Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

pandemi ve sonrası : kiracı vs ev sahibi

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

kardeşim istanbulda üni okuyor. çokta bilmem bu kiracı-ev sahibi işlerini pek. kıl bi ev sahibimiz var, okulların kapatılmasından beri yinede çatır çatır parayı aldı kadın benden. şimdi bu ay falan kira artış dönemi normal şartlarda. eh kıl olduğundan kesin diyecek ki arttırıyorum ben indirim mindirim yok. sormak istediğim soru şu. 

kira artışlarında resmi gazetede herhangi bir şey var mı ?

eğer ki ben artışa yapıcam derse bu durumda olan varsa acaba nasıl bi yol izlediniz ya da izlemeyi düşünüyosunuz ?

nese işte sorular genel olarak problemimizden dolayı belli gibi.. 

bu kıl kadınla netcez yav istanbulda evden çıktın - yeni ev baktın bilmem ne 50 bin tane iş kırk tane masraf.

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Gangren dedi ki:

Bildiğim kadarıyla,

- Kirayı ödemek zorundasın.

- Artış yaptıklarında, pandemiyi mücbir sebep olarak gösterip, itiraz etmeye yönelik birşeyler okumuştum ama her durumda başın ağrıyacak, uğraştıracak.

avukat arkadaşa sordum. malum bu olaylardan dolayı epey bi soran eden olmuş. dava açarsında huzur vermez ev sahibi hele ki kılsa diye

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, xwhiplashx dedi ki:

kardeşim istanbulda üni okuyor. çokta bilmem bu kiracı-ev sahibi işlerini pek. kıl bi ev sahibimiz var, okulların kapatılmasından beri yinede çatır çatır parayı aldı kadın benden.

Surayi anlamadım kadın okullar kapatıldı diye kira mi almicakti?

Onun disinda ufe tufeye gore arttirabilir kafasina gore yukseltemez kirayi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Valvyn dedi ki:

Surayi anlamadım kadın okullar kapatıldı diye kira mi almicakti?

özellikle benim iş yerim kapalıyken rica vs ettim 2-3 ay adam zaten yaşamıyor - okumuyor. bir çok çevremdeki ev sahibi fifty fifty vs yaptı sen de yap diye. hiç iplemedi.

1 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Onun disinda ufe tufeye gore arttirabilir kafasina gore yukseltemez kirayi. 

işte bu arttırımda oran nedir ya da herhangi bir kdv - stopaj indirimi - sabitlemesi var mı acaba ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Olmaz öyle mücbir sebep, artış olmasın diye. TÜFE kadar arttırılır kira eğer sözleşmede daha azı yazmıyorsa.

Arttırılan ayda TÜFE kaç ona bakın, üstünü kabul etmeyin. Yapacak başka bir şey yok. 11,51 bu ay, sözleşmede daha az yazmıyorsa bu kadar artar.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, GERGE dedi ki:

Olmaz öyle mücbir sebep, artış olmasın diye. TÜFE kadar arttırılır kira eğer sözleşmede daha azı yazmıyorsa.

Arttırılan ayda TÜFE kaç ona bakın, üstünü kabul etmeyin. Yapacak başka bir şey yok.

artışı 12 ayın TÜFE sine göre kontrol edeceğiz o halde 

Sosyal ağlarda paylaş

Tufe oranini tuik acikliyodu sanirim ama aylik mi yillik mi onu tam bilmiyorum. Kira sözleşmende yazar normalde hatta bazen atıyorum tüfe %10 artsa bile maka %5 arttirilir gibi maddeler oluyor sözleşmelerde.

Senin diyebileceğin pandemi surecinde bisi yapmadınız bari 1 senelik ya da 6 ay zamsız fiyattan odeme yapayım gibi olabilir.

Valvyn tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Tufe oranini tuik acikliyodu sanirim ama aylik mi yillik mi onu tam bilmiyorum. Kira sözleşmende yazar normalde hatta bazen atıyorum tüfe %10 artsa bile maka %5 arttirilir gibi maddeler oluyor sözleşmelerde.

Senin diyebileceğin pandemi surecinde bisi yapmadınız bari 1 senelik ya da 6 ay zamsız fiyattan odeme yapayım gibi olabilir.

???

Sosyal ağlarda paylaş

iki tip artis var biri tufe, digeri de tufeye yakin yillik emlak artis orani gibi bisi, o da benzer sekilde belirleniyo. tufeden biraz daha az yaziyolar onu genelde ki kiraci cok da isyan etmesin.

her zaman "ben ciksam ev 1 ay bos kalsa daha fazla zarar edeceksin" den yuru. matematik kazaniyo genelde zir cahil degilse. tabi ortalamanin cok altinda kira veriyosan onu bilemen.

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, Esh dedi ki:

iki tip artis var biri tufe, digeri de tufeye yakin yillik emlak artis orani gibi bisi, o da benzer sekilde belirleniyo. tufeden biraz daha az yaziyolar onu genelde ki kiraci cok da isyan etmesin.

her zaman "ben ciksam ev 1 ay bos kalsa daha fazla zarar edeceksin" den yuru. matematik kazaniyo genelde zir cahil degilse. tabi ortalamanin cok altinda kira veriyosan onu bilemen.

sorduklarım çok iyi fiyat lan diyor ama birader beşiktaşın göbeğinde 1700 tl ye kalıyor  fdsffds

Sosyal ağlarda paylaş

Beşiktaş için daire büyüklüğü standart ise iyi fiyat , boş odası varsa ev arkadaşı alacak kirayı paylaşacak ,düşürmek gerekli ise kirayı.Artış dönemi ev sahibinin dedikleri gibi artış hakkı mevcut , kullanmasan da evi işgal ediyorsun. İster depo olarak kullan , ister ev ...   1700 kirayı 1900 gibi revize etmek isteyecektir bence..

Sosyal ağlarda paylaş

54 dakika önce, DavidMills dedi ki:

Genelde çoğu ev sahibi %10 a pek laf etmiyo..Neyse ben bu sene şanslıyım, artış ayında ev sahibi naaapıyoruz diye aramadı, ben de aramadım. Eski kiradan devam.

böyle olunca yine ev sahibinin o zamsız ödediğin zamanların farkını alma hakkı var. zaten bildiğim kadarıyla kira sözleşmeleri kendi kendine ilerliyor iptal etmezsen. sen şimdi farkı hesaplamadın ödemedin ama sonradan zamsız ödemediğiniz ayların farkını rica eder muhtemelen.

Sosyal ağlarda paylaş

Yok ya benimki etmez. Benden memnun ondan, ama oldu bittiye getirseydim dediğin doğru olurdu muhtemel. Bizimki karşılıklı anlayış. Ha ne oldu kombi arıza çınardı 650 civarı, aramadım cebimden  hallettim gibi. Çoğu şeyde kıtipyoz kiracı gibi davranmıyorum, o da anlıyo işte. Eve de gayet iyi bakıyoruz.

DavidMills tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...