Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MMO Tavsiyesi

ohyeah

Öne çıkan mesajlar

ff14 oynamadım. eso oynanış biraz garip geldi. Atmosfer felan iyi hoştu ama bilemedim.

Ben gw2 oynuyorum. gw2 biraz ARPG tadındadır. Yani kestiğin şeylerin sayısı çok fazla, drop kalitesiz. Kalitesiz derken hepsi ekonominin bir parçası. Yeni oyuncuya göre yıllarca sürecek bir içeriğe sahip. Millet o içeriği geçmiştir diye bir durum yok. Eventleri takip etmeyi anladığında sorun olmaz. Adamlar yeni içerik eklediğinde, eski içeriği anlamsız yapmıyor. Hatta gelen şeye göre eski şeyler daha anlamlı oluyor. 

Dungeonlar ölü çünkü fractal diye bir şey getirdiler, herkes onu yapıyor. 1-100 arası seviyeye  sahip, mini zindanlar. Belli bir yerden sonra bunu günlüğe çevirip gelir kapısı yapabiliyorsun.

Raidlerde haftalık reset durumu var.

Oyunun pve si farm temalı. Hedefe göre kasacak çok şey oluyor.

PVP: World pvp hakkında yorum yapamam. Zerg sevmediğim ve dengeli pvp sevdiğimden SPVP denilen moduna  giriyorum. Herkes eşit. 5vs5 ve conquest temalı. Wow dan geliyorsan conquest ilk başlarda sıkıcı gelebilir fakat arena modundan daha fazla eğlendirdiğini anlamak uzun sürmüyor. Çünkü tank, flank gibi oyun tarzlarını dahil ediyor. Ölüm bile anlamlı oluyor. Pvp sezon aralarında arena modlu versiyon da var. 2vs2, 3vs5.. bir grup diğerini öldürene kadar diye.

Oyun theme park mmo lara göre biraz karışık. En azından wiki si iyi ve oyuna entegre edilmiş. /wiki aranacak kelime yazıyorsun wiki sayfasında bakıyorsun. Yada /wiki eşya linki gibi..

Oynanış olarak da diğer mmo  lardan biraz farklı bir yapısı var. Light armor ile tank bir karakter yapabilirsin. Her sınıfın farklı buildleri var ve kullandığın silaha göre oyun tarzı çok değişiyor.

Bana göre oyunun en önemli özelliği oynanışı, mekanikleri.  Yetenek gerçekten ön plana çıkıyor. mekaniğe örnek: Buff/debuff mantığını çok güzel. Stealth olayı dozunda.. Yeteneklerin çoğu hedef istemez ve havaya vurabilirsin. O yüzden stealth birisi açılış yapacak diye beklemene gerek yok..Adam stealth den çıkmadan ölebilir.

mekaniğe başka bir örnek: Fake Cast yapabiliyorsun. Mesela heal atıyormuş gibi yapıp, adama CC kullandırtabilirsin. Yada Büyük bir büyü yapıyor gibi yapıp, iptal edebiliyorsun. Bunun dez avantajı da var tabi. Casti iptal ettiğin yetenek 3sn beklemeye girer. Karşı taraf blöfünü görürse, bu gereksiz hareket için 1sn kaybetmiş olursun. Biraz garip işler ?

kısaca: gw2 biraz garip bir oyun. Diğer mmo lardan farklı bir yapısı var. Youtube dan, open world pve, raid, fractal, pvp... biraz göz atmanı tavsiye ederim. Sana hitap edip etmeyeceğini daha rahat anlarsın.

Densiz tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, ohyeah dedi ki:

Selamlar, 

Ahali mmo arıyorum ama hem etrafımda oynayan pek olmadığından hem de bilen insanlrla oyundan daha keyif aldığımdan biraz çaresizim. Eso, ff14 ve gw2 arasındayım. Hem pvp hem pve si zengin ve saracak bir oyun arıyorum. Öneri ve şikayetlerinizi yazın size zahmet 

abi az daha diren 25 ağustosta new world geliyor 

Sosyal ağlarda paylaş

MMO olsun ama single takılayım diyorsan kesinlikle ESO derim. Yeni bir tat, değişik bir ortam, artistik yapı vs vs diyorsan GW2 derim. 

