Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Master in Software Engineering

lovecraft0Z

Öne çıkan mesajlar

Şimdi arkadaşlar sorum şu

Ben yazılım sektöründe 2 yıldır çalışıyorum. cs eğitimim yok, İktisat mezunuyum, kursa gidip öyle işe girmiştim. Şimdi diyorum ki madem eğitimimde yok bir master patlatırım SE veya CS de. Istanbulda bir Boğaziçi SE without thesis bulabildim doğru dürüst, Aralık ta başvuru yapacağım gibi, fiyatı aşağı yukarı toplam 35bin TL falan tutacaktır.
  Acaba bunun yerine Almanya-Hollanda-Belçika civarı bir yüksek lisansa, ki araştırmalarım dönemlik 1500 euro civarı programlar var gibi duruyor, öğrenim kredisi gibi birşey araştırıp bu şekidle avrupaya mı kapağı atsam? Hali hazırda belli bir tecrübem var, üzerine SE de mastera başladığımı da CV ye eklesem gittiğim yerde ya da remote coder olarak iş bularak kendimi çeviremez miyim? bu tarz yolu yürümüş olan var mı tavsiyeleriniz nedir?
İngilizcem iyi seviyede daha önce 1 yıl Brükselde yaşamıştm tek yurtdışı tecrübem bu

Sosyal ağlarda paylaş

Abi basvur lisansinin ne oldugunun cok onemi yok, cunku sektorde tecruben var. Hatta Bogazici'nin o tezsiz programina kabul almandan daha kolay olabilir yurtdisinda kabul alman.

5 6 okul belirle en azindan, 1 2 tanesi cok iyi olsun, 1 2 tanesi girebilecegin kalibrede, gerisi de kesin girebilecegin yerler. Calisiyorsan referanslarin falan vardir, bir de lisanstaki hocalarindan bir tanesi duzgun bir referans yazabilirse guzel olabilir.

İktisat bu arada Turkiye'de ivir zivir gorunuyor ama yurtdisinda kiymetli bolumlerden, saglam matematik ve istatistik altyapin oldugunu dusunebilir basvurunu inceleyenler.

Tek eksigin temel muhendislik dersleri olur, onu da belki ek ders falan verip hallederler. Motivation letter'ina eksiklerini gidermek icin istekli oldugunu, bunun icin ilave dersler alabilecegini falan da yazarsin.

Sosyal ağlarda paylaş

hmm mantıklı olabilir. Ya iktisatın notu da çok düşük gerçi, sırf bitirmek için bitirmiştim ? Ama bu arada iş başvurusu yaptım bi kaç tane, 2 tanesi dönüş yaptı, görüştük skypedan, şimdi haftaya bir tane daha var, zoomdan yapacağız, software engineer da katılacakmış bir iki soru soracak. Belkide direk işe girip gitmek daha kolay olur bilemiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de işletme mezunuyum 8 senedir sektörün içindeyim. Korona öncesinde Bahçeşehirden yazılım tezsiz yüksek lisans için onay almıştım ama 50 lira bir fiyatı vardı bir de bilimsel dersler diye bir olay vardı ekstra 25-30 lira civarı da ona istediler. Dedim ben bu paraya iş kurarım o yüzden iptal ettim ?

monoscope tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Yok tezsiz tam tersi giriş daha kolay, daha çok çalışanlar için ALES vs istemiyor İngilizcen yetiyorsa ve sektörde çalışıyorsan referans vs oluyor sanırım. ve kapasite 50 kişi mesela tezli de 10 kişi. Ha kasar ALES puanı alıp not ortalamanı 4/3.60 tutarsan minimum, tezliye geçiş için başvurabiliyormuşsun Boun'de.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

ya kayıt zamanı yaklaşıyor kararsızım açıkçası

30k ödemeye gelince bir titreme geldi ellere ? bu parayı verip daha da önemlisi 1,5-2  tüm boş vakitlerimi vermek bana çok faydalı olacak mı? yani Software Engineer Master'ı CV me eklemek? yoksa o vakitleri daha çok kod yazmaya/proje geliştirmeye harcamak mı daha mantıklı? özellikle yazılımcı arklar ne dersiniz.
   Hedef bu işi daha kapsamlı öğrenmek, ve belki bir süre de olsa yurtdışında çalışmak. Onun haricinde çok da kariyer vs. insanı değilim aslında

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi avrupa olayında, zaten bu halimle bile online interviewlara giriyorum. Hani 1 yıl daha tr de tecrübe kassam bir kaç uygulama örnek göstersem işe girebilinir gibi almanya-hollanda hattında, avr da işe girdikten sonra zaten okula falan gitmem ki. Bana şimdiden okula girmek çekeceğim zahmete ve maliyete değer mi o konuda kararsızım.
   Bir yandan da yaptığım işi temelleriyle komple öğrenme fikri hoşuma gidiyor açıkçası

bu arada başvuru yaklaştı dediğim Boğaziçi Software Engineering MS, Aralıkta

lovecraft0Z tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, lovecraft0Z dedi ki:

ya kayıt zamanı yaklaşıyor kararsızım açıkçası

30k ödemeye gelince bir titreme geldi ellere ? bu parayı verip daha da önemlisi 1,5-2  tüm boş vakitlerimi vermek bana çok faydalı olacak mı? yani Software Engineer Master'ı CV me eklemek? yoksa o vakitleri daha çok kod yazmaya/proje geliştirmeye harcamak mı daha mantıklı? özellikle yazılımcı arklar ne dersiniz.
   Hedef bu işi daha kapsamlı öğrenmek, ve belki bir süre de olsa yurtdışında çalışmak. Onun haricinde çok da kariyer vs. insanı değilim aslında

amaç akademik hayata ilerlemekse, tezsiz mastera girmeni önermem. amaç computer science ve software engineering konularında temelini sağlamlaştırmaksa, masterın bu konuda sana yardımcı olacağını sanmam. onun yerine sana birkaç kitap önerebilirim, ben de onları çalışıyorum şu sıralar, bilgilerimi tazelemek için.

