Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun bilgisayarı toplamaca

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Selamlar, güzel topak olmuş, araya kaynıyorum ben de hemen ?

Seneler sonra oyun için bir setup oluşturayım dedim ama hem burayı okudukça hem oem piyasasını araştırınca resmen alfebe değişmiş ve bir gecede cahil kalmış olduğumu fark ettim sdfg

Amacım gerge benzeri bir kasa toplamak aslında. Bu arada hayırlı olsun  @GERGE Umarım memnunsundur sistemden.

En son istikrarlı oyun oynadığımda cs 1.6, w3 ve UO falan oynamıştım, sonrasında ise kısa dönem dota 2 ve Cs:Go fırsat oldukça, onun dışında hiçbir bilgim ve tecrübem yok denebilir. Kız arkadaşımın işi dolayısıyla ara ara epic'in riot'ın blizzard'ın vs popi oyunlarını oynamamız gerek. Kendim ise dota2 cs:go + ara ara konsept oyun(asassins creed veya witcher 3 mesela) oynarsam oynarım. Hani oyuna dair yapabileceklerim beklentilerim bu çerçevede benim. Oyun dışında ise bir veri analizi/görselleştirme işleri için developlement ortamı kurucam o kadar.

Max 1k$ bütçem var. Hiçbir marka vs fanboyluğum yok. 1 tane 24" 75Hz IPS LG monitörüm var. Gerektiğinde ikinci el parça da alabilirim. Elit bir sistem olmasına gerek yok. Yurtdışına gelen giden oldukça oradan da ekstra ekipman tavsiyesi yapma imkanım olabilir ilerleyen zamanlarda. O yüzden sistem toplarken bütçeyi hangi parçaya ne şekilde ayırmalıyım ki gerektiğinde scale etmesi de zor olmasın.

7000 lira civarı bütçe için neleri sıfır alayım, neleri ikinci el alsam da olur? İlerde tek parça değişimiyle sistemi boostlamak için nasıl bir anakart işlemci seçeyim? Seneler sonra desktop alıcam gürültüsü çok olmayan bişi olmasın için ekipmanları ona göre nasıl seçebilirim?

7k ile çok iyi performans çıkmaz ama bari şu şu konularda eli ayağı düzgün bir şey al rahat edersin mi dersiniz? Ya da hacım o paraya direkt ikinci el şu specleri olan bir pc mi kovala dersiniz?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

6.5k verdim ben işte. Başka dükkandan alınca daha pahalıya geliyor ama, Game Garaj'da ucuz. 1080'de 60 fps altı oyun yok ultra ayarlarda. Hatta Volumetric Clouds denen şeyi kısınca Assassin's Creed Odyssey 75-80 fps arası gitmeye başladı. Sırf bulut 15 fps yiyormuş ?

Bu arada Motorsport olsun, Horizon olsun Forza oynuyorum sürekli. 144hz monitörde 144fps apayrı bir zevkmiş. Sırf bunun için bile değdi ?

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, GERGE dedi ki:

6.5k verdim ben işte. Başka dükkandan alınca daha pahalıya geliyor ama, Game Garaj'da ucuz. 1080'de 60 fps altı oyun yok ultra ayarlarda. Hatta Volumetric Clouds denen şeyi kısınca Assassin's Creed Odyssey 75-80 fps arası gitmeye başladı. Sırf bulut 15 fps yiyormuş ?

Bu arada Motorsport olsun, Horizon olsun Forza oynuyorum sürekli. 144hz monitörde 144fps apayrı bir zevkmiş. Sırf bunun için bile değdi ?

Abi ses gürültü vs nasıl oyundayken? %99 kulaklıkla oynuyorsundur ama hiç kulaklıkla oynamayan biri için nasıl senin setup'ın ses durumu?
Konuya emmi gibi yaklaşıyorum biraz ama oyundan çok iş için kullanacağım için default noise önemli ya seneler sonra desktopa dönünce ?

allahless tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Dizüstünden sonra gürültülü geldi tabii. Ama film izlerken, internetteyken ama silent moduna alıp kasa fanlarını kısıyorum, oyuna göre epey sessizleşiyor. Ama ses var tabii.

Hoparlör almadım, evde eski şunlar vardı: https://www.hepsiburada.com/logitech-z213-multimedia-hoparlor-siyah-p-BD802254

Dizi izlerken, VN okurken filan açtım.