GW2 oynaması zevkli bir oyundu. DLC'lerine fazla girmediğim için, oyunun şu an ki yapısı hakkında bir yorum yapamacağım ama ben zamanında oynarken zevk almıştım. Questler falan zevkliydi. Dragon avı mehti. Sonra item farm vardı. Yordu adamı. Oyunun en iyi yaptığı şey, sanal marketi oldu. Gerçek parayla, oyun içi gem satın alıp, o gemleri gold'a çevirmek ve kendi goldunla gem satın alıp, cash shopta haracamak falan güzel şeyleri. Borsası vardı. Fiyat değişiyordu falan. 

ESO tercih edersen tek bir önerim var, oyunun ilk main quest'i aşırı sıkıcı. Her dlc ile main quest değişiyor ama oynadığın versiyon içinde dlc yoksa, o sıkıcı main quest'e bağlı kalıyorsun. Tavsiyem, ucundan köşesinden bi dlc ile al. Elsywr zevkli mesela.

Sosyal ağlarda paylaş

52 dakika önce, eregorn dedi ki:

MMO olsun ama single takılayım diyorsan kesinlikle ESO derim. Yeni bir tat, değişik bir ortam, artistik yapı vs vs diyorsan GW2 derim. 

GW2 oynaması zevkli bir oyundu. DLC'lerine fazla girmediğim için, oyunun şu an ki yapısı hakkında bir yorum yapamacağım ama ben zamanında oynarken zevk almıştım. Questler falan zevkliydi. Dragon avı mehti. Sonra item farm vardı. Yordu adamı. Oyunun en iyi yaptığı şey, sanal marketi oldu. Gerçek parayla, oyun içi gem satın alıp, o gemleri gold'a çevirmek ve kendi goldunla gem satın alıp, cash shopta haracamak falan güzel şeyleri. Borsası vardı. Fiyat değişiyordu falan. 

ESO tercih edersen tek bir önerim var, oyunun ilk main quest'i aşırı sıkıcı. Her dlc ile main quest değişiyor ama oynadığın versiyon içinde dlc yoksa, o sıkıcı main quest'e bağlı kalıyorsun. Tavsiyem, ucundan köşesinden bi dlc ile al. Elsywr zevkli mesela.

Abi sorun şu, mekaniğini ve itemsiz as onu anlatacak birileri lazım. Tek başına takılıyorum sonra

Sosyal ağlarda paylaş

İkisini de baya oynamış biri olarak şöyle kıyaslayabilirim:

GW2 vs ESO:

PVE:

-ESO WoW gibi, yeni DLC'ler yeni Gear, yeni Raid vs geliyor, onları kasıyorsun. Genel olarak WoW PvE'sini andırıyor. Dungeonlar, raidler, bir de solo kastığın bosslar var onlar da fena değil.

-GW2 kendine özel bir PvE'si var, mesela ilk yıllarda kendine set yapmış adam hala o setle oynayabiliyor, çünkü yeni DLC ile falan yeni level power level gelmiyor, yeni bonuslar geliyor, balance ile onlar bir nebze daha iyi olabiliyor ama mesela Berserker set hala glass canon için en iyisi, ilk setlerden biri. Raidler var ama item upgrade yok öyle düşün, legendary set kasıyorsun o da tematik ve QoL getiriyor sadece. Dungeon yerine fractal var, 5 dk süren dungeon gibi düşün.

PVP:

-ESO GW2'den aldığı WvWvW sistemine sahip, bir de Battleground'ları eklediler şimdi. Arena falan yok, WvWvW çok laglıydı hala öyledir sanırım, genel olarak PvP'si bence meh.

-GW2'nin en iyi olduğu yer bence. 5v5 haritalarda oynadığın ranked pvp için level falan gerekmiyor, girer girmez oyuna PVP'ye başlayabilirsin, hatta PVE levelını PVP'den kasabilrisin. Ama az kişi oynuyor işte. WvW baya aktif ama.

Combat:

-ESO dövüş oyunu gibi, CD'ı yok gibi skillerin, karşıya göre aktif CD basman lazım, efekt falan yok pek, çoğu kişi beğenmiyor ben dahil. Ama skill tree falan fena değil build yapma konusunda.

-GW2 mükemmel. Combat konusunda hala bence gelmiş geçmiş en iyi oyun GW2, o yüzden PVP'si de mükemmel bence.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

GW2 yine en keyiflisi ya. zengin çeşitli dünyası var. artwork'ü müziği hikayesi güzel. ek paketleri dolu dolu ve içerikleriyle fiyatları uygun. hemen şimdi çevrimiçi eğlenceye katılın derim tam olur.

yani böyle animasyonlarıyla combatıyla akcılığıyla wow'un tek alternatifi bence.

sylvanas tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...