Sosyal ağlarda paylaş

On 11.10.2020 at 21:37, Bone dedi ki:

amaç akademik hayata ilerlemekse, tezsiz mastera girmeni önermem. amaç computer science ve software engineering konularında temelini sağlamlaştırmaksa, masterın bu konuda sana yardımcı olacağını sanmam. onun yerine sana birkaç kitap önerebilirim, ben de onları çalışıyorum şu sıralar, bilgilerimi tazelemek için.

valla tam bilemiyorum ya. Software Engineer sıfatı almak istiyorum galiba başka bir amacım yok gibi ? 
Bir de data science - Machine learning dersleri falan var onlar iyi olur diye düşündüm

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, lovecraft0Z dedi ki:

valla tam bilemiyorum ya. Software Engineer sıfatı almak istiyorum galiba başka bir amacım yok gibi ? 
Bir de data science - Machine learning dersleri falan var onlar iyi olur diye düşündüm

Sanırım ki Software Engineer titri ülkeden ülkeye göre değişiyor. Amerika'da "ben Yazılım Mühendisiyim" dediğinde Yazılım Mühendisi olabiliyormuşsun. Türkiye'de Information Technology, Computer Science, Software Development veya Software Engineering alanında çalışabilmek için, mühendislik fakültesinden bachelor diploması şart koşuyor.

Aslında iktisat alanına yakın Management Information Science bölümü var, biraz Information Technology, biraz İktisat karışık. onun master derecesi var mı bilmiyorum, ama onu yapabilirsin, tabii yine de Türkiye'de "yazılım mühendisi" olarak çalıştırmazlar, ama yurtdışında bu alanda iyi iş bulabilirsin.

mastera girsen de girmesen de, temelini oluşturması için bazı kitaplar önereceğim:

- Yazılım Mühendisliği veya benzeri bölümlerde geniş matematik konuları öğretiliyor. Bunun için Mustafa Balcı'nın Temel Matematik ve Genel Matematik 1-2 kitaplarını önerebilirim. Calculus için ise Stewart
- Bilgisayar nedir, bilgisayarın temelleri, bilgisayarlar nasıl çalışır vs gibi konular için Ron White'ın How Computers Work kitabı epey renkli, basit ve detaylı
- Programlama'nın temelleri için İrfan Macit'in Bilgisayar Programlama ve Algoritma Analizine Giriş kitabı, her ne kadar yazılımda deneyimin olduğunu söylesen de, temelin teorisini anlamak için faydalı olabilir
- Glenn Brookshear'ın Bilgisayar Bilimine Giriş kitabı, gayet net anlatıyor temel Computer Science / Computer Engineering konularını
- Bu aşamada Discrete Mathematics öğrenmek istiyorsan Rosen'in Ayrık Matematik ve Uygulamaları kitabı var, biraz kalın ama Türkçe tercümesi olduğundan ucuza bulunabiliyor
- Robert Sedgewick'in Algoritmalar kitabı, kolay bir anlatım tarzına sahip, CS veya SE bölümlerindeki temel konulardan birisini sindirmiş olursun
- Uğur Gelişken'in Web Tasarımı ve Web Programlama kitabı oldukça kapsamlı, üniversitelerdeki HTML/CSS ve Javascript/PHP derslerinde anlatılan şeyleri ve daha fazlasını içeriyor
- UML yine temel ders konularından biri, bunu Satzinger'in Object-Oriented Analysis & Design kitabından çalışabilirsin (ya da onu bulamazsan Nafiz Ünlü'nin Sistem Analizi ve Tasarımı da olabilir)
- Veritabanı tasarımı için Mannino'nun Database Design, Application Development & Administration kitabından çalışabilirsin (ya da onu bulamazsan Ali Nizam'ın Veritabanı Tasarımı İlişkisel Veri Modeli ve Uygulamaları da olabilir)
- Yazılım Mühendisliği için Ian Sommerville'in kitabının kolay olduğunu düşünüyorum, Türkçesi de onuncu basımdan çeviri
- Bunlar dışındaki Software Engineering konuları için Agile, Yazılım Testi, Requirements Analysis, Software Architecture gibi konulardan kitaplar alabilirsin
- Bunlar dışındaki Computer Science konuları için Stallings'in Operating Systems, Cryptography and Network Security, Computer Organization & Architecture, Kurose'nin Computer Networking kitaplarını alabilirsin

bunlar benim önerilerim tabii ki, yanlıştır doğrudur diye ilgini çeken Yazılım Mühendisliği fakültelerine bakıp kıyaslayabilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...