Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Type-c to Vga Monitör bağlantısı sorunu

Trans

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Geçen sene şu başlıktaki Acer Nitro 5 serisindeki NH.Q5BEY.002 modelini almıştım. İlgili başlıkta da sormuştum fakat bir yanıt veya çözüm bulamadım, sonrasında da ihtiyacım kalmamıştı ve peşini bıraktım konunun. Aynı soruna çözüm bulmam gerekmekte.

Özetlemek gerekirse, elimdeki eski vga çıkışlı monitörü laptopa 2. monitör yapmak istiyorum. Elimde 1 adet type-c to vga converter var, markası farklı fakat şunun mantığında. Laptopı satın alırken type-c var mı diye kontrol edip öyle almıştım fakat type-c ler gen1-gen2 olarak ayrılıyormuş, benim cahilliğim. Bu laptoptaki gen1 olanı. Bu nedenle elimdeki converter ile monitöre bağlayamıyorum. İnternette bir çok ekstra dönüştürücü mevcut. type-c gen1 to type-c gen2 veya usb-3 to vga converter alıp, bunu monitöre bağlayabilir miyim. Çözüm öneriniz nedir.

acera gore olmuyor fakat type-c to type-c ile olduğunu söyleyen de var

Laptopta 1 adet hdmi bulunmakta, onu da direkt olarak ilk monitöre bağlıyorum. Sürekli aparat alıp iadesi ile de uğraşmak istemediğim için önden bir konusunu açmak istedim.

Sosyal ağlarda paylaş

baska monitor alman goz sagligin icin daha iyi.

2. el monitor al gec. vga max resolution veya dpi kac ki?

gozune yazik.

type-c => vga 

yaziyorsun iki baglanti turu cikislari arasinda 35-40 sene var.

tabii ki bu kabloyu bulamazsin cunku mantik disi ❌

yeni laptop'unu da gule gule kullan ama vga cikisli monitoru guvenlik kamerasi yapiyorlar sene 2020 ✔️

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Yanlış anlaşılma olmasın. Elimdeki kablo type-c to vga. Alternatif kablo önerileriniz varsa ona da açığım. Type c den bu şekilde görüntü alamadığım için, type-c gen1 to type-c gen2 kablosu var mı, varsa işimi görür mü? Mevcutta laptoptaki hdmi çıkışını kullandığım için, hdmi dan çift görüntü alabilir miyim? Aynı görüntü olmayacak fakat extended olacak.

Monitörde vga ve hdmi girişi bulunmakta. O yüzden hdmi to usb, hdmi to type-c, vga to type-c , vga to usb seçeneklerim bulunmakta. Varsa önerileriniz açığım.

Laptoptaki girişler, type-c gen1, 3xusb-3, 1 hdmi( mevcutta kullanıyorum ) 

Sosyal ağlarda paylaş

Kullanılacak alanın ne kadar mantıklı olduğu tartışılır ama kablonun mantık dışı bir tarafı yok aksine birsürü kullanışlı usecase var, yeri geldiğinde de defalarca kullandım/kullanıldığını gördüm. 

Kablonun çalışabilmesi için makinede DisplayPort Alt Mode çalışır durumda olması gerekiyor. Belkin c to vga, apple multiport ve aliexpressden gelen noname birinin osx ve win10 ile sorunsuz çalıştığını gördüm. 

Bilgisayarının DP alt m. desteğini öğrenmek için manual a bakabilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, Trans dedi ki:

Selam,

Yanlış anlaşılma olmasın. Elimdeki kablo type-c to vga. Alternatif kablo önerileriniz varsa ona da açığım. Type c den bu şekilde görüntü alamadığım için, type-c gen1 to type-c gen2 kablosu var mı, varsa işimi görür mü? Mevcutta laptoptaki hdmi çıkışını kullandığım için, hdmi dan çift görüntü alabilir miyim? Aynı görüntü olmayacak fakat extended olacak.

Monitörde vga ve hdmi girişi bulunmakta. O yüzden hdmi to usb, hdmi to type-c, vga to type-c , vga to usb seçeneklerim bulunmakta. Varsa önerileriniz açığım.

Laptoptaki girişler, type-c gen1, 3xusb-3, 1 hdmi( mevcutta kullanıyorum ) 

Bu mesajı sonra gördüm, maden monitörde hdmi in var yeni kablo alacaksan vesa ve DP standartları type c to hdmi tavsiye ediyor. Tabii bu yine alt mode varsa. 

