Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun bilgisayarı toplamaca

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Kendimce şunu topladım, şimdilik 1080p 144hz monitörüm var, sonra monitör ve GPU beraber güncellerim diyorum.

MSI B550 Gaming Carbon Wifi Bluetooth (wifi ve bluetooth için dongle almak yerine böyle olsun dedim)

Ryzen 5 3600 (sadece 6/12 Zen 2 diye. Zen 2 olsun, daha uzun gitsin. 3600X de olabilir farka değer derseniz)

HyperX Fury 3200 CL16 2x8GB (hiç bilmiyorum markaları filan.)

Kingston A2000 500GB (sonra 1TB alıp takarım aynısından)

MSI RX 5500 XT Mech 8G (yeni nesil oturana kadar yeter. Sonra 4070 filan alırım)

Sharkoon RGB Flow kasa (hiç bilmiyorum)

FSP HD600 Hydro 600W (hiç bilmiyorum)

Fan filan nasıl yapacağım bilmiyorum. Inventus'dan alayım diyorum.

Yardım.

Sosyal ağlarda paylaş

öbür başlıktaki önerimi tekrarlamak istiyorum: bu yıl çıkacak yeni gpu neslini bekle bence sıfırdan toplayacaksan.

https://www.pcgamer.com/nvidia-ampere-release-date-specs-performance/

yeni nesle 2-3 ay filan kala bence doğru olmaz.

5500xt de bence iyi bir gpu değil, çok inceledim 2 ay önce, almak üzereyken vazgeçip 1660s'e döndüm şahsen.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Yeni nesle güncellenebilir almak daha iyi olabilir, şu an bilgisayarım yok zaten. Ondan iyi bir B550 anakart alayım diyorum.

5500 XT'yi 1080p oynayacağım, sonra güncelleyeceğim için düşündüm. Bütçe biraz da. 9000'i aşmak istemiyorum ki Windows'a giden para da var içinde =(

Ama ıvır zıvırını hiç bilmiyorum işte.

B450 al, o kadar fark etmez diyorsanız düşünebilirim ama.

Sosyal ağlarda paylaş

işte yeni işlemciler ve onlara yeni hafıza da yolda, şu anda alacağın bir anakart demode olur önümüzdeki yıla. ben en son pc'mi toplarken yaptım bu hatayı, 2 ay farkla eski nesilde kaldım. güncelleyemiyorum işlemci filanı şimdi.

5500xt ile aynı fiyata 1660s var:

https://www.hepsiburada.com/palit-geforce-gtx1660-super-gp-oc-6gb-192bit-gddr6-dx12-pci-e-ekran-karti-p-HBV00000R4VHP

bu fiyata bulamasam ben de 5500xt'de kalacaktım ama hangi teste baktıysam yolda kalıyor yanyana.

ssd uyarım da şu anda yaşadığım tecrübeye dayanarak: 500gb samsung ssd vardı. bundan windows partition (75gb filan sadece) ve overprovisioning için asgari kısmı ayırınca 320gb filan kalıyor. buna ac: o yükleyince kaldı 200. ona da cyberpunk yüklesen biter zaten, bir update geliyor 50gb boş yer istiyor kurabilmek için, tıka basa dolduramıyorsun. 500gb şu anda bile yetmez yani geleceği bir yana.

norak'a mention atıp onun fikrini almak lazım esasen.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

10k veririm en fazla. 3 sene kurtarsın 1080p yeter bana. 1660s olsun o zaman.

Bilgisayarım yok, beklemeyeceğim ondan. Fiyatlar çok olur zaten, şimdi de son nesli almıyorum. Çıkar çıkmaz Zen 3 ve Ampere alabileceğimi hiç düşünmüyorum yani. Vermem o kadar.

Sosyal ağlarda paylaş

48 dakika önce, GERGE dedi ki:

Fan, kasa, ram gibi şeyler için yardım edin ama.

