Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Merhaba

Python dersleri çalışıyorum. Aslında Spyder kullanıyordum ama bir kaç kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı Sublime yükledim. Türkçe karakterli yazılarda print edince sorun çıkıyordu. Onun için dosyaların başına 

#!/usr/bin/env python3
# -*- coding: utf-8 -*-

kodunu ekledim. Spyder'da bu problemimi çözüyordu. Sublime Text'te de error vermesini engelliyor ama yazdığım türkçe karakterler yerine başka şeyler yazıyor mesela  "I" harfi yerine "\xc4\xb1" yazıyor.

Ne yapmak gerek bunu çözmek için?

Sosyal ağlarda paylaş

23 saat önce, -Bonesoul- dedi ki:

Vscode kullanmak

22 saat önce, roket adam dedi ki:

Ben de pycharm kullanıyorum valla. 

Bir çok program denedim aslında ama bazı kolaylıklarından dolayı Sublime kullanmak çok kolayıma geliyor. Diğer programlarda o kolaylıkları göremiyorum ya da varsa kullanmayı ben beceremedim. Ya da bir şekilde sorunlu çalışıyorlar. 

21 saat önce, sardalya dedi ki:

editorle interpreter’i niye karistirirsiniz, kim bilir neler yapiyor nasil shell acmaya calisiyor.

kodu vi’de yaz, terminalden de kendin calistir bence cozum olarak. en azindan environment variablelar encoding vs uzerinde tam hakimiyetin olur

Aslında çok mantıklı. hatta Vi kullanmak zorunda da değilim Sublime kullanıp yine Terminalden çalıştırabilirim kodu ama şu an benim için sayfalarca kod yazıp onu çalıştırmak gibi bir şey söz konusu değil. Ben videolarda gördüğüm bir iki satır kod yazıp onu çalıştırıyorum sonra bir değişiklik yapıp bir daha çalıştırıyorum. Her 2 dakikada bir kod satırı çalıştırıyorum deniyorum. Bir terminale git bir editore git çok sıkıntılı olur bu durumda.

21 saat önce, reyou dedi ki:

https://stackoverflow.com/questions/4872007/where-does-this-come-from-coding-utf-8

python 2 mi kullaniyorsun? cozumlerden biri de 3 e gecmek sanirim.

Python 3 kullanıyorum.

21 saat önce, 7thBreath dedi ki:

bende sublime kullanıyorum da hiç böyle bişiler yaşamadım extantionlardan dolayı bir problem mi acaba ? p2 ,p3 farketmiyor her şeyde düzgün çalışıyor

Benim kullandığım durum ve düzey bu:

#!/usr/bin/env python3

arabalar = ["BMW" , "Mercedes" , "Opel" , "Mazda"]

elemansayisi = len(arabalar)
print("Listede" , elemansayisi , "araba vardır.")

Çıktısı da:

('Listede', 4, 'araba vard\xc4\xb1r.')

Neden olduğunu maalesef ben de bilemiyorum.

20 saat önce, paradoksalkedi dedi ki:

1) vscode kullan

2) türkçe karakter kullanma (öğrenmeye çalışıyorsun sanırım, tabii ki yaptığın dev env'de gerekiyorsa ayrı)

3) profit

Aslında kullanmak zorunda değilim şu durumda ama eninde sonunda kullanacağım herhalde. Belki de en iyisi şimdilik türkçe karakter kullanmadan devam edip daha sonra @sardalyanın dediğini dinleyip terminal kullanmak. Bilemedim. Yine de sorunu çözebilirsem daha iyi sanki.

Profit nedir pek bilemedim. 

ghaldszar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

24 dakika önce, Goering dedi ki:

sublime text'te ayarlardan interpreter sec

python 2.x kalmis olabilir orada...

veya encoding'i ayarlardan ara.

Benim de aklıma o takıldı acaba yanlışlıkla Python2 mi çalıştırıyor diye orasını burasını karıştırıyordum. En sonunda iyice cıvıdı ben de aç kapa yaptım şimdi düzeldi. İnşallah başka bir taraftan daha sağlam bir yeri göçertmedim. Şimdilik çözdük yani ?

Teşekkürler cevap yazan herkese...

Sosyal ağlarda paylaş

22 saat önce, ghaldszar dedi ki:

Bir çok program denedim aslında ama bazı kolaylıklarından dolayı Sublime kullanmak çok kolayıma geliyor. Diğer programlarda o kolaylıkları göremiyorum ya da varsa kullanmayı ben beceremedim. Ya da bir şekilde sorunlu çalışıyorlar. 

Aslında çok mantıklı. hatta Vi kullanmak zorunda da değilim Sublime kullanıp yine Terminalden çalıştırabilirim kodu ama şu an benim için sayfalarca kod yazıp onu çalıştırmak gibi bir şey söz konusu değil. Ben videolarda gördüğüm bir iki satır kod yazıp onu çalıştırıyorum sonra bir değişiklik yapıp bir daha çalıştırıyorum. Her 2 dakikada bir kod satırı çalıştırıyorum deniyorum. Bir terminale git bir editore git çok sıkıntılı olur bu durumda.

Python 3 kullanıyorum.

Benim kullandığım durum ve düzey bu:

#!/usr/bin/env python3

arabalar = ["BMW" , "Mercedes" , "Opel" , "Mazda"]

elemansayisi = len(arabalar)
print("Listede" , elemansayisi , "araba vardır.")

Çıktısı da:

('Listede', 4, 'araba vard\xc4\xb1r.')

Neden olduğunu maalesef ben de bilemiyorum.

Aslında kullanmak zorunda değilim şu durumda ama eninde sonunda kullanacağım herhalde. Belki de en iyisi şimdilik türkçe karakter kullanmadan devam edip daha sonra @sardalyanın dediğini dinleyip terminal kullanmak. Bilemedim. Yine de sorunu çözebilirsem daha iyi sanki.

Profit nedir pek bilemedim. 

Konuyla doğrudan alakalı değil ama şunu koyayım abi, print içinde veya dışında string formatlarken: https://pyformat.info/

birde bu https://www.python.org/dev/peps/pep-0008/

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...