Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Asansör bakım, muayene, kırmızı etiket

xaty

Öne çıkan mesajlar

Cevaplar için teşekkür ederim. Bilmiyorum bu asansör ve yürüyen merdiven konusu en anlam veremediğim derecede bozulan aletlerden bi tanesi. Çok basit bi yapı gibi görünüyor ancak yaşadığım tüm binalarda en az ayda 1 kere asansör mutlaka bozuluyordu. En kaliteli merdiven ya da asansör bile olsa random anlarda kendini arızaya bağlıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

23 saat önce, BonePART dedi ki:

Revizyon işi ise herhangi bir firma tarafından yapılabilir. en önemli konu yapılacak sözleşmede yeşil etiket garantisi almaktır. Hangi şehirdesin? asansör ne marka? Lokal mi yoksa ithal bir marka mıdır?

İstanbul, Ataşehir'deyiz. Asansör markasını bilmiyorum, görünür bir yerde de yazmıyor. Bakım firmasının etiketleri kapamış olabilir. Ama yaklaşık 15 yıllık apartman. Bizim de muayeneyi AND yaptı. Eksik listesine bakınca kritik gözükenler elektrik problemlerine karşı yaşanabileceklerle ilgili daha çok, mekanik bir şey göremedim listede ama epey uzunca listeydi. Makine dairesindeki aydınlatmayla ilgili bile maddeler var.

Bu tarz işler için önereceğiniz, görüşebileceğimiz firma var mı? Muhtemelen bakım firmasını da değiştireceğiz sonrasında, her ay bakıma gelip para alıyorlar da ne yapıyorlar emin değilim. Sürpriz oldu bir anda bu kadar uzun liste.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Asansör tütkiyenin inanılmaz güçlü olduğu sektörlerden birisi. Bütün ortadoğu ve türki cumhuriyetleri besliyoruz. Kontrol panosu üreten Arkel var mesela su anda Avrupanın bu konuda en uzman firmalarından biri ki bir investment firması satın aldı adamları milyonlarca euroya.

Ayrıca A'dan Z'ye rayından kabinine her şey üretiyoruz lokal olarak. 

Ben yabancı menşeili bir firmada çalışıyorum. Lokal'de 8 sene boyunca kendi firmamızda imalat yaptık. Sonra ekonomik sebeplerle firma kapattık bende bir global firmaya geçtim. 

11 saat önce, sardalya dedi ki:

Thyssen montaji da asansor sektorune giriyor, yerli marka varsa helal olsun.

Bu ne demek anlamadım ama ThyssenKrupp zaten 30 seneyi aşkındır asansör ve yürüyen merdiven sektöründe. Great 4 dediğimiz Otis Kone ve Schindlerle beraber dünyanın en büyük 4 firmasından biri ve global olarak yaklaşık %60 piyasaya sahip bu 4 firma.

37 dakika önce, xaty dedi ki:

İstanbul, Ataşehir'deyiz. Asansör markasını bilmiyorum, görünür bir yerde de yazmıyor. Bakım firmasının etiketleri kapamış olabilir. Ama yaklaşık 15 yıllık apartman. Bizim de muayeneyi AND yaptı. Eksik listesine bakınca kritik gözükenler elektrik problemlerine karşı yaşanabileceklerle ilgili daha çok, mekanik bir şey göremedim listede ama epey uzunca listeydi. Makine dairesindeki aydınlatmayla ilgili bile maddeler var.

Bu tarz işler için önereceğiniz, görüşebileceğimiz firma var mı? Muhtemelen bakım firmasını da değiştireceğiz sonrasında, her ay bakıma gelip para alıyorlar da ne yapıyorlar emin değilim. Sürpriz oldu bir anda bu kadar uzun liste.

Şöyle konuşayım. Ben Global bir firmadanyım maliyetler biraz yüksek görülebilir. Ama sonuçta kurumsal bir firma olduundan ISG'sinden kalite sürecine her proses kanuni yürütülüyor. İstersen özelden bir mesaj at sana e-mail vereyim gönder bana teklif çıkarttırayım.

