Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun bilgisayarı toplamaca

GERGE

Öne çıkan mesajlar

almışsın hayırlı olsun.

Almayı düşünenler için bir öneride bulunacağım. 

Main parçalarda (anakart,işlemci, gpu) o bundan iyi şu bundan iyi tartışması sonuna kadar yapılır.

Ama secondary parçalarda kesinlikle corsair ekosistemine girmenizi öneririm.

Fandan kasaya, sıvı soğutmadan ramlere her konuda çok kaliteli ve paranın karşılığını veren ürünler.

https://www.itopya.com/corsair-obsidian-serisi-500d-rgb-se-premium-siyah-mid-tower-temperli-cam-gaming-kasa/

şundan aldım mesela kasa olarak, her gün eve girince sevip okşuyorum öyle çalıştırıyorum. görmek bile mutluluk veriyor.

Eğer bir de pc'yi kendiniz kuruyorsanız kesinlikle içi böyle geniş kasalar sizi cok rahatlatacaktır.

bu kadar olmasın diyorsanız da söyle alternatifleri var.

https://www.itopya.com/corsair-icue-465x-rgb-tempered-glass-siyah-mid-tower-kasa/

kasa bir de görmesi gereken önemi görmeyen bir bileşen bence. her şeyi içinde topluyorsun ve o parçala doğru hava akışını sağlayamadığında ısınmadan dolayı saçma performans kayıpları yaşıyorsun. aman bir kutu işte ucuzundan alıp geçeriz denecek parça değil bence

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

cell ömrü olarak değil controller olarak ikisi de patladı sanırım. ilki total gitti, ikincisi kullanılamayacak kadar yavaşladı, hdd'den bile yavaş hale geldi. sistem drive iken taşıdım windows'u samsung'a, page file ve eski 1-2 oyun koydum ona, başka işe yaramıyor.

demin de p1 crucial warhammer2 yamasını kurarken 1,2gb/sn write gösterdi task manager, dedim nereden nereye geldik lol. ilk pc'mizde 800mb'lik hdd vardı toplam.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, applev0dka dedi ki:

samsuıng varken SSD'de 2. bir yere bakılmaz zaten abi

https://linustechtips.com/main/topic/1092033-ssd-tier-list/

bakılır, mesela samsung QVC çıkardı, onu alaacağınıza WD Blue 3D Nand var daha ucuz mis gibi nand sata, o alınır.

varsa ssd bakan sata, tr'deki en ucuz ve kalitelisi o şu an

Sosyal ağlarda paylaş

Ya hiç konu açmadan, GERGE'nin pc'ye benzer bir şey toparladım ama ben de ekstra bir de monitör var. Fiyat 11.023,00 TL şeklinde. Klasik, yıllardır oem takip etmeyen insan olarak beni 8'de toplantım olmasına rağmen ayakta tuttu ve artık tükenip bir de buraya yazayım istedim. 

V2VWyAt.png

Sosyal ağlarda paylaş

tekrarlamış olacağım ama bence en ultra hızlı ssd yerine iki katı kapasiteli ssd al. hatta bu kadar para vermişken hdd'yi tamamen atıp 2tb ssd bile alabilirsin. hdd'ye oyun koymak yerine herşeyi ssd'den çalıştırabilmek daha mantıklı. gene nvme alırsın ama daha ucuzundan alırsın, mesela crucial p1 dediğim gibi. o 500gb ssd sistem disk olarak kullanılacaksa bugün bile toplam max 3 aaa oyunluk yeri var. yarın 2 oyunluk. cyberpunk için diyecekler 200gb, sonra onu kurup diğer bütün oyunlarda mecbur hdd'ye koymak gerekecek. ssd'nin en hızlısı < hdd'ye oyun kurmak zorunda kalmak.

bu konuda ısrarım kendim çok çektiğimden ötürü. bu makinelerin oynatacağı oyunlar 100gb+ hepsi bugün, yarın 200gb deyin yeni konsollar gelince.

Sosyal ağlarda paylaş

güle güle kullan gerge. ama kendin kursaydın keşke, onun da keyfi başka. 2-3 youtube tuto'su izleyerek hallederdin. cable management yerlerde sürünürdü ama olsun. ben mesela saçma sapan yerlerden fan kablosu geçirmenin yanında, anakartta kasanın ön tarafındaki usb'nin bağlanacağı pin'leri kırdım. biri çalışmıyor, ona rağmen pişman değilim =D

still, gg

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Creus dedi ki:

Ya hiç konu açmadan, GERGE'nin pc'ye benzer bir şey toparladım ama ben de ekstra bir de monitör var. Fiyat 11.023,00 TL şeklinde. Klasik, yıllardır oem takip etmeyen insan olarak beni 8'de toplantım olmasına rağmen ayakta tuttu ve artık tükenip bir de buraya yazayım istedim. 

5700xt redevil var bende, nefret ettim,uzun sure stabil degildi,hala bazen tirtliyor driverdan. crash vs yasatiyor,nadir de olsa.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Cokomantis dedi ki:

güle güle kullan gerge. ama kendin kursaydın keşke, onun da keyfi başka. 2-3 youtube tuto'su izleyerek hallederdin. cable management yerlerde sürünürdü ama olsun. ben mesela saçma sapan yerlerden fan kablosu geçirmenin yanında, anakartta kasanın ön tarafındaki usb'nin bağlanacağı pin'leri kırdım. biri çalışmıyor, ona rağmen pişman değilim =D

still, gg

z370 usb 3.1 front connectorlardan birinin 1 pinini kırdım ben de en son anakartın asd, çok dandik lan o connectorlar. işin kötüsü onda pc kapalıyken usbden şart etme olayı varmış, diğer connectorda yapmamışlar nedense, rip ?

