Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

roman tavsiyesi arıyorum (fantastik kurgu veya bilim kurgu)

Bone

Öne çıkan mesajlar

- daha önce okuduğum bir romanı tekrar okuyabilirim, özellikle çok çok nadir bir şey söylemenize gerek yok.
- fantastik kurgu veya bilim kurgu olsun, tercihen urban fantasy (occult detective) veya cyberpunk / tech noir.
- hikayeyi anlamak için 30 kitap bitirmek zorunda kalmayayım, mümkünse 1-2 kitapta bitsin.
- Tarantino filmleri kafasında bol dialoglu ve karakterlere odaklı bir şey istiyorum, Kill Bill veya Death Proof gibin.
- salt aksiyon değil, kafa çalıştıracak bulmacalar veya alt metinler olsun.
- Lost dizisi gibi "abi valla bak bir sonraki kitapta her şeyi anlatmış olacağız" benzeri arkası yarın konseptinden nefret ediyorum.
- Neil Gaiman, Mike Mignola, Blade Runner, Ghost in the Shell, Terminator 1, John Carpenter, Neill Blomkamp seviyorum.

ne önerirsiniz?

internette arayınca bir sürü liste çıkıyor, mesela ya da mesela, ama WattPad'dan fırlamış fan fiction yazarları gibi tonla isimsiz kişi var. oturup her birini keşfedip tek tek denemek istemiyorum.

onun yerine sizin okuduğunuz ve keyif alacağımı düşündüğünüz kitaplar varsa atın buraya, ben onları deşeleyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...

İlk kitaplar tırt Dresden Files'ta zaten, yazar bile söylüyor bunu. Adam iddia üzerine yazıyor ilk kitapları, sonradan tutunca da devam ediyor ama bu arada yazını falan da güçleniyor.

Alıntı

Dresden files started as a way to prove M. Butcher's writing teacher wrong: "I'm going to write a story by following the formula she gave me to a T, it will be flat and lifeless, that'll show her. I'll make it about a wizard in modern-day Chicago".

He showed her. And the rest of us.

Sosyal ağlarda paylaş

"He showed her. And the rest of us." derken "senin anlattığın metodlarla yazıcam ve başarısız olacak, göreceksin" diyip başarılı bir seriye imza atmış olmasının ironisini belirtmişler orada. Deborah Chester'ın iyi bir hoca olduğunu belirtmek için, yoksa kitapların tırt olduğunu belritmek için söylemiyor.

kaldı ki tırt dediğimiz kitap, birçok best-seller fantastik kurgu kitaptan çok daha iyi ?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

"He showed her. And the rest of us." derken "senin anlattığın metodlarla yazıcam ve başarısız olacak, göreceksin" diyip başarılı bir seriye imza atmış olmasının ironisini belirtmişler orada. Deborah Chester'ın iyi bir hoca olduğunu belirtmek için, yoksa kitapların tırt olduğunu belritmek için söylemiyor.

kaldı ki tırt dediğimiz kitap, birçok best-seller fantastik kurgu kitaptan çok daha iyi ?

Biliyorum, senin taktiğin işe yaramayacak bak göreceksin diye başlayıp hakkaten başarısız olsa 17 kitap yazılmaz, kadının reçetesi işe yarıyor. Ama ilk kitaplarda hep aynı şekilde çözülüyor olaylar, biraz tekdüze ve tekrarlı olduğu için. O eşiği aştıktan sonra okunuyor geri kalan kitaplar da.

Sosyal ağlarda paylaş

ben amakı hayali yanılmıyorsam yalın türkçe haliyle okumuştum. bir asıl evvel böylesine fantastik kafaların yaşadığını görmek çok sevindirmişti beni. biraz fars edebiyatını zümrüdüankasından esinlenmiş olsa da çıtayı biraz daha yukarı taşıyabilmiş olması çok iyiydi.

bir de evet filmi yapılsa çıldıracağım iki eserden biridir bu. bir diğeri de ihsan oktay anar kitaplarının filmleri.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...