Gen1, gen2 vs den bağımsız bu, ilk nesil type c de bu datayı taşıyabiliyor ekran kartı/mobo desteklediği sürece. 
detaylarına burdan bakabilirsin. https://www.anandtech.com/show/8558/displayport-alternate-mode-for-usb-typec-announced

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Goering dedi ki:

vga girisini kullanmaman gerekiyor.

type-c to hdmi bakicaksin. monitor'deki en ust bandwidth aktirim yapabilenden cikis alman lazim.

Selamlar,

type-c girişim gen 1 olduğu için görüntü aktarımı çalışmıyor diyorum, inatla type-c girişli al diyorsun ? o nedenle anlaşamıyoruz seninle. bendeki type-c yi bir şekilde upgrade edebiliyor muyum, kablo vs ile, onu öğrenmeye çalışıyorum. edebiliyorsam ne ala.

@KHaRoN manuale bakayım, ama type-c girişim desteklemiyor diye biliyorum.O nedenle alternatif olarak, usb to hdmi tarzı kablo alsam işimi görür mü?

Sosyal ağlarda paylaş

Vga dan dolayı bottleneck yiyebilmek ne demek ? Zaten vga 640x480, svga 800x600 en iyi ihtimalle. Oluru bu yani zaten. Bundan azı veya fazlası olmaz bu birimde. 

@Trans portun gen1 oldugu icin calismamasi durumu yok, alt mode olan ve vid output yapabilen 5gbps lik gen1 type c ler var. dedigim gibi bu anakartinla alakali porttan ziyade.

usb type a den hdmi alayim diyorsan o komple olmaz, MHL destekleyen hdmi passthrough port lazim usb de, mobil cihazlar disinda asiri nadir bisey. Hatta ben komple hic gormedim. Zaten bi makine ustunde hem type c hem type a usb varsa ve type c de displayport olarak calismiyorsa type a ustunde komple calismaz. 
type c portun yaninda “D” logosu fslan yok mu?

Sosyal ağlarda paylaş

On 22.09.2020 at 00:46, KHaRoN dedi ki:

Vga dan dolayı bottleneck yiyebilmek ne demek ? Zaten vga 640x480, svga 800x600 en iyi ihtimalle. Oluru bu yani zaten. Bundan azı veya fazlası olmaz bu birimde. 

@Trans portun gen1 oldugu icin calismamasi durumu yok, alt mode olan ve vid output yapabilen 5gbps lik gen1 type c ler var. dedigim gibi bu anakartinla alakali porttan ziyade.

usb type a den hdmi alayim diyorsan o komple olmaz, MHL destekleyen hdmi passthrough port lazim usb de, mobil cihazlar disinda asiri nadir bisey. Hatta ben komple hic gormedim. Zaten bi makine ustunde hem type c hem type a usb varsa ve type c de displayport olarak calismiyorsa type a ustunde komple calismaz. 
type c portun yaninda “D” logosu fslan yok mu?

KHaRoN manual de görebildiğim kadarıyla böyle bir bilgi bulamadım.

acerın sitesine göre

Vay arkadaş, type c çalışmasa hiç bir türlü 2. monitörü hdmi dan duplicate etmeden bağlayamıyor muyuz bilgisayara. 

Sosyal ağlarda paylaş

Verdiğin ilk linkte adamlar yazmış zaten "No support display out" diye. Olmayan birşeye çözüm aramışsın. 
Laptoplar için ihtiyaç olduğundan piyasada bir sürü USB den VGA ya çeviriciler var ama marka/model veremem şu an. Bu şekilde işini çözebilmen lazım. 

Aynı zamanda VGA 'ın 1080p desteği var. Üstü çözünürlükleri sıkıntılı tabi bir de o analog teknolojinin sahip olduğu diğer dezavantajlar var.  Çözünürlük açısından bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN un dediğine istinaden type-c den yapamadığım şeyi usb den yapma şansım çok yok.

Yine de şunu almaya karar verdim, sonucu paylaşırım. 

Bunun haricinde bir çözüm öneriniz var mıdır? İgili type-c girişini bir şekilde gen 2, alt-m destekli veya thunderbolt a dönüştürme şansım var mı, dönüştürücü kablo ile veya anakart üzerinden vs. dahil soruyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

son durum hakkında güncelleme geçeyim, aldığım aparat sayesinde sorunum düzeldi. ek kurulum falan yapılıyor, sonrasında çalışıyor. alete bağladığım monitörde çok çok hafif gecikme oluyor ama iş nedeniyle kullanacağım için sıkıntı değil.

teşekkürler herkese.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...