Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 Milyon İstihdam Projesi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir proje. Tamamen ücretsiz çeşitli yazılım eğitimleri veriliyor.

https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/

Alıntı

Amaç ve Kapsam

Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında “1 Milyon İstihdam” uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu kapsam dâhilinde vatandaşlarımızın öz geçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında, bir başka uygulama olan BTKAkademi uygulaması da online bilgi teknolojileri eğitim hizmeti sunacaktır. https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ adresinden erişilecek olan uygulamada kullanıcılar e-devlet bilgileri ile giriş yaparak sistemde yüklü olan derslere kaydolup, takip edebileceklerdir.

https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/kilavuz/kilavuzKullanici.pdf

Sosyal ağlarda paylaş

Fikir olarak aslında baya güzel bir proje. Neden türkiye de bir hindistan olmasın (iyi mi kötü mü tartışılır gerçi...) Yurtdışından para getirmek için yazılımcılık çok mantıklı bir meslek grubu. Hatta hırslı insanlar için yurtdışına çıkış kapısı bile olabilir. 

Fakat ne kadar geçerli bir eğitim sunuyorlar biraz araştırmak gerekir. Hatta bu eğitimleri alan birisini işe yönlendirdikleri bir yer de görmedim. Eğitimleri alın, sonra oraya buraya başvuru yapın diyorlarsa piyasaya daha çok zararı olur diye düşünüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, Oce4n dedi ki:

Eğitimleri alın, sonra oraya buraya başvuru yapın diyorlarsa piyasaya daha çok zararı olur diye düşünüyorum.

böyle olucak ki zaten

sonra adam dicek ben bunu aldım hani iş herkes yazılımcı olacak bi anda 1 milyon yazılımcı : )

Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'nin en sevdiği şey bu. Online eğitim ver 1 milyon yazılımcı olsun. Semih Üniversitesi senede 20k veren herkese mühendislik diploması dağıtsın. Sertifika alan herkes kendini denetmen ilan etsin.

Kimsede bir yetkinlik bir liyakat olmasın. En ufak mühendislik formasyonu olmayan, en basit problemi çözmekten aciz herkes yeter ki diploma alsın. Eğitim çoh iyi, bizim oğlanda bilmemne miyendizi oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, Fistan dedi ki:

şunun konusunun açılması güldürdü ?

sonra neden foruma kimse yazmıyor ? 

Sevgili damadımız ülke ekonomisi gelişsin diye proje yapmış beğenmiyorsunuz ? 

1 saat önce, BonePART dedi ki:

Türkiye'nin en sevdiği şey bu. Online eğitim ver 1 milyon yazılımcı olsun. Semih Üniversitesi senede 20k veren herkese mühendislik diploması dağıtsın. Sertifika alan herkes kendini denetmen ilan etsin.

Kimsede bir yetkinlik bir liyakat olmasın. En ufak mühendislik formasyonu olmayan, en basit problemi çözmekten aciz herkes yeter ki diploma alsın. Eğitim çoh iyi, bizim oğlanda bilmemne miyendizi oldu.

Üniversitedeki eğitimler kalitesiz olmasına rağmen her sene bir çok mühendis mezun oluyor ve şirketlere giriyorlar bir şekilde. Özel sektördeki bir çok proje bu mezun olan gençler ile ilerliyor(¿!) sonuçta.

Ama türkiyede mühendisin mühendislik yapmadığına katılırım her şekilde. Bu tür sertifika almış kişilere verilecek işleri yeni mezun olmuş mühendislere yaptırıyoruz. Sorsan yeni mezun mühendise ne iş yapıyorsun "müşterinin adını soyadını veritabanına kayıt etme işini yapıyorum" der. Basit işleri yapacak bu tür ara eleman olması şirket sahiplerinin işine gelir aslında (az maaş verecek çünkü). Gerçi bu şekilde çalışarak üniversitede öğrenemedikleri işi öğreniyorlar yeni mezunlar... 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...