Sosyal ağlarda paylaş

game garaj'in kendi markasi degilmis, AIGO diye bir marka kullaniyormus (psu).

bence yine de ilk is kasa fanlarini degistir (plastik vida da ekstra tavsiye)

+

aldigin kasa'nin on tarafi mesh (acik) sanirim, oraya da bir filtre toz filtresi al.

stock fani degistirmen ve 2-3 kasa fanini degistirmen cok pahaliya patlamaz ama QOL olarak kesin kesin kesin yap.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

o kasada vardır toz filtresi, mesh kasaya toz filtresiz gönderiyorlarsa kendi ayıpları, maliyeti nedir ki 1-2 dolarlık bişi...

kasa fanlarından daha çok, fan sesi işlemcinin stock fanından kaynaklanıyor olabilir mi? ryzen browser da bile gezinirken turbo açtığında fan hızı uçabiliyor ? ince ayar lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

asiri da kotu degil, bu AIGO markasi banggood/aliexpress'te baya populer. idare edene kadar da kadin corabi asdsadasd

https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200803113402&SearchText=mesh+filter+pc

sessiz kasa da fani tanesi 60-120 arasi falan. 3 tane alsa cok pahaliya gelmez ama ses baya azalir.

(cpu cooler ucuz degil tabii ki.)

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Yan kapağı açıp, kontrol edip, geri geldim şimdi. Toz yok içinde. Temiz şimdilik. Fanlar çok kolay değişir görünüyor. CPU fanı değişmeli mi, değişmemeli mi anlamadım ama.

Onu bir anlatın bana. Oyun oynarken max derecesine yaklaşıyor, 95 max derecesi, 90-92 görüyorum. Şu boost olayını kapatınca performans kaybı olmadan 65 civarı ama. Şimdilik boost olayını kapadım ama böyle gitmez yani. Bu orada oda sıcaklığı da 30 derece filan ama, bu ay sonunda taşınıp bilgisayarın durduğu odaya da klima takacağım. Kasa içinde hava akımı sorunu yok sanırım, GPU %99'da eleştirilerde okuduğumun en altında çalışıyor, akım bana da epey iyi geldi zaten.

Böyle CPU max tempe yakın çalışırsa sorun olur mu? Yoksa 2-3 aya yeni fan takana kadar boost kapalı mı gitsin, fps kaybı yok zaten GPU %99, CPU %50 oluyor boost edince AC Odyssey ile.

Wraith Stealth var 6/6 3500X üzerinde işte. AMD'nin en kötü fanıymış sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

o cpu fanı değişmesi lazım çünkü max dereceye yaklaşırken throttle giriyor, gitgide ağırlaşıyor. cpu yanmaz ama devamlı düşük güçte çalışır. aynısı i5 2500k'da başıma gelmişti. belli ki ucuza kaçmışlar fanda.

bu kadar sürede toz olmaz zaten, 6 ay sonra anlaşılır toz topluyor mu. kasa hava giriş noktalarında filtrelenmişse zerre toz girmiyor. ilk defa bu kasamda 4 yıl sonra hala kasa içi tertemiz. eskiden piramit lahit odası gibi olurdu bu kadar sürede.

Sosyal ağlarda paylaş

On 23.07.2020 at 13:28, GERGE dedi ki:

Eğer bu daha iyi olur diyen yoksa geçiyorum bunun siparişini. 6592TL tuttu bir de yani, çok pahalı değil.

Bunun ryzen 3600 6/12 hali kafama yattı baya. Zaten iki gün önce 3500x stokta yoktu artık nasıl çullanmışlarsa baryamda sdf

oyundayken gürültülü çalışması çok problem olmaz heralde ama oyun dışı da kayda değer bir gürültü varsa tatsız, zira aynı odada pc karşıssında kitaptan çalıştığım olabiliyor. 

Gamegaraj harbi fiyatta en uygunu şu an ama fan ve kasayı da özelleştiremiyor olmak tatsız oldu. Önerilen fanlardan da ilerleyen aylarda alırım diyorum alete alıştıkça. 

UPS de almış Gerge, bunun ne gibi faydası oluyor abi genel olarak?

allahless tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
3 saat önce, Darksun dedi ki:

kapanmasından çok regüle etmesi önemli gerçi eskisi gibi değişkenlik olmuyor ama neme lazım. bir kaç senede bir aküsü nanay oluyor aletin yanlız.

Şu voltaj bilmemleli uzatma kabloları bu işe yaramıyor mu?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...