Corsair takıntım var benim. yukarıda koyduğum listeden de belli oluyordur. gerçi kendi kasamı NZXT olarak topladım, o sırada İtopya'da o vardı, şimdi hala satıyorlar mı bilmiyorum.

bildiğim kadarıyla CPU'ların içinden çıkan fanlar yetiyor. overclock yapmayacaksan. onun dışında BeQuiet ve Noctua fanları öneriliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

coolermaster silencio kullanıyorum şahsen, daha yenileri çıktı aynı serinin. içinde gayet iyi ses yaltımı ve filtresi var. ilk defa fanlarım tozdan bozulmadı ve kasa gürültüsünden tamamen kurtuldum 1660s'e geçince. ilk defa kafamı dinleyebiliyorum pc oyunu oynarken.

camlı modeli çıkmış ama bence camsız daha mantıklı ses insülasyonu için. bütün metal yüzeylerinde ses emici sünger var çünkü içinde.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Aluriel dedi ki:

inventus falan önerseniz anlarim da itopya nedir ya. müşteri memnuniyeti en kötü firmalardan birisi direkt

inventus'u ilk defa burada duydum. itopya nedir? valla ben alışveriş ettim. kasayı gayet güzel toplayıp göndermişler. bir sorun göremedim. bazı ufak parçaları felan da oradan alıyorum, sağ salim geliyorlar. en kötü firma buysa, bandıra bandıra yiyelim o zaman.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Sam dedi ki:

öbür başlıktaki önerimi tekrarlamak istiyorum: bu yıl çıkacak yeni gpu neslini bekle bence sıfırdan toplayacaksan.

https://www.pcgamer.com/nvidia-ampere-release-date-specs-performance/

yeni nesle 2-3 ay filan kala bence doğru olmaz.

ben de katiliyorum sam'in yazdiklarina; 2021 mart/nisan bekle en azindan...

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şunlara karar kıldım gibi, malzemeleri kesinleştirip bugün vereyim diyorum. Beklemek istemiyorum.

RX5600 XT alacağım. En mantıklı bu geldi 1080p için. 2060 alsam ray tracing için değmez, hem Radeon Linux ile daha rahat. Performansı da 2060 ile aynı.

Anakart için X570, işlemci için Ryzen 5 3500X düşünüyorum. CPU şimdilik yeter, yavaşladığında Zen 3 alırım. 3600X baktım ama fiyat farkı 2-3 fps getiriyor.

Kasa için dediklerinizden birini alırım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Kullanıyorum işte yıllardır. Windows yükleyeceğim zaten ama dual boot her şekilde yaparım.

Neyse, kesinleşti gibi, tek soru kaldı aklımda, son sistemi sorarım sonra:

X570+1660S ya da B450+RX5600 XT alabiliyorum. Hangisi daha mantıklı? Zen 3 ve PCIe 4.0 uyumu akıl çeliyor, GPU güncellemek daha rahat gibi zaten. 1080p için düşünün tabii.

Sosyal ağlarda paylaş

Zen3 uyumluluğu için B550/X570 falan düşünüyorsan, B450 anakartların da destek vereceği açıklanmıştı. BIOS güncellemelerini en sık ve sağlıklı yapan MSI olduğu için MSI bir anakart almak mantıklı olabilir. (MAX varyantlı anakart alırsan BIOS boyutu da sıkıntı olmaz)

Bir de ATX kasa toplamanın mantığı pek yok bana sorarsan (SLI vs. düşünmüyorsan), MATX yaparsan anakart masrafından biraz kısmış olursun. (Belki biraz da kasa masrafından)

Parçaları ayrı alıp kasayı sen toplayabilir misin?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Kuramaya girmek istemiyorum, hiç bilmediğim şeyler. Şu mesela şu an aklımda:

Ryzen 5 3500X
MSI B450M-A PRO MAX
PowerColor RX5600 XT 6GB
Crucial Ballistix 8GB 3200MHz (2 tane)
Crucial P1 1 TB 2000/1700 MBs NVMe M.2

Game Garaj'dan alayım diyorum bunu. O firma güvenilir ve uygun fiyatlı. Vatan'dan toplayıp alsam kurma aşamasında sorun yaşayabilirim.

PowerColor'un eleştirilerini okudum, en performanslı RX5600 XT'lerdenmiş.

Sosyal ağlarda paylaş

Parça parça toplarsan şunun gibi bir şey olabilir yakın fiyatlara.

https://imgur.com/a/GCXeYvq [Resim olarak ekleyemedim:(]

Kasa'nın tempered glass ve AIR olmayan versiyonu bende var, taş gibi kasa. Ama çok daha uyguna kasa alınabilir.

Güç kaynağı daha uygun bir şey seçilebilir(Uzun yıllar çalışsın sıkıntısız diye Corsair'in en iyi upper mid tier PSU'sunu seçtim), SSD 500 GB seçilebilir oyunla doldurmayacaksan

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...