvet,
- 1. sınıf inşaatlarda kaliteli ahşap ve metal kaplamalı dış duvarlar, ısı ve su yalıtımlı çatı, seramik ve parke zemin, kaliteli küvet,
- 2. sınıf inşaatlarda sıva ve ahşap kaplamalı dış duvarlar, kiremit ve saç kaplamalı çatı, karo ve mozaik zemin, normal küvet,
- 3. sınıf inşaatlarda serpme dış duvarlar, iskelet üstüne kiremit çatı, şap zemin, küvetsiz klozetsiz banyo,
- basit inşaatlarda sıvasız dış duvarlar, basit malzemelerle kaplanmış çatı, toprak zemin, basit yıkanma yeri,
gibi özellikler sıralanmış. "lüks" kategorisindekilere normal evlerde ihtiyaç duymayacağımız için direk 1. sınıf inşaata bakmamız gerekiyor diye düşündüm. bu durumda 250 metrekare bir ev için 325 bin lira maliyet çıkıyor. doğru mu hesaplıyorum, yoksa bu sadece binanın iskeletini / kolonlarını yapmak için gereken maliyet mi? fayanslar, çatı vs dahil olmayan fiyat mı?

3) ses ve ısı izolasyonu için piyasadaki en iyi sistem veya malzeme nedir? gaz betonlar (ytong) klasik tuğlalardan daha hafif, dayanıklı ve izolasyonu iyi malzemeymiş. iki kat gaz beton arasına taşyünü atıp, bir de dış duvara mantolama yapmak ne kadar işe yarar? yoksa daha mantıklı yöntemler var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

1) türkiyede de amerikadaki ahşap evler gibi evler yapılıyor neden yapılmasın, bölgeye göre maliyeti yüksekse başka çareler aranıyor her şeyde olduğu gibi. çelikte yapılıyor, karışık da yapılıyor, maliyet olarak çelik ucuz olabilir ama işçilik maliyeti yüksektir genelde. o listeye de bakmadım listelik bişey değil senin merak ettiğin.

2) evin projesini bilmeden bir hesap yapman sana merak ettiğin cevabı vermeyecektir. bir sürü değişken var, ortalama da alamazsın yuzlerce değişik muadil malzeme var.

3) ısı izolasyonu dediğin gibi baya iyi olur,  ses yalıtımı bambaska bisey, sen tuglalar arasına strafor koy gec ses yalıtımı olur o psikolojik de olsa işe yarar sdgh

Sosyal ağlarda paylaş

çelik ev betonarmeye göre pahalı. ucuz derken orada prefabrik evlerden falan bahsediyor olabilir.

lüks sınıflandırması neye göre yapılmış bilmiyorum. 250 metrekare bir evi 325 bine yapmak gibi bir dünya yok malesef. iskelet / kolon dediğin olaya kısaca kaba inşaat deniyor. kabası bile geçer o fiyatı. son 2-3 senede bu fiyat hesapları çok değişti bi de. 2016 yılında bi inşaata tonu 1,6k'dan demir almıştık şuanda 5,5-6k arasında demirin ton fiyatı. 220 m2 civarı ortalama lükslükte bi ev yapıyoruz şuan min 1m gözden çıkardık. 

dediğin gibi bi duvar örme tekniğine denk gelmedim hiç. gazbeton tek sıra koyulur. üzerine mantolama yapılabilir ama gazbeton kullanmak saçma olur o zaman. iki tuğla arasına arasına köpük koyma olayı kırmızı tuğlada ihtiyaç duyulan bişey. bims gazbeton gibi malzemeleri tek sıra dizersin istersen dışına mantolama yaparsın.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ahmedinejad dedi ki:

rnd3Dn.jpg

Şöyle bir evi 100k civarına mal etti benim bir tanıdık. Kolon falan yok gördüğünüz gibi. Beton tuğla kullanıldı. Tek kat olacağı için yeterince sağlam bence. 

mutfak dolabın fayansı parkesi dahil mi ama bunda? tek katlı biz de yaptırmayı düşünüyoruz da prefabrik en ucuzu doğal olarak. 56m2 90bin anahtar teslim fiyat verenler var.

Sosyal ağlarda paylaş

350 bindi sanırım 3 katlı ev yaptırıyor eşimin kuzeni muğlada. fotoğraflarını da atmıştı geçen bulursam atayım.  

150-200 arası arsaymış, kalanı işçilik + malzemeymiş

malzemelerin çoğunu kuzenin eşi araştırıp kendi almış ondan herhalde baya ucuza geldi diyor hanım. 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, Black-ice dedi ki:

çelik ev betonarmeye göre pahalı. ucuz derken orada prefabrik evlerden falan bahsediyor olabilir.

lüks sınıflandırması neye göre yapılmış bilmiyorum. 250 metrekare bir evi 325 bine yapmak gibi bir dünya yok malesef. iskelet / kolon dediğin olaya kısaca kaba inşaat deniyor. kabası bile geçer o fiyatı. son 2-3 senede bu fiyat hesapları çok değişti bi de. 2016 yılında bi inşaata tonu 1,6k'dan demir almıştık şuanda 5,5-6k arasında demirin ton fiyatı. 220 m2 civarı ortalama lükslükte bi ev yapıyoruz şuan min 1m gözden çıkardık. 

dediğin gibi bi duvar örme tekniğine denk gelmedim hiç. gazbeton tek sıra koyulur. üzerine mantolama yapılabilir ama gazbeton kullanmak saçma olur o zaman. iki tuğla arasına arasına köpük koyma olayı kırmızı tuğlada ihtiyaç duyulan bişey. bims gazbeton gibi malzemeleri tek sıra dizersin istersen dışına mantolama yaparsın.

teşekkürler, aydınlatıcı oldu bu. bu arada o 1 milyona işçilik, usta, zemin, tesisat felan da dahil değil mi?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...