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, GERGE dedi ki:

Aldım, tekrar PC gamer oldum ?

Ana kartta tek M.2 olması biraz kötü oldu ama olsun o kadar da.

Pci slotlarina takilan kartlar var nvme ssd takabildigin. Onlarla devam edersin.

Mesela

https://www.hepsiburada.com/alfais-4446-pci-e-express-30-x4-to-nvme-m2-m-key-ngff-ssd-cevirici-donusturucu-kart-adaptor-p-HBV00000KGDQD?magaza=Evaletim

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Sam dedi ki:

bu konuda ısrarım kendim çok çektiğimden ötürü. bu makinelerin oynatacağı oyunlar 100gb+ hepsi bugün, yarın 200gb deyin yeni konsollar gelince.

bu bence 250gb'lik bir suru ssd almandan... 2tb ssd icin ekstra premium vermeye gerek yok, 500gb'dan sonra fiyat farki artiyor ztn.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Benim için kritik bir soru ile geliyorum.

Bluetooth ve wifi önemli benim için (internete CAT5 ile bağlanacağım ama cihazlar arası iletişim, kulaklıklar, dosya paylaşımı, kulaklıklar, gamepadler... gidiyor). Şunu alayım dedim, fiyatı dert değil:https://www.vatanbilgisayar.com/asus-pce-ac55bt-300mbps-867mbps-dual-bant-kablosuz-ac-bluetooth-4-0-pci-e-kart.html

PCI olması ek bir avantaj getirir mi? Bunu takınca tek boş PCI slotum da gidecek, sonra daha önemli ne gibi işler için onu kullanmak zorunlu olabilir? PCIe 2.0 x1 ikinci slot, eğer buraya bir dönüştürücü takıp ikinci bir M.2 SSD takmam mümkün olacaksa boş bırakayım diyorum. SATA ile RAID yapsam daha mı mantıklı olur?

Eğer slot boş kalsın, ya da performans ve kararlılık olarak fark etmez diyorsanız söyle birşey alayım diyorum: https://www.itopya.com/tp-link-ub400-bluetooth-40-mini-usb-adaptor/

Ama bunlarda da wifi olmuyor, iki tane slot harcamak gerekiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

48 dakika önce, Goering dedi ki:

bu bence 250gb'lik bir suru ssd almandan... 2tb ssd icin ekstra premium vermeye gerek yok, 500gb'dan sonra fiyat farki artiyor ztn.

bunu nereden çıkardın bilmiyorum. 500gb ssd ve 1tb hdd vardı creus’un listesindeki gibi. ssd yetmiyordu oyunlar için, hddye koymak zorunda kalıyordum ve sürünüyordum resmen. hadi onu kur, bunu sil, tekrar kur filan çekilecek eziyet değil. 500gb bu devirde sistem+oyun için çok yetersiz. 1tb daha ssd ekleyince ancak yetti şimdi. bana kalsa 1tb de az ama minimum olmalı. 10k+ para verip hddye oyun kurmak yanlış 2020’de.

https://www.hepsiburada.com/crucial-bx500-2tb-2-5-540-500mb-s-3d-nand-sata3-ssd-ct2000bx500ssd1-p-HBV00000T8Z26?magaza=Aison

hdd ve 970proya vereceği parayla bunu alabiliyor. ya da 1tb nvme de alabilir. ama 1tb hdd yazmış, herhalde yetmeyeceğini düşünmüş o da. onun için 2tb yazdım.

500gb ssdmin durumunu yazdım da tekrar yazayım. windows partition ve overprovision çıkınca 320gb kalıyor oyunlara. bunun da 50gbsi boş kalmak zorunda, dün bir yama kurdu uplay, 50gb yer kullandı o sırada. yer yetmezse kurulum fail oluyor, bütün oyunu silip sıfırdan yükletiyor. bunu da yaşadım, 100gb sıfırdan indirdim. yani 270gb yer var.

gta5, breakpoint, aco, eso gibi oyunlar 100gb üstü. wh2, fo76, swtor gibi oyunlar 50gb üstü. bunların hepsi 2010’ların oyunları. 2020’lerde bu rakamlar ikiye katlanacak. o 270gb boş oyun alanına cyberpunk kurulur, yanına da asscreed valhalla. o kadar, başka birşey sığmaz.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ona baktım. O toplam 390TL'ye geliyor gümrük ve kdv ile. ÖTV alınıyor mu kontrol etmedim hiç.

Şunu buldum bir de iyi puanlı bir satıcıdan, aklım buna gitti şimdi: https://urun.n11.com/network-kartlari/asus-pce-ax58bt-ax3000-dual-band-pci-e-wifi-6-80211ax-bluetoo-P406118465?utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.97

Sosyal ağlarda paylaş

Sam haklı bu arada. Benim de takıldığım konulardan biriydi. Uyarı için teşekkürler. 
Bu arada ben ne ssd kullandım ne de 144hz :)) 15'' laptop ile yşıyorum uzun süredir. Bir de iş için macbook var işte. 

Yani her şey zaten bana çağ atlamışım gibi hissettirecek aslında ama almışken ileride fazla parça değiştirmeden upgrade edebileceğim bir sistem kurma niyetindeyim. Bu pc ile artık oem takip edip, güncellemelere sürekli ayak uydurarak ilerlemek istiyorum bakalım.

Öğlen ara verince tekrar bir şeyler bakıp yine bi takım toplama işlerine gireceğim yine buraya atarım. Vakit ayıranlarla üstüne konuşursak süper olur ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...