BonePART tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, roket adam dedi ki:

Cevaplar için teşekkür ederim. Bilmiyorum bu asansör ve yürüyen merdiven konusu en anlam veremediğim derecede bozulan aletlerden bi tanesi. Çok basit bi yapı gibi görünüyor ancak yaşadığım tüm binalarda en az ayda 1 kere asansör mutlaka bozuluyordu. En kaliteli merdiven ya da asansör bile olsa random anlarda kendini arızaya bağlıyor. 

Asansör ayda 1 bozuluyosa sorun var demek. Global kabul edilen rakamlar %25 gibi yane senede 3 arıza limit olarak görülüyor. 4 ayda 1 gibi. 

Asansör basit bir sistem değil, merdiven de değil. Asansör elektronik olarak karışık bir sistem özellikle güvenlik elemanları çok sıkıntılı. Birde bunun üstüne Türkiye'de ki kaltesiz bakım, berbat elektrik sebekesi eklenince arıza oranları uçuyor, uçmuyorsa da emniyet devreleri köprüleniyor devre dışı bırakılıyor.

Merdiven ise mekanik olarak sıkıntılı bir aygıt ama konumuz dışında. Asansör birde kullanıcı hatalarına çok açık. 

https://www.sabah.com.tr/video/yasam/istanbul-marmarayda-asansordeki-cirkin-skandal-sosyal-medyada-olay-oldu-kapi-kapanir-kapanmaz

Şimdi bu adam varken asansör nasıl arıza vermesin ki? Binadaki hidrofor ya da kalorifer kazanı kapıcı dışında kimsenin görmediği aletler ve çok daha basit sistemler (bir tane elektrik motoru maksimum bir sensör). 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Fistan dedi ki:

buna katılmıyorum reis

valla fistancım katıl katılma ben durmu acıklıyorum. tamam belki bir CPU yada GPU tasarımı değişl asansör yapmak. ama bina işletmesinde söz konusu olan rakibi konular kadar  (HVAC, Jeneratör, Basınçlı Kaplar cart curt) hatta bir<çoğundan daha karmasık bir alet. neyse.

Sosyal ağlarda paylaş

22 saat önce, Holy dedi ki:

Uzun zamandır böyle bilgilenmemiştim forumdan, eline sağlık BonePART.

O tekmeleyen adam videosu da gerçekten anlamsız. Tuşlara tekme atmak, sonra o tuşlara basıp kapıyı açmak nasıl açıklanır bilmiyorum.

Ahahah. Eyvallah. Asansör bizim aile mesleği babadan gelme bi de üstüne dediğim gibi 2006'dan beri neredeyse aktif olarak sektörde çalışıyorum. Her gün küfür etsem de bir nevi zevk almaya bakarak yaptığım bir iş benim için. O sebeple anlatmaktan sıkılmayacağım bir konu.

Bu arada butona tekme atan adam hiç bir şey. Şurada yayımlayamayacağım öyle resimler var ki görseniz halimize acırsınız.

Bu arada mesajların bazısını takım elbise olmasa bile ofisten yazıyorum belki ondan typo daha az oluyordur. Müşteri e-mail'ına cevap veriyor gibiyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

BonePart bilgilendirmelerin için ve yardımın için teşekkürler. Fiyat malesef bahsettiğin gibi yüksekti ve çalışamadık.

Farklı firmalardan teklif alıp birisiyle anlaştık, kısa zamanda çalışmalara başlayacaklar.

Not olarak belirtiyim: Başta firmalar bazı elektrik işlerini kendileri yapmak istemediler, dışarıya yaptırtmamız gerektiğini söylediler. Eğer bu tarz bir işe girecekseniz tüm işlerin tek tarafta halledileceğinden, mavi/yeşil neyse etiket onu alana kadar başka masraf çıkarmayacaklarından emin olacağınız bir anlaşma yapın. Baya bir tartışma oldu tekliflerini bu hale getirene kadar ama 3 firmadan da bu şekilde teklif alabildik gün sonunda.

İşlemler daha bitmedi (hatta başlamadı) ama ilerleyen dönemde de unutmazsam bir güncelleme paylaşırım burada.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...