Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PVC boruda delik açma

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Konudışı bölümünü iyice hırdavatçılar dünyasına çevireceğiz bu gidişle hadi hayırlısı.

Klimanın suyu aşağı aktığı için şikayet geldi. Baktım cidden rahatsız edebilecek bir halde. Hemen yanda su gideri olarak pvc boru var, pimaş denilenlerden. İkisinin bir farkı var mıdır bilemem. Orada bir delik açıp klimanın borusunu o gidere sokayım ve sorun çözülsün diyorum.

Bu boruda delik nasıl açılır? Çekiçle halledebilir miyim ya da illa matkap mı gerekir? Bir de diyelim deliği açtık, ufak boruyu da soktuk etrafını neyle ve nasıl kapayabilirim?

Sosyal ağlarda paylaş

darbeyle delik açmaya kalkarsan çatlayabilir/kırılabilir

matkap ile açabilirsin, ucunda sivri klavuzu olan ahşap uç ile. ama en temizi sokacağın boru çapında halka  şeklinde bir metali ısıtıp onunla delik açman olur, kenarlarını da silikonla çok basit bir şekilde kapatabilirsin, çekomastik denilen yapıştırıcı ile de olur silikon harici. easy.

Sosyal ağlarda paylaş

pimaşı cepheden öyle açık bi şekilde mi indirmişler ya? çekiçle olmaz büyük ihtimalle zarar versin panç uçlar var ölçüleri değişen onlardan takıp matkapla del en temizi o. gerçi panç uçla deleyim derken de boruyu darmaduman edebilirsin. biraz el alışkanlığı lazım sanki. hani evde kendi borun olsa giriş ama dış cephe borusu diyorsun.

aslında en temizi sıcak demirle delmek ama yapılabilir mi ev ortamında bilemedim. ısıtıcaksın demiri falan.

dış cephedeki bi boruyla kafana göre oynamak aslında genel olarak biraz sakat birşey. bi tane usta çağırıp 40-50 tl ateşleyip yaptırsan en temizi olur diye editliyorum postu.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ads%C4%B1z-5-500x293.png

matkap ile yapicaksin, bundan almazsan catlar. (Kangal Boru Delme Matkap Ucu)

https://www.damlamaborusu.com/urun/16mm-20-mm-matkap-uc-delici-kangal-borudan-damlama-cikis-alma/

https://www.hepsiburada.com/piltar-damla-sulama-boru-delme-aparati-matkap-ucu-16-mm-pm-HB00000BYVLX

surdan izle

Spoiler

+

yatay bir sekilde daha buyuk bir boruya sokucaksan kapatmana gerek yok?

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Goering dedi ki:

klima hortumu delmeyecek ki, klima hortumu => PVC

pvc delincek...

Ben klima hortumunu delecek demedim ki klima hortumu zaten düşük çapta (1 çeyrek olması lazım) delmen zor olmaz demek istedim o linklediğim kademeli matkapla. Pançla da açılabilir ama dairesel yüzey oldugu icin kademeli matkaba göre daha zor olur.  

Sosyal ağlarda paylaş

Dediğim gibi pimaş doğru terim mi bilemiyorum da, çatıdan aşağı inen gider borusu işte. Şimdi bir etrafa bakındım da her apartmanda var civarda bu tarz borular. Belki pimaş doğru terim değildi.

Aklımdaki plan tam olarak şu, çatıdan dikine inen bu boruda yandan ufak bir delik açıp klimanın suyunu boşalttığı borunun ucunu onun içine sokmak.

Başlığı açtıktan sonra demir ısıtma taktiğine denk geldim internette ben de ama evde onu yapabilme imkanım ne derece sağlıklı olur bilemedim ? Kendim girişmesem en iyisi gibi duruyor sanki.

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...